Σελίδα 656 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 156556606646651652653654655656657658659660661 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.826 έως 9.840 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9826
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Τα gs είναι ιδιαίτερα μηχανάκια με ιδιαίτερο μπροστινό με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
    Μηδενικές στατικές τριβές συγκριτικά με τα πιρούνια μικρό βάρος άλλη λειτουργία στο φρενάρισμα.
    Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει μάθει να οδηγεί έτσι και αυτό είναι το μειονέκτημά του.
    Πέρα από εκεί σαν σχεδιασμός boxer άξονας απουσία σκελετού έχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα που
    δημιουργούν ένα ιδιαίτερο σύνολο με χαμηλό κέντρο βάρους και χαμηλό βάρος συγκριτικά με ανάλογες "συμβατικές" κατασκευές
    που πολλοί άνθρωποι εκτιμούν.
    Και προπέλα bonus.

  2. #9827
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    Με όλες αυτές τις αρθρώσεις και εδρασεις δε νομιζω οι εχει χαμηλότερο βάρος και μειωμένες τριβές

  3. #9828
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.221
    Κέντρο μάζας έχει όντως χαμηλό λόγω χαμηλής θέσης των κυλίνδρων,αυτό είναι μετρημένο και αδιαμφισβήτητο.
    Οι τριβές (αν έχει) δεν παίζουν κανένα ρόλο.

  4. #9829
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    το ιδιο συμβαινει και σε καποιους ,που δεν εχουν οδηγησει κινέζικα.
    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου καθόλου, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! Η προσωπική μου διαφωνία με τους κατόχους κινέζικων μοτό, είναι η στάση που έχουν, του στυλ "είσαστε κορόιδα που δώσατε τόσα λεφτά, εμείς πήραμε ίδιο -ή καλύτερο- μηχανάκι με πολύ λιγότερα"...ο καθένας αγοράζει ό,τι γουστάρε κι ότι τον φτιάχνει. Κανένας δεν χρειάζεται αυτόκλητο "μπάτσο" ή εισαγγελέα στην τσέπη του.

  5. #9830
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι (1200GS) το είχε κολλητός μου μέχρι πρόσφατα που το έβγαλε ολική. Μάντεψε γιατί.

    Το πήρα μια βόλτα μια φορά από περιέργεια επειδή με είχε ζαλίσει. Όπως έγραψα, είναι εξαιρετικά ευκολοδήγητο, καταπίνει ό,τι βρει μπροστά του, σου δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να κάνει οτιδήποτε αδιαμαρτύρητα, είναι αυτό που λέμε "σε κάνει μάγκα" από το τίποτα, μπορείς να το κακομεταχειριστείς όσο γουστάρεις και πιθανότατα θα υπακούσει, συγχωρεί τα πάντα. Μέχρι να σε ρίξει κάτω. Απαιτεί ακριβώς 0 ικανότητες για να το οδηγήσεις αξιοπρεπώς. Μπορεί να το πάει μια χαρά ακόμα και άνθρωπος που δεν έχει ανέβει ούτε σε παπί. Μπορείς να πλακώνεσαι στα φρένα ή να το πετάς βίαια από τη μια και την άλλη, και θα σε κρατήσει όρθιο. Όλα αυτά είναι, προφανώς, πάρα πολύ θετικά για ένα τεράστιο μέρος κοινού.

    Αλλά όχι για μένα. Για μένα, δεν έχει ΚΑΜΙΑ αίσθηση μοτοσικλέτας. Αν θέλω απόλυτη άνεση και 0 αίσθηση του οδοστρώματος και αυτού που καβαλάω, παίρνω αυτοκίνητο. Τα ίδια χαρακτηριστικά που κάποιοι θεωρούν κορυφαία και μοναδικά, για μένα δεν ανήκουν στον μοτοσικλετισμό. Αλλά μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος.
    Δεν έχω όρεξη να κάνω τον μάντη, άσε που μου είναι κι αδιάφορο...ειλικρινά, δεν μου λέει τπτ ότι βγήκε ολική το μηχανάκι κάποιου, ούτε είναι στατιστικό δείγμα...ξέρω διπλάσιο αριθμό ιδιοκτητών BMW, κάποιοι έχουν οργώσει την υφήλιο, και ακόμα δουλεύουν απροβλημάτιστα.

    Εσύ το καβάλησες, κι έχεις εμπεριστατωμένη άποψη για το μηχανάκι, δεν σου άρεσε, δεν σου ταίριαξε, το θέμα είναι ότι το καβάλησες και σχημάτισες γνώμη. Άρα δικαιούσαι να έχεις προσωπική άποψη, εγώ μίλησα συγκεκριμένα για κάποιους οι οποίοι έχουν άποψη, χωρίς να έχουν αγγίξει ούτε μισό δευτερόλεπτο τη σέλα μιας GS ή μιας BMW. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι θεμιτά και αυτονόητα...αυτό που λες εσύ, ότι δεν σου δίνει καμία αίσθηση μοτοσικλέτας, το έχω εγώ με SS και streetfighter, πάντα με άφηναν παγερά αδιάφορο, και μία φορά που οδήγησα ένα R6, στο πεντάλεπτο το είχα επιστρέψει στον ιδιοκτήτη.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 05/04/2024 στις 10:38.

  6. #9831
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω όρεξη να κάνω τον μάντη, άσε που μου είναι κι αδιάφορο...ειλικρινά, δεν μου λέει τπτ ότι βγήκε ολική το μηχανάκι κάποιου, ούτε είναι στατιστικό δείγμα...ξέρω διπλάσιο αριθμό ιδιοκτητών BMW, κάποιοι έχουν οργώσει την υφήλιο, και ακόμα δουλεύουν απροβλημάτιστα.
    Ναι, σαφώς, δε θεωρώ ότι είναι στατιστική απόδειξη κάποιου τεχνικού "προβλήματος" της μοτοσικλέτας, αλλά είναι δείγμα ακριβώς αυτού που περιγράφω. Αν δεν ήταν ξεκάθαρο, ο λόγος που το στούκαρε και το έβγαλε ολική ήταν επειδή ο άνθρωπος δεν είχε καμία σοβαρή επαφή με μοτοσικλέτες (είχε σκούτερ πριν), δεν είχε ιδέα πώς οδηγούν μία, πώς συμπεριφέρεται, πώς λειτουργεί, και της φερόταν σαν να ήταν καβάλα σε μαινόμενο ταύρο: απότομες, νευρικές κινήσεις, βίαιες αλλαγές κατεύθυνσης, γκάζι, φρένο, γκάζι, φρένο, τιμονιές από δω κι από κει... νόμιζε ότι οδηγεί bmx ή δεν ξέρω. Μια φορά ανέβηκα δικάβαλο μαζί του επειδή επέμενε και ήταν η πιο τρομακτική εμπειρία που είχα σε μηχανάκι έβερ. Ήξερα ακριβώς πού θα καταλήξει αυτό. Και δεν είχε ΙΔΕΑ τι έκανε στην πραγματικότητα γιατί το μηχανάκι δε δίνει απολύτως καμία αίσθηση, έχεις μηδαμινή πληροφόρηση. Χαιρόταν που το πλάγιαζε και έκανε ό,τι μαλακία του κατέβαινε και νόμιζε ότι κάνει κάτι και ότι είναι τιμονάρα. Αν τα έκανε αυτά σε SS, θα είχε φάει τα μούτρα του στα πρώτα φρένα και θα είχε μάθει. Και κάπως έτσι, λοιπόν, πήγε και έσκασε σε ένα κράσπεδο πάνω σε στροφή. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα ο ίδιος.

    Κατά τ'άλλα, προφανώς αυτό που εγώ θεωρώ τεράστιο μειονέκτημα οι τουρίστες το θεωρούν τεράστιο πλεονέκτημα, αυτό ακριβώς ζητούν από μια μοτοσικλέτα και είναι σούπερ χαρούμενοι. To each his own.
    Life begins at 45°.

  7. #9832
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, σαφώς, δε θεωρώ ότι είναι στατιστική απόδειξη κάποιου τεχνικού "προβλήματος" της μοτοσικλέτας, αλλά είναι δείγμα ακριβώς αυτού που περιγράφω. Αν δεν ήταν ξεκάθαρο, ο λόγος που το στούκαρε και το έβγαλε ολική ήταν επειδή ο άνθρωπος δεν είχε καμία σοβαρή επαφή με μοτοσικλέτες (είχε σκούτερ πριν), δεν είχε ιδέα πώς οδηγούν μία, πώς συμπεριφέρεται, πώς λειτουργεί, και της φερόταν σαν να ήταν καβάλα σε μαινόμενο ταύρο: απότομες, νευρικές κινήσεις, βίαιες αλλαγές κατεύθυνσης, γκάζι, φρένο, γκάζι, φρένο, τιμονιές από δω κι από κει... νόμιζε ότι οδηγεί bmx ή δεν ξέρω. Μια φορά ανέβηκα δικάβαλο μαζί του επειδή επέμενε και ήταν η πιο τρομακτική εμπειρία που είχα σε μηχανάκι έβερ. Ήξερα ακριβώς πού θα καταλήξει αυτό. Και δεν είχε ΙΔΕΑ τι έκανε στην πραγματικότητα γιατί το μηχανάκι δε δίνει απολύτως καμία αίσθηση, έχεις μηδαμινή πληροφόρηση. Χαιρόταν που το πλάγιαζε και έκανε ό,τι μαλακία του κατέβαινε και νόμιζε ότι κάνει κάτι και ότι είναι τιμονάρα. Αν τα έκανε αυτά σε SS, θα είχε φάει τα μούτρα του στα πρώτα φρένα και θα είχε μάθει. Και κάπως έτσι, λοιπόν, πήγε και έσκασε σε ένα κράσπεδο πάνω σε στροφή. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα ο ίδιος.

    Κάτι βραζιλιανάκια κάνουν αυτά (και σουζες) με σαγιονάρες.

  8. #9833
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    Είναι αλήθεια ότι αμα σου φύγει ο μπροστά δεν διπλώνει το τιμονι; δηλαδή η δύναμη που βάζεις μπορεί να κοντραρει το δίπλωμα;

  9. #9834
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Επίσης είναι αλήθεια ότι το εξ αιτίας του μπροστινού συστήματος είναι σχεδόν αδύνατο ( και επικίνδυνο) να οδηγηθεί το μηχανάκι ΧΩΡΙΣ ABS ?????

  10. #9835
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.221
    Όχι και στις 2 ερωτήσεις.
    Ειδικά στη 2η αν έχεις απενεργοποιημένο το abs και μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός η μοτοσυκλέτα σέρνει το μπροστινό όπως οποιαδήποτε άλλη,με μόνη διαφορά ότι δεν βυθίζονται τα πηρούνια.Τίποτε άλλο.
    Δοκιμασμένο πολλάκις.

  11. #9836
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου καθόλου, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! Η προσωπική μου διαφωνία με τους κατόχους κινέζικων μοτό, είναι η στάση που έχουν, του στυλ "είσαστε κορόιδα που δώσατε τόσα λεφτά, εμείς πήραμε ίδιο -ή καλύτερο- μηχανάκι με πολύ λιγότερα"...ο καθένας αγοράζει ό,τι γουστάρε κι ότι τον φτιάχνει. Κανένας δεν χρειάζεται αυτόκλητο "μπάτσο" ή εισαγγελέα στην τσέπη του.
    Δεν το κάνουν όλοι,μην τσουβαλιαζεις.Οσοι το κάνουν,είναι στο στατιστικό δείγμα των ανθρώπων που θέλουν να επιβεβαιώνουν τις επιλογές τους.Αυτο είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση,και γίνεται σε όλες τις επιλογές,από το μικρότερο και ασημαντοτερο,μέχρι το μεγαλύτερο και σημαντικότερο.

  12. #9837
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν το κάνουν όλοι,μην τσουβαλιαζεις.Οσοι το κάνουν,είναι στο στατιστικό δείγμα των ανθρώπων που θέλουν να επιβεβαιώνουν τις επιλογές τους.Αυτο είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση,και γίνεται σε όλες τις επιλογές,από το μικρότερο και ασημαντοτερο,μέχρι το μεγαλύτερο και σημαντικότερο.
    ΟΚ, άσε τους άλλους, ας μιλήσουμε για εσένα...εσύ προσωπικά το κάνεις;

  13. #9838
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.588
    Επειδή έχω οδηγήσει το gs 1250 σχετικά αρκετά ώστε να έχω άποψη είναι μια χαρά μηχανάκι ευκολοδηγητο και άνετο αλλά μην ξεγελαστεις και το ζορισεις. Εκει αρχίζουν να κουράζονται τα φρένα και να συμπεριφερεται λίγο παράξενα.
    Σαν κάτοχος multistrada v4s απλά θα πω ότι οι αναρτήσεις και τα φρένα του είναι σε άλλο πλανήτη σε σχέση με του gs. Διαβάζουν άριστα τα πάντα και η πληροφόρηση είναι τέλεια.
    Καλά, Χρύσα τα gs αλλά συγνώμη που θα το πω έτσι, για μέτριους αναβάτες που δεν ζητάνε πολλά.
    Δηλαδή εκεί που πουλάνε χιλιάδες.αναβατες μεγαλύτερης ηλικίας που θέλουν χαλαρό ταξίδι.
    Δεν γίνεται να ανέβεις στο ντουκατι και να έχεις λίγο νεύρο μέσα σου και μετά να συμβιβαστείς με gs.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #9839
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Όχι φυσικά.Και αν το έχω κάνει μέσα απ' τα γραπτά μου ,να μου το επισημάνεις να σου ζητήσω συγγνώμη.Παντα μιλάμε ΟΧΙ για απλή στήριξη της επιλογής με ήπιους τρόπους,άλλα για αυτό που ανέφερες,την καθυβριση των υπολοίπων για την επιλογή τους.Αν το βρεις ΑΥΤΌ,στα γραπτά μου στείλτο.

  15. #9840
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω οδηγήσει το gs 1250 σχετικά αρκετά ώστε να έχω άποψη είναι μια χαρά μηχανάκι ευκολοδηγητο και άνετο αλλά μην ξεγελαστεις και το ζορισεις. Εκει αρχίζουν να κουράζονται τα φρένα και να συμπεριφερεται λίγο παράξενα.
    Σαν κάτοχος multistrada v4s απλά θα πω ότι οι αναρτήσεις και τα φρένα του είναι σε άλλο πλανήτη σε σχέση με του gs. Διαβάζουν άριστα τα πάντα και η πληροφόρηση είναι τέλεια.
    Καλά, Χρύσα τα gs αλλά συγνώμη που θα το πω έτσι, για μέτριους αναβάτες που δεν ζητάνε πολλά.
    Δηλαδή εκεί που πουλάνε χιλιάδες.αναβατες μεγαλύτερης ηλικίας που θέλουν χαλαρό ταξίδι.
    Δεν γίνεται να ανέβεις στο ντουκατι και να έχεις λίγο νεύρο μέσα σου και μετά να συμβιβαστείς με gs.
    Παράξενο μου φαίνεται αυτό,στα 1200 δεν συμβαίνει.
    Υποψιάζομαι μήπως ήταν η πρώτη πρώτη παρτίδα με τα ελλειπή Brembo που αργότερα τα αντικατέστησε με τα Αμερικάνικα Hayes.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF