Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με τον συμπλέκτη του Cbr1000rr 08

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    12

    Angry Πρόβλημα με τον συμπλέκτη του Cbr1000rr 08

    Γεια σας φίλοι μου. Έχω ένα CBR1000RR 08 και το πρόβλημα μου εδώ και 5 μήνες είναι ο συμπλέκτης του. Όταν συμπλεκτάρω, στα μέσα της διαδρομής νιώθω σαν να μαγκώνει κάπου η ντίζα και απότομα να ξεμαγκώνει. Δεν είναι τόσο έντονο αλλά με ανυσηχεί. Έχω αλλάξει ντίζα αλλά τίποτα. Μήμπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ
    ilias585

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παιζει να ειναι δισκοι.
    Το σημαντικο στο συμπλεκτη ειναι να ειναι σωστα ρυθμισμενος.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ πολλύ για την απάντηση. Και εγώ για αυτό φοβάμαι ή για δίσκο ή για καμπάνα.
    ilias585

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GhostRideR_636
    Εγγραφή
    06/07/2006
    Μηνύματα
    164
    εμένα τουλάχιστον κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει
    The difference between men and boys is the price of their toys.

  5. #5
    θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάτι γι'αυτό το θέμα,ή κάποια εξέλιξη, γιατί πείρα ένα μοντέλο ΄09 εδώ και 3 μέρες και μου παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα.Εκτός πάντος απο αυτή την ενοχλητική αίσθηση,δεν παρουσιάζεται κάποιο άλλο μηχανηκό πρόβλημα όσων αφορά το κιβώτιο,το οποίο είναι απίστευτο σε λειτουργεία.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GhostRideR_636
    Εγγραφή
    06/07/2006
    Μηνύματα
    164
    Eγω έχω το 08' τοσο καιρό δεν αντιμετώπισα τετοια περίπτωση....
    The difference between men and boys is the price of their toys.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    12
    Γεια σας φίλοι μου. Είχα πρώτος θέσει το θέμα με τον συμπλέκτη των CBR1000RR. Αφού άλλαξα ντίζα, συρματόσχοινο και έβαλα το νέο κιτ της Honda που προορίζεται για το μοντέλο του ’09 ο συμπλέκτης έκανε τα ίδια. Από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο επικοινωνήσαμε με την Honda και τελικά μας είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό να γίνεται γιατί πρόκειται για ένα anti block σύστημα για να μην μπλοκάρει ο πίσω τροχός στα κατεβάσματα με υψηλές στροφές. Εγώ όμως να τους εμπιστευθώ; Αν μπορεί ο φίλος mavro provato να μου περιγράψει τι συμβαίνει με τον συμπλέκτη του και τι του είπαν στο συνεργείο θα με υποχρεώσει.
    ilias585

  8. #8
    δεν έχω απευθυνθεί ακόμα σε συνεργείο και σ'ευχαριστώ ilias585,για να ξέρω πως να συμπεριφερθώ μιας και βλέπω οτι το πρόβλημα δεν λύνεται με την αλαγή ντίζας.Νιώθω ένα δάγκωμα της ντίζας που είχα χρόνια να νιώσω όταν μου είχε κοπεί μια ντίζα.Τότε το κάθε "τακ" που ένιωθα συνοδευότανε και απο ένα κόψιμο σύρματος.Η ντίζα στο βαρελάκι της φαινότανε φθαρμένη πράγμα που δεν βλέπω τώρα.Θεωρώ οτι δεν πρόκειτε να κοπεί,απλά θα το παραβλέψω όσο είναι στην εγγύηση για να κανα χρόνο ακόμα.Αν δεν κοπεί μέσα στον χρόνο,δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.Όσον αφορά το κυβώτιο είναι φοβερό σε αισθηση.Δεν νομίζω να το επειρεάζει.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda astrea supra πρόβλημα με τον συμπλέκτη
    από Christos Tsap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2013, 22:35
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2009, 04:36
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 09:03
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 19:29
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF