Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 246

Θέμα: Aναγνώριση Κολλεγίων

  1. #91
    Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
    Το οτι παρατηρησες μια ιδια κατασταση στους φοιτητες δεν σημαινει και οτι ΤΕΙ=πολυτεχνειο!


    Όπως ειπώθηκε και παραπάνω,οι φοιτητές είναι που κάνουν τις σχολές
    Fortis Fortuna Adiuvat

  2. #92
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Και κάτι τελευταίο.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος Μηχανολόγος/Μηχανικός πολυτεχνείου τον παρακαλώ να επισυνάψει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής του και να επισυνάψω και εγώ της δικής μας.Θα δείτε ότι διδασκόμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μαθήματα και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα ίδια βιβλία με την διαφορά οτι εμείς έχουμε επιπλέον εργαστήρια σε πολλά από αυτά τα οποία στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν
    Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες?
    Ακριβώς τα ίδια μαθήματα? Επειδή στα πρώτα εξάμηνα έχουμε κοινα βοηθήματα του γκαρούτσου δεν σημαίνει οτι κάνουμε και τα ίδια μαθήματα...Αν θες να στο πάω εκεί, στο ΤΕΙ η ύλη της μηχανικής αντιστ σε 1,5 τεύχη βοηθημάτων , στο ΑΕΙ σε 3

    Σου ξαναλέω οτι έχω περάσει από ΤΕΙ και από εξεταστική ΤΕΙ .
    Στα ΤΕΙ μπαίνουν και μαθητές από τεχνικά λύκεια, τα μαθήματα είναι και για αυτούς.
    Πίστεψε με, ανάλυση πολυτεχνείου δν μπορούν με καμία δύναμη να περάσουν , όχι γιατι δν είναι έξυπνοι απεναντίας ,αλλά γιατί δν έχουν τις βάσεις
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  3. #93
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Βλέπω πολλούς από τους κατήγορους των ξένων πανεπιστημίων να θεωρούν ότι πλρώνοντας παίρνεις πτυχίο έξω.

    Αυτό που βλέπω είναι ότι έχετε μαύρα μεσάνυχτα και μάλλον πιστεύετε ότι σας λένε οι διάφοροι επιτήδειοι.

    Κι αυτό γιατί κατα κύριο λογο και πλην των Αμερικανικών πανεπιστημίων, τα υπόλοιποα ειναι δωρεάν (τα της ΕΕ για τους κατοίκους της ΕΕ).

    Στο εξωτερικό (και δεν μιλάω για τις χώρες του πρωην Ανατολικου μπλοκ - δεν γνωρίζω τι γινεται εκει) ειτε πληρώσεις για να φοιτησεις είτε όχι, αν δεν περάσεις τις εξετάσεις @@ πτυχίο παίρνεις.


    Είπα και πριν κάποιες σελίδες να μην μιλήσω για τοτι γινεται εδω, αλλά σε λιγάκι θα με αναγκάσετε και δεν θα σας αρέσει (για προσωπικές εμπειρίες θα μιλήσω)

    Κάποιος είπε ότι όσοι φυγανε έξω το κάναμε γιατι δεν περάσαμε. Ξεχνάει οτι υπαρχει όριο εισαγομένων, ξεχνάει ότι μπορεί κάποιος να μην πέρασε γιατί ηταν άρρωστος ή άτυχος ή οτιδήποτε, ξεχνάει οτι σημερα συζητάμε για εισαγωγή όλων των αποφοίτων λυκείου στο πανεπιστήμιο κι αλλα πολλά.

    Γενικά βλέπω μια ισοπέδωση.... που δεν ταιριάζει σε φοιτητές (οι οποίοι θα έπρεπε να ειναι περισσότερο ανοιχτόμυαλοι)

    Α... κι εγω σπουδασα εξω, γυρισα για να πάω φαντάρος και μετά εφυγα και δουλεψα στο Λονδινο για 2 χρόνια πριν ξαναγυρίσω στην Ελλάδα για προσωπικούς λόγους.

    Το έχω μετανοιώσει αλλά τωρα ειναι αργά...

    Edit : Τελειωσα και με άριστα, για να μην ακουσω κανενα κουλό....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες?
    Ακριβώς τα ίδια μαθήματα? Επειδή στα πρώτα εξάμηνα έχουμε κοινα βοηθήματα του γκαρούτσου δεν σημαίνει οτι κάνουμε και τα ίδια μαθήματα...Αν θες να στο πάω εκεί, στο ΤΕΙ η ύλη της μηχανικής αντιστ σε 1,5 τεύχη βοηθημάτων , στο ΑΕΙ σε 3

    Σου ξαναλέω οτι έχω περάσει από ΤΕΙ και από εξεταστική ΤΕΙ .
    Στα ΤΕΙ μπαίνουν και μαθητές από τεχνικά λύκεια, τα μαθήματα είναι και για αυτούς.
    Πίστεψε με, ανάλυση πολυτεχνείου δν μπορούν με καμία δύναμη να περάσουν , όχι γιατι δν είναι έξυπνοι απεναντίας ,αλλά γιατί δν έχουν τις βάσεις


    Να στο πάω εγώ τότε αλλού.Δέχομαι ότι σε θεωρία υπερέχει το ΑΕΙ,εσύ θα δεχτείς ότι σε πράξη υπερέχει το ΤΕΙ;Πόσα εργαστήρια έχετε το εξάμηνο;
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #95
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Να στο πάω εγώ τότε αλλού.Δέχομαι ότι σε θεωρία υπερέχει το ΑΕΙ,εσύ θα δεχτείς ότι σε πράξη υπερέχει το ΤΕΙ;Πόσα εργαστήρια έχετε το εξάμηνο;

    Δν οδηγεί κάπου η κουβέντα και θα χαλάσουμε χωρίς΄λόγο τις καρδιές μας

    Βέβαια οι πολυτεχνικές σχολές είναι 5 γεμάτα χρόνια από 33+ ώρες την εβδομάδα και 10+ εργαστήρια το εξάμηνο(αλλά η έννοια του εργαστηρίου είναι λίγο διαφορετική)
    ΤΕΙ --> ΤΕΧΝΙΚΟ είναι λογικό να έχεται περισσότερα εργαστήρια
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Δν οδηγεί κάπου η κουβέντα και θα χαλάσουμε χωρίς΄λόγο τις καρδιές μας

    Βέβαια οι πολυτεχνικές σχολές είναι 5 γεμάτα χρόνια από 33+ ώρες την εβδομάδα και 10+ εργαστήρια το εξάμηνο(αλλά η έννοια του εργαστηρίου είναι λίγο διαφορετική)
    ΤΕΙ --> ΤΕΧΝΙΚΟ είναι λογικό να έχεται περισσότερα εργαστήρια


    Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά και να τα συζητήσουμε,φυσικά και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας,άλλωστε δεν φταις εσύ που το κράτος εξευτελίζει την έννοια του πτυχιούχου ΤΕΙ.Και μία διόρθωση,ΤΕΙ = Τεχνολογικό όχι τεχνικό,μεγάλη διαφορά
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #97
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Το 3=5 από πού το συμπέρανες φίλε μου; Συγκεκριμένα η σχολή η δικιά μου είναι 7 εξάμηνα +1 υποχρεωτική πρακτική δηλαδή 4 χρόνια.Αν σκεφτείς πως στο πανεπιστήμιο (τμήμα Χημικών/Μηχανικών π.χ) οι ώρες διδασκαλίας είναι βαριά 20-22 την εβδομάδα όταν σε εμάς είναι 30+ αμέσως αμέσως ερχόμαστε στα ίδια.Επίσης,από όσο ξέρω και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,η πρακτική δεν είναι υποχρεωτική στο πανεπιστήμιο όπως είναι στο ΤΕΙ.Όσο για αυτό που είπε για τα μαθηματικά κτλ απλά θα σου πω: Μαθηματικά 1, Μαθηματικά 2,Εφαρμοσμένα Μαθηματικά,Αριθμητική ανάλυση με πεπερασμένα στοιχεία.Πόσα παραπάνω μαθηματικά δηλαδή να κάνουμε;Για φυσική; Φυσική 1, Φυσική 2 (Δυναμική - Ταλαντώσεις), Θερμοδυναμική...Ψάξτο λίγο
    Φιλε μου δεν ειμαι στους μηχανολογους...ειμαι στους μηχανικους υπολογιστων.5 χρονια σπουδων.36 ωρες την εβδομαδα.και,διαακριτα μαθηματικα1,μαθηματικη αναλυση,φυσiκη1,γραμμικη αλγ.,διακρ.μαθ.2,πιθανοτητες και στατιστικη,φυσiκη2,διαφορικες εξισωσεις,μαθηματικη λογικη,αλγορυθμοι και πολυπλοκοτητα,εφαρμοσμενα μαθηματικα,μαθηματικη μοντελοποιηση,κρυπτογραφια και τα αλλα επιλογης...Ο κολλητος?κανει σχεδον τα μισα ΑΚΡΙΒΩΣ..δεν μπορω να μιλησω για την σχολη σου γιατι δεν γνωριζω το προγραμμα σπουδων..αλλα δεν θα ηταν αδικο να ηταν ισαξιες οι σχολες που σου ανεφερα?α +6 ωρες εργαστηριο την εβδομαδα...

  8. #98
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

    Κι αυτό γιατί κατα κύριο λογο και πλην των Αμερικανικών πανεπιστημίων, τα υπόλοιποα ειναι δωρεάν (τα της ΕΕ για τους κατοίκους της ΕΕ).


    Κάποιος είπε ότι όσοι φυγανε έξω το κάναμε γιατι δεν περάσαμε. Ξεχνάει οτι υπαρχει όριο εισαγομένων, ξεχνάει ότι μπορεί κάποιος να μην πέρασε γιατί ηταν άρρωστος ή άτυχος ή οτιδήποτε, ξεχνάει οτι σημερα συζητάμε για εισαγωγή όλων των αποφοίτων λυκείου στο πανεπιστήμιο κι αλλα πολλά.

    Στην αγγλία τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν διδακτρα και μάλιστα τσουχτερά...+ εστίες κλπ κλπ.

    Αυτό με την τύχη, το αρρώστησα το το... τα ακούω βερεσε, sorry αν ενοχλήσει μερικούς αλλά αυτό πιστεύω , πρέπει να μάθεις να δουλεύεις κάτω από πίεση και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες.
    Αν δεν φας την πίεση , το στρες , τη σωματική και ψυχολογική κόπωση των εξετάσεων πως θα καταλάβεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις
    Φαντάζεσαι ένα γιατρό που να λυγίζει κάτω από την πίεση και το στρες? Πως θα κάνει σωστά τη δουλεια του ?
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  9. #99
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά και να τα συζητήσουμε,φυσικά και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας,άλλωστε δεν φταις εσύ που το κράτος εξευτελίζει την έννοια του πτυχιούχου ΤΕΙ.Και μία διόρθωση,ΤΕΙ = Τεχνολογικό όχι τεχνικό,μεγάλη διαφορά

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΡΙΜΑΔΟΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ!!!








    και κερναω και καφεδακι...


































    και μπυρα εννοιωτε

  10. #100
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Στην αγγλία τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν διδακτρα και μάλιστα τσουχτερά...+ εστίες κλπ κλπ.

    Αυτό με την τύχη, το αρρώστησα το το... τα ακούω βερεσε, sorry αν ενοχλήσει μερικούς αλλά αυτό πιστεύω , πρέπει να μάθεις να δουλεύεις κάτω από πίεση και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες.
    Αν δεν φας την πίεση , το στρες , τη σωματική και ψυχολογική κόπωση των εξετάσεων πως θα καταλάβεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις
    Φαντάζεσαι ένα γιατρό που να λυγίζει κάτω απ ό την πίεση και το στρες? Πως θα κάνει σωστά τη δουλεια του ?
    Μάλιστα....


    Δλδ αν περάσω στην Θεσ/νικη θα μείνω στην εστία; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Και καλά οι τυχεροι που μένουν.... Οι άλλοι; Μην σου πω οτι χαλασα λιγότερα από φίλους που σπουδασαν εκτός της πόλης που μένουν.

    Φιλαράκι, εγώ σε Βρετανικό πανεπιστήμιο σπουδασα ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεαν.... και δουλευα για να σπουδασω......

    Μην πετάς ό,τι θες έτσι...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
    Φιλε μου δεν ειμαι στους μηχανολογους...ειμαι στους μηχανικους υπολογιστων.5 χρονια σπουδων.36 ωρες την εβδομαδα.και,διαακριτα μαθηματικα1,μαθηματικη αναλυση,φυσηκη1,γραμμικη αλγ.,διακρ.μαθ.2,πιθανοτητες και στατιστικη,φυσηκη2,διαφορικες εξισωσεις,μαθηματικη λογικη,αλγορυθμοι και πολυπλοκοτητα,εφαρμοσμενα μαθηματικα,μαθηματικη μοντελοποιηση,κρυπτογραφια και τα αλλα επιλογης...Ο κολλητος?κανει σχεδον τα μισα ΑΚΡΙΒΩΣ..δεν μπορω να μιλησω για την σχολη σου γιατι δεν γνωριζω το προγραμμα σπουδων..αλλα δεν θα ηταν αδικο να ηταν ισαξιες οι σχολες που σου ανεφερα?α +6 ωρες εργαστηριο την εβδομαδα...


    Καμμία σχέση σε πρόγραμμα σπουδών η σχολή σου με την δική μου.Είναι λογικό εφόσον εισαι μηχανικος υπολογιστών να κάνεις πολύ περισσότερα μαθηματικά.Εμείς έχουμε άλλου τύπου μαθήματα, Στοιχεία Μηχανών 1 και 2,Τεχνική νομοθεσία,ΜΕΚ 1 και 2,Μετάδοση θερμότητας,Ατμολέβητες,Αντοχή Υλικών 1 και 2,Σχέδιο 1 και 2 και Autocad,Τριβολογία κτλ κτλ. Εμείς από ότι βλέπεις έχουμε περισσότερο σε εκτίμηση τα συναφή της φυσικής μαθήματα.Τέλος πάντων,αφού σκέφτεσαι να κατέβεις Λάρισα,θα τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή
    Fortis Fortuna Adiuvat

  12. #102
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Μάλιστα....


    Δλδ αν περάσω στην Θεσ/νικη θα μείνω στην εστία; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Και καλά οι τυχεροι που μένουν.... Οι άλλοι; Μην σου πω οτι χαλασα λιγότερα από φίλους που σπουδασαν εκτός της πόλης που μένουν.

    Φιλαράκι, εγώ σε Βρετανικό πανεπιστήμιο σπουδασα ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεαν.... και δουλευα για να σπουδασω......

    Μην πετάς ό,τι θες έτσι...

    Τα περισσότερα πανεπιστήμια στην αγγλία θέλουν δίδακτρα , έχω αδερφή με απίστευτους βαθμούς σε full ib level και παλί ήθελαν δίδακτρα οι αγγλαράδες...
    Και δν πετάω ,λέω ότι ξέρω από την αδερφή μου. Εσύ που ξέρεις για τα ελληνικά πανεπιστήμια , στην αγγλία ενημερώθηκες?
    Ξέρω τι σας λένε εκέι ,το ΕΜΠ (και τα ελληνικά πανεπ) είναι μαγαζάκι παράρτημα κλπ, με έχουν ενημερώσει... ότι δν φτάνει η αλεπού...
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  13. #103
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    ρε παιδια, αλλο το τει αλλο το αει..
    τι να λεμε, ποιο ειναι ποιο δυσκολο και ποιο ευκολο?
    θα πρεπε ολα να αξιοπρεπη και να μην μπαινουμε σε τετοιες συγκρισεις..

    το βασικο ειναι οτι
    οπως εχουν κανει και τα μεν και τα δεν,
    μπορεις και απο τα δυο
    να τελιωσεις ΧΑΛΑΡΑ, και απο τα δυο να τελιωσεις με κοπο και γνωσεις..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  14. #104
    Ποδαράτο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Γιατί να παέι κάποιος σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο .......

    Μην γελοιόμαστε η πλειοψηφία των ελλήνων που σπουδάζουν σε ιδιωτικά κολλέγια το κάνουν γιατί απέτυχαν στις πανελλήνιες... απέτυχαν σε έναν από τους λίγους αξιοκρατικούς θεσμούς στην ελλάδα και ζητάνε και τα ρέστα.
    Αν δν πληρείς τις ελάχιστες προυποθέσεις γιατι να μπεις στη σχολή?
    Στα ιδιωτικά διαγωνίζεσαι ή πληρώνεις?

    'Αλλο ''αξιοκρατικός θεσμός'' και άλλο αξιολογηση εφαρμοσμένης γνώσης.

    Σύμφωνώ ότι οι πανελλήνιες (γενικές ή ότι άλλο) είναι αδιάβλητες, αλλά νομίζω ότι δεν είναι οι ενδεδειγμένες για να αξιολογήσουν την γνώση των υποψήφιων επιστημόνων (ερευνητών).

  15. #105
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    [B]Βλέπω πολλούς από τους κατήγορους των ξένων πανεπιστημίων να θεωρούν ότι πλρώνοντας παίρνεις πτυχίο έξω.

    Δεν γινεται να παρεις πτυχιο χωρις προσπαθεια...αλλα γινεται να παρεις πτυχιο με ΛΙΓΟΤΕΡΗ προσπαθεια απο οτι θα το επερνες απο καπου αλλου(το αλλου δεν αφορα μονο το δημοσιο πανεπιστημιο!)Δεν εννοω οτι το δικο σου το πηρες με λιγοτερη γιατι ουτε που ξερω!



    Στο εξωτερικό (και δεν μιλάω για τις χώρες του πρωην Ανατολικου μπλοκ - δεν γνωρίζω τι γινεται εκει) ειτε πληρώσεις για να φοιτησεις είτε όχι, αν δεν περάσεις τις εξετάσεις @@ πτυχίο παίρνεις.


    Συμφωνω!



    Κάποιος είπε ότι όσοι φυγανε έξω το κάναμε γιατι δεν περάσαμε. Ξεχνάει οτι υπαρχει όριο εισαγομένων, ξεχνάει ότι μπορεί κάποιος να μην πέρασε γιατί ηταν άρρωστος ή άτυχος ή οτιδήποτε, ξεχνάει οτι σημερα συζητάμε για εισαγωγή όλων των αποφοίτων λυκείου στο πανεπιστήμιο κι αλλα πολλά.




    Εννοηται φιλε μου πως το συστημα των πανελλαδικων εξετασεων ειναι για τα μπαζα..εχει καταντησει το λυκειο εξεταστικο κεντρο κανονικοτατα...εδω τοσοι και τοσοι δεν περνανε και για λογους ανχους...ειναι πραγματικα κριμα να προσπαθεις και να μην ανταμοιβεσαι..και παλι ομως η λυση δεν ειναι η ιδιωτικοποιηση.Κατα εμε η λυση του προβληματος θα ηταν η ριζικη αλλαγη της παιδειας..απο το δημοτικο και υστερα...να μην μενει κανεις εξω απο την σχολη της επιθυμιας του(η και την τεχνη που επιθημει)..



    Γενικά βλέπω μια ισοπέδωση.... που δεν ταιριάζει σε φοιτητές (οι οποίοι θα έπρεπε να ειναι περισσότερο ανοιχτόμυαλοι)

    τι ισοπεδωνουμε?τα μπαζα?



    Εννοειται πως υπαρχουν ιδιωτικα πανεπιστημια της προκοπης εκει εξω..Και σε καμια περιπτωση δεν θελω φιλε μ σνιπερ να σε κατηγορισω για κατι..απλα θεωρω οτι η ιδιωτικοποιηση δεν ειναι η καταλληλη λυση και σε αυτο απο οτι φαινεται διαφωνουμε!!

Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF