Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Δικηγορος κατα δημου

  1. #1

    Δικηγορος κατα δημου

    Καλησπερα,
    Το Σαββατο 13/2/2010 ειχα ενα ατυχημα με το σχεδον καινουργιο μου Fazer 600, στον περιφερειακο του Φιλοπαππου, στην Αθηνα.
    Όπως κινομουν απο Ανω Πετραλωνα προς Θησειο (πρωτη μου φορα σ΄αυτο το δρομο) με 30-40χλμ, ξαφνικα ξυπνησα πανω σ’ ενα ‘λοφακι’, εκει που θα πρεπε να υπαρχει δρομος. Το συγκεκριμενο σημειο ειναι γνωστο απ οσο μαθαινω στους περισσοτερους Αθηναιους που ξερουν οτι η κανονικη πορεια του δρομου εχει αντικατασταθει με το εν λογω αναχωμα. Το προβλημα ομως ειναι, εαν δεν το ξερεις (οπως εγω) και υπαρχει μηδαμινη εως ανυπαρκτη σημανση και φωτισμος στο σημειο....απλα το καβαλας, αχρηστευεται η μηχανη (ρογμη στο σκελετο, ζαβωμενες μπουκαλες κλπ) και καταλληγεις εσυ με κακωσεις στον αυχενα και ο συνεπιβατης σου με σπασμενη μυτη (ΕΥΤΥΧΩΣ!!!).
    Η χαζομαρα μου ομως δεν τελειωνει εκει, διοτι αντι να καλεσω την τροχαια, μπηκα σε ενα ταξι και πηγα στο νοσοκομειο και τη μηχανη την πηγαν καποιοι περαστικοι (να ‘ναι καλα) στη πιλοτη του ενος, που εμενε διπλα.
    Αυτη τη στιγμη εχω φωτογραφισει εκτενως το σημειο, εχω μαρτυρες που μας ειδαν πεσμενους στο σημειο, εγγραφα απ την οδικη βοηθεια που μαζεψε τη μηχανη, γνωματευσεις νοσοκομειων, καταγραφη της ζημιας απο συνεργιο της Yamaha κλπ και θελω να κινηθω δικαστικα κατα του δημου για αποζημειωση. Το μονο που μου λειπει ειναι ενας καλος δικηγορος, σχετικως με τετοιου ειδους θεματα. Μηπως εχει καποιος καποιον να μου προτεινει;

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Γιαννης

  2. #2
    Ταλαιπωρημενο Μελος
    Εγγραφή
    17/02/2008
    Μηνύματα
    38
    Εχεις πμ

  3. #3
    Καλώς ήρθες, περαστικά σας και ελπίζω να δικαιωθείς.

    Αν μπορείς, κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις στο θέμα.


    safety doesn't happen by accident

  4. #4
    απο οσο ξερω το συγκεκριμενο σημειο βασει πινακιδων θεωρειται κλειστο...και προς και απο θησειο υπαρχουν πινακιδες οτι ο περιφερειακος του Φιλοπαππου ειναι κλειστος...και ετσι ηταν βασικα ο αρχικος σχεδιασμος οταν εγιναν τα εργα ενοποιησης για 2004...περαστικα και καλα ξεμπερδεματα...και κρατα μας οντως ενημερους...


  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    απο οσο ξερω το συγκεκριμενο σημειο βασει πινακιδων θεωρειται κλειστο...και προς και απο θησειο υπαρχουν πινακιδες οτι ο περιφερειακος του Φιλοπαππου ειναι κλειστος...



    Προς Θησείο δε θυμάμαι να έχει κάπου απαγορευτικό.
    Πάντως είναι παλιόδρομος, πολύ στενός, σκοτάδια μαύρα, αόρατη νησίδα πάνω σε στροφή, βουναλάκια κλπ κλπ.

    Εδώ που ζούμε, αν δεν ξέρεις έναν δρόμο, πρέπει να πηγαίνεις σαν κοτάρα προκειμένου να μη βρεθείς μέσα σε κανέναν κρατήρα..
    safety doesn't happen by accident

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Προς Θησείο δε θυμάμαι να έχει κάπου απαγορευτικό.
    Πάντως είναι παλιόδρομος, πολύ στενός, σκοτάδια μαύρα, αόρατη νησίδα πάνω σε στροφή, βουναλάκια κλπ κλπ.

    Εδώ που ζούμε, αν δεν ξέρεις έναν δρόμο, πρέπει να πηγαίνεις σαν κοτάρα προκειμένου να μη βρεθείς μέσα σε κανέναν κρατήρα..
    καποια στιγμη ειχε πινακιδες αδιεξοδου...και απο τις 2 πλευρες...λιγο πριν το διαζωμα...δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα...και αυτο δεν σημαινει οτι (αν δεν) τις εβγαλαν υπαλληλοι του δημου...παντως απο Θησειο προς Πετραλωνα εχουνε βαλει λωριδες που κανουν αντανακλαση με τα φωτα...στο ελα δεν θυμαμαι....που και να εχει ειναι παντα παρκαρισμενα αυτοκινητα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Ω ρε φίλε που έπεσες...

    Όντως αν δεν το ξέρεις το σημείο είναι σκατά... 9 στις 10 χωρίς φώτα, μια στο τόσο είναι αναμένα, και κάτι ανακλαστικά που έχουν βάλει τα περισσότερα έχουν διαλυθεί και μάλλον θα τα δεις τελευταία στιγμή μιας και είναι πάνω στο τσιμένο.

    Όπως τα είπε ο blackbusa είναι. Η ενοποίηση αρχαιολογικών χώρων το 2004 εκτός από τις πεζοδρομήσεις είχε κάνει και πολλές μ@λ@κιες μεταξύ αυτών και το "λοφάκι" που έπεσες. Το "σχέδιο" ήταν ουσιαστικά να κλείσει ο περιφεριακός. Τώρα το γιατί πότέ δεν το κατάλαβα μιας και εξυπηρετεί πολύ. Στο σημείο εκεί έχτισαν κράσπεδο ψηλό και το γέμισαν χώμα φτιάχνοντας ένα λοφάκι και αφήνοντας από τη μεριά του λόφου ένα πέρασμα πλάτους μιας λωρίδας, όπου έβαλαν αλυσίδα 5-6 φορές η οποία είχε βγει την επόμενη ώρα...

    Γαμώτο είσαι πολύ άτυχος γιατί συνήθως έχει παρκαρισμένα από εκεί και λογικά τα αυτοκίνητα θα σε υποψίαζαν. Και προφανώς δεν είχες και κάποιον μπροστά σου ώστε να σε "οδηγήσει". Βέβαια αν είχες αντίθετη κατεύθυνση θα ήσουν πιο άσχημα γιατί έχει κατηφορική ευθεία 400 μέτρα και τα 60 είναι πολύ νορμάλ.

    Από τη μεριά που ερχόσουν έχει μια πινακίδα ότι ο περιφεριακός είναι κλειστός (κίτρινη από αυτές των έργων) στα αριστερά σου, σε μια δεξιά παρατεταμένη στροφή που έχεις έναν τούβλινο τοίχο στα δεξιά σου καμιά 700 μέτρα πιο πριν από εκεί που χτύπησες. Ίσως να έχει και άλλη μια μετά το θεατράκι της Δώρας Στράτου (εκεί που έχει μια τριγωνική νησίδα και το αντίθετο ρεύμα πάει από κάτω). Δεν θυμάμαι αν έχει πινακίδα αδιεξόδου όπως έχει από πάνω.

    Φίλε μακάρι να βγάλεις άκρη γιατί φοβάμαι μήπως σου χρεώσουν υπαιτιότητα επειδή υπάρχει αυτή η πινακίδα. Όπου βέβαια μετά δεν περιμένεις "τοίχο"...

    Περαστικά σου και όσο μπορείς κυνήγα το γιατί το σημείο έχει πια ξεχαστεί, έχει μείνει έτσι και χρησιμοποιείται όπως είναι. Εννοείται φυσικά ότι από εκεί περνάνε τα πάντα, αμάξια, μηχανές, ταξί, πούλμαν, περιπολικά (μάλιστα μερικές φορές τη στήνουν από την άλλη μεριά στο τέλος της ευθείας που σου είπα). Δεν είναι δηλαδή μια "καβάτζα" των κατοίκων. Μακάρι πραγματικά να δικαιωθείς.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Προς Θησείο δε θυμάμαι να έχει κάπου απαγορευτικό.
    Πάντως είναι παλιόδρομος, πολύ στενός, σκοτάδια μαύρα, αόρατη νησίδα πάνω σε στροφή, βουναλάκια κλπ κλπ.

    Εδώ που ζούμε, αν δεν ξέρεις έναν δρόμο, πρέπει να πηγαίνεις σαν κοτάρα προκειμένου να μη βρεθείς μέσα σε κανέναν κρατήρα..
    Αν η νησίδα που λες είναι από τη μεριά του Διονύσου (καφέ) είναι όπως τα λες αλλά δυστυχώς είναι και χρήσιμη για να μην γίνει μετωπική. Και σήμα δεν μπορεί να μπει γιατί τα πούλμαν που περνάνε την καβαλάνε. Δυστυχώς...

    Φεύγοντας από το Θησείου έχει στάνταρ πινακίδα αδιεξόδου πριν την ευθεία, από την άλλη δεν θυμάμαι...

  9. #9
    Μαλλον δεν το εξηγησα σωστα...

    η κατευθυνση που ειχα ηταν η αναποδη απ' οτι εχετε καταλαβει.

    Τα παρκαρισμενα αμαξια ηταν απ την αλλη μερια του αναχωματος και απ αυτη τη μερια ειναι πολυ καλη η σημανση!!!

    Εγω μπηκα απο Ανω Πετραλωνα (απο οδο Φαινου) και οντως στο STOP ειχε διπλα μια πινακιδα που ελεγε οτι ο περιφερειακος ειναι κλειστος, αλλα αφου ειδα αυτοκινητα να κινουνται μπηκα και γω, αλλα με μικρη ταχυτητα για να δω μηπως οντως ηταν κλειστος. Μετα ξεκιναει μια διαπλατυνση που παρκαρουν και λεωφορεια, που αμεσως πριν εχει μια πινακιδα για στροφη αριστερα (περιπου 600μ απ το αναχωμα) και μετα....το αναχωμα.

    Καποτε ειχε μια πινακιδα με αντανακλαση απ τη μερια που το προσεγγισα, ηταν κι αυτη πεσμενη.

    Εαν πηγαινα με παραπανω απο 30-40 θα ειχαμε πεταξει και προσγειωθει ή στην ασφαλτο ή πανω σε κανα απ' τα παρκαρισμενα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Άρα έφευγες από Θησείο και είχες στα αριστερά σου το Φιλοπάππου και κατέβηκες την μεγάλη ευθεία. Από εκείνη τη μεριά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει πινακίδα αδιεξόδου στην αρχή της ευθείας ακριβώς εκεί που έκανες δεξιά, την οποία φυσικά είναι πρακτικά αδύνατο να τη δεις γιατί είναι πάνω από το κεφάλι σου και εσύ κοιτάς αριστερά για τα αμάξια που έρχονται.

    Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει για το αδιέξοδο. Αν δηλαδή θεωρείται ότι μετά μπορεί να υπάρχει "τοίχος". Πάντως για τις πινακίδες ότι ο δρόμος είναι κλειστός επειδή είναι κίτρινες (έργων) η λογική λέει ότι μετά πρέπει να υπάρχει πάλι σήμανση, νομίζω και φωτεινή για το βράδυ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει: όταν είχαν γίνει όλα αυτά με την ενοποίηση αρχαιολογικών χώρων είχαν μαζευτεί κάτοικοι των γύρω περιοχών και είχαν οργανωθεί, και είχαν διεκδικήσει αρκετά πράγματα. Μπορείς να τους βρεις εδώ

    Συζητώντας με τον πατέρα μου, μου είπε ότι είχε ακούσει ότι είχε βγει απόφαση του ΣτΕ (Συμβούλιο της Επικρατείας) ότι το "λοφάκι" που έπεσες πρέπει να απομακρυνθεί και να ανοίξει ο δρόμος. Τώρα βέβαια μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα δεν ξέρω, αλλά αν υπάρχει τέτοια απόφαση πιστεύω θα δικαιωθείς 100%. Πάρε κανένα τηλέφωνο και ρώτα κάτι θα ξέρουν παραπάνω σίγουρα, ή μπορεί να υπάρχει και κάποιος άλλος που την "πάτησε" σαν κι εσένα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171

    Re: Δικηγορος κατα δημου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pandis83
    ...απλα το καβαλας, αχρηστευεται η μηχανη (ρογμη στο σκελετο, ζαβωμενες μπουκαλες κλπ) και καταλληγεις εσυ με κακωσεις στον αυχενα και ο συνεπιβατης σου με σπασμενη μυτη (ΕΥΤΥΧΩΣ!!!).


    Γιαννης

    μακαρι να δικαιωθεις φιλε γιαννη και να ληξουν ολα καλα..

    αλλα βρε φιλαρακο, αντι να ευχαριστεις την θεα τυχη για την σπασμενη μυτη του συνεπιβατη σου,
    δεν θα ηταν καλυτερο να του φοραγες ενα κρανακι? (βαζω στοιχημα οτι δεν φοραγε)
    τα σιδερα αμα σπασουν , με λιγα ή με πολλα φραγκα επισκευαζονται ή αντικαταστουνται..
    τα κεφαλια αντιθετα, δεν δεν φτιαχνονται.

    κι αν ειχε σπασει το κεφαλι αντι της μυτης, τωρα θα εψαχνες μεν για δικηγορο
    αλλα οχι για να τα παρεις απο τον δημο ..


    (τωρα κι αυτο το 30-40 και με τετοια ζημια.. καπως μου ακουγεται, αλλα δεν το σχολιαζω, ποτε δεν ξερεις.. )

    να πανε ολα καλα

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει: όταν είχαν γίνει όλα αυτά με την ενοποίηση αρχαιολογικών χώρων είχαν μαζευτεί κάτοικοι των γύρω περιοχών και είχαν οργανωθεί, και είχαν διεκδικήσει αρκετά πράγματα. Μπορείς να τους βρεις εδώ

    Συζητώντας με τον πατέρα μου, μου είπε ότι είχε ακούσει ότι είχε βγει απόφαση του ΣτΕ (Συμβούλιο της Επικρατείας) ότι το "λοφάκι" που έπεσες πρέπει να απομακρυνθεί και να ανοίξει ο δρόμος. Τώρα βέβαια μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα δεν ξέρω, αλλά αν υπάρχει τέτοια απόφαση πιστεύω θα δικαιωθείς 100%. Πάρε κανένα τηλέφωνο και ρώτα κάτι θα ξέρουν παραπάνω σίγουρα, ή μπορεί να υπάρχει και κάποιος άλλος που την "πάτησε" σαν κι εσένα.
    Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε. Οι πληροφορίες σου θα μου φανούν πραγματικά πολύ χρήσιμες!

  14. #14

    Re: Re: Δικηγορος κατα δημου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
    μακαρι να δικαιωθεις φιλε γιαννη και να ληξουν ολα καλα..

    αλλα βρε φιλαρακο, αντι να ευχαριστεις την θεα τυχη για την σπασμενη μυτη του συνεπιβατη σου,
    δεν θα ηταν καλυτερο να του φοραγες ενα κρανακι? (βαζω στοιχημα οτι δεν φοραγε)
    τα σιδερα αμα σπασουν , με λιγα ή με πολλα φραγκα επισκευαζονται ή αντικαταστουνται..
    τα κεφαλια αντιθετα, δεν δεν φτιαχνονται.

    κι αν ειχε σπασει το κεφαλι αντι της μυτης, τωρα θα εψαχνες μεν για δικηγορο
    αλλα οχι για να τα παρεις απο τον δημο ..


    (τωρα κι αυτο το 30-40 και με τετοια ζημια.. καπως μου ακουγεται, αλλα δεν το σχολιαζω, ποτε δεν ξερεις.. )

    να πανε ολα καλα
    Δε το συζητάω...μεγάλη χαζομάρα που δε φορουσε κράνος το παλικάρι! Πόλυ σπάνια ανεβάζω άτομο χωρίς κράνος...η κακιά στιγμή!

    Όσο για τη ζημιά...πάνω απο 30-40 δεν πήγαινα 100%, αλλιώς θα 'χαμε πετάξει πάνω απ' το λοφάκι!

    Η ρογμή στο σκελετό, είναι μια πονεμένη ιστορία...Πριν ένα χρόνο περίπου είχε χτυπήσει ένα αυτοκίνητο τον αδελφό μου τον έστειλε πάνω στα κολλονακια στην πλατεια στην Ομονοια. Έγινε δήλωση κανονικά και τα πληρωσε όλα η ασφαλιστικη. Και τότε είχε πάθει περίπου την ίδια ζημιά και είχε γίνει η ρογμή στο πλαίσιο. Για να μην πολυλογώ, ήταν να βγεί ολική η μηχανή, αλλα μετά απο 3 μηνες που έβλεπε καθε τρείς και λίγο ο πραγματογνώμονας τη μηχανή αποφάσισε ότι φτιάχνεται και έτσι γέμησαν τη ρογμη. Όποτε...που θα πήγαινε η ενέργεια απ΄το χτύπημα σ' αυτό το ατύχημα;;; στο πιο αδύναμο σημείο!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2013, 15:35
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2008, 23:09
  3. Συναντηση κατα Ηπειρο μερια.......
    από BMW1150 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2005, 22:15
  4. Κατα-σταση Η Αντι-σταση
    από kostasfazer στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2005, 09:46
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF