Σελίδα 91 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 41818687888990919293949596101 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.351 έως 1.365 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #1351
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σωστό κι αυτό.
    Προχτες έπεσε στην αντίληψή μου το site https://www.hic.gr/hic/ οπου υποτίθεται οτι φαίνονται πλέον τα ανασφάλιστα.

    Μόνο που σε δοκιμή που έκανα βγάζει ανασφάλιστα μηχανάκια που έχουν κατατεθειμένες πινακίδες.
    Γιατί αυτή είναι μόνο η μία βάση δεδομένων, αυτή των ανασφάλιστων. Υπάρχει και μία ακόμα, στην οποία καταχωρούνται τα ακίνητα. Με διασταύρωση των δύο, βγαίνουν τα πρόστιμα.

    Ή έτσι θα ήθελε το ελληνικό κράτος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Στην ανξαρτητη αυτη αρχη φαινεται?Ή θα πρεπει να τρεχουμε για να αποδειξουμε τα αυτονοητα.
    Πολύ πιθανό να χρειαστεί να τρέξεις για να αποδείξεις τα αυτονόητα. Τι τους νοιάζει; Αυτοί θα τρέξουν; Έτσι λειτουργούσε πάντα.
    Life begins at 45°.

  2. #1352
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί αυτή είναι μόνο η μία βάση δεδομένων, αυτή των ανασφάλιστων. Υπάρχει και μία ακόμα, στην οποία καταχωρούνται τα ακίνητα. Με διασταύρωση των δύο, βγαίνουν τα πρόστιμα.

    Ή έτσι θα ήθελε το ελληνικό κράτος.



    Πολύ πιθανό να χρειαστεί να τρέξεις για να αποδείξεις τα αυτονόητα. Τι τους νοιάζει; Αυτοί θα τρέξουν; Έτσι λειτουργούσε πάντα.
    Πολύ φοβάμαι οτι θα τρέχουμε.
    Σιγά μην εχουν περάσει σε βάση δεδομένων όλα τα χαρτιά απο τις κατα τόπους εφορίες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #1353
    Επειδη αυτη τη στιγμη εχω 3 οχηματα σε ακινησια και ο λογος ειναι οτι το νοεμβρη με τρακαρε ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ που εφταιγε με βαρυ τραυματισμο δικο μου ορκιζομαι σε οτι εχω ιερο οτι αν μου ερθει εστω και κατι θα μπω στην εφορια με καραμπινα να μου αναλυσουν τη λογικη τους.

  4. #1354
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.293
    Eτοιμαστειτε για τρεξιμο....η θα το βγαλουν ολο φιασκο η θα τρεχουμε...ας πουμε οτι εχεις αφησει τον τελευταιο χρονο εστω και μια βδομαδα ανασφάλιστο το οχημα σου αν ο ελενχος που θα κανουν πεσει εκει σου στελνουν λεει προστιμο και ας εισαι ασφαλισμενος......αν καταλαβα καλα ας μας πει και ο wise...μου το ανέλυσε ο φιλος οσο καλυτερα μπορουσε..ας ουμε εμενα το αμαξι ειναι ενα μηνα ανασφαλιστο..και τωρα που προλαβαινω αν βγαλω ασφαλεια και σκασω πανω σε ελενχο σε αυτο τον ενα μηνα θα ρθει το 250αρι......κυριολεκτικα οτι να ναι....
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #1355
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Επειδη αυτη τη στιγμη εχω 3 οχηματα σε ακινησια και ο λογος ειναι οτι το νοεμβρη με τρακαρε ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ που εφταιγε με βαρυ τραυματισμο δικο μου ορκιζομαι σε οτι εχω ιερο οτι αν μου ερθει εστω και κατι θα μπω στην εφορια με καραμπινα να μου αναλυσουν τη λογικη τους.
    Τίποτα από αυτά δε θα κάνεις. Θα σου έρθουν τα πρόστιμα, θα πας στην εφορία με τα χαρτιά ακινησίας, θα χάσεις μια ολόκληρη μέρα από τη δουλειά/ζωή σου και θα πεις "ευχαριστώ" φεύγοντας.

    Η λογική είναι ότι είναι ανίκανοι. Αλλά μην περιμένεις να στο πουν.
    Life begins at 45°.

  6. #1356
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ......κυριολεκτικα οτι να ναι....

    ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟχι ότι να ΄ναι, '' ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ '' είναι το σωστό.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #1357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Εγω ας ουμε δεν εχω καταλαβει και δε το χωραει η γκλαβα μου πως θα με χρεωσει πρόστιμο ενω εχω το αμαξι στο γκαραζ κουκουλωμένο με ζημια που το καθιστα μη κινησιμο...οτι θα παω να καταθεσω πινακιδες για 1-2 μηνες που θα το εχω εκει για να το φτιαξω ας ουμε.....αλλα σιγα το πρωτο που δε θα βγαζει νοημα σε αυτη τη χωρα ειναι...
    Το ζήτημα όπως έχουμε άπειρες φορές πει είναι πως μαζί με τους έντιμους που δεν έχουν ασφάλεια και δεν κινούν το όχημα, είναι και οι πονηροί που δεν κάνουν ασφάλεια και κινούν κανονικά το όχημα. Από την στιγμή που δεν ελέγχονται στο δρόμο, αναγκαστικά ελέγχονται "στο γκισέ" και παίρνει η μπάλα όλους. Οι πιο πονηροί ακόμα που έχουν καταθέσει πινακίδες και παρά ταύτα κυκλοφορούν κανονικά επίσης θα έπρεπε να ελέγχονται αλλά ούτε καν...

  8. #1358
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    και παίρνει η μπάλα όλους.
    Ειπες τη μαγικη λεξη αγορινα μου, μπραβο!

    Εκει ειναι το ζουμι, στο οτι απο τη μια εχεις να κανεις με λαμογια/ασυνειδητους/παπαρες ... και απο την αλλη με ενα ανυπαρκτο κρατικο μηχανισμο, η μαλλον ΑΝΙΚΑΝΟ...
    Να που κουνησαν λοιπον το κωλαρακι τους και αποφασισαν να εφαρμοσουν εναν ελεγκτικο μηχανισμο...... ο οποιος ειναι προφανως της πλακας.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #1359
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.467
    αρα που καταλήγει και αυτο το θεμα?

    δημόσιοι υπάλληλοι που δεν κανουν την δουλειά τους (στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατι τους λενε να μην την κάνουν) αλλα δεν ειδα να το παίρνουν λιγο προσωπικά και να τηρούν τον ορκο τους..

    και σταματάω εδώ για να μην πάει ακλαφτο το ποστ μου.

  10. #1360
    όλο το πράγμα ξεκινάει από το ότι όλοι γνωρίζουν πως δεν θα τιμωρηθούν για την παρανομία, όχι από τον "κακό εφοριακό".

  11. #1361
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Eτοιμαστειτε για τρεξιμο....η θα το βγαλουν ολο φιασκο η θα τρεχουμε...ας πουμε οτι εχεις αφησει τον τελευταιο χρονο εστω και μια βδομαδα ανασφάλιστο το οχημα σου αν ο ελενχος που θα κανουν πεσει εκει σου στελνουν λεει προστιμο και ας εισαι ασφαλισμενος......αν καταλαβα καλα ας μας πει και ο wise...μου το ανέλυσε ο φιλος οσο καλυτερα μπορουσε..ας ουμε εμενα το αμαξι ειναι ενα μηνα ανασφαλιστο..και τωρα που προλαβαινω αν βγαλω ασφαλεια και σκασω πανω σε ελενχο σε αυτο τον ενα μηνα θα ρθει το 250αρι......κυριολεκτικα οτι να ναι....
    Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε οτι ναναι σαν κρατος και σαν οργανωση και σαν πολιτες, αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος.

    Οι περισσοτερες ασφαλιστικες εχουν απευθειας συνδεση του software τους με την ΥΣΑΕ εδω και καιρο. Δεν ειναι κατι καινουριο. Απεμενε μονο η συνδεση της ΥΣΑΕ με την Εφορια σε μηχανογραφικο επιπεδο. Ε αυτο πηρε σχεδον 5 χρονια

    Μην επαναλαμβανομαστε... απο οτι φαινεται το μετρο ειναι οριζοντιο και δυστυχως ή ευτυχως αφορα οσους ΕΧΟΥΝ πινακιδες και ΔΕΝ εχουν ασφαλεια. Τωρα για πιο λογο ο καθε ενας εχει οχημα με πινακιδες και ανασφαλιστο τους ξερει ο ιδιος....

    Μην τα βαζετε μαζι μου δεν εβγαλα εγω το νομο... Εγω να ενημερωσω ηθελα σε πρωτη φαση γιατι και η δικη μας ενημερωση δυστυχως δεν ειναι απολυτα λεπτομερης για να σας μεταφερω περισσοτερα.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  12. #1362
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    καθεσαι και σκεφτεσαι αν και ποτε θα κινησεις τα οχηματα σου.........
    καταθετεις πινακιδες σε τυχον ακινητο.........
    δεν σε πειραζει κανενα κωλοκρατος και κανενας παλιοδημοσιος υπαλληλος.........
    τελος..........πιο απλο δε γινεται

  13. #1363
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει κάτι.... ο έλεγχος και η διασταύρωση αφορούν οχήματα που από την δημοσίεση στο ΦΕΚ και μετά φαίνονται ανασφάλιστα ενώ έχουν πινακίδες, ή θα τσιμπήσει και αναδρομικά οχήματα που κάποια στιγμή το 2015, 2016, έως και 1ο εξάμηνα 2017 φαίνονται στο σύστημα για κάποιο διάστημα χωρίς ασφάλιση ???

  14. #1364
    Ε λογικά μετά. Λογικά αλλά... Άιντε βγάλε άκρη. Ας περιμένουμε να δούμε.

  15. #1365
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Εξαρτάται από το πόσα θέλουν να μαζέψουν. Ενδεχομένως το μέτρο να έχει αναδρομική ισχύ και να πιάνει από το 1974 εώς και σήμερα.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF