Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Tenere 750 92'

  1. #1
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536

    Tenere 750 92'

    O γαμπρός μου, γνωστός σπάστης και κάφτης κινητήρων αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών (ο ορισμός του υπεραιωνόβιου κάγκουρα), αφού διέλυσε το mega scooter που είχε τελευταία και μου το έφερε σε βίδες, έχει βαλθεί να αγοράσει το πιό πάνω μηχανάκι. Τenere 750 του 92' μετατροπή σε motard με 110000 χλμ.

    Τenere δεν είχα ποτέ μου και επειδή για άλλη μία φορά ο κλήρος πέφτει σε εμένα για να ασχοληθώ με τα μηχανικά του (σέρβις, επισκευές κλπ) μέχρι να το διαλύσει και αυτό ή να το παρατήσει ελλείψει χρημάτων, θα ηθελα να με βοηθήσετε, όσοι από εσάς είχατε στην κατοχή σας αυτό το μηχανάκι σχετικά με τις ιδιαιτερότητες και τις βλάβες που τυχόν έβγαλαν.

    Τί ιδιαίτερο να προσέξω στο συγκεκριμένο έν ολίγης, όταν μου το φέρει για να το τσεκάρω, σήμερα το απόγευμα
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  2. #2
    το πιο σοβαρό που μου 'ρχεται στο νου είναι το πλαίσιο που κόβεται στο τρίγωνο κάτω που καταλήγουν οι σωλήνες του πλαισίου, κοντά στους ποδοστάτες.
    επίσης ψωριάζουν σχετικά εύκολα εξάτμιση και ζάντες. Τα ρακόρ του τεπόζιτου ενδεχομένως να έχουν θεματάκι αν και είναι σπάνιο.
    Επίσης το σασμάν είναι λίγο αργό, έχει διαδρομή μεγάλη μέχρι να κουμπώσει η επόμενη ταχύτητα, το νου σου όμως στη δευτέρα μην είναι "χτυπημένη" καμιά φουρκέτα και δεν κουμπώνει εύκολα.
    Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.
    Τελευταία τροποποίηση από stam2; 26/02/2015 στις 13:50.

  3. #3
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το πιο σοβαρό που μου 'ρχεται στο νου είναι το πλαίσιο που κόβεται στο τρίγωνο κάτω που καταλήγουν οι σωλήνες του πλαισίου, κοντά στους ποδοστάτες.
    επίσης ψωριάζουν σχετικά εύκολα εξάτμιση και ζάντες. Τα ρακόρ του τεπόζιτου ενδεχομένως να έχουν θεματάκι αν και είναι σπάνιο.
    Επίσης το σασμάν είναι λίγο αργό, έχει διαδρομή μεγάλη μέχρι να κουμπώσει η επόμενη ταχύτητα, το νου σου όμως στη δευτέρα μην είναι "χτυπημένη" καμιά φουρκέτα και δεν κουμπώνει εύκολα.
    Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.
    Οπότε εστιάζω στο πλαίσο και στο κιβώτιο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    O γαμπρός μου, γνωστός σπάστης και κάφτης κινητήρων αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών (ο ορισμός του υπεραιωνόβιου κάγκουρα), αφού διέλυσε το mega scooter που είχε τελευταία και μου το έφερε σε βίδες, έχει βαλθεί να αγοράσει το πιό πάνω μηχανάκι. Τenere 750 του 92' μετατροπή σε motard με 110000 χλμ.

    Τenere δεν είχα ποτέ μου και επειδή για άλλη μία φορά ο κλήρος πέφτει σε εμένα για να ασχοληθώ με τα μηχανικά του (σέρβις, επισκευές κλπ) μέχρι να το διαλύσει και αυτό ή να το παρατήσει ελλείψει χρημάτων, θα ηθελα να με βοηθήσετε, όσοι από εσάς είχατε στην κατοχή σας αυτό το μηχανάκι σχετικά με τις ιδιαιτερότητες και τις βλάβες που τυχόν έβγαλαν.

    Τί ιδιαίτερο να προσέξω στο συγκεκριμένο έν ολίγης, όταν μου το φέρει για να το τσεκάρω, σήμερα το απόγευμα

    Με τόσα χιλιόμετρα θα καίει σίγουρα μπόλικο λαδάκι στην σβέλτη οδήγηση, οπότε να τσεκάρετε συχνά την στάθμη του λαδιού.

  5. #5
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Για την ιστορία, ενημερώνω ότι, ελέγχτηκε το μοτόρι, το οποίο ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ χρέπι! Όντως από την αριστερή πλευρά και χαμηλά κοντά στον ποδοστάτη, υπήρχε κόψιμο στο πλαίσιο. Επίσης υπήρχε διαρροή βενζίνης από κάρμπς και λαδιών από διάφορα σημεία,καθώς και κόλες/σιλικόνες/άλλα υλικά συναρμογής σε σημεία όπου θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο φλάντζες, οπότε απορρίφθηκε χωρίς συζήτηση. Ζητούσε και 1600 ευρώ

    Αντί αυτού, του βρήκα ένα TDM του 99' σε υπεράριστη κατάσταση, με καινούργια λάστιχα, σερβαρισμένο και έτοιμο για χρήση. Αφού ήπιαμε και καναδυό τσιπουράκια στο σπίτι του πωλητή, τελικά το πήραμε σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που ζητούσε ο άλλος για το χρεπομηχάνημα, μαζί με μπουφάν και κράνος. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Φαντάζομαι το 850 πήρατε.
    Αυτά τα μοτέρ είχαν την τάση να τσιμπάνε λαδάκι, όπως του super tenere.Πες του να κοιτάει τακτικά τον δείκτη, επίσης να προσέχει τον λεβιέ ταχυτήτων, όταν βολτάρει με 5η αν σπρώχνει τον λεβιέ ασυναίσθητα προς τα πάνω, θα φάει τα δισκάκια.
    Κοίτα αν έχει γέφυρα στο μπροστινό πάνω απ το φτερό.
    Θα δέσει σημαντικά με γέφυρα.
    Επίσης ένα σετ ελατήρια εμπρός η ποίο χοντρό λάδι θα βελτιώσουν την σταθερότητα του.
    Είχα και 750 tenere και tdm 900

  7. #7
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    καλοταξιδο!!!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Αντε καλες βολτες...

  9. #9
    Χαιρομαι γιατι εκανε τη σωστη επιλογη! Καλες βολτες και απροβληματιστα χιλιομετρα!

  10. #10
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι το 850 πήρατε.
    Αυτά τα μοτέρ είχαν την τάση να τσιμπάνε λαδάκι, όπως του super tenere.Πες του να κοιτάει τακτικά τον δείκτη, επίσης να προσέχει τον λεβιέ ταχυτήτων, όταν βολτάρει με 5η αν σπρώχνει τον λεβιέ ασυναίσθητα προς τα πάνω, θα φάει τα δισκάκια.
    Κοίτα αν έχει γέφυρα στο μπροστινό πάνω απ το φτερό.
    Θα δέσει σημαντικά με γέφυρα.
    Επίσης ένα σετ ελατήρια εμπρός η ποίο χοντρό λάδι θα βελτιώσουν την σταθερότητα του.
    Είχα και 750 tenere και tdm 900
    Έχει γέφυρα Δημήτρη και γενικά είναι πολύ προσεγμένο. Θα του πώ να έχει κατά νού για τα λαδάκια και τις ταχύτητες. Χθές το μεσημεράκι το πήγα μία καλή βολτίτσα και συμπεριφέρθηκε άψογα. 'Επαθα πολύ μεγάλη πλάκα βέβαια, γιατί συνηθισμένος τόσα χρόνια με την γριά, είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν μηχανές που μπορούν να ξεπεράσουν τα 140 km/h Μετά το σόκ, ήρθαν οι σκέψεις ..."βρέ λές? ...."

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Χαιρομαι γιατι εκανε τη σωστη επιλογη! Καλες βολτες και απροβληματιστα χιλιομετρα!
    Αφού η αγορά αυτή έκανε τον γαμπρό να φορά πλέον κράνος και μπουφάν, ήταν σίγουρα η καλύτερη επιλογή! Να 'σαι καλά για τις συμβουλές και τις ευχές
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Και που να δεις το 900!!!
    Θα ξανανιώσεις...
    Και κύριος
    Και κάγκουρας

  12. #12
    To οτι τα πηρε με τη μηχανη, δεν σημαινει οτι θα τα φορεσει...

    Καλοβολτο

Παρόμοια θέματα

  1. "Τρυπα στην αποδοση" απο 2000-4000 rpm σε GSX-R 750 '92
    από vvvippperrr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF