Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: cbr 929 ρυθμίσεις αναρτήσεων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2008
    Μηνύματα
    8

    cbr 929 rithmiseis

    παιδες εχω ενα 929 και θελω να βρω ρυθμισεις για αναρτησεις και γενικα για να εχει το καλυτερο στησιμο το μηχανακι . ξερει κανενεας να με βοηθησει . ειμαι 65 κιλα .

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: cbr 929 rithmiseis

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Smoky
    παιδες εχω ενα 929 και θελω να βρω ρυθμισεις για αναρτησεις και γενικα για να εχει το καλυτερο στησιμο το μηχανακι . ξερει κανενεας να με βοηθησει . ειμαι 65 κιλα .
    Μιας και εισαι ελαφρυς θα προτεινα να ρυθμισεις τις προφορτισεις μπρος και πισω, στη μεση του επιλογεα. Μετα σφιξε φουλ τις αποσβεσεις και πηγαινε σ'ολες πισω δυο στροφες. Αυτο σαν αρχη και υποθετοντας οτι τα λαδια μπρος-πισω ειναι σε καλη κατασταση.
    Εχω το 954 και υποθετω οτι το 929 εχει παρομοιες ρυθμισεις.

  3. #3
    ρίξε μια ματιά εδω :

    ρυθμίσεις αναρτήσεων

    και εδω : πολλά links και πίνακες

    Επίσης εδώ θα βρείς προτεινόμενες ρυθμίσεις για το cbr (κάνε scroll down μέχρι να βρείς το δικό σου μοντέλο)...

    ωστόσο στο τελευταίο λινκ, λάβε υπόψη ότι δεν διευκρινίζουν για ποιές συνθήκες είναι οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις, καθώς επίσης ότι η ρύθμιση προφόρτισης εξαρτάται και απο το βάρος σου (βλ το 1ο λινκ παραπάνω)


  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εχε υπ'οψιν πως οι ρυθμισεις για πιστα που συνηθως αναφερονται σε περιοδικα και λιστες στο διαδυκτυο, μικρη σχεση εχουν με το δρομο, η μηχανη θα κοπαναει παντου στους δρομους της αθηνας. Παντως ειναι καλλιτερα να ξεκινησεις απο σκληρες ρυθμισεις και να μαλακωνεις παρα το αντιστροφο. Γενικα ρυθμιζε σε διαστηματα 1/4 στροφης.
    Επισης δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να ρυθμισεις σε συνθηκες βολτας. Βρες ενα ανοιχτο σχετικα δρομο με καλο στροφιλικι οπου μπορεις να αναπτυξεις ταχυτητα και κανε τις ρυθμισεις σου σε αυτες τις συνθηκες. Κρατα αυτο ως αναφορα και οταν κινεισαι στη πολη, χαλαρωνε λιγο τις αποσβεσεις επαναφορας. Οι προφορτισεις εξαρτωνται απο το βαρος σου (κυριως) οποτε μετα την αρχικη ρυθμιση δεν θα χρειαστεις να τις πειραξεις.

    Και κατι αλλο. Αν η μηχανη εχει πανω απο 30-40Κ τοτε πας για συντηρηση πισω αναρτησης. Αν δεν ξερεις ποτε εχουν αλλαχτει τα λαδια μπροστα, αλλαξε τα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2008
    Μηνύματα
    8
    ευχαριστω πολυ παιδες , θα κανω ρυθμισεις και οτι εχω θα σας ρωταω .

Παρόμοια θέματα

  1. ρυθμισεις αναρτησεων cbr 600f '99
    από pilotos_xtreme στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 02:24
  2. Ρυθμισεις αναρτησεων
    από X_NR750 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2007, 11:20
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2005, 07:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF