Σελίδα 7 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 216

Θέμα: το χρονικο ενος εγκεφαλικου

  1. #91
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Ναι απορρίπτω κάτι το οποίο έχω δει από μέσα και θα αποτρέψω οποιονδήποτε τύχει να με ρωτήσει αν αξίζει.
    Εκατομμυρια ανθρωπων πολιτισμων της ιστοριας (μαζι και ο δικος μας) αλλα και του παροντος διαφωνουν. Επετρεψε στον εαυτο σου την ελευθερια να ξερουν κατι που εσενα σου ξεφυγε.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Είναι πρόσκαιρο και επικίνδυνο.
    Κοιτα να δεις...εμενα μου αφησε διαχρονικα δωρα και μου φαινεται και απολυτα ασφαλες. Φιλος γιατρος ξεπερασε χρονια καταθλιψη με χρηση lsd, για το οποιο υπαρχουν και μελετες για την αντιμετωπιση της καταθλιψης.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Προτιμώ να επιτύχω τους στόχους μου, (you name it, ευτυχία, περιέργεια, ενδοσκόπηση, χάσιμο, ανακάλυψη ή όλα αυτά μαζί) βασιζόμενος αποκλειστικά στις δικές μου δυνάμεις και δυνατότητες. Ίσως ανήκω στους τυχερούς γιατί έχω πλεόνασμα φαντασίας, ωστόσο και αυτό εν μέρει επίκτητο είναι και καλλιεργείται αν αποσκοπεί κανείς να "δραπετεύει" από τη πραγματικότητα.
    Μηπως δεν βασιζεσαι αποκλειστικα στις δυναμεις σου? Οι μελισσες για παραδειγμα σε βοηθουνε λιγο απ'οσο ξερω. Αν μαλιστα ο,τι εκανες το εκανες για να δραπετευσεις απο την πραγματικοτητα, δεν απορω που σου εκατσε οπως σου εκατσε. Ειπαμε, υπαρχει ο σωστος και ο λαθος τροπος για το καθε τι. Απο μηχανη, φαι, φιλοσοφια, σεξ και οτι αλλο περιγραφεται απο μια λεξη.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Ας πάει κάποιος σε ένα δάσος ή σε μια έρημη παραλία για καμία εβδομάδα, όσο πιο μακρύα γίνεται απο τον πολιτισμό και μια χαρά θα την ακούσει. Το τι φρίκη ενδέχεται να φάς αν στην εκκωφαντική ησυχία ακούσεις ξαφνικά τον εαυτό σου, δεν λέγεται! ...και αυτό είναι τζάμπα και εντελώς ακίνδυνο σε σχέση με τα άλλα.
    Η μοναξια εχει τρελλανει κοσμο.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Εδώ λοιπόν καλά - καλά δεν μπορούμε (και δεν την ψάχνουμε ώστε να μπορουμε) να απαλλαχθούμε από τις καθημερινές ρουτινιάρικες σκέψεις μας για να "αναπνέυσει" λίγο ο μυαλός μας και αναζητούμε instand χαϊ...
    Αντε παλι ρε χυμαδορ....αν το βλεπεις σαν ινσταντ χαι χανεις ολο το εργο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Όχι. Κατηγορηματικά. Άλλωστε με τον εύκολο τρόπο χάνεις σχεδόν όλη τη διαδρομή. Την ίδια θέα θα δεις από την κορυφή του βουνού, είτε φτάσεις εκεί με τα πόδια, είτε με το ελικόπτερο. Πιο πλήρης εμπειρία πάντως έιναι -σίγουρα- με τα πόδια.
    Αλλη η θεα απο το ελικοπτερο, αλλη απο τσου φους. Δεν υπαρχει πιο πληρης εμπειρια και λιγοτερο πληρης. Το θεμα ειναι το τι καταλαβαινεις και νοιωθεις απο την καθε μια.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    υ.γ. Τα ανωτέρω αποτελούν δική μου άποψη, ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει αν φυσικά γνωρίζει τους κινδύνους και τις συνέπειες.
    Των οποιων κινδυνων και συνεπειων εισαι ο κομμιστης. Ρε συ, καταλαβε οτι ετσι το ειδες εσυ και αυτο δεν σημαινει οτι εχεις το μονο δικιο! Αυτα τα πραγματα για αλλους ειναι για αλλους δεν ειναι. Οπως και το να πας σε ενα μοναστηρι στο Θιβετ και να κανεις διαλογισμο 8 ωρες την ημερα. Για μενα δεν ειναι. Για αλλον ειναι.
    Για σενα προφανως και το μανιταρι δεν ειναι. Το πιασαμε το υπονοουμενο. Αλλα αυτο δεν λεει απολυτως τιποτε για τα φυτα και τις διαδραστικες δυνατοτητες τους με αλλους ανθρωπους απο σενα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
    θα σου εξηγήσω γιατί δεν θέλεις.. γιατί θα έπρεπε να μπορείς
    Ε άρα δεν μπορώ, πέστο απλά.

    Δηλαδή το μάτι μου ως ανεξάρτητο όργανο έχει την δυνατότητα να ζουμάρει από το φεγγάρι στο οικοδομικό μου τετράγωνο αλλά το εμποδίζει ο αδύναμος εγκέφαλός μου λόγω έλλειψης θέλησης?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  3. #93
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ναι αλλά οι αλλαγές γίνονται πάντα σε ένα πλαίσιο.Και όλα αυτά είναι προγραμματισμένα να γίνουν στην διάρκεια λειτουργίας του οργανισμού.. Δεν ξεφυτρώνει κανένα τρίτο χέρι ούτε ξεκινάμε ξαφνικά να αναπνέουμε με βράγχια κάτω από το νερό. Ίσως στο μέλλον να μπορούμε βέβαια.Τώρα γίνονται? Όχι. Άρα δεν είναι πραγματικότητα.


    Κακό μάλλον δεν είναι. Αλλά η πραγματικότητα διέπετε απο κάποιους κανόνες και τα πάντα τα εξηγούμε με αυτούς τους κανόνες. Μια άλλη πραγματικότητα ίσως είχε άλλους κανόνες.
    Το ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα είτε οφείλεται στο ότι δεν γίνονται με τους κανόνες αυτής της πραγματικότητας είτε δεν έχουμε ανακαλύψει τους κανόνες που θα τα εξηγήσουν και θα τα κάνουν εφικτά. Μπορούμε άραγε να αλλάξουμε αυτούς τους κανόνες?

    Γιατί να μην μπορώ να περάσω από τον τοίχο? Δεν υπάρχει τρόπος ή υπάρχει και δεν τον ξέρω? Ή ξέρω πως θα μπορούσα αλλά δεν μπορώ να το πετύχω με τα μέσα που έχω?

    Πολλά τα αν. Μόνο όταν φτάσουμε στο σημείο να είμαστε σίγουροι ότι ανακαλύψαμε όλους τους κανόνες, θα τα βάλουμε κάτω και θα πούμε αυτά γίνονται αυτά όχι.

    Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που είπε ο big. Διασκεδάζεις όταν αλλάζεις συνέχεια οπτικές και ανατρέπεις αυτά που θεωρείς δεδομένα
    Υπαρχει μια λεπτη διαφορα μεταξυ 'μοντελου' και 'κανονα'. Η πλακα φιλε μου ειναι οτι δεν εχουμε ανακαλυψει κανενα βασικο κανονα ακομα. Η επιστημη ασχολειται με το μοντελισμο προς το παρον. Και θα συνεχισει να ασχολειται μεχρι να ανακαλυψει την αξια του βιωματος και την θεση που εχει στο πεδιο που για πολλους ειναι καθαρα εγκεφαλικο. Εκει κολλαει και το βιντεακι απο το TED. Υπαρχει ενας κοσμος ανεξερευνητος μεσα μας, που τα 'ξερει' ολα. Αλλα δεν θελουμε να επικοινωνησουμε μαζι του.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #94
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    μιας και πιασατε τα ψυχοτροπα θυμηθηκα αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=Q8kUv...eature=related
    Πολυ ενδιαφερον!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #95
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    "... η φιλοσοφια μπορει να δωσει απαντησεις σε πολλα ερωτηματα αλλα οπως και η επιστημη, σπαει τα μουτρα της στον τοιχο του "ωραια, αλλα γιατι;" και "ναι big-bang, αλλα πριν απο αυτο τι;"



    Η φιλοσοφια σπαει τα μουτρα της στους περιρισμους της εκφρασης της απο την μια και στο οτι δεν αντιλαμβανεσαι μονο με σκεψη, αντιλαμβανεσαι και με βιωμα, το οποιο ομως ειναι προσωπικη υποθεση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #96
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ε άρα δεν μπορώ, πέστο απλά.

    Δηλαδή το μάτι μου ως ανεξάρτητο όργανο έχει την δυνατότητα να ζουμάρει από το φεγγάρι στο οικοδομικό μου τετράγωνο αλλά το εμποδίζει ο αδύναμος εγκέφαλός μου λόγω έλλειψης θέλησης?
    όχι ακριβώς.. θα στο πω αλλιώς

    αν μπορούσες να κάνεις αυτό που λες, δεν θα μπορούσες να κάνεις πολλά άλλα απλά και καθημερινά που δεν τα σκέφεσαι ποτέ, απλώς επειδή είναι «δεδομένα». π.χ. δεν θα μπορούσες να οδηγήσεις μηχανή, να διαβάσεις, να δεις tv κλπ.

    και αν στην τελική θες το μάτι του αητού, πρέπει να είσαι αητός. γιατί δεν πρόκειται ποτέ να βουτήξεις από τα ύψη για να αρπάξεις ένα ποντίκι. δηλαδή διάλεξε, ή ωμό ποντίκι ή ψημένη μπριζολίτσα στα κάρβουνα!

  7. #97
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
    όχι ακριβώς.. θα στο πω αλλιώς

    αν μπορούσες να κάνεις αυτό που λες, δεν θα μπορούσες να κάνεις πολλά άλλα απλά και καθημερινά που δεν τα σκέφεσαι ποτέ, απλώς επειδή είναι «δεδομένα». π.χ. δεν θα μπορούσες να οδηγήσεις μηχανή, να διαβάσεις, να δεις tv κλπ.

    και αν στην τελική θες το μάτι του αητού, πρέπει να είσαι αητός. γιατί δεν πρόκειται ποτέ να βουτήξεις από τα ύψη για να αρπάξεις ένα ποντίκι. δηλαδή διάλεξε, ή ωμό ποντίκι ή ψημένη μπριζολίτσα στα κάρβουνα!
    Μπορώ ή όχι? Άσε τι θα γινόταν ΑΝ μπορούσα, πες πως δεν με νοιάζουν οι συνέπειες. Είπαμε μην αλλάζεις τους κανόνες..
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  8. #98
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Μπορώ ή όχι? Άσε τι θα γινόταν ΑΝ μπορούσα, πες πως δεν με νοιάζουν οι συνέπειες. Είπαμε μην αλλάζεις τους κανόνες..
    ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!!!!

  9. #99
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Μπορώ ή όχι? Άσε τι θα γινόταν ΑΝ μπορούσα, πες πως δεν με νοιάζουν οι συνέπειες. Είπαμε μην αλλάζεις τους κανόνες..
    μπορείς μπορείς..

    ανέβα στην ταράτσα και πέσε.. θα πετάξεις σίγουρα αν το θες πολύ.

    και μετά όχι μόνο θα μπορείς να δεις από το μάτι του αητού, θα μπορείς να μυρίζεις και με τη μύτη του καρχαρία, να έχεις το σόναρ του δελφινιού, το καμουφλάζ της σουπιάς, τη βρωμοανάσα του ιπποπόταμου, τη μαλαπέρδα του ελέφαντα. μόνο που δεν θα είσαι πια ζωντανός άνθρωπος. οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

    δηλαδή φαντάσου να μπορούσαμε να αιωρούμαστε όπως οι ινδοί απατεώνες. άντε και πες ότι υπάρχει κάποιο όριο, στα 10 μέτρα ύψος. σίγουρα θα ήθελες να φτάσεις στα 100, τα 10 θα ήταν πολύ λίγα. μετά στα 1000 κ.ο.κ. οπότε φαντάσου να πάρκαρες το παιδί σου με αλυσίδα και λουκέτο για να μη βρεθεί στη στρατόσφαιρα και γίνει παγάκι ή για να μη βγει από την ατμόσφαιρα και χαθεί στο κενό. άσε που δεν θα είχαμε πάτωμα και ταβάνι, αριστερά, δεξιά, πάνω, κάτω.. θα μπορούσε π.χ. το γραφείο με το pc σου να είναι καρφωμένο στον τοίχο πλάγια. μπορείς; αν ναι, τότε θέλεις;

  10. #100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
    μπορείς μπορείς..
    Καλά ντάξει. Δείξε μου το δρόμο και θα ακολουθήσω αν πιάσει.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!!!!
    Σόρρυ δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος Έχουν μπει προ πολλού.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  11. #101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

    Και να σημειωσω το ακολουθο. Η πραγματικοτητα ειναι φτιαγμενη απο λεξεις.
    Ναι, να τι είχα ξεχάσει!!!

    Αυτή τη στιγμή καθόμαστε και με "λέξεις" προσπαθούμε μέσα από ένα φόρουμ για μηχανάκια να αναλύσουμε τα κατάβαθα του "είναι" για την "ύπαρξη" in general.

    Ήδη, σε πόσα ατοπήματα έχουμε πέσει προσπαθώντας να συνθέσουμε και να εκφράσουμε τη σκέψη μας, σε περιορισμένο χρόνο και χώρο (ναι, ναι, χωροχρόνο) και πόσες συνειδητές "αλήθειες" έχουν πάρει το δρόμο τους για το oblivion, γιατί περιοριζόμαστε σε παραδείγματα τα οποία έχουν για βάση τους, τι άλλο, μια κοινή για όλους μας "πραγματικότητα".

    Το "βίωμα" είναι νομίζω η μοναδική λέξη κλειδί στη κουβέντα.

    Η μεταφορά του είναι δύσκολο κεφάλαιο.




    Α! Και τα πολλά εισαγωγικά είναι ένας τρόπος για να αποδοθούν οι πιο "ψαγμένες" έννοιες στις λέξεις που περικλείουν.

  12. #102
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Η απαντηση στο ερωτημα που συζητατε, εχει να κανει με την υλη.
    Ερωτηση, τι ειναι η υλη?
    Η απαντηση σε αυτην την ερωτηση, ειναι και η απαντηση σε αυτο που ψαχνετε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Καλά ντάξει. Δείξε μου το δρόμο και θα ακολουθήσω αν πιάσει.



    Σόρρυ δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος Έχουν μπει προ πολλού.
    Αμ δε. Εμείς τους βάζουμε, "ορίζουμε" ως αξιώματα για να έχουμε κοινό σημείο αναφοράς.

  14. #104
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Η απαντηση στο ερωτημα που συζητατε, εχει να κανει με την υλη.
    Ερωτηση, τι ειναι η υλη?
    Η απαντηση σε αυτην την ερωτηση, ειναι και η απαντηση σε αυτο που ψαχνετε.
    42, μας ζάλισες με τις ερωτήσεις σου πια :rotflmao:

  15. #105
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Ναι, να τι είχα ξεχάσει!!!

    Αυτή τη στιγμή καθόμαστε και με "λέξεις" προσπαθούμε μέσα από ένα φόρουμ για μηχανάκια να αναλύσουμε τα κατάβαθα του "είναι" για την "ύπαρξη" in general.

    Ήδη, σε πόσα ατοπήματα έχουμε πέσει προσπαθώντας να συνθέσουμε και να εκφράσουμε τη σκέψη μας, σε περιορισμένο χρόνο και χώρο (ναι, ναι, χωροχρόνο) και πόσες συνειδητές "αλήθειες" έχουν πάρει το δρόμο τους για το oblivion, γιατί περιοριζόμαστε σε παραδείγματα τα οποία έχουν για βάση τους, τι άλλο, μια κοινή για όλους μας "πραγματικότητα".

    Το "βίωμα" είναι νομίζω η μοναδική λέξη κλειδί στη κουβέντα.

    Η μεταφορά του είναι δύσκολο κεφάλαιο.




    Α! Και τα πολλά εισαγωγικά είναι ένας τρόπος για να αποδοθούν οι πιο "ψαγμένες" έννοιες στις λέξεις που πειρκλείουν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 17:47
  3. ...το χρονικο μιας πτώσης
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 20:00
  4. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 13:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF