Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Λάστιχα On-Off

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

    Post Λάστιχα On-Off

    Λοιπόν..

    Θα μου πείτε τι το ξεκινάω το thread, λες & δε τα ξέρουμε. Ε δε τα ξέρουμε ποτέ όλα.. Άρα, έχουμε το εξής:

    BMW F650GS -> Σιγά σιγά θέλουμε αλλαγή ελαστικών.

    Μέχρι στιγμής εμπιστεύομαι τα Anakee. Πλέον όμως διαπιστώνω ότι όλο και λιγότεροι τα χρησιμοποιούν & επίσης νέα μοντέλα ελαστικών έχουν παραχθεί.

    Θέλω ένα λάστιχο να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα & βασικά να μη γλυστράει για πλάκα. Το Tourance δεν... το θεωρώ πολύ σκληρό.

    Από Bridegstone, Dunlop, Avon, Continental, Pirelli, προτείνετε κάτι? Προσοχή δε το θέλω φαλακρό, 100% on. Όπως είπα on-off. Να πατάει & το χωματάκι του ελαφρά.

    Για πείτε ρε παλικάρια.


  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Γιατί ρε Μιχαλιό, το BMW σου είναι είναι on-off ..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Λάστιχα On-Off

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Λοιπόν..

    Θα μου πείτε τι το ξεκινάω το thread, λες & δε τα ξέρουμε. Ε δε τα ξέρουμε ποτέ όλα.. Άρα, έχουμε το εξής:

    BMW F650GS -> Σιγά σιγά θέλουμε αλλαγή ελαστικών.

    Μέχρι στιγμής εμπιστεύομαι τα Anakee. Πλέον όμως διαπιστώνω ότι όλο και λιγότεροι τα χρησιμοποιούν & επίσης νέα μοντέλα ελαστικών έχουν παραχθεί.

    Θέλω ένα λάστιχο να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα & βασικά να μη γλυστράει για πλάκα. Το Tourance δεν... το θεωρώ πολύ σκληρό.

    Από Bridegstone, Dunlop, Avon, Continental, Pirelli, προτείνετε κάτι? Προσοχή δε το θέλω φαλακρό, 100% on. Όπως είπα on-off. Να πατάει & το χωματάκι του ελαφρά.

    Για πείτε ρε παλικάρια.

    Eχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα AVON DISTANZIA.
    Λενε οτι κρατανε πολυ καλα σε στεγνο και ικανοποιητικα σε βρεγμενο!
    Τα εχουν δοκιμασει καποιοι εδω μεσα,κανε ενα search...
    Τα ειχε και φιλος σε TENERE,ευχατιστημενος πολυ αλλα πανω στον χρονο ηθελαν αλλαγη...
    Βεβαια εγραφε χιλιομετρα σε ταξιδια...
    Εγω τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω...

  4. #4

    Re: Λάστιχα On-Off

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μέχρι στιγμής εμπιστεύομαι τα Anakee. Πλέον όμως διαπιστώνω ότι όλο και λιγότεροι τα χρησιμοποιούν & επίσης νέα μοντέλα ελαστικών έχουν παραχθεί.
    Β' εξάμηνο 2008 βγήκαν τα νέα Anakee 2, check it

  5. #5

    Re: Re: Λάστιχα On-Off

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Β' εξάμηνο 2008 βγήκαν τα νέα Anakee 2, check it
    άκυρο, πίσω βγαίνει μόνο σε 150άρι, για μεγάλα ον-οφφ

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Βασικά περιμένω γνώμες πιο πολύ για Avon & Continental



  7. #7
    Μου έχει κολλήσει η χάραξη του Conti Escape και τα παράγγειλα (όχι από αυτόν που αναφέρω στο παρακάτω post αλλά στην ίδια τιμή: 150 € )
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=79099


    Από εκεί και πέρα ο μηχανικός μου φοράει στο KLE του τα Avon Distanzia και είναι ευχαριστημένος.

    Τώρα στο βουλκανιζατέρ που μου σύστησε να ρωτήσω (και δεν έφερνε Continental)
    έβαζαν σε ένα F650gs τα Michelin Sirac

    Και τέλος έχω την εντύπωση πως το F650gs αισθάνεται καλύτερα στο χώμα παρά στην άσφαλτο

  8. #8
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αυτο που ισχυει σαν γενικος κανονας ειναι οτι ενα μαλακο λαστιχο θα σου κραταει καλυτερα αλλα θα θελει αλλαγη και πιο γρηγορα.
    Αυτο βεβαια ειναι και λιγο σχετικο αναλογως με το τεραιν η με τις ταχυτητες που κινεισαι.
    Για τα metzeler θα συμφωνησω μαζι σου οτι ειναι πολυ σκληρα και δεν ζεσταινοντε ευκολα για να αποδωσουν, ειδικα τον χειμωνα, ομως βγαζουν πολλα χιλιομετρα οποτε για καποιον που θα υπολογισει το κοστος κατα κυριο λογο ειναι μια πολυ καλη προταση.
    Τα anakee θεωρω οτι ειναι ισως το καλυτερο ασφαλτινο στην κατηγορια αλλα στο χωμα

    Για τα continental θα ηθελα και γω να μαθω.(αν τα εχεις ηδη βαλει ριξε κανενα π.μ.)
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  9. #9

    mike...

    εγω εχω τα anakee και πανε μια χαρα στο χωμα δεν πρόκειται να σου κανει και την διάφορα την τεραστια οπως ενα τρακτεροτο ουτε το anakee ουτε το distanzia ουτε το tourance.....

    αρα κοιτα πρωτα στην ασφαλτο τι σε βολευει........

    αν κανεις ταξιδια βαλε tourance αμα ξεκινάς και εισαι μεσα στην πολη βαλε anakee να ζεσταίνεται γρηγορα.......εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος μεσα στην πόλη με τα anakee και πριν ειχα τα tourance......



    στο χώμα πιο πολυ ρόλο παίζει η εμπειρια παρα αυτα τα λάστιχα........







    απλα η μοναδικη διαφορα ειναι πως βλεπω οτι το anakee πρεπει να τρώγεται λιγο πιο εύκολα σε πετρες και κροκάλες γιαυτο και το παω λιγο πιο χαλαρα.......οχι οτι εχει προβλημα, αλλα θυμαμαι το tourance 3-4 χρονια λαστιχο δεν το σκεφτομουνα ποτε ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ισως επειδη ητανε και πιο παλιο αλλα ειναι και πιο σκληρο!



    αυτα απο μενα.......avon μην βαζεις.................
    και μην ακους το τι πουλάει ο καθένας............ο καθενας να κερδίσει θελει και αυτο το ξέρεις δεν το λεω για σενα.....αλλα για αλλους.
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  10. #10
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013

    Re: mike...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS


    στο χώμα πιο πολυ ρόλο παίζει η εμπειρια παρα αυτα τα λάστιχα........

    όταν όμως δεν το έχεις ή δεν είσαι έμπειρος, σε συνθήκες με λασπούρες τα τακουνάτα θα σε βοηθήσουν πολύυυυυυυ προσφέροντας σου λιγότερες πιθανότητες πτώσεων.

  11. #11

    Re: Re: mike...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    όταν όμως δεν το έχεις ή δεν είσαι έμπειρος, σε συνθήκες με λασπούρες τα τακουνάτα θα σε βοηθήσουν πολύυυυυυυ προσφέροντας σου λιγότερες πιθανότητες πτώσεων.

    φιλε.....δεν μηλαμε για τακουνια ομως,,,,,,!

    μηλαμε για τα συγκεκρημενα αλλιως ναι συμφωνω μαζι σου.


    δλδ τι λεω,,,,,οτι η το anakee,tourance,distanzia κτλ.......στο χωμα η διαφορα τους δεν ειναι τεραστια για τα συγκεκρημενα λαστιχα...

    αρα αυτο που πρωτεινω εγω ειναι να κοιταξει τι τον βολευει στην ασφαλτο και μετα.....
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  12. #12
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    τώρα τελευταία παίζει και το καινούριο pirelli scorpion TRAIL , καμία σχέση με το προηγούμενο έχω παραγγείλει ήδη 220 ευρώ μπρος-πίσω λάρισα μαζί με περαστικά, ζυγοστάθμιση.
    κάτι συγκριτικά που διάβασα λένε για 70% πυρίτιο,ζεσταίνεται πιο γρήγορα και δεν σκληραίνει όταν παλιώνει (όπως τα προηγούμενα) είδομεν....
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παίζει και αυτή η συζήτηση.

    Τα καινούρια Pirelli τα σκέφτομαι και εγώ, αν και ο φίλος thou vou γράφει ότι στους Ελληνικούς δρόμους γλυστράνε απίστευτα..


  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

    Τα καινούρια Pirelli τα σκέφτομαι και εγώ...

    Αυτά είναι μόνο "ON"...
    Βέβαια κάποιοι δε βάζουν μυαλό και κάνουν μλκίες...:o


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bikepics-1477019-800.jpg 
Προβολές:	628 
Μέγεθος:	91,0 KB 
ID:	163552
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Επισης εγω θα σου προτεινα τωρα που καλοκαιριαζει αν σε παιρνει λιγο ακομα να περιμενες και να τα αλλαζες απο Σεπτεμβρη-Οκτωβρη.
    Ξερεις οτι με τις μεγαλες θερμοκρασιες θα τα φθειρεις πιο γρηγορα τα καινουργια ενω τα παλια θα εχουν γινει λιγο κουτσουρο.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF