Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 136

Θέμα: τα φώτα σας (σχετικά με ψηφιακή φωτογραφική μηχανή)

  1. #121
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    κατι πολυ σημαντικο για εστιακες αποστασεις.
    ...
    ...

    Αν μιλαω προστυχα πειτε μου...

    οι εστιακες αποστάσεις που έγραψα παραπάνω είναι σε 35mm equivalent , παράληψη μου


    ...αλλά πάλι, μπορει σκόπιμα να μη το έγραψα γιατι δεν είμαι dirty σαν και εσενα , περίμενα να βγάλεις εσυ το φίδι απο τη τρύπα

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    οι εστιακες αποστάσεις που έγραψα παραπάνω είναι σε 35mm equivalent , παράληψη μου

    παραλειψη σου αλλα την πιπα εγω την εφαγα....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #123
    ...ο θεατής μου !!! Το avatar του/της AVATOS
    Εγγραφή
    06/11/2007
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    κατι πολυ σημαντικο για εστιακες αποστασεις.
    Μην κρινετε απο τα mm διοτι την εστιακη αποσταση την οριζουν οι διαστασεις του σενσορα,η του imaging plane στο αναλογικο φορμα.

    Να κοιτατε παντα το 35mm equivalent (συνηθως το δινει ο κατασκευαστης) για να καταλαβετε ποσο ευρυγωνιος η τηλεφακος ειναι ο φακοςε μιας καμερας.

    Πχ ο 7 mm μιας 35αρας καμερας θεωρειται υπερευρυγωνιος.Σε μια μικρη ψηφιακη ομως τα 7 χιλιοστα οχι ευρωγωνιος δεν ειναι αλλα πιο τηλεφακος και απο τον νορμαλ.

    Υπαρχει ενας απλος τυπος που βοηθαει να υπολογισεις τον νορμαλ φακο καθε καμερας η φωτογραφικης μηχανης αν ξερεις το πλατος του σενσορα αλλα πρεπει να τον βρω γμτ.

    Επειδη το πραγμα χοντραινει πολυ ο καλυτερος τροπος ειναι οπως ειπα προηγουμενως το flickr.βρισκεις φωτογραφια απο την αγαπημενη σου μηχανη και στο μενου δεξια που λεει "more properties" βρισκεις η εστιακη αποσταση με την οποια τραβηχτηκε η φωτογραφια σε τι 35αρη φακο αντιστοιχει.

    Ετσι εξαγεις πολυ χρησιμα αποτελεσματα οχι μονο σχετικα με το ποσο ευρυγωνιος η τηλεφακος ειναι ο φακος μιας φωτογραφικης μηχανης αλλα και ποσο μεγεθος εχει ο σενσορας της, αναφορικα παντα με τα 35μμ.

    Στις περισσοτερες περιπτωσεις στις κπομπακτ μηχανες ειναι σαν μεχρι και δεκα φορες μικροτερος.






    Αν μιλαω προστυχα πειτε μου...
    στις περισσοτερες αξιολογες compact ψηφιακες μηχανες το ccd παιζει στα 1/1.8" με 1/2,5"
    στις καμερες ειναι πολυ μικροτερο, αν εννοεις αυτο.
    βασικο στις φωτο μηχανες για εναν μεσο χρηστη θεωρω το μεγεθος (με το συμπαθειο )
    του ccd κ την διαμετρο του φακου (φως).
    ...που να στα λέω κύριε πρόεδρε!

  4. #124
    Μου την έδωσε και φεύγω!! Το avatar του/της zapmaria
    Εγγραφή
    16/03/2008
    Μηνύματα
    258
    μετά την σημερινή μου βόλτα στην αγορά και αφού είδα όλες τις υποψήφιες φωτογραφικές από κοντά, κατέληξα στις παρακάτω δύο φωτογραφικές οι οποίες καλύπτουν τις προδιαγραφές μου (μικρές σε μέγεθος και ελαφριές):

    nikon coolpix S210

    και olympus μ840

    η τιμή της πρώτης είναι 125?
    και της δεύτερης είναι 153 ?

    ΕΔΩ
    υπάρχει και η σύγκριση τους.

    Η διαφορά τιμής δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα.

    Οι κυρίως διαφορές τους είναι στο οπτικό ζοομ (3 η πρώτη 5 η δεύτερη),
    στο εστιακό πεδίο ( η πρώτη έχει μεγαλύτερο)

    Ανάμεσα σε αυτές τις δύο τι θα λέγατε???

  5. #125
    Εγω θα ηθελα να προτεινω μια μηχανη που δεν αναφερθηκε καθολου, και η πλακα ειναι οτι ΟΝΤΩΣ ειναι η καλυτερη compact που φτιαχτηκε ποτε: την Fujifilm F30 (και την F31fd)!

    http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF30/

    Μπορει κοιταζοντας την να μην της φαινεται καθολου, αλλα κατα κοινη ομολογια των παντων αυτη η μηχανη ειναι η καλυτερη compact που φτιαχτηκε ποτε.
    H Fuji ξεκινοντας με εναν πραγματικα πρωτοποριακο (και αρκετα μεγαλο για compact μηχανη) αισθητηρα και ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ για το παιχνιδι των megapixels (ΜΟΝΟ 6 ΜP!) εφτιαξε μια φωτογραφικη μηχανη που σε ποιοτητα εικονας -και ειδικα σε υψηλα ISO (ευαισθησια στο φως) μπορουσε να κοντραρει σχεδον στα ισια τις DSLR της αγορας!

    Συνδιαζοντας τον αισθητηρα αυτον με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ οπτικα (Fujinon γαρ... ) και ικανοποιητικο σετ manual ρυθμισεων η F30 (και η F31fd) η ποιοτητα εικονας αυτης της μηχανης πραγματικα μονο με DSLR μπορουσε να συγκριθει.

    Αν δειτε λιγο το παραπανω review η μηχανη αυτη ειδικα απο τα ISO 400 και πανω ξεφτυλιζε ΑΝΕΛΕΗΤΑ οτιδηποτε αλλο υπηρξε και υπαρχει τωρα στην αγορα!
    Δυστυχως το κακο ειναι οτι πλεον δεν μπορει να την αγορασει κανεις καινουργια, μιας που η Fujifilm υπεκυψε στην μ@λ@κια του μαρκετινγκ και των πολλων megapixels και ετσι ο διαδοχος της (f40/f50) καθε αλλο παρα καλυτερος ειναι...

    Βλεποντας πως παει το πραγμα με τα megapixels, και αν δεν αλλαξει κατι ΡΙΖΙΚΑ στην τεχνολογια των αισθητηρων μαλλον θα παραμεινει για ΠΟΛΛΑ ακομα χρονια στην κορυφη.

    Συμβουλη: Αν μπορειτε να βρειτε μια F30 η F31 μεταχειρισμενη ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ!

    Νίκος
    Open Horizons

  6. #126
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Εγω θα ηθελα να προτεινω μια μηχανη που δεν αναφερθηκε καθολου, και η πλακα ειναι οτι ΟΝΤΩΣ ειναι η καλυτερη compact που φτιαχτηκε ποτε: την Fujifilm F30 (και την F31fd)!

    http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF30/

    Συμβουλη: Αν μπορειτε να βρειτε μια F30 η F31 μεταχειρισμενη ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ!

    Εδώ και 1 ½ χρόνο με έχει κάνει φωτογράφο. Καταπληκτική μηχανή που σε μαθαίνει.
    Στα θετικά η αυτονομία της που σου σπάει τα νεύρα. Φεύγω 15 μέρες διακοπές και όταν επιστρέφω ανακαλύπτω τον φορτιστή της που κουβαλαγα τζάμπα τόσες μέρες.
    Το μόνο που μου λείπει σε αυτή τη μηχανή, είναι το ζουμ (μόνο Χ3) και είναι ο μόνος λόγος που σκέπτομαι να της πάρω παρέα (και όχι να την αντικαταστήσω) με μια ακόμα , καλύτερη σε αυτόν τον τομέα.

    Το πρόβλημα είναι πως δεν νομίζω να υπάρχει στοκ. Μάλλον πήρα την τελευταία
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  7. #127
    Ενα review εφτασε στο σημειο να κανει ....κοντρα την "ταπεινη" Fujifilm F30 με dslr ΚΤΗΝΗ οπως Canon 20D, Nikon D200 και.... Nikon D2X, μεχρι ISO 3200!!!!! :hypnotize :hypnotize

    http://www.camerahobby.com/Digital_High_ISO.htm

    Kαι μια FULL size φωτο της F30 σε ISO 3200! Στα 3200 ειναι οπως ολες οι αλλες στα 800 (και μερικες στα 400)...
    http://www.newtale.com/pp/IMG/jpg/F30_ND_ISO3200.jpg

    Η επισυναπτομενη ειναι στα ISO 800...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0739.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	143323
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
    Εδώ και 1 ½ χρόνο με έχει κάνει φωτογράφο. Καταπληκτική μηχανή που σε μαθαίνει.
    Στα θετικά η αυτονομία της που σου σπάει τα νεύρα. Φεύγω 15 μέρες διακοπές και όταν επιστρέφω ανακαλύπτω τον φορτιστή της που κουβαλαγα τζάμπα τόσες μέρες.


    Οντως αυτο ξεχασα να το αναφερω! Η F30/F31 εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ αυτονομια (ειναι rated περιπου στις 600 φωτογραφιες).
    Χαρακτηριστικα αναφερει ενα review (νομιζω στο dpreviews) οτι αυτη δεν ειναι μπαταρια αλλα ...μινι πυρηνικος αντιδραστηρας!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
    Το μόνο που μου λείπει σε αυτή τη μηχανή, είναι το ζουμ (μόνο Χ3) και είναι ο μόνος λόγος που σκέπτομαι να της πάρω παρέα (και όχι να την αντικαταστήσω) με μια ακόμα , καλύτερη σε αυτόν τον τομέα.

    Επισης πολυ σωστος. Το μονο (αν θεωρηθει) μειον ειναι οτι δεν εχει πολυ μεγαλο τηλεφακο. Ομως αυτο ειναι το τιμημα που πληρωθηκε στην προκειμενη περιπτωση για τα καταπληκτικα οπτικα της μηχανης.
    Εγω προσωπικα προτιμω χιλιες φορες ενα σχετικα μικρο ευρος με ΤΕΛΕΙΑ οπτικα, παρα ζουμ 20-400 και οπτικα οτι να ναι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
    Το πρόβλημα είναι πως δεν νομίζω να υπάρχει στοκ. Μάλλον πήρα την τελευταία
    Οπως ειπα παραπανω ΔΥΣΤΥΧΩΣ η μηχανη αυτη σταματησε να παραγεται.
    Για την ιστορια, η F30/F31 στην αγορα μεταχειρισμενων τωρα πωλειται σε πολυ ακριβες τιμες!
    Νίκος
    Open Horizons

  9. #129
    Μου την έδωσε και φεύγω!! Το avatar του/της zapmaria
    Εγγραφή
    16/03/2008
    Μηνύματα
    258
    γιατί συζητάμε για μια φωτογραφική που δεν κυκλοφορεί πλέον?????

  10. #130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
    γιατί συζητάμε για μια φωτογραφική που δεν κυκλοφορεί πλέον?????
    1. Γιατι ειναι η καλυτερη compact που υπηρξε ποτε (και υποθετω οτι θα ηθελες το καλυτερο)
    2. Γιατι ΑΞΙΖΕΙ μια αναφορα σε αυτην μιας που κανεις πριν δεν την ανεφερε.
    3. Γιατι μερικοι που ψαχνουν το απολυτως καλυτερο στην κατηγορια μπορει να τους ενδιαφερει να μαθουν
    4. Γιατι μπορεις ΑΚΟΜΑ να τη βρεις στην αγορα, εστω και μεταχειρισμενη.

    Αν θες μπλιμπλικακια των 150 ευρω με 15 εκατομμυρια megapixels και οταν σκοτεινιαζει να μην φαινεται τιποτα απο τον χρωματικο θορυβο τοτε οκ....
    Νίκος
    Open Horizons

  11. #131
    Μου την έδωσε και φεύγω!! Το avatar του/της zapmaria
    Εγγραφή
    16/03/2008
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    1. Γιατι ειναι η καλυτερη compact που υπηρξε ποτε (και υποθετω οτι θα ηθελες το καλυτερο)
    2. Γιατι ΑΞΙΖΕΙ μια αναφορα σε αυτην μιας που κανεις πριν δεν την ανεφερε.
    3. Γιατι μερικοι που ψαχνουν το απολυτως καλυτερο στην κατηγορια μπορει να τους ενδιαφερει να μαθουν
    4. Γιατι μπορεις ΑΚΟΜΑ να τη βρεις στην αγορα, εστω και μεταχειρισμενη.

    Αν θες μπλιμπλικακια των 150 ευρω με 15 εκατομμυρια megapixels και οταν σκοτεινιαζει να μην φαινεται τιποτα απο τον χρωματικο θορυβο τοτε οκ....

    Μεταχειρισμένη φωτογραφική????
    Δεν ξέρω αν θα προχωρούσα σε τέτοια αγορά.
    Τον έλεγχο πως τον κάνεις??? τι ελεγχεις??

    Και φυσικά δεν ψάχνω κάτι για να βγάζω απλά φωτογραφίες, άλλα ούτε επαγγελματίας θα γίνω. Αξιοπρεπείς φωτογραφίες βγάζουν πλέον όλες οι μηχανές.
    Το είπα και παραπάνω,ψάχνω μια μικρή, ελαφριά και οικονομική

  12. #132
    παλιος αναγνωστης ... Το avatar του/της Themis_81
    Εγγραφή
    20/11/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Λαθος εκανα.
    H D90 τραβαει 24 προοδευτικα καρε.
    Η canon 5d εχει το θεμα με τα 30 καρε.

    Παραυτα η d90 εχει αλλου ειδους θεματα οσον αφορα την αυτοματη/αιθαιρετη λειτουργια του κλειστρου και του διαφραγματος κατα την ληψη βιντεο,καθως και αλλα θεματα που αφορουν την ποιοτητα και την αναλυση της εικονας (720p , και motion artifacts).
    Δεν νομιζω η Canon να τραβαει βιντεο ...

    www.fazerclub.gr

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81
    Δεν νομιζω η Canon να τραβαει βιντεο ...
    http://blog.vincentlaforet.com/2008/...er-ado-reverie


    Ζαπμαρια: Μεταξυ αυτων των 2 που εβαλες δεν μπορω να βρω τραγικες διαφορες.Η Νικον φαινεται να υπερτερει λιγο σε αισθητηρα αλλα κατα τα αλλα δεν υπαρχουν διαφορες που να μπορεις να εντοπισεις απλα διαβαζοντας τα specs γιατι λιγο πολυ ολες τα ιδια εχουν.

    Κατι πολυ σημαντικο ειναι για εναν "αρχαριο" η μηχανη με το που ενεργοποιειται να μπορι να βγαζει μια φωτο οσο πιο γρηγορα γινεται για να μην χαθει η στιγμη.Οπως επισης και να την αποθηκευει σβελτα ωστε να ξαναβγαλει την αμεσως επομενη οσο το δυνατον πιο γρηγορα.

    Εγω ενστικτωδως παντως θα επελεγα την Νικον.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #134
    παλιος αναγνωστης ... Το avatar του/της Themis_81
    Εγγραφή
    20/11/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    http://blog.vincentlaforet.com/2008/...reverie/:nono:

    Αναφερεσαι σε φωτογραφικη προπαραγωγης και εστω οτι οκ ... συμφωνουμε ... Πρεπει να προσδιορισεις οτι ειναι η ΜΚΙΙ ...
    Στο λεω γιατι 2μισι χρονια που εχω την 5D θα αισθανομουν καπως αν δεν ηξερα οτι εχει βιντεο ...

    www.fazerclub.gr

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81
    Αναφερεσαι σε φωτογραφικη προπαραγωγης και εστω οτι οκ ... συμφωνουμε ... Πρεπει να προσδιορισεις οτι ειναι η ΜΚΙΙ ...
    Στο λεω γιατι 2μισι χρονια που εχω την 5D θα αισθανομουν καπως αν δεν ηξερα οτι εχει βιντεο ...
    Συγνωμη εχεις δικιο προκειται για την ΜΚΙΙ .
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2011, 11:09
  2. Πρόβλημα με Kawasaki ΚLE 500...Τα φώτα σας παιδιά...!!!!
    από Anty12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2010, 23:59
  3. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF