Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Σχετικό με αιμοδοσίες

  1. #1

    Σχετικό με αιμοδοσίες

    Μπαίνω στο φόρουμ περίπου ένα χρόνο και είμαι μέλος λιγότερο απο 6 μήνες αν αυτό που λέω έχει παίξει παλαιότερα κάντε του ένα σβού.
    Επειδή είμαι αιμοδότης αρκετό καιρό ξέρω οτι αν χρειαστείς αίμα υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα φέρε αίμα κλπ.
    Αν είσαι εθελοντής υπάρχει καλύτερη μεταχείριση απο πλευράς να δοθεί αίμα αλλά το καλύτερο είναι να είσαι μέλος σε τράπεζα αίματος συλλόγου.
    Επειδή λόγο μοτοσυκλετών στατιστικά είμαστε σε ομάδα που χρειάζεται πιο συχνά αίμα γιατί δεν φτιάχνουμε εδώ τα μέλη του φόρουμ μια δικιά μας τράπεζα αίματος για καλύτερη δική μας αλλά και δικών μας ανθρώπων εξυπηρέτηση?
    Επιπλέον θα έχουμε την ευχέρεια να δίνουμε οργανωμένα αίμα και όχι τρέχα σήμερα γιατι έσκασε πόστ για αίμα με πρόβλημα να μην προλαβαίνεις ή να έχεις δώσει ένα μήνα πρίν κτλ. Απλά θα λέμε δώσε απο την τράπεζα αίματος του μοτο τόσες φιάλες στον τάδε και άν είμαστε και τακτικοί στις αιμοδοσίες να είστε σίγουροι ότι θα έχουμε πάντα με το παραπάνω.
    Επίσης τις αιμοδοσίες θα μπορούμε να τις οργανώνουμε στο Δέλεαρ και μετά να μας κερνάει ο ψευτοπρόεδρος και ο ψευτοεπίτιμος μπύρες κλάμπ και κανά γλυκάκι για να στανιάρουμε.
    Αυτά τα ολίγα περιμένω ανταπόκριση και αν συμφωνουν οι αντμινιστρομοντερειτορες να το βάλουμε μπρός.

  2. #2
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    πιστευω οτι ειναι πολυ σωστη και σοβαρη προταση...


    στειλε την σε admins ή/και mods με πμ για να λαβουν θεση...











    ΥΓ: ο πρόεδρος και ο επίτιμος θα πινουν σε μερικους σαν και εσενα και το ΥΠΟΛΟΙΠΟ αιμα!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a1154.gif 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	235 Bytes 
ID:	40688
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  3. #3
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    να ρωτήσω, εγώ που έχω το λεγόμενο "στίγμα" αναιμίας, μπορώ να δώσω αίμα?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της koutroulis
    Εγγραφή
    01/02/2006
    Μηνύματα
    357
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    να ρωτήσω, εγώ που έχω το λεγόμενο "στίγμα" αναιμίας, μπορώ να δώσω αίμα?

    όχι

    πρέπει να έχεις και χαμηλό αιματοκρίτη


    δεν θα σε αφήσουν!
    Common Sense is not that COMMON after all!!!!


  5. #5
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260

    Re: Σχετικό με αιμοδοσίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Motoulis
    Μπαίνω στο φόρουμ περίπου ένα χρόνο και είμαι μέλος λιγότερο απο 6 μήνες αν αυτό που λέω έχει παίξει παλαιότερα κάντε του ένα σβού.
    Επειδή είμαι αιμοδότης αρκετό καιρό ξέρω οτι αν χρειαστείς αίμα υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα φέρε αίμα κλπ.
    Αν είσαι εθελοντής υπάρχει καλύτερη μεταχείριση απο πλευράς να δοθεί αίμα αλλά το καλύτερο είναι να είσαι μέλος σε τράπεζα αίματος συλλόγου.
    Επειδή λόγο μοτοσυκλετών στατιστικά είμαστε σε ομάδα που χρειάζεται πιο συχνά αίμα γιατί δεν φτιάχνουμε εδώ τα μέλη του φόρουμ μια δικιά μας τράπεζα αίματος για καλύτερη δική μας αλλά και δικών μας ανθρώπων εξυπηρέτηση?
    Επιπλέον θα έχουμε την ευχέρεια να δίνουμε οργανωμένα αίμα και όχι τρέχα σήμερα γιατι έσκασε πόστ για αίμα με πρόβλημα να μην προλαβαίνεις ή να έχεις δώσει ένα μήνα πρίν κτλ. Απλά θα λέμε δώσε απο την τράπεζα αίματος του μοτο τόσες φιάλες στον τάδε και άν είμαστε και τακτικοί στις αιμοδοσίες να είστε σίγουροι ότι θα έχουμε πάντα με το παραπάνω.
    Επίσης τις αιμοδοσίες θα μπορούμε να τις οργανώνουμε στο Δέλεαρ και μετά να μας κερνάει ο ψευτοπρόεδρος και ο ψευτοεπίτιμος μπύρες κλάμπ και κανά γλυκάκι για να στανιάρουμε.
    Αυτά τα ολίγα περιμένω ανταπόκριση και αν συμφωνουν οι αντμινιστρομοντερειτορες να το βάλουμε μπρός.
    Είμαι αιμοδότης από το 1991. Όταν είχε χρειαστεί αίμα η γιαγιά μου δεν μου δίνανε από το "λογαριασμό" γιατί δίνουν λέει σε συγγενείς αυστηρά α' βαθμού δηλ. μόνο σε γονείς και όχι σε αδέρφια. Ειχα αναγκαστεί τότε να πω ότι η γιαγιά μου ήταν μάνα μου αφού είχαν το ίδιο ακριβώς όνομα.

    Τώρα με τις λέσχες δεν ξέρω τι παίζεται αλλά δεν θα είχα αντίρηση να κάναμε κάτι τέτοιο αν και πολύ αμφιβάλω ότι μπορεί να γίνει.

    Πρέπει να υπάρξουν πολύ προσεχτικές κινήσεις γιατί το να μαζευεται αίμα και να το χρεαστεί κάποιος από εδω και να μην μας το δίνουν είναι δράμα για όλους μας.

  6. #6

    Re: Re: Σχετικό με αιμοδοσίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
    Είμαι αιμοδότης από το 1991. Όταν είχε χρειαστεί αίμα η γιαγιά μου δεν μου δίνανε από το "λογαριασμό" γιατί δίνουν λέει σε συγγενείς αυστηρά α' βαθμού δηλ. μόνο σε γονείς και όχι σε αδέρφια. Ειχα αναγκαστεί τότε να πω ότι η γιαγιά μου ήταν μάνα μου αφού είχαν το ίδιο ακριβώς όνομα.

    Τώρα με τις λέσχες δεν ξέρω τι παίζεται αλλά δεν θα είχα αντίρηση να κάναμε κάτι τέτοιο αν και πολύ αμφιβάλω ότι μπορεί να γίνει.

    Πρέπει να υπάρξουν πολύ προσεχτικές κινήσεις γιατί το να μαζευεται αίμα και να το χρεαστεί κάποιος από εδω και να μην μας το δίνουν είναι δράμα για όλους μας.
    Γι΄αυτό το λέω εμείς θα το διαχειριζόμαστε εμείς θα έχουμε συμφωνήσει πώς και τι θα γίνεται.....
    Αν μαζευτούμε 100 άτομα μέσο όρο σε κάθε αιμοδοσία σε ένα χρόνο έχεις τριακόσιες φιάλες.........και είναι ζήτημα αν χρειαστουμε 30 ακόμα και με συγγενικά πρόσωπα.... όπως και να έχει πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο να δοκιμάσουμε και αν γίνει οργανωμένα και προσεκτικά είμαι σίγουρος οτι θα έχει και αποτέλεσμα, και σε τελευταία ανάλυση την στιγμή που κάποιος απο εμάς ή δικός μας θα έχει ανάγκη απο δυό τρείς φιάλες αίμα σίγουρα θα έχει αρκετά προβλήματα.....γιατί να έχει και το πού θα βρεί το αναγκαίο αίμα?

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    να ρωτήσω, εγώ που έχω το λεγόμενο "στίγμα" αναιμίας, μπορώ να δώσω αίμα?

    Οχι !

    Οπως κι εγω ...


    ΔΕΝ μας παιρνουν αιμα, λογω του αιματοκριτη ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Οχι !

    Οπως κι εγω ...


    ΔΕΝ μας παιρνουν αιμα, λογω του αιματοκριτη ...
    Εσύ μπορεί να αναλάβεις την διαχείριση.... σε κόβω οργανωτικό, γιατί αν πέσει στα χέρια κανενός bartlal θα το πουλάει στην Ελβετία και μετά θα μας πεί ότι το ανακύκλωσε :rotflmao:

  9. #9
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Motoulis
    Εσύ μπορεί να αναλάβεις την διαχείριση.... σε κόβω οργανωτικό, γιατί αν πέσει στα χέρια κανενός bartlal θα το πουλάει στην Ελβετία και μετά θα μας πεί ότι το ανακύκλωσε :rotflmao:
    σιγα μην το πουλησω... θα φτιαξω και βαμω τα (γνησια) bloody mary!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  10. #10
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Motoulis
    Εσύ μπορεί να αναλάβεις την διαχείριση.... σε κόβω οργανωτικό, γιατί αν πέσει στα χέρια κανενός bartlal θα το πουλάει στην Ελβετία και μετά θα μας πεί ότι το ανακύκλωσε :rotflmao:
    Σοβαρα μιλωντας ...

    ΔΕΝ γινεται κατι τετοιο μεσα στο Forum.


    Το να μαζευτουν απο 'δω καποια ατομα και να οργανωσουν κατι ιδιωτικο, ειναι αλλο και αλλο να μπει στην μεση το Moto.gr ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  11. #11
    Δεν βλέπω τον λόγο που να μην μπορεί....
    Μάλλον πιο εύκολο θα είναι λόγο της καθημερινής επικοινωνίας

  12. #12
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Motoulis
    Δεν βλέπω τον λόγο που να μην μπορεί....
    Μάλλον πιο εύκολο θα είναι λόγο της καθημερινής επικοινωνίας

    Πιο ευκολα μπορουν σιγουρα να μαζευτουν ατομα ...

    Το Moto.gr ομως ουτε καμμια Λεσχη ειναι, ουτε καποιο καταστατικο ή Διοικηση εχει, επομενως ΔΕΝ μπορει και δεν επιτρεπεται κι ολας, να "οργανωσει" κατι τετοιο μιας και ΔΕΝ πληρει καμμια προϋποθεση.

    Σιγουρα ομως μπορει να επιτρεψει να γινει κουβεντα και συνεννοησεις, μεταξυ ιδιωτων ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  13. #13
    Θα ξέρω τα απαραίτητα αυριο η μεθαύριο και τα λέμε δεν πειράζει να το ψάξουμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικο με τους γαμους ανεκδοτο...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2007, 14:37
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 12:47
  3. Άλλο ένα άσχετο.Σχετικό με pc
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 07:26
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 20:30
  5. Με σινεμά σχετικό
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF