Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 132

Θέμα: Honda Cbr F4 I 2002/03 Τελικη Ταχυτητα

  1. #106
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    απλα σταθηκα εδω: πιο πολυ απ'ολα απο τις φωτο με εντυπωσιασαν τα 0-400 τους... παρα πολυ καλα νουμερα ακομα και για σημερα.. ουτε σημερα μαμα 1000αρα πεφτει κατω απο 10s..

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBarbas Προβολή μηνύματος
    Υποθετω

    κανονικη συσκευη GPS, για με GPS A απο κινητο, μου εδειξε 1153 km/h
    αν ακουσες και μπαμ εσπασες και το φραγμα του ηχου
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #108
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    αν ακουσες και μπαμ εσπασες και το φραγμα του ηχου

  4. #109
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    απλα σταθηκα εδω: πιο πολυ απ'ολα απο τις φωτο με εντυπωσιασαν τα 0-400 τους... παρα πολυ καλα νουμερα ακομα και για σημερα.. ουτε σημερα μαμα 1000αρα πεφτει κατω απο 10s..
    Οντως τότε έδιναν εξωφρενικά νούμερα και η πλάκα είναι πως τα έδιναν όλοι.
    Εν μέρη αυτό δικαιολογείται απο το ότι τα μοτά είχαν περισσότερο στήσιμο δρόμου και λιγότερο πίστας. Πίστα σημαίνει πιο ψηλά το κέντρο βάρους των μοτοσακών (σε σχέση με την τότε αντίληψη στησίματος των εταιριών). Κάτι το οποίο μικραίνει έμμεσα το μεταξόνιο κι ας μην έχει αλλάξει αυτό ως προς τη διάσταση.
    Ως γνωστόν τα πιο ψηλά στρίβουν και οι σαύρες εκκινούν. (ψηλά μέχρι ενός σημείου ε...)
    Το R6 πχ που ήταν το πιο extreme αν το συγκρίνεις με τα σημερινά είναι ήπιο. Που φτάσαμε;

  5. #110
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Οντως τότε έδιναν εξωφρενικά νούμερα και η πλάκα είναι πως τα έδιναν όλοι.
    Εν μέρη αυτό δικαιολογείται απο το ότι τα μοτά είχαν περισσότερο στήσιμο δρόμου και λιγότερο πίστας. Πίστα σημαίνει πιο ψηλά το κέντρο βάρους των μοτοσακών (σε σχέση με την τότε αντίληψη στησίματος των εταιριών). Κάτι το οποίο μικραίνει έμμεσα το μεταξόνιο κι ας μην έχει αλλάξει αυτό ως προς τη διάσταση.
    Ως γνωστόν τα πιο ψηλά στρίβουν και οι σαύρες εκκινούν. (ψηλά μέχρι ενός σημείου ε...)
    Το R6 πχ που ήταν το πιο extreme αν το συγκρίνεις με τα σημερινά είναι ήπιο. Που φτάσαμε;
    μη σας φανει περιεργολοιπον αν σε 400αρι φυγει ενα F4 απο ενα gsxr600k7... δεν ξερω τι θα εκανε με ενα R6 που εχει και πιο ανωμαλο φασμα αποδοσης αλλα με cbr 600 08 απλα δεν εχω ελπιδα.. δοκιμασμενο..

  6. #111
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Εννοεις πως το F4 φευγει σε GSXR 600 και χανει απο CBR RR;

    Πρακτικα ισοδυναμα ειναι με το Gixxer να ειναι λιγο μπροστα...

  7. #112
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το πρακτικα ισοδυναμα στον δρομο εχει μεγαλη διαφορα...

  8. #113
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Για να μη ξεφυγουμε εντελως του θεματος......Το CBR RR μπορει να φυγει υπο προυποθεσεις σε ενα gsxr 600,το F4 με τιποτα αν δεν ειναι εντελως αχρηστος ο οδηγος του gsxr.Δε το λεω για να μειωσω το F,ισα ισα που το θεωρω πολυ καλο αλλα η κατηγορια του ειναι αλλη,δεν μπορει να κοντραριστει με τα πιο καθαροαιμα αν μπορουμε να τα πουμε ετσι.
    Και γενικα τα CBR ολων των κυβισμων,μεχρι την ελευση του 1000 το 2008,ηταν παντα πισω σε επιδοσεις απο τα ανταγωνιστικα μοντελα(με εξαιρεση το οπλο,400 RR ).

  9. #114
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    για ψαξε καλυτερα.. το 600 του 07-08 που ηταν πισω? κι ομως οταν οι δοκιμες των περιοδικων αν οχι με τον ιδιο οδηγο τουλαχιστον με εφαμιλλο σου δινουν το πολυ μισο δευτερο διαφορα απο τοτε ως τωρα και γνωριζοντας ποσο ειναι μισο δευτερο στα 400 σου λεω οτι ανετα στον δρομο μπορεις να παρεις αυτην διαφορα με διαφορα οδηγου και χωρις να ειναι εντελως μαπα ο αλλος.. ειδικα αν μιλαμε για ρολαριστες πρωτες.. ουτε εγω ξερω να τρεχω.. ακομα το shift light εμπιστευομαι για τις αλλαγες...

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    για ψαξε καλυτερα.. το 600 του 07-08 που ηταν πισω? κι ομως οταν οι δοκιμες των περιοδικων αν οχι με τον ιδιο οδηγο τουλαχιστον με εφαμιλλο σου δινουν το πολυ μισο δευτερο διαφορα απο τοτε ως τωρα και γνωριζοντας ποσο ειναι μισο δευτερο στα 400 σου λεω οτι ανετα στον δρομο μπορεις να παρεις αυτην διαφορα με διαφορα οδηγου και χωρις να ειναι εντελως μαπα ο αλλος.. ειδικα αν μιλαμε για ρολαριστες πρωτες.. ουτε εγω ξερω να τρεχω.. ακομα το shift light εμπιστευομαι για τις αλλαγες...
    Αφου ΔΕΝ ξερεις να τρεχεις, καλο ειναι να μην ποσταρεις οτι υποστηριζουν τα περιοδικα γιατι εκτιθεσαι..

  11. #116
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    για ψαξε καλυτερα.. το 600 του 07-08 που ηταν πισω? κι ομως οταν οι δοκιμες των περιοδικων αν οχι με τον ιδιο οδηγο τουλαχιστον με εφαμιλλο σου δινουν το πολυ μισο δευτερο διαφορα απο τοτε ως τωρα και γνωριζοντας ποσο ειναι μισο δευτερο στα 400 σου λεω οτι ανετα στον δρομο μπορεις να παρεις αυτην διαφορα με διαφορα οδηγου και χωρις να ειναι εντελως μαπα ο αλλος.. ειδικα αν μιλαμε για ρολαριστες πρωτες.. ουτε εγω ξερω να τρεχω.. ακομα το shift light εμπιστευομαι για τις αλλαγες...
    Εγω ειχα R6 '04.Eιχε φιλος το F4 και ειχαμε κανει απειρα ανοιγματα και ολα σε πορεια,δηλαδη ρολλ που φαινεται καθαρα η δυναμη.Εφευγα παντα σε ολες τις ταχυτητες και μια φορα ειχα φυγει και διπλος.Κρατα το αυτο για τωρα.....Ανοιγω μετα απο καιρο με GSXR 600 K6 παλι σε βολτα εθνικη....απλα να σου πω οτι ξενερωσα λιγο και ειδικα οσο ανεβαιναν τα χλμ εφευγε ολο και περισσοτερο.Βγαλε ενα πρωτο αποδεδειγμενο,συμπερασμα απο τη δικη μου εμπειρια

  12. #117
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Αφου ΔΕΝ ξερεις να τρεχεις, καλο ειναι να μην ποσταρεις οτι υποστηριζουν τα περιοδικα γιατι εκτιθεσαι..
    δεν ξερω.. απλα αμα με προκαλεσουν τρεχω.. τα συμπερασματα ειναι δικα μου.

  13. #118
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Εγω ειχα R6 '04.Eιχε φιλος το F4 και ειχαμε κανει απειρα ανοιγματα και ολα σε πορεια,δηλαδη ρολλ που φαινεται καθαρα η δυναμη.Εφευγα παντα σε ολες τις ταχυτητες και μια φορα ειχα φυγει και διπλος.Κρατα το αυτο για τωρα.....Ανοιγω μετα απο καιρο με GSXR 600 K6 παλι σε βολτα εθνικη....απλα να σου πω οτι ξενερωσα λιγο και ειδικα οσο ανεβαιναν τα χλμ εφευγε ολο και περισσοτερο.Βγαλε ενα πρωτο αποδεδειγμενο,συμπερασμα απο τη δικη μου εμπειρια
    τι να πω.. τα R6 παντα μου φαινοντουσαν "κοντα" αλλαζαν ταχυτητες νωριτερα απο τα Hοnda, ισως να εφταιγε κι η ευστροφια τους γι'αυτο... μιλησα ομως για 400 αντε 500μ.. οχι εθνικη κι οχι πανω απο 3η ταχυτητα..

  14. #119
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2012
    Μηνύματα
    54
    Με τα μαμα γραναζια 276-277 κ το gps εδειχνε 265-266 μονο με τελικο εξατμισης χωρις φιλτρο η κατι αλλο...

  15. #120
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2012
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marmel.gr Προβολή μηνύματος
    πιο ηταν το πιο δυνατο ΧΧ? ψεκαστο η οχι?

    φιλες μου πως βγαζει μερικα αλογακια παραπανω? τα ψεκαστα εως το 02 ειναι κατω απο 96 ροδα...
    160-60-17 φοραω πισω

    το ψεκαστο μπορει να εχει 1000στροφες πιο ψηλο κοφτη αλλα η 6η δεν μπαινει κοφτη σε κανενα απο τα 2. συνεπως?
    το καρπυρατερατο δουλευει χαμηλοτερα.και ξυπναει νωριστερα.
    τα 200 τα εχει στις 9000 ενω το ψεκαστο κοντα στις 10000
    οποτε δε βαριεσαι και αν εχεις ορεξη ελα να κανουμε κανα τεστ!!! κερνω καφε
    6976441894 πανος
    τα 01-02, 96 ροδα;;; μηπως ξεχνατε ρε παληκαρια οτι δυο ιδιες μηχανες να εχεις μπορει να εχουν κ διαφορα εως κ 5 αλογακια μεταξυ τους;;; γιατι το δικο μου μονο με τελικο κ μαμα γραναζια εδειξε 101,2 τροχο... κ προσφατα πατησα απο σταματημενοι κ ρολαριστοι κ gsx 1400 κ cb 1300 κ cb 1000r κ με r6 03,04 παιζαμε ροδα ροδα κ κατι ακομα για τον τυπο της εποχης οτι το cbr600f4i ηταν το πρωτο cbr600 που περασε τα 260 πραγματικα... το δικο μου με 276-277 σε ολη την διαδρομη απο Σχηματαρι-Καμμενα Βουρλα κ στην επιστροφη στο κοντερ... κ gps 265-266...
    Τελευταία τροποποίηση από ArgirisVale; 11/11/2012 στις 02:24.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF