Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Τι προσφέρει η καμπούρα; Διαιρούμενη ή όχι φόρμα;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310

    Τι προσφέρει η καμπούρα; Διαιρούμενη ή όχι φόρμα;

    Ποια η χρήση της καμπούρας στις φόρμες;
    Πέρα από το όποιο θέμα αεροδυναμικής, το οποίο δεν έχει και μεγάλη σημασία για εμένα, τι άλλο προσφέρει;
    Εννοώ δίνει κάτι παραπάνω στο θέμα ασφάλειας;

    Και για να κάνω πιο συγκεκριμένη την ερώτηση μου, έχω ένα μπουφάν Dainese Haku San και είμαι σε σκέψη, αν θα πρέπει να πάρω ολόσωμη φόρμα (σχετικά οικονομική) ή να πάρω το παντελόνι της Dainese το Delta και να φτιάξω έτσι τη φόρμα.

    Είναι το ίδιο ασφαλής αυτός ο συνδυασμός με τη φόρμα;
    Και κατά πόσο υστερεί…

    Βασικά σκέφτομαι, για κανένα css ή να μπω σε πιστά, γι΄αυτό και ρωτάω.

  2. #2
    εχει ειπωθει οτι με τη διαιρουμενη δεν μπορεις να κανεις ανετα κινησεις πανω στη μοτο.Ανεση που σου προσφερει η ολοσωμη.

    Μετα απο προσωπικη εξακριβωση διαπιστωσα οτι προβλημα περιορισμου κινησεων δεν υφισταται.

    Και εισαι και κυριλε σε υψηλες θερμοκρασιες αφου μπορεις να βγαλεις τελειως το μπουφαν.(να μου πεις κ με την ολοσωμη μπορεις να κατεβασεις το πανω μερος κ να το δεσεις στη μεση)

    Το βασικοτερο ειναι οτι η διαιρουμενη σου προσφερει κ το πλεονεκτημα οτι μπορεις να χρησιμοποιεις το μπουφαν χωρις το παντελονι.

    Τωρα για την καμπουρα περα της αεροδυναμικης δεν ξερω σε τι αλλο μπορει να χρησιμευει.
    Εγω υποθετω οτι ειναι και ενα ειδος προστατευτικου αν τυχει και συρθεις με την πλατη.
    Υπαρχουν κ κατι καμπουρες που μεσα μπορεις να βαλεις παγουρι ωτε να πινεις νερο κατα τη διαρκεια του ταξιδιου-trackday κλπ
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Οι ενδοιασμοι μου εχουν να κανουν με το ποσο ασφαλες ειναι το κουμπωμα πανω-κατω με φερμουαρ και αν η καμπουρα προσφερει κατι.

    Για την προστασια της πλατης απο το συρσιμο δε νομιζω να βοηθαει η καμπουρα γιατι ηδη υπαρχει ενα πολυ σκληρο προστατευτικο πλατης στο μπουφαν.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    αν η καμπουρα προσφερει κατι.
    για να ειναι εκει κατι προσφερει!


    εμποδιζει σε βιαια πτωση να κανει αναδιπλωση το κρανος προς τα πισω... κοινώς προστατευει τον αυχενα απο σπάσιμο ή κόψιμο!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    για να ειναι εκει κατι προσφερει!


    εμποδιζει σε βιαια πτωση να κανει αναδιπλωση το κρανος προς τα πισω... κοινώς προστατευει τον αυχενα απο σπάσιμο ή κόψιμο!
    Δεν εχω πιασει ποτε καμπουρα για να δω ποσο σκληρο ειναι το υλικο, αλλα θεωρω πως η θεση της δεν ειναι τετοια ωστε να μπορεσει να σταματησει το ΄γυρισμα΄του αυχενα.

    Παλιοτερα το ειχα ακουσει και εγω αυτο, αλλα με τη λογικη μου δε στεκει.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    αλλα θεωρω πως η θεση της δεν ειναι τετοια ωστε να μπορεσει να σταματησει το ΄γυρισμα΄του αυχενα.

    αν βλεπεις ορθιο κάποιο αναβατη εννοειται πως δεν το "βλεπεις"


    αν τον δεις διπλαρωμενο κρυμμενο πισω απο το φεριγκακι θα καταλαβεις πως επιτρεπει το κρανος να γυρισει οσο πρεπει...

    επίσης εξομαλύνει τους στροβιλισμούς του κράνους αποτελώντας μια συνεχεια στην αεροδυναμικη του φερινγκ

  7. #7
    Επίσης η καμπούρα, αποθεί τις γκόμενες , που είναι ο υπ'αριθμ. 1 distracting agent και μας επιτρέπει να οδηγούμε συγκεντρωμένα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Για το αεροδυναμικο κομματι συμφωνω.

    Για το θεμα του αυχενα διατηρω τις επιφυλαξεις μου.

    Το θεμα ειναι ποσο απαραιτητη ειναι για καποιον που θελει να μπει πιστα με ασφαλεια;

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Για το αεροδυναμικο κομματι συμφωνω.

    Για το θεμα του αυχενα διατηρω τις επιφυλαξεις μου.

    Το θεμα ειναι ποσο απαραιτητη ειναι για καποιον που θελει να μπει πιστα με ασφαλεια;
    Είναι ένα επιπλέον κομμάτι ασφάλειας.

    Εσύ ορίζεις το ποσοστό ασφάλειας που χρειάζεσαι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10

    Re: Τι προσφέρει η καμπούρα; Διαιρούμενη ή όχι φόρμα;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Είναι το ίδιο ασφαλής αυτός ο συνδυασμός με τη φόρμα;
    Και κατά πόσο υστερεί
    η ολοσωμη φορμα προσφέρει μεγαλυτερη προστασία σε περίπτωση πτώσης στο σημείο της μέσης, οσον αφορά τη τριβή. Στο σημείο εκείνο, της μεσης, μπορει κατα τη πτωση να τραβηχτεί το μπουφαν πανω και να βρεθεί εκτεθιμένο το σώμα με την ασφαλτο, ακόμα και αν ειναι ενωμενα τα δυο κομάτια με φερμουαρ. Η ολόσωμη σε προστατεύει εκεί.

  11. #11
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349

    Re: Re: Τι προσφέρει η καμπούρα; Διαιρούμενη ή όχι φόρμα;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    η ολοσωμη φορμα προσφέρει μεγαλυτερη προστασία σε περίπτωση πτώσης στο σημείο της μέσης, οσον αφορά τη τριβή. Στο σημείο εκείνο, της μεσης, μπορει κατα τη πτωση να τραβηχτεί το μπουφαν πανω και να βρεθεί εκτεθιμένο το σώμα με την ασφαλτο, ακόμα και αν ειναι ενωμενα τα δυο κομάτια με φερμουαρ. Η ολόσωμη σε προστατεύει εκεί.
    εγω παντως τετοιο προβλημα δεν ειχα μια χαρα συρθηκαα:wacko:
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

Παρόμοια θέματα

  1. Να μπω σε πίστα... τι θέλω; Φορμα;
    από johnpan στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2006, 16:36
  2. Ακου ρε τι εγινε. Οχι Ακου.!!!!!!! (Μαλλον δες)
    από ktm640lc4 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 11:50
  3. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF