Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 216

Θέμα: το χρονικο ενος εγκεφαλικου

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
    +650

    Ρωτήστε και τους βετεράνους του Βιετνάμ που ξυπνούν νομίζοντας πως είναι στα χαρακώματα........



    :rotflmao:


    (έ ρε τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος...)
    Εσύ μη συμμετέχεις στη συζήτηση, δεν είδες το Βιντεο!
    Sent from me using a computer.

  2. #77
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Εσύ μη συμμετέχεις στη συζήτηση, δεν είδες το Βιντεο!
    Μήπως έχει δει όλα τα Ράμπο όμως;

  3. #78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Aκόμη και αυτή η ομοιόσταση είναι, πάντως, μια ψευδαίσθηση...
    Κάθε 5-6 μήνες δεν είμαι αυτός που ήμουν πριν! Έχω ήδη αλλάξει τα περισσότερα κύτταρά μου με νέα (με βραχύτερο βίο). Πριν 15 έτη πιστεύαμε ότι με όσα εγκεφαλικά κυτταρα γεννιόμαστε με τόσα ή και ολιγότερα καταλήγουμε. Σήμερα έχουμε μελέτες απόδειξης αναγέννησης νευρώνων μετατραυματικά...
    Ναι αλλά οι αλλαγές γίνονται πάντα σε ένα πλαίσιο.Και όλα αυτά είναι προγραμματισμένα να γίνουν στην διάρκεια λειτουργίας του οργανισμού.. Δεν ξεφυτρώνει κανένα τρίτο χέρι ούτε ξεκινάμε ξαφνικά να αναπνέουμε με βράγχια κάτω από το νερό. Ίσως στο μέλλον να μπορούμε βέβαια.Τώρα γίνονται? Όχι. Άρα δεν είναι πραγματικότητα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Και είναι κακό αυτό;
    edit κοίταζα κάποτε ένας από τους γιγάντιους χάρτες των μεταβολικών μονοπατιών και αυτόματα είπα "μλκ μου, τελικά δεν ξέρουμε πράμα για πράμα!!! "
    Κακό μάλλον δεν είναι. Αλλά η πραγματικότητα διέπετε απο κάποιους κανόνες και τα πάντα τα εξηγούμε με αυτούς τους κανόνες. Μια άλλη πραγματικότητα ίσως είχε άλλους κανόνες.
    Το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα είτε οφείλεται στο ότι δεν γίνονται με τους κανόνες αυτής της πραγματικότητας είτε δεν έχουμε ανακαλύψει τους κανόνες που θα τα εξηγήσουν και θα τα κάνουν εφικτά. Μπορούμε άραγε να αλλάξουμε αυτούς τους κανόνες?

    Γιατί να μην μπορώ να περάσω από τον τοίχο? Δεν υπάρχει τρόπος ή υπάρχει και δεν τον ξέρω? Ή ξέρω πως θα μπορούσα αλλά δεν μπορώ να το πετύχω με τα μέσα που έχω?

    Πολλά τα αν. Μόνο όταν φτάσουμε στο σημείο να είμαστε σίγουροι ότι ανακαλύψαμε όλους τους κανόνες, θα τα βάλουμε κάτω και θα πούμε αυτά γίνονται αυτά όχι.

    Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που είπε ο big. Διασκεδάζεις όταν αλλάζεις συνέχεια οπτικές και ανατρέπεις αυτά που θεωρείς δεδομένα
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #79
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ναι αλλά οι αλλαγές γίνονται πάντα σε ένα πλαίσιο.Και όλα αυτά είναι προγραμματισμένα να γίνουν στην διάρκεια λειτουργίας του οργανισμού.. Δεν ξεφυτρώνει κανένα τρίτο χέρι ούτε ξεκινάμε ξαφνικά να αναπνέουμε με βράγχια κάτω από το νερό. Ίσως στο μέλλον να μπορούμε βέβαια.Τώρα γίνονται? Όχι. Άρα δεν είναι πραγματικότητα.
    Kαι αν βρεθεί κάποιος και σου πει "ναι, γίνονται, αλλά τόσο αργά που εσύ δεν μπορείς να το παρατηρήσεις" ; Θα μπορέσεις να του αποδείξεις ότι λέει μπαρούφες;
    Bγήκε κάποιος προ 10ετίας και είπε (βασικά μάλλον απέδειξε) για το γυαλί ότι είναι στην πραγματικότητα ρευστό ( ! ) καθότι μετά από παρατηρήσεις σε μεγάλους υαλοπίνακες που στέκονται για εκατονταετίες (μεγάλοι καθεδρικοί ναοί στην ευρώπη) παρατηρήται αύξηση της επιφάνειας βάσης και ελάττωση πάχους με το ύψος ( ! ). Ανήκουστο! Όλοι ξέρουμε πως το γυαλί είναι κάτι σταθερο και αμετάβλητο!
    Και αν δεν;
    Προγραμματισμένο πλαίσιο έμβιου όντος; Και τα διάφορα που συμβαίνουν (εγκεφαλικό, λχ) που κολλάει; Η μεγαλύτερη εικόνα ποιά μπορεί να είναι; Μια σούπα γονίδια που κάνουν το καθένα τη δουλειά του και μόνον;
    Τρίτο χέρι δεν έχω δει, ομολογουμένως να ξεφυτρώνει. Η γιαγιά μου, όμως, έχει όλα της τα δόντια και είναι 90 ετών! Και δεν τα πλένει! Έτερος παπούς στο χωριό μου, έβγαλε 3η οδοντοστοιχία μετά τα 90 του ( ή τουλάχιστον έρχισε να βγάζει και δεν την αποτελείωσε καθότι μας άφησε...)
    Πλέον δεν πιστεύω σε καμιά νόρμα και αποδέχομαι το μεγαλείο της άγνοιάς μου σε σχέση με το όλον. Δεν είναι μια κακή αρχή, πιστεύω...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #80
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν λες οτι μπορεις να χασεις 100 κιλα, δε σημαινει τιποτα. Αν τα χασεις, σημαινει οτι μπορεις να εισαι αδυνατος, και προφανως θα εισαι.
    Το να θελεις να σηκωσεις το ποτηρι, παλι δε σημαινει τιποτε. Το οτι δεν μπορεις να το κουνησεις με τη σκεψη σου ομως σημαινει κατι. Αν το θελεις πολυ, θα το κανεις, μεχρι τοτε ομως απλα δεν μπορεις, και εισαι ενας ανθρωπος που δεν μπορει να κουνησει το ποτηρι με τη σκεψη του.
    Με αλλα λογια, η δυνατοτητα αποδεικνυεται εκ του αποτελεσματος.
    Σε μια άλλη διακλάδωση του δέντρου το κάνεις έτσι κι αλλιώς. Αρκεί να ακολουθήσεις το κατάλληλο
    μονοπάτι.

  6. #81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Αυτό δυστυχώς δεν είμαι ικανός να το κάνω. Δεν ξέρω και τι δεν κατάλαβες από την ερώτηση. Αν θεωρείς το εγκεφαλικό κάτι φυσιολογικό για την λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού τότε μπορούμε να θεωρήσουμε και ότι συνέπειες έχει το εγκεφαλικό ως φυσιολογικές.

    Αλλά επειδή εγώ το θεωρώ πάθηση, ανωμαλία, διατάραξη της λειτουργίας, ομοιόστασης ή όπως αλλιώς θες πέστο, του εγκεφάλου, τότε θεωρώ όλα αυτά που "είδε" ήταν συνέπειες του εγκεφαλικού και συνεπώς μη φυσιολογικά.

    Πραγματικά και αληθινά ήταν, όπως φαντάζομαι ότι το εννοείς γιατί αυτά ένιωσε. Αλλά δεν είναι πραγματικά και αληθινά με την έννοια ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν φυσιολογικά.

    Η πραγματικότητα και η αλήθεια για μένα ισχύουν πάντα όταν τα βλέπεις σε συνάρτηση και σχετίζοντάς τα με κάτι άλλο.Και αυτό το άλλο τώρα είναι το φυσιολογικό.

    Μην ρωτήσεις τι είναι φυσιολογικό τώρα γιατί αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε το πως λειτουργούν τα πάντα γύρω μας τότε ποτέ δεν θα είναι τίποτα φυσιολογικό γιατί πάντα θα μπορούσε να ήταν αλλιώς.
    Ακριβώς. τίποτα δεν είναι φυσιολογικό και να τα αμφισβητείς όλα.

  7. #82
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Ακριβώς. τίποτα δεν είναι φυσιολογικό και να τα αμφισβητείς όλα.
    πρόσταξε και τον άφησε (επιτέλους, μετά από πολλές ώρες πάρλα και μπούρου-μπούρου) να κατέβει από το όρος με τις δυο άγραφες πέτρινες πλάκες ανά χείρας...
    :wacko:
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #83
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.498
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


    Τα μανιταρια, η Ayahuasca, το LSD, δεν σου αποκαλυπτουν μια μεγαλη αληθεια, αλλα πολλα μικρα ψεματα.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    1)Τον λογο θα τον καταλαβεις μονο αν το παρεις και μαλιστα με τον σωστο για σενα τροπο, ο οποιος δεν εξυπακουεται.

    2) Και το μανιταρι ειναι ενα απο αυτα τα μεσα που η φυση απλοχερα μας προσεφερε, οπως τα χορττα, τα ψαρια και τα ζωα. Σου περασε ποτε απο το μυαλο να ζησεις τρωγωντας τα κρεατα σου? Γιατι λοιπον διαχωριζεις αυτα τα συγκεκριμενα φυτα ως εξωτερικα και ανεξαρτητα της εξελιξης σου?
    Και θελει και εκπαιδευση. Τιποτα δεν ειναι τσαμπα.
    μιας και πιασατε τα ψυχοτροπα θυμηθηκα αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=Q8kUv...eature=related

  9. #84
    Πε πστ μου, μια ωρίτσα έκανα για να γυρίσω από τη δουλειά και δε σας προλαβαίνω!!!!

    Θα επιστρέψω αφού παρακολουθήσω και το υπόλοιπο βίντεο.

    Προς το παρόν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	9,2 KB 
ID:	231830

  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Kαι αν βρεθεί κάποιος και σου πει "ναι, γίνονται, αλλά τόσο αργά που εσύ δεν μπορείς να το παρατηρήσεις" ; Θα μπορέσεις να του αποδείξεις ότι λέει μπαρούφες;
    Bγήκε κάποιος προ 10ετίας και είπε (βασικά μάλλον απέδειξε) για το γυαλί ότι είναι στην πραγματικότητα ρευστό ( ! ) καθότι μετά από παρατηρήσεις σε μεγάλους υαλοπίνακες που στέκονται για εκατονταετίες (μεγάλοι καθεδρικοί ναοί στην ευρώπη) παρατηρήται αύξηση της επιφάνειας βάσης και ελάττωση πάχους με το ύψος ( ! ). Ανήκουστο! Όλοι ξέρουμε πως το γυαλί είναι κάτι σταθερο και αμετάβλητο!
    Και αν δεν;
    Προγραμματισμένο πλαίσιο έμβιου όντος; Και τα διάφορα που συμβαίνουν (εγκεφαλικό, λχ) που κολλάει; Η μεγαλύτερη εικόνα ποιά μπορεί να είναι; Μια σούπα γονίδια που κάνουν το καθένα τη δουλειά του και μόνον;
    Τρίτο χέρι δεν έχω δει, ομολογουμένως να ξεφυτρώνει. Η γιαγιά μου, όμως, έχει όλα της τα δόντια και είναι 90 ετών! Και δεν τα πλένει! Έτερος παπούς στο χωριό μου, έβγαλε 3η οδοντοστοιχία μετά τα 90 του ( ή τουλάχιστον έρχισε να βγάζει και δεν την αποτελείωσε καθότι μας άφησε...)
    Πλέον δεν πιστεύω σε καμιά νόρμα και αποδέχομαι το μεγαλείο της άγνοιάς μου σε σχέση με το όλον. Δεν είναι μια κακή αρχή, πιστεύω...
    Τα όρια της γλώσσας και η διάρκεια ζωής μας, είνια αυτά που μας κάνουν να μην μπορούμε να εκφράσουμε και να βιώσουμε κάποια πράγματα και συνεπώς να μην τα αντιλαμβανόμαστε.

    Το γυαλί που είπες, μπορεί να μην είναι ούτε ρευστό ούτε στερεό όπως τα ορίζουμε τώρα, αλλά κάτι άλλο που πρέπει να το ορίσουμε και να το διαχωρίσουμε για να συνενοηθούμε.

    Η εξέλιξη δεν είναι άμεσα ορατή στα χρόνια που ζούμε γιαυτό δεν θα δούμε τρίτο χέρι να ξεφυτρώνει.

    Όταν υπάρχουν κανόνες, θα πρέπει να υπάρχουν και οι νόρμες και φυσικά οι εξερέσεις όπως τα παραδείγματά σου, που θα εξηγηθούν με πιο σπάνιους κανόνες. Εκτός αν και οι κανόνες μεταβάλονται.

    Το εν οίδα ότι ουδέν οίδα μάλλον θα ισχύει όσα και να μάθουμε ποτέ.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  11. #86
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δηλαδη απορριπτεις κατι γενικα, γιατι εσενα δε σου εκατσε καποια δεδομενη στιγμη?
    Εμενα μου καθεται υπεροχα για παραδειγμα.

    Και επεναλαμβανω οτι η προσωπικη προσπαθεια ειναι δεδομενη. Μην γενικευεις θεωρωντας οτι ειναι η ευκολη λυση, γιατι ουτε ευκολη ειναι, ουτε λυση, ειναι απλα τροφη. NO MORE NO LESS. Και οπως και καθε ειδους τροφη, ειτε ζεις με την βοηθεια αυτης, ειτε τα παιζεις αν το κανεις με το λαθος για σενα τροπο.

    Αλλα ουτε και υπαρχει κατι κατακριτεο στις λυσεις, ειτε ευκολες, ειτε οχι. Αν εχω καταθλιψη και η μουσικη με γιατρευει, δεν σημαινει οτι πρεπει να κλειστω σε ενα κελι κατω απο τη γη, ωστε να μην ακουω μουσικη, η να μην βλεπω τον ουρανο, η αλλους ανθρωπους γιατι λογω καποιου αγνωστου σε μενα ηθικου κανονα πρεπει να το παλαιψω εντελως μονος μου.

    Η ιδια η αισθηση του εαυτου μας, δεν ειναι τιποτε αλλο, παρα συνολο εντυπωσεων βασισμενων σε διαδραση μεταξυ ημων και αλλων ανθρωπων και καταστασεων. Πως θα κανεις expand your mind αν δεν συσχετιζεσαι με κατι?

    Ακομα και αν ειναι υποβοηθηση οπως εσυ το εννοεις, ποιες υποβοηθησεις δεχεσαι και ποιες οχι? Και γιατι? Για μενα σωμα και πνευμα ειναι το ιδιο πραγμα, διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος. Το φαι ειναι υποβοηθηση, δεν ειναι?


    Αν θες, εξηγαγε τα 'πρεπει' και τα 'value judgements' που υπαρχουν κρυμμενα στην προταση σου. Θα το διασκεδασεις, στο εγγυωμαι! Εγω προσωπικα περναω ωρες ατελειωτες κανοντας το ιδιο για μενα.
    Ναι απορρίπτω κάτι το οποίο έχω δει από μέσα και θα αποτρέψω οποιονδήποτε τύχει να με ρωτήσει αν αξίζει.

    Είναι πρόσκαιρο και επικίνδυνο. Από εκεί και έπειτα ο καθένας κάνεις τις επιλογές του (...και εγώ στη τελική καπνίζω παρ΄όλο που ξέρω ότι ρουφάω θάνατο).

    Προτιμώ να επιτύχω τους στόχους μου, (you name it, ευτυχία, περιέργεια, ενδοσκόπηση, χάσιμο, ανακάλυψη ή όλα αυτά μαζί) βασιζόμενος αποκλειστικά στις δικές μου δυνάμεις και δυνατότητες. Ίσως ανήκω στους τυχερούς γιατί έχω πλεόνασμα φαντασίας, ωστόσο και αυτό εν μέρει επίκτητο είναι και καλλιεργείται αν αποσκοπεί κανείς να "δραπετεύει" από τη πραγματικότητα.

    Ας πάει κάποιος σε ένα δάσος ή σε μια έρημη παραλία για καμία εβδομάδα, όσο πιο μακρύα γίνεται απο τον πολιτισμό και μια χαρά θα την ακούσει. Το τι φρίκη ενδέχεται να φάς αν στην εκκωφαντική ησυχία ακούσεις ξαφνικά τον εαυτό σου, δεν λέγεται! ...και αυτό είναι τζάμπα και εντελώς ακίνδυνο σε σχέση με τα άλλα.

    Εδώ λοιπόν καλά - καλά δεν μπορούμε (και δεν την ψάχνουμε ώστε να μπορουμε) να απαλλαχθούμε από τις καθημερινές ρουτινιάρικες σκέψεις μας για να "αναπνέυσει" λίγο ο μυαλός μας και αναζητούμε instand χαϊ...

    Όχι. Κατηγορηματικά. Άλλωστε με τον εύκολο τρόπο χάνεις σχεδόν όλη τη διαδρομή. Την ίδια θέα θα δεις από την κορυφή του βουνού, είτε φτάσεις εκεί με τα πόδια, είτε με το ελικόπτερο. Πιο πλήρης εμπειρία πάντως έιναι -σίγουρα- με τα πόδια.

    υ.γ. Τα ανωτέρω αποτελούν δική μου άποψη, ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει αν φυσικά γνωρίζει τους κινδύνους και τις συνέπειες.

  12. #87
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Ναι απορρίπτω κάτι το οποίο έχω δει από μέσα και θα αποτρέψω οποιονδήποτε τύχει να με ρωτήσει αν αξίζει.

    Είναι πρόσκαιρο και επικίνδυνο. Από εκεί και έπειτα ο καθένας κάνεις τις επιλογές του (...και εγώ στη τελική καπνίζω παρ΄όλο που ξέρω ότι ρουφάω θάνατο).

    Προτιμώ να επιτύχω τους στόχους μου, (you name it, ευτυχία, περιέργεια, ενδοσκόπηση, χάσιμο, ανακάλυψη ή όλα αυτά μαζί) βασιζόμενος αποκλειστικά στις δικές μου δυνάμεις και δυνατότητες. Ίσως ανήκω στους τυχερούς γιατί έχω πλεόνασμα φαντασίας, ωστόσο και αυτό εν μέρει επίκτητο είναι και καλλιεργείται αν αποσκοπεί κανείς να "δραπετεύει" από τη πραγματικότητα.

    Ας πάει κάποιος σε ένα δάσος ή σε μια έρημη παραλία για καμία εβδομάδα, όσο πιο μακρύα γίνεται απο τον πολιτισμό και μια χαρά θα την ακούσει. Το τι φρίκη ενδέχεται να φάς αν στην εκκωφαντική ησυχία ακούσεις ξαφνικά τον εαυτό σου, δεν λέγεται! ...και αυτό είναι τζάμπα και εντελώς ακίνδυνο σε σχέση με τα άλλα.

    Εδώ λοιπόν καλά - καλά δεν μπορούμε (και δεν την ψάχνουμε ώστε να μπορουμε) να απαλλαχθούμε από τις καθημερινές ρουτινιάρικες σκέψεις μας για να "αναπνέυσει" λίγο ο μυαλός μας και αναζητούμε instand χαϊ...

    Όχι. Κατηγορηματικά. Άλλωστε με τον εύκολο τρόπο χάνεις σχεδόν όλη τη διαδρομή. Την ίδια θέα θα δεις από την κορυφή του βουνού, είτε φτάσεις εκεί με τα πόδια, είτε με το ελικόπτερο. Πιο πλήρης εμπειρία πάντως έιναι -σίγουρα- με τα πόδια.

    υ.γ. Τα ανωτέρω αποτελούν δική μου άποψη, ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει αν φυσικά γνωρίζει τους κινδύνους και τις συνέπειες.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά οφείλω να σου επισημάνω ότι γίνεσαι απόλυτος και αυτή η στάση είναι εκτός του πνεύματος της κουβέντας, όπως τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.

    Been there, done that, reject nothing.

    Το μόνο το οποίο στηρίζει τη θέση σου, είναι η ευκολία με την οποία κάποιος μπορεί να χάσει την
    ουσία της εμπειρίας του.
    Όπως και ο εθισμός που θα τον βγάλει εκτός στόχου εντελώς και θα έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα από το επιδιωκόμενο.



    Παρεπιπτόντως, για τους καπνιστές, η λύση που εφάρμοσα για να εξαλείψω σε πολύ καλό βαθμό το ρημαδοτσίγαρο, ακούει στο πρόστυχο όνομα, πίπα.

    Άμα υπάρχει χρόνος, άμα υπάρχει κέφι, τότε μόνο. Ο βήχας μπάι μπάι. Συν το άρωμα.....

  13. #88
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    ... η φιλοσοφια μπορει να δωσει απαντησεις σε πολλα ερωτηματα αλλα οπως και η επιστημη, σπαει τα μουτρα της στον τοιχο του "ωραια, αλλα γιατι;" και "ναι big-bang, αλλα πριν απο αυτο τι;"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel


    Πως είναι δυνατόν να ορίσεις και να κατανοήσεις την απόλυτη "μη ύπαρξη".

    Μα αυτό είναι και το όριό μας, αν υπάρχει τέτοιο. Δεν υπάρχει "πριν" το big bang.

    Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.

    Ολάκερος ο κόσμος μας αποτελείται από όλα τα γεγονότα "the information" που ορίζεται από την αρχή (big bang) ως το τέλος (πέστο μέγιστη εντροπία, πέστο συρρίκνωση, πέστο όπως θες, πάρτο κι ανάποδα όμως).

    Αυτό που προσπαθώ να συγκεντρώσω στο μυαλό μου, να το συλλάβω πρώτα εγώ σαν έννοια για να μπορέσω να το μεταδώσω σε σας, με όλο το φόβο να φανώ πομπώδης, είναι ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει τίποτα έτσι κι αλλιώς.

    Δεν εννοώ "ματαιότης, ματαιοτήτων" αλλά, όπως το είπε νωρίτερα ο Δρας, το ΟΛΟΝ.


    (Για αυτό δεν έγινα ρήτορας, αν γνώριζα καλύτερα αυτή τη ρημαδογλώσσα μόνο... )



    Άντε τώρα μάζεψε καμιά κερύθρα και άσε τα μεγάλα παιδιά να παίξουν

  14. #89
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    χμ... όταν λέτε «big bang», καταλαβαίνετε ακριβώς περί τίνος πρόκειται;

    γιατί οι αστροφυσικοί δεν..

    δεν πρόκειται για αυτό που περιγράφει η φράση, μια μεγάλη έκρηξη δηλαδή σε κάποιο σημείο, όπου το μικρό έγινε μεγάλο, έγινε τεράστιο.

    δεν πρόκειται για ένα γεγονός, που έγινε κάποια χρονική στιγμή, πρόκειται ουσιαστικά για ένα υποτιθέμενο γεγονός που μια από τις συνέπειές του ήταν η έναρξη του χρόνου.

    άρα αν δεν υφίστατο χρόνος, πως θα υφίστατο το «πριν» και το «μετά»;

    άρα αν δεχθούμε θεωρητικά το μπιγκ μπανγκ ως γεγονός, τότε δεν υπάρχει πριν, δεν υπάρχει μετά, αλλα το βιώνουμε αυτή τη στιγμή να βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, μέσα σε μια και μόνο συμπαντική στιγμή (η οποία σε γήϊνα χρόνια αντιστοιχεί σε κάτι τρισεκατομμύρια από δαύτα!)

    δεν είδα ακόμη την ομιλία γιατί είμαι γραφείο.. αργότερα.

    αλλά είδα στον ύπνο μου τον κ.κ. Μινώταυρο αυτοπροσώπως να με κυνηγάει και μάλιστα ήταν και άρρωστος επειδή κοντοστεκόταν για να ξεράσει πράσινο ξερατό πάνω στο στήθος του! (σπάνια βλέπω.. μάλλον όχι βλέπω, είμαι σε όνειρο. αλλά όταν έρχεται, μάλλον κάποιος μου κάνει πλάκα!)

    και πως γίνεται να ξυπνώ ιδρωμένος και κουρασμένος από την τρεχάλα; γιατί γμτ μέσα στο όνειρο δεν έχω κανα cbr 1000 να ανοίξω μια και να χαθώ στον ορίζοντα;

    ένας φίλος μου, είδε την εγχείρησή του κανονικά.. σε πλήρη καταστολή φυσικά. εγχείρηση αφαίρεσης όγκου. την είδε από πάνω και αριστερά κολλημένος στο ..ταβάνι του χειρουργείου. και μετά αναγκάστηκε να μπει στο σώμα του για να ξυπνήσει, πράγμα επώδυνο. περιέγραψε στον χειρουργό την εγχείρηση, τι έλεγε με τις νοσοκόμες, τι φορούσε εκείνη την ώρα, πραγματα που λογικά δεν θα μπορούσε να ξέρει. ο γιατρός είπε «συμβαίνει αυτό καμια φορά».

  15. #90
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Γιατί να μην μπορώ να περάσω από τον τοίχο? Δεν υπάρχει τρόπος ή υπάρχει και δεν τον ξέρω? Ή ξέρω πως θα μπορούσα αλλά δεν μπορώ να το πετύχω με τα μέσα που έχω?
    ο μόνος λόγος που δεν μπορείς να περάσεις από τον τοίχο ή να δεις μέσα από αυτόν, είναι απλός. είναι ότι δεν ...θέλεις.

    θα σου εξηγήσω γιατί δεν θέλεις.. γιατί θα έπρεπε να μπορείς να συντονίζεσαι επιλεκτικά με διάφορα υλικά (όπως κάνεις ήδη, π.χ. μπορείς να περάσεις μέσα από έναν τοίχο νερού ή να δεις πίσω από αυτόν).

    γιατί αν λ.χ. μπορούσες να περάσεις μέσα από την τώρα αδιαπέραστη ..ύλη, ποιός θα σε κρατούσε από το να διαπεράσεις όλον τον φλοιό της γης, να πιείς μια τεκίλα στον πυρήνα και να βγεις από την άλλη;

    ή... αν μπορούσες να δεις πίσω από αδιάφανα υλικά, πως θα μπορούσες να κλείσεις τα μάτια σου; πως θα μπορούσες να συντονίσεις στο τι θα ήθελες να δεις; θα έβλεπες π.χ. ένα ωραίο κορίτσι, αλλά ..ολόκληρο. δηλαδή τους μύες, τις φλέβες, τα εσωτερικά όργανα, τα νύχια, τον σκελετό.. και πίσω από αυτά, ή ακόμη και το ταμπόν που έχει βάλει. θα έπρεπε να μπορείς να συντονίσεις την όρασή σου (δηλαδή τον εγκέφαλο) ..αυτόματα, έτσι ώστε να βλέπεις αυτά που ΘΕΛΕΙΣ να βλέπεις. but ...wait a minute, αυτό ακριβώς κάνεις τώρα!

    φαντάσου να μπορούσες να δεις μέσα ή πίσω από την TFT... δεν θα μπορούσες να διαβάσεις λέξη σε αυτήν, ό,τι δείχνει θα ήταν μια ακατανόητη σούπα από ηλεκτρόνια που πηγαινοέρχονται τυχαία και άσκοπα.

Σελίδα 6 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 17:47
  3. ...το χρονικο μιας πτώσης
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 20:00
  4. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 13:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF