Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Σωληνάκια Υψηλής

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Σωληνάκια υψηλής....

    Σήμερα που λέτε φόρεσα στο 1000άρι το σετ της HEL, μπρός-πίσω, κρατώντας την μαμά διάταξη των σωληνώσεων.

    Πρώτη εντύπωση λοιπόν....Πολύ καλή !
    Αμέσως έγινε αισθητή η διαφορετική αίσθηση στο μπροστινό. Σαν να φόρεσα ξαφνικά καινούργια και πολύ καλύτερα-μαλακότερα τακάκια ένα πράγμα....Άμεσο και δυνατό φρενάρισμα με πολύ καλή αίσθηση και έλεγχο από την μανέττα, χωρίς το "απότομο" πιάσιμο της δαγκάνας που φοβόμουνα...
    Μια αίσθηση σιγουριάς, αυτή του πιο δυνατού και ελεγχόμενου φρένου που έλειπε από το μηχανάκι....Μετά από λίγα χιλιόμετρα έπιανα τον ευατόν μου να φρενάρει μόνο και μόνο για να το φχαριστηθεί !

    Για το πίσω...μικρή η διαφορά, ίσως και λόγω αναισθησίας ποδιού...
    Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία όμως. Από το μπροστά παίρνεις την αίσθηση και την σιγουριά....Θα μπορούσα και να μην τα είχα βάλει πίσω...

    Κόστος ??? 120 ευρώ όλο το σετ μαζί με υγρά και τοποθέτηση, στα πλαίσια ομαδικής αγοράς από το Fazer club.

    Συμπέρασμα ???
    Με τα μαμά σωληνάκια τα φρένα αδικούνται και ταυτόχρονα αδικούν και το υπόλοιπο μηχανάκι. Η μεταμόρφωση είναι άμεση και πολύ αισθητή και σίγουρα αξίζει τα λεφτά της. Αν σας περισσεύουν λίγα λεφτά και θέλετε να τα "χώσετε" στην μηχανή σας, αυτή πρέπει να είναι η πρώτη βελτίωση που μπορείτε να κάνετε με σχετικά μικρό κόστος.
    Σκεφτείτε το σοβαρά έστω και μόνο για μπροστά (ακόμα χαμηλότερο κόστος σε αυτή την περίπτωση). Θα με θυμηθείτε....

  2. #2
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Γεια σου ρε THEOD.
    Ti kaneiς αδερφε ?
    Αυτα που εβαλες μπαινουν σε dl 650
    ?..
    ?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν βλέπω γιατί όχι...
    Χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα, το 650 φαίνεται να φοράει τα ίδια φρένα με το 1000, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Εξάλλου και τα ίδια ακριβώς να μην μπαίνουν, οπωσδήποτε κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει για το 650.
    Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα....

  4. #4
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161

    Thumbs up

    Egw pou eixa rwthsei paidia gia to 650 mou eipan 180 euro (den thymamai marka) kai mou akoustikan arketa, oxi eukairia diladi gi auto to afhsa. Alla ta 120 mou akougontai arketa kala gia ena tetoio 8ema ousias kai asfaleias

    Bebaia....akousa kati kalo parapanw gia tin Yoshimura kai mou 3anampainoun idees (kakes gia tin tsepi mou)....

    Drive It Like You Stole It

  5. #5
    για να σας ρωτησω και εγω κατι τωρα.διαβαζωντας τα τεστ
    για τα strom ,για τα μαμα φρενα,λενε οτι υστερουν σε αισθηση.
    δηλαδη???τι αισθηση ακριβως??και να ρωτησω τον theod η
    οποιονδηποτε αλλον, αν με την προσθηκη μεταλλικων
    εξαλειφεται το φαινομενο<<υστερουν σε αισθηση>>

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
    για να σας ρωτησω και εγω κατι τωρα.διαβαζωντας τα τεστ
    για τα strom ,για τα μαμα φρενα,λενε οτι υστερουν σε αισθηση.
    δηλαδη???τι αισθηση ακριβως??και να ρωτησω τον theod η
    οποιονδηποτε αλλον, αν με την προσθηκη μεταλλικων
    εξαλειφεται το φαινομενο<<υστερουν σε αισθηση>>
    Αυτό ακριβώς προσπάθησα να περιγράψω πιο πάνω...

    Η γνώμη μου είναι ότι τα φρένα αδικούνται από τα μαμά σωληνάκια και είναι πολύ καλύτερα από ότι η αίσθηση που εισπράτεις από αυτά.
    Με τα σωληνάκια υψηλής δείχνουν αφ'ενός πιο δυνατά, και αφ' ετέρου δίνουν πια στον αναβάτη αυτήν την αίσθηση σιγουριάς και ελέγχου που τους έλειπε...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Αυτό ακριβώς προσπάθησα να περιγράψω πιο πάνω...

    Η γνώμη μου είναι ότι τα φρένα αδικούνται από τα μαμά σωληνάκια και είναι πολύ καλύτερα από ότι η αίσθηση που εισπράτεις από αυτά.
    Με τα σωληνάκια υψηλής δείχνουν αφ'ενός πιο δυνατά, και αφ' ετέρου δίνουν πια στον αναβάτη αυτήν την αίσθηση σιγουριάς και ελέγχου που τους έλειπε...

    οπως παντα κατατοπιστικος. thanks

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
    Egw pou eixa rwthsei paidia gia to 650 mou eipan 180 euro (den thymamai marka) kai mou akoustikan arketa, oxi eukairia diladi gi auto to afhsa. Alla ta 120 mou akougontai arketa kala gia ena tetoio 8ema ousias kai asfaleias


    Aπλά είνια πιο ακριβή μάρκα.Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα..με 100-120 ευρω παίρνεις μια χαρά σωληνάκια.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
    οπως παντα κατατοπιστικος. thanks
    αυτά που είπε + το γεγονός ότι στα δυνατά φρεναρίσματα όταν το κυνηγάς κάποια στιγμή ''μπαλωνάρουν'' τα μαμά και χάνεις σε επιβραδυντική ισχύ.Λίγο βέβαια αλλά όσο ποιο απαιτητικός είσαι τόσο ποιο μεγάλο πρόβλημα σου φαίνεται.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ιδού και μια πρόχειρη φωτό (....ξέρω-ξέρω θέλει πλύσιμο....)

    Με την πρώτη ευκαιρία θα τραβήξω 2-3 από διαφορετικές γωνίες και θα σας τις δείξω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1210792.jpg 
Προβολές:	1867 
Μέγεθος:	59,6 KB 
ID:	35239

  10. #10
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    xerete kanena axiopisto magazi pou na mporw na valw mono mprosta me 100-120 euro max? Egw piga brake shop kai mou eipe mono gia set mpros pisw, 150-200 euro me tin topothetisi. Thanx

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Eγώ τα έβαλα στον Πειραιά στον Καραμανώλη (εξουσιοδοτημένο ...Γιαμάχα !) στα πλαίσια ομαδικής αγοράς από το Φείζερκλάμπ.

    120 ευρώ μπρος-πίσω και ντυμένα...και μαζί με υγρά-τοποθέτηση

    Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις....

  12. #12
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    tha paw na dw mesa sti bdomada. thanx

  13. #13
    Οταν λες ντυμένα τι ενοείς; Σκέφτομαι να κάνω και εγώ τέτοια κίνηση και θέλω να ξέρω 2-3 πράγματα. Ρώτησα το μάστορά μου και μου είπε ό,τι με 200 θα έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Μάλιστα μου είπε πως υπάρχουν και ακριβότερα (400-600 )αλλά δεν αξίζει το κόπο για τη δική μου moto (DL1000) κάτι τέτοιο. Βέβαια δε σκέφτηκα να τον ρωτήσω για μάρκες αλλά γενικώς πως τα ακούτε όλα αυτά;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Πιασω-κωλέ.Με 100-120 ευρώ κάνεις ανετότατα τη δουλειά σου.Έβαλα και γω της HEL με 90 ευρώ αγορά και 10 ευρώ τοποθέτηση.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  15. #15
    Μιλάς για εμπρός - πίσω ή μόνο το μπροστά; Άλλες μάρκες εκτός από HEL;,προκειμένου να έχω μία άποψη και να συγκρίνω με αυτά που θα μου πει..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σωληνακια υψηλης
    από κουκουρουκου στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2006, 19:22
  2. Σωληνάκια Υψηλής Goodridge
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 23:40
  3. About Σωληνάκια Υψηλής
    από turist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 12:11
  4. 1ο ZZZ group buy - σωληνακια υψηλης
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 193
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 09:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF