Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Η αλλαγή εξάτμισης επιβαρύνει την κατανάλωση;;;;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2005
    Μηνύματα
    100

    Η αλλαγή εξάτμισης επιβαρύνει την κατανάλωση;;;;

    Καλημέρα σας και καλή χρονιά,

    Φίλοι μου σκεφτομαι εάν θα ήταν σκόπιμο να αλλάξω εξάτμιση στη μηχανή μου (transalp 650).

    Δεν γνωρίζω όμως εάν η αλλαγή αυτή επιβαρύνει την κατανάλωση.

    Ταξιδεύω με τη μηχανή αρκετά κάνοντας μεγάλες αποστάσεις.
    Η αυτονομία είναι σημαντική για πολλούς λόγους και από τους πιο σημαντικούς η ποιότητα καυσίμου στα πρατήρια της εθνικής και των άλλων επαρχιακών δρόμων.

    Υπάρχει κανείς που έχει αλλάξει εξάτμιση σε transalp 650 ;;;

    Τελικά αξίζει τον κόπο ;;;

    Θα εκτιμούσα να δω τις απόψεις σας
    οταν λουζομαι ιδρωνω

  2. #2
    Sorry αν είμαι λίγο off-topic....

    Δεν ξέρω αν η εξάτμιση επιβαρύνει την κατανάλωση.

    Πάντως εγώ που έβαλα ένα φίλτρο αέρος K&N εδώ και μια βδομάδα έχω δει ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ βελτίωση της κατανάλωσης, της τάξης 1,5 με 2 lt/100km.

    Στο λέω επειδή συνήθως η αλλαγή εξάτμισης συνοδεύεται από αλλαγή φίλτρου αέρος.


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2005
    Μηνύματα
    100
    thanks


    μία σκέψη:

    γιατί αλλάζεις το φίλτρο αέρα όταν αλλάζεις εξάτμιση ;;


    μήπως γιατί η εξάτμιση επιβαρύνει την κατανάλωση και με το φίλτρο φέρνουμε την κατανάλωση στα ίσα της ;;;;;;


    μπερδεύομαι...
    οταν λουζομαι ιδρωνω

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Για να "ξεμπερδεύουμε" λίγο τα πράγματα...

    Η κατανάλωση εξαρτάται (μεταξύ άλλων...) από την καλή ή όχι καύση του μίγματος !!!

    Υποθέτοντας ότι δεν γίνονται επεμβάσεις σε καρμπυρατέρ, ζιγκλέρ κ.λ.π., ΜΟΝΟ με αλλαγή εξάτμισης η βελτίωση (από άποψη κατανάλωσης) είναι μικρή !!! (Αν ήσουν δίχρονος, αλλάζαν τα πράγματα...).

    Αν η αλλαγή συνοδευτεί και με αλλαγή Φίλτρου αέρα (πιο "ελεύθερο"...), τότε (και ανάλογα πάντα με τον συνδυασμό) θα δεις βελτίωση και στην απόδοση του κινητήρα και στην κατανάλωση !!!

    Υ.Γ.
    Σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ θα έχεις ΑΥΞΗΣΗ της κατανάλωσης (εκτός αν η εξάτμιση είναι εντελώς ακατάλληλη για το μηχανάκι σου ).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
    γιατί αλλάζεις το φίλτρο αέρα όταν αλλάζεις εξάτμιση ;;


    μήπως γιατί η εξάτμιση επιβαρύνει την κατανάλωση και με το φίλτρο φέρνουμε την κατανάλωση στα ίσα της ;;;;;;


    Η "ελεύθερη" εξάτμιση (υποτίθεται ότι..) καθαρίζει καλύτερα τον θάλαμο καύσης και τον κύλινδρο από τα καυσαέρια και συγχρόνως τον "γεμίζει" καλύτερα με καύσιμο μίγμα για τον επόμενο κύκλο.

    Αν αυτό γίνει χωρίς περισσότερη εισαγωγή αέρα (ανά κύκλο) καταλήγουμε σε "πλούσιο" μίγμα, το οποίο ΔΕΝ καίγεται εντελώς (λόγω έλλειψης της στοιχειομετρικής ποσότητας οξυγόνου).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Και να ξέρεις ότι συνήθως, όταν κάνεις την αλλαγή φίλτρο+εξάτμιση, θα κερδίσεις σε δύναμη στις ψηλές στροφές αλλά πιθανότατα να αποκτήσεις μια μικρή "κοιλιά" στις μικρομεσαίες...Αν και στα Honda, λέγεται ότι το μίγμα έρχεται πλουσιότερο του κανονικού, από μαμά, οπότε μπορεί να μη δεις κανένα μειονέκτημα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2005
    Μηνύματα
    100
    ποιο φιλτρο να προτιμήσω ;;;

    αυτό που μου βάζει σε κάθε 12000 χλμ ο μπαξεβάνης ή κάποιο άλλο ;;;; (αυτό που μου βάζει ο μπαξεβάνης μου το χρεώνει 53 ευρώ)

    τώρα σε ότι αφορά την εξάτμιση τίθεται το ερώτημα ποια εξάτμιση,

    remus, akaprovic κτλ
    οταν λουζομαι ιδρωνω

  8. #8
    συμφωνοντας με τον γερο παραπανω να προσθεσω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις φιλτρο αερα...

    το μαμα ειναι το καλυτερο που μπορεις να χρησιμοποιησεις απο πλευρας ροης και καλυπτει απολυτα τις αναγκες για εξτρα αερα που θα χρειαστεις...

    εξατμιση βαλε κατι αναλογο του βαλαντιου σου προτιμωντας καποια δοκιμασμενη λυση ακραποβιτς π.χ.

    και πεταξε οπωσδηποτε την κατσαρολα που η χοντα κατ ευφημισμον χαρακτηριζει φλογοκρυπτη...(το κομματι στο οποιο καταληγουν οι λαιμοι σου)...αυτο κανει την μεγαλυτερη "ζημια"...

    επειτα σε καλο μαστορα για σεταρισμα καρμπυρατερ...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Αν η αλλαγή συνοδευτεί και με αλλαγή Φίλτρου αέρα (πιο "ελεύθερο"...), τότε (και ανάλογα πάντα με τον συνδυασμό) θα δεις βελτίωση και στην απόδοση του κινητήρα και στην κατανάλωση !!!
    O μηχανικός μου μου έχει πει πως στο super4 δεν έχει νόημα να κάνω τέτοιες αλλαγές (εξάτμιση+φίλτρο), γιατί σε ό,τι τουλάχιστον αφορά στην απόδοση του μοτέρ η μαμίσια ρύθμιση είναι ήδη στο όριο.

    Συμφωνεις μαζί του;

    Θα ήθελα, προφανώς, και καλύτερη κατανάλωση και καλύτερη απόδοση, αν μπορούσε να γίνει με βεβαιότητα για το αποτέλεσμα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    θα έλεγα ΚΝ η DNA καλύτερα με την λογική οτι το βάζεις μια φορά και ξεμπερδεύεις, βέβαια καλό είναι να το πλένεις που και που και να το λαδώνεις αλλά τελικά έρχεται φτηνότερα.
    Αν και πλέον πρέπει να το κάνεις μόνος σου και οχι το συνεργείο οπότε υπολόγισε και τον κόπο σου.

  11. #11
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Oldman μπορούμε να δούμε με κάποιο τρόπο να δούμε αν το μίγμα είναι πλούσιο ή φτωχό??

    Μπορούμε ακόμα να το ελέξουμε σε συγκεκριμένο εύρος στροφών???

    Και αν γίνεται και αυτό πώς μπορούμε να επέμβουμε?? Μόνο με Power Commander?
    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  12. #12
    power commander MONO σε injection motors.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    O μηχανικός μου μου έχει πει πως στο super4 δεν έχει νόημα να κάνω τέτοιες αλλαγές (εξάτμιση+φίλτρο), γιατί σε ό,τι τουλάχιστον αφορά στην απόδοση του μοτέρ η μαμίσια ρύθμιση είναι ήδη στο όριο.
    Αν ΟΝΤΩΣ οι ρυθμίσεις του μοτέρ είναι top, δεν χρειάζονται τέτοιες αλλαγές ( στο ΚΤΜ ότι και να έκανα - και έκανα αρκετά... - πηγαίνε ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν ΟΝΤΩΣ η ρυθμίσεις του μοτέρ είναι top, δεν χρειάζονται τέτοιες αλλαγές ( στο ΚΤΜ ότι και να έκανα - και έκανα αρκετά... - πηγαίνε ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ).

    Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, μεταχειρισμένο το πήρα όπως όλοι άλλωστε, αυτός μου μίλησε για το ΜΟΝΤΕΛΟ, όχι για το συγκεκριμένο κομμάτι...

    Αν ξέρεις κανένα σοβαρό μηχανικό που να μπορεί να ψάξει και να δει αν έχει νόημα μια τέτοια βελτίωση στο συγκεκριμένο μηχανάκι, στείλε μου ΠΜ, οκ;

    Και σε κερνάω Chimay που γουστάρεις.

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
    Oldman μπορούμε να δούμε με κάποιο τρόπο να δούμε αν το μίγμα είναι πλούσιο ή φτωχό??

    Μπορούμε ακόμα να το ελέξουμε σε συγκεκριμένο εύρος στροφών???

    Και αν γίνεται και αυτό πώς μπορούμε να επέμβουμε?? Μόνο με Power Commander?

    Για το Power Commander, τα είπε ο προλαλίσας ...

    Ένας απλός τρόπος είναι το διάβασμα του μπουζί (αλλά μιλάμε μόνο για ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές από την στοιχειομετρική καύση - και επειδή γίνεται με τέρμα γκάζι αφορά στο κύριο ζιγκλέρ και λιγότερο στην βελόνα...).

    Σε συγκεκριμένο εύρος στροφών χρειάζεται αναλυτής καυσαερίων (ή χειροποίητη πατέντα με αισθητήρα "λ"), αλλά ΜΑΛΛΟΝ θα μπλέξεις (ψαξίματα σε Slow Jet, Pilot Jet, Pilot Screw, Tapered Jet Needle κ.λ.π.).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbr 125 αλλαγή εξάτμισης σε remus
    από ER-6N στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 15:25
  2. αλλαγή εξάτμισης σε Dakar
    από tam στο forum BMW
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 12:31
  3. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20
  4. Αλλαγή εξάτμισης
    από ANDREAS27 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2006, 19:10
  5. Αλλαγη εξατμισης!!!
    από Zzz750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF