Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Cbr929rr Vs Cbr954rr

  1. #1

    Cbr929rr Vs Cbr954rr

    Καταρχήν να χαιρετίσω όλους μιάς και είμαι νέο μέλος του Forum.
    Σκέφτομαι να πάρω μηχανή και βρήκα μέσω γνωστού ένα cbr900 (μου είπε) και περιμένω επιστροφή απο διακοπές για να το κοιτάξω απο κοντά. Απο ότι μου είπε το φιλαράκι γνωρίζει μόνο οτι είναι μοντέλο μετά το 2000 άρα πρόκειται για 929 ή για 954. Διάβασα τα περισσότερα post επι του 954 και άν πρόκειται γι αυτό το μοντέλο και είναι σε καλή κατάσταση είμαι αποφασισμένος να το πάρω ανεπιφύλακτα. Παρόλα αυτά δεν βρήκα posts αναφερόμενα στο 929. Έριξα μια ματιά στο wikipedia αλλά καθώς είναι η πρώτη μηχανή που θα πάρω (οδηγώ διάφορες απο μικρός απλά δεν αγόρασα ποτέ μια) δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα και πολλά. Θα εκτιμούσα να μου δίνατε μερικές πληροφορίες για τις διαφορές μεταξύ των εν λόγω μοντέλων.

    ps: Για να προλάβω σχόλια όσον αφορά το αν είναι το καταλληλότερο μοντέλο μηχανής για κάποιον που δεν είχε ποτέ άλλη εκτός απο παπάκια θα ήθελα να διευκρινίσω τα CBR τα ονειρεύομαι απο τα 18 μου αλλά πάντοτε υπήρχαν άλλες προτεραιότητες και το οικογενειακό μου περιβάλλον έκανε ό,τι μπορούσε για να με αποτρέψει απο μια τέτοια αγορά. Συνεπώς δεν πρόκειται να πάρω άλλη μηχανή.

  2. #2
    2000-2001 929,
    2002-2003 954,
    2004---- 1000

    Οι διαφορές είναι πολλές και παντού. Εκτός του μοτέρ που είναι σχεδόν ίδιο εκτός του κυβισμού, ECU, σώματα ψεκασμού κλπ κλπ, τα μηχάνακια είναι διαφορετικά.

    Όλες οι απορίες σου θα λυθούν στο fireblades.org

    ps: Εκτός παπιού δεν έχεις άλλη εμπειρία;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Ιδιόκτητα είχα μονο μικρού κυβισμου μηχανάκια. Απλά έκανα βόλτα ό,τι εύρισκα.
    Το site είναι ενδιαφέρον αλλά η ερώτηση μου εστιάζεται αλλού καθώς δεν έχω τεχνικές γνώσεις και μάλλον δε την έθεσα σωστά. Αυτό που θέλω είναι να μάθω τί επίπτωση έχουν αυτές οι βελτιώσεις όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά και την αξιοπιστία της μηχανής και άν στην τελική η μηχανή δεν είναι το 954 αλλά το 929 άν αξίζει να το πάρω (πάντα υποθέτοντας οτι το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση όπως μου περιέγραψε το φιλαράκι). Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που χρειάζομαι δεν είναι πληροφορίες τεχνικής φύσεως αλλά το να ακούσω την άποψή σας.

  4. #4
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Γεια σου φίλε

    Κατ αρχήν πρέπει να μάθεις χρονολογία.
    Δευτερο και κυριότερο, δεν μας είπες τιμή για να καταλάβουμε περίπου
    Αν μιλάμε για το 954, κατά την γνώμη μου, από τα καλύτερα 1000 που μπορείς να πάρεις, και έβγαλε ποτέ η honda
    Αν μιλάμε για το 929, αναλόγως τιμής, θα σου έλεγα αν είναι σε καλή κατάσταση να το πάρεις. Δεν είναι το ίδιο όμορφο με το 954 και ούτε έχει την τεχνολογία του, αλλά πιστευω ότι θα το ευχαριστηθείς όσο πρέπει.

    Από βελτίωση πέρνουν και τα δύο μηχανάκια ότι γουστάρεις.


    ότι και να ναι, ανα είναι σε καλή κατάσταση, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις.Απλά το 954 είναι πολύ καλύτερο

    Ελπίζω να βοήθησα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	postermotogp.jpg 
Προβολές:	982 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	139231

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Semiaz
    Αυτό που θέλω είναι να μάθω τί επίπτωση έχουν αυτές οι βελτιώσεις όσον αφορά την οδηγική συμπεριφορά και την αξιοπιστία της μηχανής και άν στην τελική η μηχανή δεν είναι το 954 αλλά το 929 άν αξίζει να το πάρω (πάντα υποθέτοντας οτι το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση όπως μου περιέγραψε το φιλαράκι). Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που χρειάζομαι δεν είναι πληροφορίες τεχνικής φύσεως αλλά το να ακούσω την άποψή σας.
    Νομιζω ότι το έχεις μπλέξει το θέμα κάπου....

    *Δεν υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις στην συμπεριφορά/αξιοπιστία του 954, επειδή μεγάλωσε σε κυβικά. Οι αλλαγές έγιναν απ΄την Honda και όχι απ΄τον Μήτσο τον Πεταλούδα.

    *Το 954 ήταν το καλύτερο Fireblade που βγήκε. Αντικατέστησε το επίσης πολύ καλό 929.

    * Αν αξίζει να το πάρεις ή όχι, δεν μπορεί να στο πει κανείς σκέτα νέτα, όταν εσύ δεν ξέρεις ποιό μοντέλο είναι και το κυριότερο ΠΟΣΑ ζητάει.

    * Φίλος ή όχι (αν δεν είναι αδελφός σου) πήγαινε σε κάποιο καλό συνεργείο να το ελέγξουν γιατί εσύ μάλλον δεν μπορείς να δεις τι πιθανόν ζητάει ένα SS 8ετίας (αν είναι του 2000)

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6

    Re: Γεια σου φίλε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
    Ελπίζω να βοήθησα
    Μεταχειρισμένο 1000άρι απ΄τα motoGP θα πάρει;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Δεν έχω μπλεχτεί. Απλά για το 929 δέ βρήκα κάποιο άρθρο αξιολόγησης από αναβάτη και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.
    Δεν έχει να κάνει με τιμή η ερώτησή μου έχει να κάνει με την ποιότητα του οχήματος και με το άν έχει κάποιο αισθητό ελάττωμα. (Θα μπορούσατε πχ να μου πείτε "άστο μη πάρεις 929 καλό για την εποχή του αλλά τελείως ξεπερασμένο)
    Όσο για χρονολογία, χιλιόμετρα και τιμή είμαι αναγκασμένος να περιμένω να λήξουν οι διακοπές για να πάω να τα συζητήσω.
    Όπως και να 'χει ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου και όταν θα έχω περισσότερες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη μηχανή θα ζητήσω πάλι την άποψή σας για ότι αφορά την τιμή του και εάν θα πρέπει να κάνω την αγορά. Παρότι έχω βρεί κάμποσες αγγελίες προτιμώ τη συναλλαγή μέσω γνωστού διότι ώς γνωστόν πολοί κατεβάζουν τα χιλιόμετρα της μηχανής με αποτέλεσμα να μή ξέρεις τί παίρνεις (άμα είσαι άσχετος με μηχανολογικά σάν εμένα).

  8. #8

    ffs

    Οκ καλύφθηκα :rotflmao:
    και να πώ οτι δε το είχα διαβάσει το άρθρο .....

  9. #9
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Re: Re: Γεια σου φίλε

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Μεταχειρισμένο 1000άρι απ΄τα motoGP θα πάρει;


    Οχι βρε...
    Αυτη βρηκα προχειρη αυτη εβαλα
    Βαραει η ζεστη βλεπεις.....

  10. #10
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Semiaz
    ώς γνωστόν πολοί κατεβάζουν τα χιλιόμετρα της μηχανής με αποτέλεσμα να μή ξέρεις τί παίρνεις (άμα είσαι άσχετος με μηχανολογικά σάν εμένα).
    Ενω ο γνωστος δε θα το κανει; Χμμ....

    Εγραψες....

    ''Για να προλάβω σχόλια όσον αφορά το αν είναι το καταλληλότερο μοντέλο μηχανής για κάποιον που δεν είχε ποτέ άλλη εκτός απο παπάκια θα ήθελα να διευκρινίσω τα CBR τα ονειρεύομαι απο τα 18 μου''

    Το οτι το ονειρευεσαι δε σημαινει οτι ειναι καταλληλο για 'σενα. Καταλαβαινω οτι το νιωθεις πως μπορεις να το πας αλλα δε θα το πας στα πρωτα βηματα, θα σε παει. Και χοντρο ατυχημα να μην εχεις να ξερεις οτι κανενας μας δεν ειναι ''χερας'' ολοι εχουμε φαει τουμπες, ακομη και σταματημενοι . Ξεκινα με κατι αλλο να το μαθεις και να σε μαθει τα βασικα τερτιπια και να μην κλαψεις με μαυρο δακρυ αμα πεσει και σπασουν ολα τα πλαστικα.

    Αν επιμενεις, ο,τι κι αν λενε οι φιλοι κι οι γνωστοι να πας οπωσδηποτε σε μηχανικο οσο κι αν σου φαινεται τεφαρικι κι αν σε ψησει την ωρα που ανοιγει το γκαζι και θες να το παρεις οπωσδηποτε δε χανεις τιποτα αν πας σ' ενα καλο μηχανικο. Δεν εγινε και τιποτα αν το παραλαβεις αυριο κι οχι σημερα.

    Τελος, το 929 δεν ειναι κακο μηχανακι, αναλογα με τα λεφτα που το δινει. Κι οπως προαναφερθηκε δεν το πειραξε καποιος ασχετος και το τουμπανισε σε 954, η μαμα εταιρια το εκανε.

    Καλη αγορα να κανεις, βαλε κατι στην ακρη και για εξοπλισμο. Ναι μεν στα παπ//ρια σου, αλλα εγω διαφωνω με αυτη την αγορα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #11
    από παπί σε 929/954;

    :hypnotize

  12. #12
    Εγώ πάλι διαφωνώ με τη διαφωνία σας :hypnotize και θα το τεκμηριώσω.

    Άν δηλαδή χτυπούσα μια καινούρια 600άρα μηχανή που αντί για τους (μήν αρχίσετε παλι τις διαφωνίες plz ένα νούμερο είναι) 150 πές ίππους που βγάζει ένα 954, το 600άρι βγάλει 130 και ίσως με λιγότερο στρωτό γκάζι (απο ότι έχω διαβάσει πάντα υπάρχουν μοντέλα με περισσότερο ή λιγότερο νευρικό γκάζι) θα έχει διαφορά όσον αφορά την ασφάλειά μου; Το 600άρι δέ τα πιάνει τα 200 αμα είμαι τόσο μλκας να το τρέξω πρωτού να μαθω να το χειρίζομαι σωστά; (και δέ νομίζω ότι ακόμη και αυτοί που οδηγείτε χρόνια πατάτε τα 200 όπου νά ναι)

    Κατα την άποψή μου το θέμα ασφάλειας όταν μιλάμε για οχήματα με τόση δύναμη έγκειται σε δύο παραμέτρους όσον αφορά τον αναβάτη.
    Πρώτη παράμετρος είναι η εμπειρία που κατέχει και δεύτερη το πόσο σέβεται αυτό που κρατάει στα χέρια του.

    Για ένα καυλωμένο πιτσιρικά που δεν έχει την αίσθηση του φόβου πραγματικά πιστεύω οτι τόση δύναμη θα ήτανε πολύ επικίνδυνη ακόμη κι άν είχε εμπειρία με 250άρια και 400άρια. Αλλά όντας πλέον στην ηλικία των 30 ( ) ούτε σούζες ψήνομαι να μάθω να κάνω ούτε μπαντηλίκια και ταρζανιές. Απλά θέλω ένα εργαλείο για να κάνω τις βόλτες μου και να γουστάρω, σεβόμενος όλους τους παράγοντες που επηρρεάζουν τα μέγιστα όρια ταχύτητας ανα περίπτωση. Γιατί κακά τα ψέμματα ηλικιακά περάσαμε πλέον στη φάση του να κρίνουμε τις καταστάσεις λαμβάνοντας υπόψη μας τον παράγοντα κίνδυνο.

    Πόσες φορές κοιτάμε πίσω και λέμε "πό ρε πούστη τί μαλακίες κάναμε τότε, πώς δε σκοτωθήκαμε"

  13. #13
    αν και προφανώς πρέπει να κατέβει ο θεός για να σε μεταπείσει θα σου μεταφέρω ένα περιστατικό

    ένα παλικάρι που γράφει σε άλλο φόρουμ και που γυρίζει 1.27 σέρρες (δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για την εμπειρία και την επιδεξιότητά του) με gsxr1000 πήγε μια ωραία μέρα να το παραλάβει από σέρβις

    σε μια ανοικτή στροφή, με καμια 80άρα, με ένα ελάχιστο άνοιγμα γκαζιού, του γλίστρησε και έπεσε και έσπασε την κλείδα του

    από κει και πέρα κάνε ό,τι νομίζεις

  14. #14
    Θα κάνω ---> φυσιοθεραπεία

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Semiaz
    Εγώ πάλι διαφωνώ με τη διαφωνία σας :hypnotize και θα το τεκμηριώσω.

    Φίλε μου μη το ψάχνεις...
    Νομίζεις ότι μπορείς να το τεκμηριώσεις. Τα ίδια πράγματα θα άκουγες αν ρώταγες για 600άρι SS. Το ότι δεν θα άκουγες τίποτα αν ρώταγες για κάποιο 400άρι ή για κάποιο 600 on-off θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.

    Όσο και αν σου φαίνεται κοινότυπο και τετριμμένο, σε τέτοια μηχανάκια πάς σταδιακά. Είναι και απόλυτα και ΠΟΛΥ πιο γρήγορα απ΄ότι έχει μάθει ο εγκέφαλος σου να λειτουργεί. Δεν έχουν φτιαχτεί για αρχάριους και ούτε προορίζονται για αυτούς. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν συγχωρούν λάθη.

    Με το καλό να πάρεις ότι επιθυμείς, αλλά αυτό που θες να κάνεις είναι τεράστιο άλμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. CBR954RR vs GSXR750 K4-K5
    από gaz6 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2011, 05:08
  3. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF