Σελίδα 8 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #106
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Το τελωνείο πόσο σου στοίχισε και πόσο καιρό έκανες να παραλάβεις; Δεν προσπαθώ να βρω το φθηνότερο, δεν εμπιστεύομαι μεταχειρισμένα καρμπυρατέρ. Είμαι διατεθειμένος να δώσω το 500ρικο για το fcr kit, ακόμα και κανά 50ρικο έξτρα για μεταφορικά ή ό,τι άλλο, αλλά να δώσω 2 κατοστάρικα στα τελωνεία, δε με ψήνει καθόλου. Αυτό είναι το μόνο μου πρόβλημα. Αν γνωρίζει κάποιος κάποια άλλη λύση...
    Life begins at 45°.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Το τελωνείο μου στοίχισε 160 ευρώ. Αυτό όμως δεν είναι στάνταρ. Για παράδειγμα, μιά κοντή γκαζιέρα που πήρα πριν κανά 2μηνο από Αμερική, δεν μου τη σταματήσαν στο τελωνείο και δεν πλήρωσα τίποτα. Τί να πώ.. Είναι λίγο τζόκερ. Πάντως και με το τελωνείο που πλήρωσα, μου ήρθε φθηνότερα από το να το αγόραζα από την Ευρώπη ή ακόμα χειρότερα από την Ελλάδα.

    Αν θυμάμαι καλά, κανά 4ήμερο έκανε να έρθει στην Ελλάδα - αυτό το είδα βάση του tracking number που μου είχαν δώσει -, το περίμενα από μέρα σε μέρα και μετά 3-4 μέρες το εντόπισα σε κάποιο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ, πήγα πλήρωσα και το πήρα. Αν περίμενα να με πάρουν τηλ θα καθυστερούσε καμιά βδομάδα.

    Πάντως, με το FCR το μηχανάκι σου θα μεταμορφωθεί, ειδικά σε απόκριση στο γκάζι. Θα ανεβάζει στροφές σαν 2χρονο με ροπή 4χρονου.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  3. #108
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    880
    BLiTzER να ψαχτούμε μπας και πάρουμε τα 2 με κανένα σκόντο
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το τελωνείο πόσο σου στοίχισε και πόσο καιρό έκανες να παραλάβεις; Δεν προσπαθώ να βρω το φθηνότερο, δεν εμπιστεύομαι μεταχειρισμένα καρμπυρατέρ. Είμαι διατεθειμένος να δώσω το 500ρικο για το fcr kit, ακόμα και κανά 50ρικο έξτρα για μεταφορικά ή ό,τι άλλο, αλλά να δώσω 2 κατοστάρικα στα τελωνεία, δε με ψήνει καθόλου. Αυτό είναι το μόνο μου πρόβλημα. Αν γνωρίζει κάποιος κάποια άλλη λύση...

    δεν νομιζω οτι αξιζει ρε Γιωργαρε για 400cc μηχανακι...να ηταν big bore μονοκυλινδρο, ενταξει..αλλα τωρα μπορει να πετυχεις κανενα ξεχασμενο απ'το θεο dr650 και να σε καταπιει...

  5. #110
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Έλα, τα παραλές! :P Εντάξει, ξέρεις πώς είναι, ΕΙΔΙΚΑ εσύ. Το μηχανάκι είναι πολύ διασκεδαστικό ακόμα κι έτσι, αλλά με ~1000€ μπορεί να φτάσει κοντά στα 50 - αξιόπιστα - άλογα τροχό και να γίνει ακόμα διασκεδαστικότερο. Ως εκεί θέλω να το φτάσω, σιγά σιγά και με την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσω να το απολαμβάνω όσο τώρα. Ένα fcr είναι μια πολύ καλή αρχή και κάτι που θα μείνει και όταν/αν υπερκυβιστεί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    BLiTzER να ψαχτούμε μπας και πάρουμε τα 2 με κανένα σκόντο
    Μέσα. Εννοείται μου λες, αν μάθεις κάτι.
    Life begins at 45°.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έλα, τα παραλές! :P Εντάξει, ξέρεις πώς είναι, ΕΙΔΙΚΑ εσύ. Το μηχανάκι είναι πολύ διασκεδαστικό ακόμα κι έτσι, αλλά με ~1000€ μπορεί να φτάσει κοντά στα 50 - αξιόπιστα - άλογα τροχό και να γίνει ακόμα διασκεδαστικότερο. Ως εκεί θέλω να το φτάσω, σιγά σιγά και με την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσω να το απολαμβάνω όσο τώρα. Ένα fcr είναι μια πολύ καλή αρχή και κάτι που θα μείνει και όταν/αν υπερκυβιστεί.

    ακριβως επειδη ξερω πως ειναι...και ξερεις και εσυ...ειναι κριμα να ριξεις λεφτα σ'ενα 400...
    σαν να εριχνα λεφτα εγω σ'ενα XR400...ενω ηξερα οτι υπηρχε το 650...
    εν ολιγοις πιστευω οτι η βελτιωση εχει λογο να γινεται στο μηχανακι με το μαξιμουμ οριο κυβικων της κατηγοριας...
    σαν να ριχνεις λεφτα σ'ενα ss600 επειδη θες περισσοτερα γκαζια (οχι στησιμο)..παιρνεις 1 χιλια και καθαριζεις...
    ή να πας να ριξεις λεφτα (παλι για γκαζια) σ'ενα χιλια ss, ενω ξερεις οτι ενα busa με περιφερειακα θα σε κανει πελατη...

    καταλαβες πως το λεω?


    το drz400 ειναι καλο να μεινει ως εχει για να σου προσφερει χαμογελα μεχρι εκει που μπορει...ειναι ενα ελαφρυ, πολυστροφο, παιχνιδιαρικο sm που δεν σπαει, δεν χαλαει...
    αν το πας το "παιχνιδι" στην δυναμη, θα βρεθεις χαμενος...

    και ειχες και 690 ρε συ....να πω οτι δεν τα ξερεις...

    και ειδικα τωρα που η αξια του χιλιαρικου € ειναι πολυ μεγαλυτερη απο καθε αλλη φορα...

  7. #112
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Δε διαφωνώ σαν γενική ιδέα, δίκιο έχεις, αλλά έψαχνα τόσο καιρό και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο γι'αυτά που ζητάω. Τα μόνα άλλα αξιόπιστα motard είτε είναι 200 κιλά, είτε δεν έχουν κλειδαριά/μίζα/μαρσπιέ συνεπιβάτη. Οπότε, αν σκοπεύω να το κρατήσω, γιατί να μην πάρω ό,τι καλύτερο έχει να δώσει με 2-3 value-for-money μόντες, οι οποίες δε θυσιάζουν την αξιοπιστία του; Ναι, αν ήταν 600-650, θα ήταν ιδανικά, αλλά, δυστυχώς, δεν είναι.
    Life begins at 45°.

  8. #113
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    880
    Και 450 να ήταν εμένα δε με χάλαγε πάντως.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μέσα. Εννοείται μου λες, αν μάθεις κάτι.

    Να κοιτάξω μπορώ. Να επικοινωνήσω δε μπορώ.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνώ σαν γενική ιδέα, δίκιο έχεις, αλλά έψαχνα τόσο καιρό και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο γι'αυτά που ζητάω. Τα μόνα άλλα αξιόπιστα motard είτε είναι 200 κιλά, είτε δεν έχουν κλειδαριά/μίζα/μαρσπιέ συνεπιβάτη. Οπότε, αν σκοπεύω να το κρατήσω, γιατί να μην πάρω ό,τι καλύτερο έχει να δώσει με 2-3 value-for-money μόντες, οι οποίες δε θυσιάζουν την αξιοπιστία του; Ναι, αν ήταν 600-650, θα ήταν ιδανικά, αλλά, δυστυχώς, δεν είναι.

    με το καλο ρε boy τοτε...
    το fcr μαζι με την ολοσωμη και το φιλτρο ειναι must για να δεις με περιφερειακα που βρισκεσαι...μπορει να καλυπτεσαι και να μην χρειαζεσαι υπερκυβισμο...

  10. #115
    CCM 404, που ειχα και φοραγε τον ιδιο κινητηρα,
    υπερκυβισμενο με Athena κυλινδροπιστονο στα 435cc
    με το μαμα FCR39 και σχεδον ολοσωμη,3Χ3,
    στο δυναμομετρο κατοπιν ρυθμισης, εδειξε 44 αλογα.
    Μην περιμενεις πολλα μονο απο FCR, μονο αρπαγμα και καλυτερη ροπουλα.
    Το τελικο απο μονο του σου δινει ελαχιστα πραγματα, μονο θορυβο.
    Θελει πολυ χρημα (ηλεκτρονικη, τουλαχιστον 470cc, ροικη, βαλβιδες, εκκεντροφορους)
    για να φτασεις στα 50 που θελεις...
    Το 2000λιαρο ευκολο.
    Τελευταία τροποποίηση από Black Mamba; 18/08/2015 στις 09:09.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  11. #116
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Στο ΤΤ μιλάνε για ~50 άλογα με 434cc, ολόσωμη, 3x3, fcr, εκκεντροφόρους, συμπίεση. 60 άλογα στα 503 κυβικά, αλλά εκεί χάνεις σε αξιοπιστία. Καλά, όπως και να'χει, δε θα τα χαλάσουμε στα 5 άλογα, δε με ενδιαφέρουν οι απόλυτοι αριθμοί, αλλά να απολαμβάνω αυτό που καβαλάω. Ας ξεκινήσουμε με το fcr, ΑΝ βγάλω ποτέ άκρη με αμερική (που αμφιβάλλω).

    Επίσης, δε μου απάντησε κανείς σε προηγούμενο ποστ. Γνωρίζουμε κάποιον καλό, έμπιστο και γνώστη μηχανικό για το συγκεκριμένο μηχανάκι;
    Life begins at 45°.

  12. #117
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Σήμερα λύθηκαν λαιμός και ψαλίδι για να ελεγχθούν/γρασαριστούν προληπτικά και με αυτό τέλειωσαν όλες οι εργασίες, οι οποίες λύνουν τα όποια θεματάκια είχε το συγκεκριμένο μοντέλο. Ενημερωτικά, να πω ότι δεν υπήρχε ίχνος γράσου πουθενά, οπότε καλό είναι όποιος δεν το'χει κάνει, να το κάνει σύντομα για να αποφύγει τα χειρότερα.

    Επίσης κατέστρεψα τη φωλιά της κλειδαριάς του τιμονιού, προκειμένου να βγάλω την παλιά (πριν λυθεί ο λαιμός, γιατί είμαι βιαστικός), οπότε πωλείται ολοκαίνουρια κλειδαριά, με κλειδιά και τα πάντα :P

    Α και βρήκα αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/KEIHIN-FCR...item43cc1aadd8. Καινούριο, λέει, γύρω στα 415€.
    Life begins at 45°.

  13. #118
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    880
    Πολύ καλή τιμή και γλυτώνεις το τελωνείο. Είναι αυτό όμως που ψάχνουμε?
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  14. #119
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Νομίζω ναι. Απλά λείπει το "drz kit" που έχει κανά 90ρι από frankmxparts.com. Οπότε ένα 500ρικο χοντρικά :P
    Life begins at 45°.

  15. #120
    Πολυ καλη τιμη για Ευρωπη !!!

    Θελεις το λαιμο/"κολάρο" εισαγωγης για τη κεφαλη απο το 'Ε , τον ανταπτωρα της Sudco για το φιλτροκουτι και εισαι κομπλε !
    Κανα 45άρι τον ειχα παρει τον ανταπτωρα το μακρυνο πια ΄08 και κατι σαν 10ε την εισαγωγη του 'Ε για την κεφαλη το '11 που ηθελε αλλαγη οποτε δε ξερω ποσο μπορει να εχουν φτασει οι τιμες τους .

    Στις οποιες δυναμομετρησεις που παιζουν στο ΤΤ κρατα μικρο καλαθι γιατι εχουν ως μετρο συγκρισης καποια προηγουμενη , πχ εσυ μπορει να δεις στο χαρτι 48 αλογα αν το κανεις 440(434cc) με εκκ/ρους , Fcr39 + MRD/Ssw ή Yoshi TRC (λιγοτερο με οποια αλλη) αλλα αν δε =ν εχεις καποια μετρηση οταν ηταν σε μαμα ή καποια αλλη μορφη πριν τοτε δε λεει και πολλα το νουμερο γιατι πχ οπως ειναι το μηχανακι σου σε ενα δυναμομετρο μπορει να βγαλει 37 αλογα , χωρις προηγουμενο μετρο συγκρισης δε λεει πολλα για τα αλογα ,εχει νοημα μονο για ρυθμιση στο καρμπ.

    Παντως για να γινει 60 αλογα θελει πολα παραπανω απο 2000ε , το εχω bb stroker 462cc με ολα τα σωστα πραγματα και το ξερω απο πρωτο χερι...
    Και φυσικα δεν αξιζει στις μερες μας να το κανει κανει καποιος , υπαρχει το 690..!



    Αν ειναι απο την Sudco/Keihin το καρμπ. και οχι πχ απο στοκ ανταλλακτηκων απο την ΚΤΜ τοτε με τη βελονα που εχει (ΕΜR) εισαι κομπλε , κανα κ.ζιγκλερ να χρειαστεις .
    Επσιης 50 αλογα με 440 δε παιζει , ειναι πολυ χοντρικο το νουμερο , 45-47 ειναι η αληθεια αναλογα το ποσο καλα θα ρυθμιστει το fcr και παντα με καποια απο αυτες τις 2 εξατμισεις..
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

Σελίδα 8 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF