Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 178

Θέμα: Περί ηλεκτροκινουμένων (Hybrid-plug-in) οχημάτων το ανάγνωσμα

  1. #91
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ναι εννοείται αυτό.
    Είχα διαβάσει κάποτε πως μια λύση είναι να τοποθετηθούν ρευματολήπτες σαν τα παρκόμετρα, όμως το όνειρο το έχουμε δει όλοι μας... τα μισά να μην δουλεύουν και τα άλλα μισά σε ρευματοκλοπή. Μπορεί να ακούγομαι υπερβολικός στα μισά, αλλά έτσι ήταν και με τα παρκόμετρα.
    Μέχρι στιγμής η ηλεκτροκίνηση είναι για λίγους.
    Άλλο ένα πρόβλημα επίσης είναι και η παροχή ρεύματος. πχ εγώ έχω πάρκινγκ και μονοκατοικία αλλά δεν έχω δυνατότητα ταχείας φόρτισης η οποία προϋποθέτει τριφασικό νομίζω. Άλλα πάγια, άλλες χρεώσεις.
    Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

  2. #92
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Άλλο ένα πρόβλημα επίσης είναι και η παροχή ρεύματος. πχ εγώ έχω πάρκινγκ και μονοκατοικία αλλά δεν έχω δυνατότητα ταχείας φόρτισης η οποία προϋποθέτει τριφασικό νομίζω. Άλλα πάγια, άλλες χρεώσεις.
    Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
    Αν έχεις parking στο σπίτι, δεν σε νοιάζει η ταχεία φόρτιση. Το φορτίζεις κάθε βράδυ με την απλή τάση του σπιτιού σου και είναι πάντα γεμάτο. Ταχεία φόρτιση στο σπίτι θα ενδιέφερε κάποιον που κάνει πολλά χιλιόμετρα τη μέρα.

    Για παράδειγμα, σε απλή πρίζα το BMW iX3 χρειάζεται περί τις 50 ώρες για να φορτίσει πλήρως, αλλά δεν σε απασχολεί αν το φορτίζεις ένα 12ωρο κάθε μέρα. Κάνεις τις καθημερινές δουλειές σου, απλά αν επιστρέψεις από ταξίδι, θα χρειαστεί 5 βράδια για να φορτίσει πλήρως.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #93
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Επίσης φανταστείτε την Αθήνα ηλεκτροκίνητη και εκατομμύρια αυτοκίνητα να φορτίζουν... τι υποδομές και ενέργεια χρειάζεται για κάτι τέτοιο και πως θα εξασφαλιστεί αυτή η ενέργεια;

  4. #94
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις parking στο σπίτι, δεν σε νοιάζει η ταχεία φόρτιση. Το φορτίζεις κάθε βράδυ με την απλή τάση του σπιτιού σου και είναι πάντα γεμάτο. Ταχεία φόρτιση στο σπίτι θα ενδιέφερε κάποιον που κάνει πολλά χιλιόμετρα τη μέρα.

    Για παράδειγμα, σε απλή πρίζα το BMW iX3 χρειάζεται περί τις 50 ώρες για να φορτίσει πλήρως, αλλά δεν σε απασχολεί αν το φορτίζεις ένα 12ωρο κάθε μέρα. Κάνεις τις καθημερινές δουλειές σου, απλά αν επιστρέψεις από ταξίδι, θα χρειαστεί 5 βράδια για να φορτίσει πλήρως.
    Με τι χρώμα τιμολόγιο...

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρουσα ανάλυση.

    Σε βάθος χρόνου θεωρείς ότι θα βγεις κερδισμένος οικονομικά; Όταν χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρίες ή αν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πουληθεί ως μεταχειρισμένο, θα δικαιολογήσουν το αρχικό ποσό αγοράς;
    Το γεγονός ότι δουλεύει σπάνια ο βενζινοκινητήρας, είναι καλό για τη μακροζωία του;


    Το πρώτης γενιάς GLA, ειδικά το 250 4matic μού αρέσει πολύ, αλλά εκείνο έβγαινε μόνο με κινητήρες εσωτερικής καύσης.
    Μεγάλη κουβέντα,
    Αν το πουλήσω στην 5ετια θα έχω γλυτώσει περίπου 10κ.με 8ετη εγγύηση στις μπαταρίες λογικά δεν θα έχω μεγάλη απώλεια στην τιμή από αυτό. Και αν υπολογίσεις ότι από τότε που το πήρα το μοντέλο έχει περίπου 16% αύξησή στην τιμή ως καινούργιο όπως το έχω, έτσι μετριαζει και οποία απώλεια από την μειωμένη διάρκειας ζωής της μπαταρίας.
    Γενικά δεν με πολύ απασχολεί αυτό, αλλά αυτό που με ενδιέφερε όταν το πήρα είναι τα χαμηλά κυβικά με ότι σημαίνει αυτό.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Επίσης φανταστείτε την Αθήνα ηλεκτροκίνητη και εκατομμύρια αυτοκίνητα να φορτίζουν... τι υποδομές και ενέργεια χρειάζεται για κάτι τέτοιο και πως θα εξασφαλιστεί αυτή η ενέργεια;
    Εδώ το καλοκαίρι ανοίγουμε όλοι air-condition και τα κλαταρουν τα δίκτυα,σκεψου ταυτόχρονα εκατομμύρια ηλεκτρικα
    Θα κλάψει η μάνα του Πελέ...
    Στην Ελλάδα σε 20 χρόνια το συζητάμε.
    Το δικό μου πάντως που έχει μικρή μπαταρία σε απλή πρίζα θέλει 6-7 ώρες να φορτίσει πλήρως.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #97
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Εδώ το καλοκαίρι ανοίγουμε όλοι air-condition και τα κλαταρουν τα δίκτυα,σκεψου ταυτόχρονα εκατομμύρια ηλεκτρικα
    Θα κλάψει η μάνα του Πελέ...
    Στην Ελλάδα σε 20 χρόνια το συζητάμε.
    Το δικό μου πάντως που έχει μικρή μπαταρία σε απλή πρίζα θέλει 6-7 ώρες να φορτίσει πλήρως.
    Κάπου εκεί ήθελα να καταλήξω, συν ότι με το υπάρχον σύστημα αν ξεπεράσεις ένα όριο στις kw/h το δίμηνο οι χρεώσεις αλλάζουν. Δεν είμαι κατά της ηλεκτροκόνησης αλλά ακόμα δεν παίζει ως λύση στους πολλούς.

    Από την μια σου λένε κάνε οικονομία στο ρεύμα και σου βάζουν όριο για πέναλτι και από την άλλη σου λένε κινήσου ηλεκτρικά... ε, πως θα γίνει αυτό;
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 09/12/2023 στις 18:16.

  8. #98
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.179
    Ας δούμε πως θα πάει η χρέωση. Δεν έστησαν χρηματιστήριο ενέργειας με πεποιθήσεις, για να κλέβουν την κα Ελένη που βάζει πλυντήριο.
    Οι επενδυτές υπολογίζουν σε πλήρη εξάρτησή μας από το ρεύμα.

    Σε λίγα χρόνια θα είναι λύση επιβίωσης οι εγκαταστάσεις αποθήκευσης ενέργειας από τον Ήλιο και θα τις συναντάμε όπως τώρα τους ηλιακούς θερμοσίφωνες.
    Τότε να δούμε τι θα σκαρφιστούν για να το απαγορεύσουν ή να χρεώνουν τον Ήλιο.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 09/12/2023 στις 18:19.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Καλά αυτό με τις χρεώσεις ήταν αστείο. Στην ουσία σε τιμωρουσαν αν είχες ηλεκτρικό γιατί πλήρωνες ακριβότερα την κιλοβατώρα για όλες τις ανάγκες. Γελοίο. Τώρα το αλλάξανε πάλι, πρέπει να έχεις μικρότερη κατανάλωση σε σχέση με πέρυσι χωρίς κλίμακες. Τώρα θα ξανά αλλάξει.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ας δούμε πως θα πάει η χρέωση. Δεν έστησαν χρηματιστήριο ενέργειας με πεποιθήσεις, για να κλέβουν την κα Ελένη που βάζει πλυντήριο.
    Οι επενδυτές υπολογίζουν σε πλήρη εξάρτησή μας από το ρεύμα.

    Σε λίγα χρόνια θα είναι λύση επιβίωσης οι εγκαταστάσεις αποθήκευσης ενέργειας από τον Ήλιο όπως συναντάμε τώρα ηλιακούς θερμοσίφωνες.
    Τότε να δούμε τι θα σκαρφιστούν για να το απαγορεύσουν ή να χρεώνουν τον Ήλιο.
    Στο νέο μου σπίτι θα μπει στην ταράτσα πάρκο φωτοβολταικων 8 kwh. Με net metering και με τις ηλιόλουστες μέρες εδώ στην Κρήτη το ρεύμα μου θα μου βγαίνει όλο. Απόσβεση επένδυσης ούτε 2 χρόνια με τις καναλωσεις μου.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 09/12/2023 στις 18:52.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #101
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    .
    Τότε να δούμε τι θα σκαρφιστούν για να το απαγορεύσουν ή να χρεώνουν τον Ήλιο.
    ...για το καλό μου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά προϋποθέτουν πάρκινγκ, άντε να ζεις στην Κυψέλη πχ και να μην παίζει πάρκινγκ. Τι κάνεις;
    εκτος απο παρκινγκ ολα αυτα κανουν και πανω απο 30000.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Το πλήρως ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν περιορισμούς ειδικά σε ταξίδια.
    Να πω την εμπειρία μου, έχω plug in υβριδικό 2.5 χρόνια με αυτονομία 40-55 χιλιόμετρα. Περίπου όσα κάνω καθημερινά,οπότε κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα και δεν με απασχολεί. Και να χρειαστώ να κάνω περισσότερα δεν με απασχολεί και πάλι γιατί έχω τον θερμικό κινητήρα.
    Όσο καιρό το έχω, έχω βάλει 6-7 φορές βενζίνη και αυτό μόνο για ταξίδια.
    Στα καθημερινά μου επειδή είναι κυρίως πόλη θα ήθελα περίπου 250ε το μήνα ενώ τώρα θέλω 100ε σε ρεύμα.
    Αρα έχω ένα κέρδος περίπου 4500ε.
    +μηδενικα τέλη
    +μηδενική φθορά στον κινητήρα βενζίνης.
    +αθόρυβη μετακίνηση
    Ακόμα, έχω ένα αυτοκίνητο 240 ίππων και 45 κιλών ροπής με θερμικό κινητήρα 1300 κυβικών με ελάχιστο τεκμήριο και άλλες φορολογικές επιβαρύνσεις.
    Το αυτοκίνητο είναι το gla250e.
    Για τη δική μου χρήση το υβριδικό είναι γαματο. Αυτά.
    το οτι ειναι γαματο για σενα ειναι μια χαρα και μπραβο που το χαιρεσαι
    εγω απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να δωσω 40-50 χιλιαρικα προκαταβολικα και να τα εχω στο δρομο εκτεθιμενα με σκοπο να κανω οικονομια μακροπροθεσμα
    επισης με αυτα τα λεφτα να κανω 40 χλμ τη μερα σε πολη
    και γι αυτη τη χρηση να θελω 240 αλογα
    τελικα χρειαζομαστε κανονια για να σκοτωσουμε κουνουπια;

  14. #104
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Στο νέο μου σπίτι θα μπει στην ταράτσα πάρκο φωτοβολταικων 8 kwh. Με net metering και με τις ηλιόλουστες μέρες εδώ στην Κρήτη το ρεύμα μου θα μου βγαίνει όλο. Απόσβεση επένδυσης ούτε 2 χρόνια με τις καναλωσεις μου.
    Ωραια επένδυση και στο κατάλληλο μέρος.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το οτι ειναι γαματο για σενα ειναι μια χαρα και μπραβο που το χαιρεσαι
    εγω απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι να δωσω 40-50 χιλιαρικα προκαταβολικα και να τα εχω στο δρομο εκτεθιμενα με σκοπο να κανω οικονομια μακροπροθεσμα
    επισης με αυτα τα λεφτα να κανω 40 χλμ τη μερα σε πολη
    και γι αυτη τη χρηση να θελω 240 αλογα
    τελικα χρειαζομαστε κανονια για να σκοτωσουμε κουνουπια;
    Μεγάλη κουβέντα και ψιλοβαριεμαι να γράφω σεντονια,όπως το αν πρέπει να έχουμε όλοι σκούτερ για την καθημερινή μας μετακίνηση. Και ο καθένας το βλέπει διαφορετικα. Αλλά αν μπορώ με κόστος σκούτερ(κόστος χρήσης, το 350αρι μου σκούτερ καίει περισσότερα ) να οδηγώ ένα πολυτελές όχημα γιατί να μην το κάνω? Και γιατί να μην έχω 240 άλογα ενώ αν ήθελα να τα πάρω σε ατμοσφαιρικό στο ίδιο μοντέλο θα ήθελα παραπάνω χρήματα?
    Και να σου πω ότι για μένα αυτή ήταν μια επιλογή λογικής και downsizing.
    Ολα στη ζωή μας είναι σχετικά.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί enduro το ανάγνωσμα
    από Dbnn στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2014, 08:14
  2. Πινακίδας... το ανάγνωσμα.
    από slacker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 11:20
  3. Περι φιλιας το αναγνωσμα . . .
    από tifoefs στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 15:09
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 09:49
  5. diablo το ανάγνωσμα..
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 20:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF