Σελίδα 91 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 41818687888990919293949596101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.351 έως 1.365 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #1351
    Auribus TENERE Lupum Το avatar του/της gelcat
    Εγγραφή
    08/11/2009
    Μηνύματα
    165
    Δείτε και εδώ
    HERE I AM AGAIN

  2. #1352
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Chain Chain
    size pitch mm
    428 - 12,7
    520 - 15,875
    525 - 15,875
    530 - 15,875
    532 - 15,875
    630 - 19,05
    632 - 19,05

    Άλλο πάχος, διαφορετικό βήμα.
    Sent from me using a computer.

  3. #1353
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Sent from me using a computer.

  4. #1354
    Auribus TENERE Lupum Το avatar του/της gelcat
    Εγγραφή
    08/11/2009
    Μηνύματα
    165
    Re: Re: Re: πως υπολογιζω το βημα της αλυσιδας μου

    quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
    ...
    βημα εννοουμε το πλατος της οχι το μηκος της....



    Αυτό πιθανόν να εννοείς εσύ ή ο μάστορας όταν μιλάτε αλλά απλά μιλάτε με τους ίδιους λάθους όρους και καταλαβαινόσαστε.

    ++++++++++++++++++++++++++++++++
    Αρα έχω δίκιο βήμα είναι η απόσταση ανάμεσα σε 2 αξονάκια = (pitch) απλώς πρέπει να το λέω λάθος για να συνεννοούμαι με τον μάστορα!
    Του εξήγησα ότι δεν μπορεί να ΄λέμε βήμα το πλάτος, ότι βήμα του γραναζιού είναι η απόσταση ανάμεσα σε 2 δόντια άρα βήμα της αλυσίδας είναι η απόσταση ανάμεσα σε 2 αξονάκια αλλά αυτός τπτ
    τώρα θα του λέω pitch γιατί αλλιώς θα ξεχάσουμε και την φυσική που ξέρουμε
    HERE I AM AGAIN

  5. #1355
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat


    Αρα έχω δίκιο βήμα είναι η απόσταση ανάμεσα σε 2 αξονάκια = (pitch) απλώς πρέπει να το λέω λάθος για να συνεννοούμαι με τον μάστορα!
    Πως το λέμε λάθος αφού και οι δύο συμφωνούμε? Έτσι όπως τα λες είναι. Τον πίνακα τον έβαλα για να δεις τη βήμα έχει η κάθε αλυσίδα.

    Το Link για το άλλο θρεντάκι το έβαλα για να δεις τη φωτό που έχει στην πρώτη σελίδα. Και τα σχόλια να διαβάσεις όμως θα καταλάβεις ποιος τα λέει σωστά και ποιος σαν το μάστορά σου!

    Edit. Η απόσταση ανάμεσα στα δύο αξονάκια λέγετε βήμα. Αγγλική ορολογία chain pitch.
    Sent from me using a computer.

  6. #1356
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat

    Πάντως πρόεδρε δεν έχεις παράπονο τώρα βλέπεις καλά έτσι?
    Ναι νέε μου....σ' ευχαριστώ τα μάλα.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  7. #1357
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Πως το λέμε λάθος αφού και οι δύο συμφωνούμε? Έτσι όπως τα λες είναι. Τον πίνακα τον έβαλα για να δεις τη βήμα έχει η κάθε αλυσίδα.

    Το Link για το άλλο θρεντάκι το έβαλα για να δεις τη φωτό που έχει στην πρώτη σελίδα. Και τα σχόλια να διαβάσεις όμως θα καταλάβεις ποιος τα λέει σωστά και ποιος σαν το μάστορά σου!

    Edit. Η απόσταση ανάμεσα στα δύο αξονάκια λέγετε βήμα. Αγγλική ορολογία chain pitch.
    Anyway my dear all...Τι αλυσιδογράναζα προτείνετε για κάποιον με εξάτμηση και φίλτρο και για κάποιον χώρίς αυτά?

  8. #1358
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
    Anyway my dear all...Τι αλυσιδογράναζα προτείνετε για κάποιον με εξάτμηση και φίλτρο και για κάποιον χώρίς αυτά?
    Για πάχος δε το συζητάμε, τα ίδια θα βάλεις.

    Μάρκα και ποιότητα είναι δική σου υπόθεση. Αναλόγως πόσο θα τα βρεις και πόσα μπορείς να διαθέσεις.
    Τα μαμά πάντως είναι DiD.
    Τα καλύτερα είναι afam (πιστεύω!). Η ακριβότερη σειρά της DiD, η gold μπορεί να σου κόψει κανένα γαϊδουράκι από ιπποδύναμη.
    Από γρανάζια το εμπρός να το βάλεις μαμά γιατί έχει κάτι τσιμουχάκια τα οποία δεν τα έχουν τα άφτερ. Τα τσιμουχάκια (ή ότι άλλο είναι) τα έχουν.. για τους κραδασμούς μου έχει πει ο ένας, για τον θόρυβο κάποιος άλλος. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω γι' αυτό.

    Την μετάδοση μπορείς να την αφήσεις έτσι όπως είναι και στις δύο περιπτώσεις αφού και έτσι δεν έχει τη δύναμη να την φτάσει την 5η στους κόφτες. Αν θέλεις να ρίξεις λίγο τις στροφές σου στο ταξίδι μεγάλωσε τη ελάχιστα για να μη μακρύνεις πολύ την 1η και σε ταλαιπωρήσει αν βρεθείς σε δύσκολα off road. Σε αυτή την περίπτωση θα συνέλθει λίγο και το κοντέρ και θα κλέβει λιγότερο (3% αν θυμάμαι καλά, από 7.5% που κλέβει τώρα). Περισσότερα για την δεύτερη περίπτωση απ' τον Paraligo που το έχει κάνει.

    Sent from me using a computer.

  9. #1359
    Auribus TENERE Lupum Το avatar του/της gelcat
    Εγγραφή
    08/11/2009
    Μηνύματα
    165

    προς DAZ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Ε?

    Ήνταπεςτώρα?

    Νταξ το πρόβλημα με τον ανορθωτή είναι γνωστό, το άλλο με το δακτυλίδι δεν κατάλαβα!

    Δε πιστεύω να χρειαστεί να κάνω πρόταση γάμου σε καμία ε?

    Για πες.
    Αναφέρθηκα στο TPS (Throtle position sensor) αλλά τελικά δεν έχει σχέση με μας.

    Και για να μην υπάρξει παρεξήγηση θα δεχτώ ότι : εγώ μπέρδεψα τα πράγματα και
    το ως άνω εξάρτημα δεν έχει σχέση με τενερε (τώρα γιατί μου το δείξανε και μιλήσαμε
    για ενδεχόμενη αλλαγή... )όντως πάντως μπορεί να αναφέρθηκε ως παράδειγμα και εγώ να μπερδεύτηκα

    Any way παρακαλώ να αφαιρεθεί το θέμα από τα πρακτικά ( θα το αφαιρέσω)

    Τελικά την τρύπα την έκλεισα προσωρινά με το ρύγχος από ένα σωλήνα σιλικόνης τυλιγμένο με
    teflon (δες foto ) εν αναμονή του NickolasV που μου βρήκε ωραία λαστιχένια τάπα.
    Α ξέχασα σκασίματα τέλος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aaaaqqq.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	33,5 KB 
ID:	210824
    HERE I AM AGAIN

  10. #1360
    Auribus TENERE Lupum Το avatar του/της gelcat
    Εγγραφή
    08/11/2009
    Μηνύματα
    165
    Πρόεδρε μια ερώτηση :
    Υπάρχει περίπτωση να αυξήθηκε η θερμοκρασία λειτουργίας από το τάπωμα? εσύ κατάλαβες κάτι τέτοιο ή ήταν η ιδέα μου?
    Μόλις το τάπωσα έκανα κάπoυ 50 χλμ και αισθάνθηκα εν κινήσει μεγάλη ζέστη στο δεξί μου πόδι,
    αλλά όλα δούλευαν καλά no yellow lamp
    HERE I AM AGAIN

  11. #1361
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
    Πρόεδρε μια ερώτηση :
    Υπάρχει περίπτωση να αυξήθηκε η θερμοκρασία λειτουργίας από το τάπωμα? εσύ κατάλαβες κάτι τέτοιο ή ήταν η ιδέα μου?
    Μόλις το τάπωσα έκανα κάπoυ 50 χλμ και αισθάνθηκα εν κινήσει μεγάλη ζέστη στο δεξί μου πόδι,
    αλλά όλα δούλευαν καλά no yellow lamp

    Τσούκου
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  12. #1362
    Το τάπωμα αυτό τι αλλάζει τελικά;Πρέπει να γίνει;Γιατί ήταν ξετάπωτη;

  13. #1363
    Auribus TENERE Lupum Το avatar του/της gelcat
    Εγγραφή
    08/11/2009
    Μηνύματα
    165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
    Το τάπωμα αυτό τι αλλάζει τελικά;Πρέπει να γίνει;Γιατί ήταν ξετάπωτη;
    1) ΤΟ AIS ΔΕΝ είναι πρόβλημα
    2) Οταν το απομονώσεις το μόνο που κάνεις είναι να μην είσαι στις προδιαγραφές EURO3 περί ρύπων στις χαμηλές στροφές - κάτω από 3000- γιατί μπορεί να βγαίνει βενζίνη άκαυτη, ενώ με το AIS μπαίνει από την΄εν λόγω τρύπα αέρας δηλ Ο2 και λόγω της υψηλής θερμοκρασίας της εξάτμισης η άκαυτη βενζίνη αυτοαναφλέγεται και έτσι έχουμε τα σκασιματάκια που μερικούς τους ενοχλούν, αν δε η εξάτμιση είναι πιό ανοιχτή ακούγονται σαν πυροβολισμοί
    3)Συνήθως το ταπώνουν όσοι δεν θέλουν τα σκασίματα ή όσοι βάζουν πιό ανοιχτές εξατμίσεις -το γιατί ακριβώς πέραν του ήχου, δεν το ξέρω- πάντως ο κινητήρας δουλεύει καλύτερα
    HERE I AM AGAIN

  14. #1364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat

    και λόγω της υψηλής θερμοκρασίας της εξάτμισης η άκαυτη βενζίνη αυτοαναφλέγεται και έτσι έχουμε τα σκασιματάκια που μερικούς τους ενοχλούν,
    Εμένα τα σκασίματα πάντως τα κάνει ακόμα και όταν είναι κρύα η εξάτμιση και το μοτέρ, σχεδόν αμέσως αφού το βάλω μπρός

  15. #1365
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
    1) ΤΟ AIS ΔΕΝ είναι πρόβλημα
    2) Οταν το απομονώσεις το μόνο που κάνεις είναι να μην είσαι στις προδιαγραφές EURO3 περί ρύπων στις χαμηλές στροφές - κάτω από 3000- γιατί μπορεί να βγαίνει βενζίνη άκαυτη, ενώ με το AIS μπαίνει από την΄εν λόγω τρύπα αέρας δηλ Ο2 και λόγω της υψηλής θερμοκρασίας της εξάτμισης η άκαυτη βενζίνη αυτοαναφλέγεται και έτσι έχουμε τα σκασιματάκια που μερικούς τους ενοχλούν, αν δε η εξάτμιση είναι πιό ανοιχτή ακούγονται σαν πυροβολισμοί
    3)Συνήθως το ταπώνουν όσοι δεν θέλουν τα σκασίματα ή όσοι βάζουν πιό ανοιχτές εξατμίσεις -το γιατί ακριβώς πέραν του ήχου, δεν το ξέρω- πάντως ο κινητήρας δουλεύει καλύτερα
    ok , άρα ξεχνάς σκασίματα.και γιατί σε άλλους κινητήρες δεν ακούγονται αυτά τα σκασίματα;
    όταν λές ότι δουλεύει καλύτερα, που φαίνεται αυτό;επηρεάζει και την κατανάλωση;

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF