Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Please Βοηθεια!! Αγορα μηχανης

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    κ γω αυτης της αποψης ειμαι, κ αυτο το βημα εκανα κ μικροτερος..
    νομιζω αφου το χεις κ αχτι καλυτερα να παρεις μια απαυτες που θες κ να κανεις το κομματι σου
    απλα να χεις το νου σου .. αν δν νιωσεις ανετα το ξαναδινεις πχ
    κανε κ καμια πιστα η κανα σχολειο.. θα αποκτησεις μια παραπανω επαφη ετσι
    καλα χλμ!
    το σχολείο το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν ξέρω που να μπω να ενημερωθώ. Μένω και θεσσαλονίκη και δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες εδώ πάνω.
    Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη

  2. #17

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    ε οι σερρες ειναι διπλα τυχερος εισαι που μενεις πανω
    ιν μαη οπινιον βεβαια.. καλυτερα τα λεφτα του σχολειου να τα κανεις επισκεψεις πανω
    δες δυο τρεις φορες το twist of the wrist 2 .. εφαρμοσε αυτα που λεει στας σερρας κ κανε κ τη γκαυλα σου
    βρες αμα μπορεις κ ενα πιο εμπειρο κ ζητα του να σου δειξει κατιτις.. κ κλουθα απο πισω να μαθεις
    εμενα προσωπικα δν με βοηθησε τρελα το καλιφορνια κ εκανε κ 300 εουρος.. πολλα
    ξαναλεω ιν μαη οπινιον........

  4. #19
    Το θέμα δεν ειναι να τρομοκρατηθείς. Αν όποιος έπεφτε το παρατούσε, τότε δεν θα υπήρχε ουτε ένας αναβάτης στον δρόμο.

    Έχει να κάνει με την εμπειρία του αναβάτη. Πιο σωστά θα μάθεις ανεβαίνοντας κατηγορία ομαλά παρά κατευθείαν στα βαθειά. Μερικοί νομίζετε οτι οι 1000άρες είναι οι επικίνδυνες-αντρικές μηχανές και τα 600 SS ειναι "για να μάθεις" αλλά για πότε φεύγεις αδιάβαστος και με τα δυο δεν το φαντάζεσαι. Εκτός αυτού πιο πολύ θα ευχαριστηθείς ενα πιο ήρεμο πηγαίνοντας το γρήγορα παρά προσπαθώντας να δαμάσεις ενα SS. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ενα Ninja 300 πχ

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Το θέμα δεν ειναι να τρομοκρατηθείς. Αν όποιος έπεφτε το παρατούσε, τότε δεν θα υπήρχε ουτε ένας αναβάτης στον δρόμο.

    Έχει να κάνει με την εμπειρία του αναβάτη. Πιο σωστά θα μάθεις ανεβαίνοντας κατηγορία ομαλά παρά κατευθείαν στα βαθειά. Μερικοί νομίζετε οτι οι 1000άρες είναι οι επικίνδυνες-αντρικές μηχανές και τα 600 SS ειναι "για να μάθεις" αλλά για πότε φεύγεις αδιάβαστος και με τα δυο δεν το φαντάζεσαι. Εκτός αυτού πιο πολύ θα ευχαριστηθείς ενα πιο ήρεμο πηγαίνοντας το γρήγορα παρά προσπαθώντας να δαμάσεις ενα SS. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ενα Ninja 300 πχ
    Δεν είπα ότι τα 600ρια ss είναι για να μάθεις. ούτε κατά διάνυα. πρέπει να ξέρεις να οδηγάς και να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου για για να οδηγήσεις τέτοια μηχανή.
    Να σου πω την αλήθεια το ninjaki το σκέφτηκα και εγώ αλλά πολλά τα λεφτά του (για καινούριο) ...anyway..

  6. #21
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    ε οι σερρες ειναι διπλα τυχερος εισαι που μενεις πανω
    ιν μαη οπινιον βεβαια.. καλυτερα τα λεφτα του σχολειου να τα κανεις επισκεψεις πανω
    δες δυο τρεις φορες το twist of the wrist 2 .. εφαρμοσε αυτα που λεει στας σερρας κ κανε κ τη γκαυλα σου
    βρες αμα μπορεις κ ενα πιο εμπειρο κ ζητα του να σου δειξει κατιτις.. κ κλουθα απο πισω να μαθεις
    εμενα προσωπικα δν με βοηθησε τρελα το καλιφορνια κ εκανε κ 300 εουρος.. πολλα
    ξαναλεω ιν μαη οπινιον........
    Θα τα ριξω μια ματια.. thank you man!!

  7. #22
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    τα ss ειναι απολυτα μηχανακια και θα σε δυσκολεψει πολυ στην αρχη, ακομα περισσοτερο οταν το εχεις για καθημερινο ενω εισαι αρχαριος. εκανα ακριβως την ιδια μεταβαση που θελεις να κανεις, αλλα την εκανα με πολυυυ αργο ρυθμο. ειχα και παπι για 2ο μεχρι να συνηθισω το ss, πηγαινα βολτες με εμπειρους, διαβασα πολυ, ειδα παρα πολλα βιντεακια κτλ. δε γινεται να το μαθεις αμεσως, θα περασουν αρκετοι μηνες. πολυ καλο το σχολειο (css) αλλα σε αρχαριο δεν εχει νοημα. οταν αποκτησεις μια σχετικη ανεση με το μηχανακι τοτε πας σε σχολειο.

    αν νομιζεις πως το "φοβασαι" και το σκεφτεσαι διπλα για να παρεις ss, τοτε μην το παρεις. μπορεις να παρεις καποιο γυμνο, πχ gsr, hornet (τα οποια ειναι δυνατα, αλλα πιο φιλικα σε σχεση με ss), η να πας σε 250 cbr-ninja και το πουλας σε 1-2 χρονια (μη σε αγχωνει η πωληση, εχουν μεταπωλητικη αξια τα 250αρια).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Επειδή βλέπω οτι η εμφάνιση παιζει το κύριο λόγο επιλογής , αυτό (390) δε σου αρέσει ?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	146_1409_ktm_rc_390_first_ride_048.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	342530

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    +390
    πολυ ωραιο

  10. #25
    κτμ ρεισινγκ τρου αντνβεντσουρ τζιές????

    θα βάλουν ρυγχος και στα φαίρινγκ τώρα???

    :a31:
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #26
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    Γεια σας είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα/συμβουλές σας.
    Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών και εδώ και 8 χρόνια οδηγάω ένα crypton x.

    Ήρθε η ώρα λοιπών να ''μετακομίσω'' σε κάτι μεγαλύτερο γιατί
    1ων το βαρέθηκα,
    Σοβαρό επιχείρημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    2ων δεν νιώθω ασφαλής όταν το οδηγάω (πιστεύω ότι οι μεγαλύτερες μηχανές είναι πιο ασφαλής σε σχέση με τα πάπια και τα σκούτερ από άποψη κρατημάτων, συμπεριφορά στην οδήγηση κτλ) και
    Πολύ σωστός.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    3ων με περιορίζει σε μετακινήσεις μόνο εντός πόλης (αν και έχω κάνει 70 χμ συνεχόμενα τα οποία μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που τα ξεκίνησα)
    Νομίζω ότι μόνος σου έδειξες ότι η κατηγορία που χρειάζεσαι ΔΕΝ είναι η ss.Βαρέθηκες πλέον ένα μηχανάκι που δεν σου προσφέρει την ασφάλεια ενός μεγαλύτερου και σε δεσμεύει εντός πόλεως με τις αδυναμίες του.
    Το απόλυτο ss που κολλάει στα παραπάνω;Στην χρηστικότητα;;Εδώ πρέπει να το ξαναδείς το πράγμα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    Το όνειρό μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είναι μια super sport μηχανή. Είμαι λοιπών ανάμεσα σε μια Yamaha R6, μια GSXR 600 και ZX6R (μεταχειρισμένες, μοντέλα του '08, πάνω κάτω στην ίδια τιμή και οι τρεις με ακριβότερη την R6). Δεν θέλω να σας ρωτήσω για το πια είναι η καλύτερη (οι γνώμες σας βέβαια είναι πάντα ευπρόσδεκτες ). Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι ερχόμενος από παπί θα τα καταφέρω με μια ss ή να πάω σε κάτι μικρότερο πχ ninja 250r?
    Το όνειρό σου ΔΕΝ είναι μακριά τώρα και δεν θα είναι και αργότερα πίστεψέ με.Σου υπογράμμισα το σημαντικότερο γιατί είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ απορία στην οποία ζητάς ΔΙΚΗ ΜΑΣ γνώμη,την οποία όμως με διάφορες "δικαιολογίες" αργότερα προσπαθείς να μειώσεις.Δες το κι αυτό άλλη μία φορά.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι λόγο οικονομικών δεν θέλω να πάρω κάτι μικρότερο και μετά να το μετανιώσω να μην έχω τη δυνατότητα να το αλλάξω.
    Ότι και να πάρεις μετά το παπί θα σου φανεί πύραυλος.Απλά θα δείξεις σεβασμό στο γκάζι και υπομονή να βρεις τα πατήματά σου.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    Το μυαλό μου πιστεύω το έχω μέσα στο κεφάλι μου, ακόμα και τώρα που έχω το παπί έχω το μπουφανάκι μου και ένα καλό κρανάκι (τα οποία είναι αναπόσπαστα κομμάτια της οδήγησής μου). Έχω εμπειρία από μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού (GSR 600 με αυτή πήρα το δίπλωμα, XT600X, B-KING 1300) έχω δηλαδή σχετικά καλή σχέση με το συμπλέκτη.
    Επειδή το μυαλό είναι μέσα στο κεφάλι λοιπόν κι όχι μέσα στο παντελόνι θα ξαναδιαβάσεις τις γνώμες τον παιδιών μιας και κανείς δεν έγραψε με βάση το δικό του συμφέρον μα με βάση το καλύτερο δυνατό μπάσιμο ΣΟΥ στις μεγάλες μοτοσυκλέτες.Υπάρχουν βέβαια κι άλλε κατηγορίες που θα μπορούσες να κοιτάξεις αλλά ο απώτερος προσανατολισμός σου(ss) έφερε τις προτάσεις για sport touring.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
    Καλέ μας φίλε πάντα στην διάθεσή σου η παρέα.Καλή επιλογή εύχομαι..

  12. #27
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Φίλε και απο μένα καλά ψώνια και ότι και να πάρεις προσοχή και με το μαλακό . Με τα περισσότερα που διάβασα από πάνω συμφωνώ με κάποια άλλα διαφωνώ . Κυρίως με την γενικότερα επικρατούσα άποψη ότι στα σχολεία τύπου CSS μαθαίνεις να οδηγείς με ασφάλεια . Μιλάω αυθαίρετα βέβαια μια και δεν είχα πότε ss ή έκανα κάποιο σχολείο , αλλά απο αυτά που βλέπω και διαβάζω χρόνια τώρα , εκεί αν μάθεις κάτι αυτό θα είναι να στρίβεις και να πλαγιάζεις με σχετική αυτοπεποίθηση σε περιβάλλον ΠΙΣΤΑΣ . Δυστυχώς αυτή την άνεση πολλοί την κουβαλάνε μετα και εκτός πίστας . Και εκεί υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες , από μικρά παιδιά που πετάγονται στον δρόμο απο το πουθενά , γατιά , σκυλιά , γρίες και γέροι που δεν ακούν , τρακτέρια , αγριογουρούνα (ναι καλά διάβασες) , λακκούβες , χαλίκια και τόσες άλλες παγίδες . Και δεν βάζω τα αψυχολόγητα κουτιά . Όλα αυτά με ένα τρόπο τα παλεύεις . Χαμηλή ταχύτητα και αποστάσεις . Τώρα επι του προκειμένου αν και το αλμα απο παπί σε ss 600 αρι είναι όντως μεγάλο , είναι σύνηθες στην Ελλάδα , καλώς η κακώς . Με λίγη προσοχή δεν θα έχεις πρόβλημα . Και πάλι καλά ψώνια
    Modenas Kriss 125

  13. #28
    Δεν εχω κανει css αλλα ελεος παοδια, μην το βγαλουμε και αχρηστο....
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω κανει css αλλα ελεος παοδια, μην το βγαλουμε και αχρηστο....
    Οχι μονο δεν ειναι αχρηστο,αλλα αντιθετα πολυ πολυ πολυ χρησιμο.Οποιος μπορει και δεν παει κανει μεγαλη λαλακια.Εαν μπορουσα,θα πηγαινα.

  15. #30
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω κανει css αλλα ελεος παοδια, μην το βγαλουμε και αχρηστο....
    Σε καμία περίπτωση αγαπητέ συνονόματε δεν είπα ότι είναι άχρηστο . Ίσα ίσα που θα ήθελα να κάνω . Την άποψη μου είπα μια και είδα πιο πάνω σχετική αναφορά . Ότι δηλαδή ασφαλής οδήγηση είναι μόνο η αργή και με αποστάσεις . Και είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο αυτούς που βλέπω σε βιντεάκια στον σωλήνα να πηγαίνουν μαλλιοκούβαρα Μπράλο , Επίδαυρο και Ρώσσο έχουν κάνει CSS ή κάτι αντίστοιχο . Δεν βλέπω όμως καμία ασφαλή οδήγηση . Ειδικά σε τέτοια περιβάλλοντα .
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα μηχανης
    από kat94 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 14:37
  2. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  3. βοηθεια!Αγορα μηχανης.
    από scoopy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 09:47
  4. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF