Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: (παρθενική) αγορά παπιού! Τα φώτα σας παρακαλώ!

  1. #1

    (παρθενική) αγορά παπιού! Τα φώτα σας παρακαλώ!

    Κατ' αρχας σας χαιρετώ ως νέο μέλος του φορουμ! Θα ήθελα μια βοήθεια, υπερπολύτιμη για μένα! Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω το πρώτο μου μηχανοκίνητο δίκυκλο. Βλέπετε μία η άνεση στην μετακίνηση, μία το σχετικά μικρό κόστος αγοράς και συντίρισης, μία η αύξυση της βενζίνης (εν ώψη κρίσεως... ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν διαλέξαμε πάλι; Ας τα λουστούμε...) ήταν οι λόγοι που με οδήγησαν στην απόφασή μου αυτή. Μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς και με δεδομένο το ότι το budjet μου δεν μου επιτρέπει έξωδα πάνω από 1800-2000 ευρώ, ούτε γρόσι παραπάνω, γυρωφέρνω το παπί της kymco, αυτό το straight 150. Το έψαξα και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Ακούω και γενικά καλά λόγια. Θέλω βέβαια την συμβουλή σας και μια αντιπρόταση. (ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ)


    Thanx!

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δες το Yamaha Crypton, το Suzuki Address και το Kawasaki ZX - 130.

    Θεωρώ ότι είναι αρκετά πιο ποιοτικά από το Kymco.




    Welcome!


  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Kawasaki (η Modenas που ειναι το ιδιο)



    το Adress επισης πολυ καλο και παρεξηγημενο...

    Innova αν γουσταρεις τη λιμουζινατη εκδοχη του παπιου...

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οτι και α παρεις, μην παρεις καινουριο, δεν αξιζει για κανενα λογο να δωσεις τοσα λεφτα...

  5. #5
    Για innova ξέρω πως είναι από τα καλύτερα παπιά, αν όχι το καλύτερο. Αλλά εκτώς από το κόστος αγοράς του είναι και το κόστος συντίρισης (ριμάδι injection). Από την άλλη crypton και zx130 πίγα και τα είδα. Ειδικά το δεύτερο είναι κουκλί (και σκυλί βέβαια). Αλλά 2000 όπως προανέφερα είναι πολλά για μένα. Από την άλλη, το 150άρι της kymco μου φάνικε πολύ δυνατό για την τιμή του 1700 του κουτιού. 5τάχυτο, 150κ.εκ., 11,5 ύπους για την τιμή αυτή (και αν έχει και κανά δωράκι από την αντιπροσωπία καλό, ας πούμε κράνος) είναι δελεαστικότατο. Ε δεν θέλω και να το σκίσω κιόλας το μηχάνιμα. Να κάνω την δουλειά μου και να είναι και καλό!

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    αμα θες απλα να κανεις τη δουλεια σου,ενα μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση με 1 χιλιαρικο ειναι σουπερ!!!

    ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΙΝΟΒΑ !!!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    Θα δω...
    Αρχικά θα πάω σε καμιά αντιπροσωπεία της kymco να το δω κι από κοντά και να ρωτήσω αν σε περίπτωση πληρωμής μετριτίς παίζει κανά καλό δώρο. Αν δηλαδή δίνει δώρα (χρήσιμα πάντα, όχι φαφαριές... καλό κράνος πχ) μεγάλης αξίας θα γύρει πολύ η ζυγαριά στο straight 150. Αλλιώς θα ψαχτώ σε μεταχειρησμένο...

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    http://www.youtube.com/watch?v=d87kW...eature=channel





    Εγώ θα επέλεγα το kawasaki.. καρμπυρατέρ, βάζεις ο ίδιος χέρι, 3 χρόνια εγγύηση, καλή ποιότητα κατασκευής, πιο μεγάλη σένα, πιο μεγάλο, μεγαλύτεροι χώροι κάτω από την σέλα.. δεν κατεβαίνεις για βενζίνη

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akis_1
    Εγγραφή
    13/07/2006
    Μηνύματα
    174
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    http://www.youtube.com/watch?v=d87kW...eature=channel





    Εγώ θα επέλεγα το kawasaki.. καρμπυρατέρ, βάζεις ο ίδιος χέρι, 3 χρόνια εγγύηση, καλή ποιότητα κατασκευής, πιο μεγάλη σένα, πιο μεγάλο, μεγαλύτεροι χώροι κάτω από την σέλα.. δεν κατεβαίνεις για βενζίνη

    Παιδια ο τυπος κανει διαφημηση...Προσεξτε το ''νουμερο'' που δινει στην κοπελα το μηχανακι του που ειναι πιο ελαφρυα και εχει κολησει με στην 2α κατα το ανοιγμαστο 135 3η δεν κουμπονει πουθενα...Α ρε με τι ασχολειται τοσο χρονων μαντραχαλος... :rotflmao:
    When the unnamed feeling
    It comes alive
    Then the unnamed feeling
    Takes me away

  10. #10
    Το kawasaki βεβαίως και είναι φοβερό μηχάνημα. Το είδα κι από κοντά και εκτώς του ότι είναι πολύ επιθετικό, μου φάνικε και φοβερή ποιότητα κατασκευής (όπως μου είπε το παιδί από την αντιπροσωπεία: "Το μηχανάκι είναι σαν το καρπούζι... πρέπει τα του κάνεις κανα δυο τουκ τουκ στα πλαστικά και να ακούσεις τον ήχο!" :P). Αλλά πολλά ρε γαμώτο τα 2 χιλιάρικα... ε και δεν θα έχει και τα γραφειοκρατικά έξωδα; Το κράνος;

    Γι αυτό δεν μου κολλάει...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akis_1
    Εγγραφή
    13/07/2006
    Μηνύματα
    174
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
    Το kawasaki βεβαίως και είναι φοβερό μηχάνημα. Το είδα κι από κοντά και εκτώς του ότι είναι πολύ επιθετικό, μου φάνικε και φοβερή ποιότητα κατασκευής (όπως μου είπε το παιδί από την αντιπροσωπεία: "Το μηχανάκι είναι σαν το καρπούζι... πρέπει τα του κάνεις κανα δυο τουκ τουκ στα πλαστικά και να ακούσεις τον ήχο!" :P). Αλλά πολλά ρε γαμώτο τα 2 χιλιάρικα... ε και δεν θα έχει και τα γραφειοκρατικά έξωδα; Το κράνος;

    Γι αυτό δεν μου κολλάει...
    Γιατι δεν αγοραζεις ενα Address 125 που το εβγαλαν τωρα σε προσφορα 1700 ευρω...Εγω το ειχα και ειναι παρα πολυ καλο....
    When the unnamed feeling
    It comes alive
    Then the unnamed feeling
    Takes me away

  12. #12
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: (παρθενική) αγορά παπιού! Τα φώτα σας παρακαλώ!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
    Κατ' αρχας σας χαιρετώ ως νέο μέλος του φορουμ! Θα ήθελα μια βοήθεια, υπερπολύτιμη για μένα! Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω το πρώτο μου μηχανοκίνητο δίκυκλο. Βλέπετε μία η άνεση στην μετακίνηση, μία το σχετικά μικρό κόστος αγοράς και συντίρισης, μία η αύξυση της βενζίνης (εν ώψη κρίσεως... ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν διαλέξαμε πάλι; Ας τα λουστούμε...) ήταν οι λόγοι που με οδήγησαν στην απόφασή μου αυτή. Μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς και με δεδομένο το ότι το budjet μου δεν μου επιτρέπει έξωδα πάνω από 1800-2000 ευρώ, ούτε γρόσι παραπάνω, γυρωφέρνω το παπί της kymco, αυτό το straight 150. Το έψαξα και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Ακούω και γενικά καλά λόγια. Θέλω βέβαια την συμβουλή σας και μια αντιπρόταση. (ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ)


    Thanx!



    Το εχει ο γερος μου το straight ........ μερικα μειωνεκτηματα και πλεονεκτηματα:


    (+) Ροπατο που σημαινει πηγαινεις και με 3η εντος πολεως χωρις πολλα κατεβασματα
    Καλα φωτα δυνατη κορνα στιβαρο στριβει καλα αφου οι αναρτησεις ειναι αρκετα σφικτες ιδιως πισω τρως κατι φαπες στη μεση οταν περνας απο σαμαρια, το τιμονι κοβει αρκετα και τα φρενα του ειναι δυνατα για κατηγορια παπιου, τελικη με εμενα πανω 83κιλα γυρω στα 100χλμ σε ευθεια παντα

    (-) Σκληρο σασμαν κυριως στα κατεβασματα βεβαια το δικο μου εχει μολις 2000χλμ ισως να μαλακωσει λιγακι αργοτερα, μετριες επιδοσεις ιδιως τα ξεκινηματα απο σταση δεν ειναι και τα καλυτερα του, κοντη 5η που σημαινει στη πραξη ειναι σαν να ριχνεις παλι 4η ελαχιστα ριχνει τις στροφες του κινητηρα ουτε δινει τα παραπανω χλμ που θα περιμενε καποιος πιο πολυ μαρκετιστικη επινοηση θα το ελεγα, λιγακι τσιμπημενη καταναλωση και σιγουρα θα ηθελα λιγακι μεγαλυτερο ντεποζιτο


    Για εμενα καλο θα ειναι να κανεις ενα κοπο να δοκιμασεις μεσω τεστ ραιντ ολα τα παρακατω και μετα θα εισαι ετοιμος να αποφασισεις ....


    Crypton 135
    Kawasaki ZΧ130
    Modenas ( Πανω κατω ιδιο με το Kawa)
    Kymco straight 150


    Ελπιζω να βοηθησα.....

  13. #13
    Το address μου φαίνεται καλούτσικο! Τώρα όσο αναφορά το kymco (γιατί για τα άλλα πάνω κάτω ξέρω...) για τι κατανάλωση μηλάμε; Γιατί πρέπει να το δούμε κι αυτό!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akis_1
    Εγγραφή
    13/07/2006
    Μηνύματα
    174
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
    Το address μου φαίνεται καλούτσικο! Τώρα όσο αναφορά το kymco (γιατί για τα άλλα πάνω κάτω ξέρω...) για τι κατανάλωση μηλάμε; Γιατί πρέπει να το δούμε κι αυτό!
    Aπο οτι θυμαμαι με 3 ευρω εκανα απο 120 μεχρι 150 χλμ.
    When the unnamed feeling
    It comes alive
    Then the unnamed feeling
    Takes me away

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
    Aπο οτι θυμαμαι με 3 ευρω εκανα απο 120 μεχρι 150 χλμ.

    Ε εντάξει βρε παιδιά! Αν με 3? έκανες 120 με 150 χμ αυτό μεταφράζεται με λιγότερο από 3 λίτρα τα 100 χμ. Είναι μία λογική κατανάλωση για παπί και μια καλή για 150 κ. εκ. Και με τρόμαξες όταν μου είπες για τσιμπιμένη κατανάλωση...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 18:26
  2. Τα <<φώτα >> σας παρακαλώ!
    από pakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 20:20
  3. Τα φωτα σας παρακαλω
    από Dodok edessa στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 13:41
  4. Τα φώτα σας παρακαλώ!
    από costas_k στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 09:41
  5. Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 08:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF