Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050

  1. #1

    ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050

    Πήραμε την πρώτη ψυχράδα από το Τιγράκι.....

    Προχτές πρωί ξεκίνησα κανονικά από το σπίτι για την δουλειά....

    Από Κορυδαλλό φτάνω στην Γλυφάδα και πάω σε βενζινάδικο φίλου να πιώ καφεδάκι και να το γεμίσω....

    Το γεμίζω και θέλοντας να το βάλω στην άκρη πάω να το βάλω μπροστά...ΑΜ...ΔΕ..

    Τα όργανα έκαναν το τσέκ,η μίζα προσπαθούσε να γυρίσει αλλά .....τζίφος...
    Προσπαθήσαμε να το βάλουμε μπροστά με καλώδια αλλά και πάλι τζίφος...Η μίζα έκανε σαν να πέρνει μια στροφή αλλά μετά νέκρα...

    Τηλέφωνο οδική βοήθεια και το έστειλα σε εξουσιοδοτημένο που βρήκα ανοιχτό....Οχι το δικό μου........

    Τελειώνωντας την δουλειά πάω να το πάρω ....Ετοιμο μου λένε...
    Τί είχε???
    Τίποτα μου λένε....Μπορεί η μπαταρία να ήταν πεσμένη....στην φορτίσαμε..

    ρε παιδιά....ξεκίνησα από Κορυδαλλό και έμεινα Γλυφάδα...Και άδεια να ήταν η μπαταρία το πρωί θα είχε φορτίσει στην διαδρομή....

    Μου έβαλαν το όργανο και έιδα ότι δυναμό και ανορθωτής δουλεύουν.....το πήρα και έφυγα...

    Εως σήμερα πέρνει μπροστά κανονικά....Εχω πλέον όμως το άγχος μην μου το ξανακάνει....Θα περιμένω τον μηχανίκό μου να αλλάξω μπαταρία στην εγγύηση....καλού κακού...


    Τώρα βέβαια έμεινα με την απορία ....ΤΙ ΕΙΧΕ?????

  2. #2
    Αυτό ήταν όλο ??

    μην αγχώνεσαι ρε , αν είχες Ιταλικό θα το είχες μία φορά το μήνα αυτό !!!

    πέραν της πλάκας , όντως cool το πιθανότερο είναι να έχει ψοφήσει η μπαταρία και αν και έδινε ρεύμα για την αντλία και καντράν ...κτλ , δεν είχε και το απαραίτητο ρεύμα να γυρίσει τη μίζα .

    παρακολούθησε το , και για μένα άλλαξε μπαταρία ή πάρε ένα τέτοιο

    http://www.accumate.co.uk/it010003.htm για να τη σώνεις !!!

  3. #3
    Μη παίζεις με την μπαταρία (60 Ευρω κάνει) γιατί αν είναι στα τελευταία της, όχι μόνο θα σε ξαναφήσει χωρίς προειδοποίηση αλλά ρισκάρεις και το κόμπλερ σου και τη μίζα σου.

    Οσο για το Κορυδαλλός - Γλυφάδα δε παίζει φίλε μου. Αλλος έμεινε μετά από 300 χλμ ταξίδι στην Εθνική. Αν είναι η μπαταρία να σ' αφήσει θα σ' αφήσει. Στο μηχανάκι σου ειδικά, περισσότερο φορτίζει στο ρελαντί από τις 2-4000 στροφές.

    Αν έχεις το μηχανάκι πάνω από 6 μήνες (αν δεν κάνω λάθος τόσο είναι) δεν έχεις εγγύηση για τη μπαταρία.

  4. #4
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Συνάδελφος στη δουλειά με street triple είχε παρόμοιο θέμα με μπαταρία πάντως!!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349

    Re: ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
    Πήραμε την πρώτη ψυχράδα από το Τιγράκι.....

    Προχτές πρωί ξεκίνησα κανονικά από το σπίτι για την δουλειά....

    Από Κορυδαλλό φτάνω στην Γλυφάδα και πάω σε βενζινάδικο φίλου να πιώ καφεδάκι και να το γεμίσω....

    Το γεμίζω και θέλοντας να το βάλω στην άκρη πάω να το βάλω μπροστά...ΑΜ...ΔΕ..

    Τα όργανα έκαναν το τσέκ,η μίζα προσπαθούσε να γυρίσει αλλά .....τζίφος...
    Προσπαθήσαμε να το βάλουμε μπροστά με καλώδια αλλά και πάλι τζίφος...Η μίζα έκανε σαν να πέρνει μια στροφή αλλά μετά νέκρα...

    Τηλέφωνο οδική βοήθεια και το έστειλα σε εξουσιοδοτημένο που βρήκα ανοιχτό....Οχι το δικό μου........

    Τελειώνωντας την δουλειά πάω να το πάρω ....Ετοιμο μου λένε...
    Τί είχε???
    Τίποτα μου λένε....Μπορεί η μπαταρία να ήταν πεσμένη....στην φορτίσαμε..

    ρε παιδιά....ξεκίνησα από Κορυδαλλό και έμεινα Γλυφάδα...Και άδεια να ήταν η μπαταρία το πρωί θα είχε φορτίσει στην διαδρομή....

    Μου έβαλαν το όργανο και έιδα ότι δυναμό και ανορθωτής δουλεύουν.....το πήρα και έφυγα...

    Εως σήμερα πέρνει μπροστά κανονικά....Εχω πλέον όμως το άγχος μην μου το ξανακάνει....Θα περιμένω τον μηχανίκό μου να αλλάξω μπαταρία στην εγγύηση....καλού κακού...


    Τώρα βέβαια έμεινα με την απορία ....ΤΙ ΕΙΧΕ?????
    Η μπαταρία εκτός από πεσμένη ίσως ειναι και κλασμένη. Μπορεί να έφαγε τα ψωμιά της και να μην μπορεί να φορτίσει πλέον. Βέβαια αυτό φαντάζομαι ότι στο συνεργείο θα το έβλεπαν. Πόσον καιρό την έχεις?
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  6. #6
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Με τα καλώδια γιατι δεν πήρε;

  7. #7

    Re: ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
    [...]
    Μου το έκανε μια φορά σε πρόσφατο ταξίδι. Πρωινο, με σχετική υγρασία, έχοντας προηγηθεί μια μέρα με ΠΟΛΥ βροχή.

    Γυρνάω διακόπτη, τσεκ, παταω μιζα, τιποτα. 2-3 φορές, το άφησα και μετα απο λίγο πήρε. Αγνωστο τί, εικαζω οτι ηταν θεμα επαφών λόγω νερού.

    Δεν μου το 'χε ξανακανει (ίσως άλλη μια φορά που δε θυμάμαι) και δεν το ξανάκανε

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8

    Re: Re: ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Μου το έκανε μια φορά σε πρόσφατο ταξίδι. Πρωινο, με σχετική υγρασία, έχοντας προηγηθεί μια μέρα με ΠΟΛΥ βροχή.

    Γυρνάω διακόπτη, τσεκ, παταω μιζα, τιποτα. 2-3 φορές, το άφησα και μετα απο λίγο πήρε. Αγνωστο τί, εικαζω οτι ηταν θεμα επαφών λόγω νερού.

    Δεν μου το 'χε ξανακανει (ίσως άλλη μια φορά που δε θυμάμαι) και δεν το ξανάκανε


    Ναι αλλά πήγε να γυρίσει η μίζα και δε μπορούσε ή δεν έκανε τίποτα? Το ρελέ της μίζας ακούγονταν να κάνει 'τσικ-τσικ'? Εχει μεγάλη διαφορά..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αγγλικά μηχανάκια με ευαισθησία στη βροχή...
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  10. #10
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
    Με τα καλώδια γιατι δεν πήρε;
    +1

    άν ήταν η μπαταρία θα έπρεπε να χε πάρει

  11. #11

    Re: Re: Re: ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Ναι αλλά πήγε να γυρίσει η μίζα και δε μπορούσε ή δεν έκανε τίποτα? Το ρελέ της μίζας ακούγονταν να κάνει 'τσικ-τσικ'? Εχει μεγάλη διαφορά..
    Οχι (τώρα διαβασα προσεκτικα το ποστ)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Το δικό σου πιθανότατα ήταν θεμα της βαλβίδας του συμπλέκτη ή κάτι άλλο απλό λόγω υγρασίας όπως υπέθεσες.

  13. #13
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Αν η μπαταρία είναι βραχυκυκλωμένη ή "κλασμένη" και δεν κρατάει φόρτιση , τότε δεν παίρνει μπρος ούτε με καλώδια.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Οι μπαταριες δεν βραχυκυκλωνουν στα καλα καθουμενα (ουτε ξεβραχυκυκλωνουν μετα απο λιγο). Αν δεν μενει φορτισμενη (επειδη εχει φαει τα ψωμια της), τοτε παιρνει μια χαρα με καλωδια....
    Πολες φορες ομως τα καλωδια δεν κανουν καλη επαφη και τοτε η μιζα δεν μπορει να γυρισει γιατι μια εστω και μικρη αντισταση σε τοσο χαμηλη ταση και το τεραστιο ρευμα που προσπαθει να τραβηξει η μιζα, δημιουργει μεγαλη πτωση τασης...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    μια εστω και μικρη αντισταση σε τοσο χαμηλη ταση και το τεραστιο ρευμα που προσπαθει να τραβηξει η μιζα, δημιουργει μεγαλη πτωση τασης...

    Ποδηλατά, Παρασκευή μεσημέρι δεν τσιμπάει κανένας ...!!!

    (ξαναδες τι έγραψες και τα λέμε από Δευτέρα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξατμιση MIVV σε TIger 1050...Πρόβλημα?
    από suzukimaniac στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2013, 08:47
  2. σαμαρια ή βαλιτσες σε tiger 1050
    από adonis7387 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 06:20
  3. Xenon σε Tiger 1050
    από Gallos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2010, 07:04
  4. xx1100 αμορτισερ σε tiger 1050
    από DrBig στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2010, 20:32
  5. ποσα χλμ μεχρι ρεζερβα σε tiger 1050?
    από adonis7387 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2010, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF