Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 172

Θέμα: αποκρυψη πινακιδας

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

    νοημα των καθρεφτων είναι να βλεπεις πισω σου οσο κινείσαι. τι νοημα εχει να με υποχρεωνει να τους εχω οσο ειναι ακινητοποιημενο το οχημα;
    τα φλας το ιδιο, οσο ειμαι σταματημενος δεν χρειαζονται.
    και η πινακιδα το ιδιο, το νοημα της πινακιδας ειναι να εχω καποιο αναγνωριστικο στοιχειο σε περιπτωση που προσπαθησω να διαφυγω απο καπου, οπου εχω εμπλακει σε καποιο γεγονος και να μπορω μεσω αυτης να εντοπιστω απο μπατσους ή τρίτους.
    μάλιστα

    σε χτυπάει λοιπόν κάποιος, την κάνει, τον ψάχνεις αφού κράτησες την πινακίδα του, αλλά αυτός έχει πλέον παρκάρει κάπου, έχει βγάλει και την πινακίδα, και εσύ παίρνεις τα τρία σου

    τι λες, θα σε βόλευε αυτό;

    ευτυχώς λοιπον που αυτό που έγραψες ΔΕΝ ισχύει

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    H MAΛΑΚΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ...........



    Σωστά ,αλλά απο την άλλη έχω δεί μπάτσο, πρίν πολλά πολλά χρόνια έξω απο καφετέρια να περιμένει κάτοχο μηχανής χωρίς πινακίδες, όσο έπινα καφέ δηλαδή κανα τετράωρο χαλαρά.
    Αργότερα έμαθα ήρθε και η υπόλοιπη βάρδια απο το τμήμα με γερανό, οπότε αναγκαστικά ο αναβάτης έσκασε μήτη με χαμόγελο, έφαγε τις ψιλές του επί τόπου έξω απο την καφετέρια και πήγε για διανυκτέρευση στο τμήμα πρός εξακρίβωση των στοιχείων του.

  3. #123
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ?
    Λέει απαγορεύεται η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. εεεεεεεεεε........ ντιπ, ντιπ, ντιπ, δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό?
    Τουλάχιστον εμείς κάναμε τον κόπο και ρωτήσαμε και ενα-δυο νομικούς να το επιβεβαιώσουμε.
    Καλό το διάβασμα, το θέμα όμως είναι η ΕΡΜΗΝΕΙΑ των όρων.

    Ο καλύτερος τρόπος για να ερμηνεύσεις ένα όρο κάποιου νόμου (στην περίπτωση που ο ίδιος ο νόμος δεν έχει σχετικό ορισμό) είναι να δεις με ποιον τρόπο τον χρησιμοποιεί ο ίδιος ο νόμος.

    Στην περίπτωσή μας θέλουμε να δούμε τί σημαίνει "θέτω σε κυκλοφορία" και συγκεκριμένα αν σημαίνει "οδηγώ" (άρα κινούμαι, κυκλοφορώ) ή κάτι άλλο.

    Αν διαβάσεις τον ΚΟΚ θα δεις πολύ συχνά την φράση "Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία και αυτός που οδηγεί " αυτοκίνητο, μηχανή κλπ ...

    Παράδειγμα:

    άρθρο 20 παρ. 13.
    "Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία και αυτός που οδηγεί αυτοκίνητο όχημα χωρίς να είναι εφοδιασμένο με τις συσκευές που προβλέπονται από την παράγραφο 10 του άρθρου αυτού, ... τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο επτακοσίων (700,00) ευρώ, καθώς και ..."

    άρθρο 56 παρ. 7
    "Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί όχημα που έλκει ρυμουλκούμενο εκ των ανωτέρω, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με σύστημα τροχοπέδησης που λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.»

    άρθρο 57 παρ. 2
    "Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί συνδυασμό οχημάτων, που δεν είναι εφοδιασμένος με σύστημα τροχοπέδησης, το οποίο να λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.»

    άρθρο 57 παρ. 5
    "Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί μοτοποδήλατο ή μοτοσικλέτα ή τρίτροχο όχημα, που δεν είναι εφοδιασμένα με σύστημα τροχοπέδησης, που λειτουργεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο αυτό, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.

    Αντίστοιχη πρόβλεψη (με τη χρήση της φράσης "αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί " υπάρχει και στα άρθρα 59 παρ.2, 60 παρ.2 61 παρ.3, 62 παρ.3 63 παρ.3, 64 παρ. 3, 65 παρ.5, 66 παρ.3, 67 παρ.2, 68 παρ.2, 69 παρ.3, 70 παρ.2, 71 παρ.3 72 παρ.6, 73παρ.2, 74 παρ.7, 75 παρ. 3, 76παρ.2, 77 παρ.2, 78 παρ.3, 79 παρ.3, 81 παρ.26 και 27, 82παρ.5, 88 παρ.4,5και6.

    Τί σημαίνει αυτό;
    ότι ο όρος "θέτω σε κυκλοφορία" ΔΕΝ ταυτίζεται εννοιολογικά με τον όρο "οδηγώ".
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

    "Θέτω σε κυκλοφορία" σημαίνει ότι προβαίνω στις όποιες απαιτούμενες ενέργειες για να έχω το δικαίωμα να οδηγώ στο οδικό δίκτυο της χώρας. Δεν σημαίνει ότι είμαι σε κίνηση.
    Γι αυτό άλλωστε στο άρθρο 94 με τίτλο ΠΑΥΣΗ κυκλοφορίας προβλέπεται ότι
    "Οταν μηχανοκίνητο όχημα ή ρυμουλκούμενο, τρίτροχο όχημα, μοτοσικλέτα, που έχει απογραφεί, καταστραφεί, διαλυθεί ή εξαχθεί οριστικά στην αλλοδαπή, ο κάτοχός του υποχρεούται, μέσα σε δύο (2) μήνες, από το χρόνο που επήλθε ένα εκ των πιο πάνω γεγονότων, να υποβάλλει σχετική δήλωση στην αρμόδια υπηρεσία της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και να παραδώσει σε αυτήν την άδεια και τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας του οχήματος. Οι λεπτομέρειες εφαρμογής των διατάξεων της παραγράφου αυτής ρυθμίζονται με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών"

    Στην περίπτωσή μας βέβαια το άρθρο 90 παρ. 4 λέει ότι το πρόστιμο επιβάλλεται σε όποιον "οδηγεί οδικό όχημα του οποίου οι πινακίδες δεν είναι, για οποιονδήποτε λόγο, ευκρινώς ορατές ή αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα βεβαίωσης παραβάσεων ή τοποθετεί επ' αυτών μη αντανακλαστικό υλικό", οπότε ενδεχομένως (και δεδομένου ότι εδώ λέει "οδηγεί" και όχι "θέτει σε κυκλοφορία" θα μπορούσε να πει ότι και καλά όταν οδηγεί την έχει κατεβασμένη και την είχε μόνο για την πίστα.

    Πλην όμως,
    α) ήταν κατεβασμένη, οπότε κάλλιστα θα μπορούσε να του πεί ότι σε είδα πριν που ερχόσουν και σε γράφω
    β) ο ίδιος όπως φαίνεται δεν του είπε κάτι τέτοιο, και
    γ) δεν θα πείσει και κανέναν.


  4. #124
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εαν καταλαβαίνω καλά τελικά αυτό που λές και εσύ είναι ότι ΚΑΚΩΣ δόθηκε η κλήση. Οπότε δεν διαφωνούμε.

    Εγώ πάντως ρώτησα και μάλιστα όχι μόνο ένα αλλά δύο δικηγόρους και οι δύο μου είπαν το ίδιο. Ότι ΔΕΝ είναι νόμιμο να σου κόψει κλήση ενώ είσαι παρκαρισμένος εκτός και εαν σε έχει δει πιο πριν να κινείσαι παρανομώντας.

    Το ότι δεν μπορείς βέβαια να βρεις το δίκιο σου εύκολα είναι άλλο θέμα. Όπως άλλο θέμα είναι το εαν είσαι στην ουσία παράνομος και το εαν είσαι τυπικά παράνομος. Το ξέρετε όλοι ότι η έκβαση μιας οποιασδήποτε υπόθεσης (απλή ή σοβαρής) στα δικαστήρια μπορεί να κριθεί σε τυπικές λεπτομέρειες και διαδικασίες οι οποίες ακολουθήθηκαν ή όχι.

    Ούτε και είναι δυνατόν μια παρανομία να την διώκεις με άλλη παρανομία. Δυστυχώς όμως η αστυνομία τις περισσότερες φορές καλύπτει την ανικανότητά της με παρανομία η οποία φτάνει και στην ασυδοσία.

    Δεν ασχολούμαι άλλο και δεν έχει κανένα νόημα. Εγώ και έμαθα το τι ισχύει πραγματικά και ξέρω ότι δύσκολα μπορώ να αποφύγω τέτοιες ενέργειες ή να βρω εκ των υστέρων το δίκιο μου.

    Ο καθένας ας κάνει τα δικά του κουμάντα.


  5. #125
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    re malaka moy xeis spasei ta arxidia
    pio dikio?????


    PIO DIKIO RE NA BREI???
    POY EXEI TH PINAKIDA APO KATO????

  6. #126
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    re malaka moy xeis spasei ta arxidia
    pio dikio?????


    PIO DIKIO RE NA BREI???
    POY EXEI TH PINAKIDA APO KATO????

    Πάμε πάλι από την αρχή.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    safety doesn't happen by accident

  7. #127
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Που δεν μπορείς να πάρεις κλήση όταν είσαι παρκαρισμένος για έλειψη ή μη εμφανή πινακίδα.

    Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει έτσι είναι.


  8. #128
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Που δεν μπορείς να πάρεις κλήση όταν είσαι παρκαρισμένος για έλειψη ή μη εμφανή πινακίδα.

    Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει έτσι είναι.

    KALA EGO DE MPROO..GIATI EINAI EMFANH
    ESY AN EXEIS ANTERA BGALTH..NA SOY STEILO NA SE GRASPOYNE RE XEROLA
    NA PAS META DIKASTIKOS
    NA PAREIS TA ARXIDIA MOY
    KAI EYS
    KAI OI MALAKES OI DIKIGOROI POY ROTHSES.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    ελα ρε μη μας τρομαζεις !!!!!!!!!

    σκατα...
    Μη μου αγχώνεσαι εσύ, μέχρι να το εφαρμόσουν αυτό στην Ελλάδα δε θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε ραδίκια από ραπανάκια...

  10. #130
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Σε πληροφορώ ότι το 675 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ καθόλου και αυτές τις μέρες που το συζητάμε το έχω όλη την ημέρα κάτω από το γραφείο μου παρκαρισμένο κανονικά. Εαν θέλεις στείλε να με γράψουν.

  11. #131
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Σε πληροφορώ ότι το 675 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ καθόλου και αυτές τις μέρες που το συζητάμε το έχω όλη την ημέρα κάτω από το γραφείο μου παρκαρισμένο κανονικά. Εαν θέλεις στείλε να με γράψουν.
    εισαι μαγκας δηλαδη?
    κοιτα γιατι μπορω να σου στειλω..
    και να σε περιμενουνε να κατεβεις ...

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.999

  13. #133
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    και μολις ανεβεις στο μηχανακι..πέστους..παιδια..δε κυκλοφορω..
    σπροχτο παω περα δωθε..



    δε το βαζω μπροστα..
    ρε πας καλα?

  14. #134
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    τεσπα σε βαριεμαι.


    κατσε εσυ χωρις πινακιδες μαγκια κ ετσι..

  15. #135
    Το ολο θεμα ξεκιναει οτι οντως οι ΕΑ δεν κανει καλα την δουλεια της...ευτυχως για εμας δηλαδη...γιατι αν αρχιζαν να μοιραζουν κλησεις για καθε παραβαση που βλεπουν θα γινει επανασταση...καθρεφτες,ολοσωμες,φλας και φωτα κλπ κλπ....αρκουντε να κανουν την ''δουλεια'' τους σε πιο σοβαρες παραβασεις οπως ταχυτητα,κρανος,πινακιδα....ισως να γινετε αυτο λογω εντολων που εχουν η το οτι και αυτοι σαν πρωην απλοι μοτοσυκλετιστες εκαναν τα ιδια πραγματα...

    αρα δεν υπαρχει θεωριτικος και πρακτικος νομος...ο νομος ειναι ενας...και στην Ελλαδα (ξαναλεω ευτυχως) δεν ειναι τοσο σκληρος και δεν τον εφαρμοζουνε κυριολεκτικα οσο στην υπολοιπες ευρωπαικες χωρες...

    και εγω τελειωνω εδω...απο την στιγμη που εισα απολυτα σιγουρος και στο ειπαν και δικηγοροι Senninha οτι εκοψαν στο παλλικαρι παρανομα την κληση....στειλτου ενα πμ η γραψε εδω βασει ποιου σκεπτικου και νομου θα παει να κανει ενσταση το παλλικαρι...απο την στιγμη που ειναι τοσο σαφες και σιγουρο αυτο που λες δεν υπαρχει περιπτωση να μην την σβησει την κληση ο διοικητης...με την καμμια...και το λεω επειδη μου εχει σβησει κληση για κυκλοφορια σε πεζοδρομο ο διοικητης αφου του εξηγησα ποια ηταν η περπτωση μου....αρα αν εχεις δικειο το βρισκεις κιολλας...

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 23:34
  2. Βαση πινακιδας Ζ750 σε Z750s
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 18:21
  3. Θέση Πινακίδας κυκλοφορίας
    από gdevelek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 17:26
  4. Νόμιμη (??!) απόκρυψη πινακίδας
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 15:32
  5. Βάση πινακίδας που διπλώνει
    από zalaros στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF