Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Aποφαση : Σύγκρουση Καθέτως Κινουμένων Ανυπαίτιος ο εκ του STOP

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Υπαρχει μια ταση εφαρμογης και της κοινης λογικης περα από το αυστηρο γραμμα του νομου τελευταια ή είναι ιδεα μου?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    να γιατι ΑΒS
    αν ειχε δεν θα επεφτε απο το φρεναρισμα και θα περναγε απο το ανοιγμα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    οταν εδωσα εγω για διπλωμα το οριο πολης ηταν 50. το 30 πρωτη φορα το ακουω. επισης δεν εχει καμια σημασια γιατι δεν μετραμε με τα ματια ουτε κανουμε τα μεντιουμ. προφανως δεν υπηρξε επαφη. δυστυχως οταν δεν υπαρχει επαφη δεν υπαρχει και τροχαιο. εκει πρεπει να στεκετε η ολη ιστορια.

  4. #19
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Καλά μην τρελαίνεστε.
    Μια απόφαση ασφαλιστικών είναι, που άλλωστε στηρίζεται στην, ούτως ή άλλως, γνωστή αρχή ότι "Η παράβαση των διατάξεων του ΚΟΚ δεν θεμελιώνει άνευ ετέρου υπαιτιότητα στην επέλευση του αυτοκινητικού ατυχήματος, αποτελεί όμως στοιχείο η στάθμιση του οποίου από το δικαστήριο της ουσίας κρίνεται σε σχέση με την ύπαρξη αιτιώδους συνδέσμου μεταξύ της συγκεκριμένης πράξεως και του επελθόντος αποτελέσματος".

    Κάθε περίπτωση λοιπόν κρίνεται ξεχωριστά.

    Φίλε Manalishi όμως, έχεις βάλει την περίληψη και τα σχόλια. Βάλε την απόφαση για να δούμε τί λέει. Αλλιώς άκρη δεν βγαίνει.

    Το όριο πάντως στις κατοικημένες περιοχές είναι 50 εκτός αν άλλως ορίζεται. Αν λοιπόν το όριο ήταν 50 και η μηχανή πήγαινε με 50 - 55 η απόφαση είναι απλά λάθος, αφού έρχεται σε αντίθεση με το ίδιο το σκεπτικό της (όπως τουλάχιστον αναφέρεται στην περίληψη).

    Επίσης δευτερεύουσα οδός είναι δεν είναι τα … σοκάκια. Το μόνο σημείο που ο ΚΟΚ χρησιμοποιεί τον όρο αυτό είναι στην Π-82 που ορίζεται ως «Πρoειδoπoιητική κατευθύνσεων εισόδoυ σε αυτoκινητόδρoμo από δευτερεύoυσα oδό μέσω ανισόπεδoυ κόμβoυ». Άρα ως δευτερεύουσα νοείται μόνο η οδός που συνδέεται με αυτοκινητόδρομο και σε σχέση με αυτόν και μόνο.

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δυστυχως οταν δεν υπαρχει επαφη δεν υπαρχει και τροχαιο.
    Δεν ισχύει.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    2οντες δρόμοι θεωρούνται οι μή κύριες οδικές αρτηρίες.
    Τα στενά που λέμε.
    Εκεί τα όρια δεν μπορεί να είναι 50.
    Το έγγραψα και παραπάνω δεν υπάρχει πουθενά στον κ.ο.κ. συσχέτιση του όρου δευτερεύουσα οδός με κάποιο όριο ταχύτητας. Αν σε στενάκι δεν υπάρχει πινακίδα τότε το όριο είναι 50. Το αν για τις πραγματικές συνθήκες του δρόμου είναι πολύ και θα έπρεπε να είναι λιγότερο είναι κάτι το συζητήσιμο αλλά ο κ.ο.κ. είναι σαφής, είσαι σε αστικό δίκτυο και δεν υπάρχει πινακίδα; Το όριο είναι 50.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχύει.
    παθων

    πως δεν ισχυει? αμα με κλεισεις και πεσω μονος μου αντε να βγαλω ακρη. μπορω με μαρτυρες να κανω δικαστηριο αλλα δεν εχω παρα ελαχιστες ελπιδες. σε μενα οταν επσε ετσι η αδερφη μου μου ειπαν οι αστυνομικοι δεν υπαρχει συγκρουση, το καταγραφουμε αλλα μετα καντε οτι θελετε μονοι σας.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παθων

    πως δεν ισχυει? αμα με κλεισεις και πεσω μονος μου αντε να βγαλω ακρη. μπορω με μαρτυρες να κανω δικαστηριο αλλα δεν εχω παρα ελαχιστες ελπιδες. σε μενα οταν επσε ετσι η αδερφη μου μου ειπαν οι αστυνομικοι δεν υπαρχει συγκρουση, το καταγραφουμε αλλα μετα καντε οτι θελετε μονοι σας.
    +1 στον μπλιτσερ. Μάλλον δεν σας τα εξήγησαν σωστά..

  9. #24
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Καλά μην τρελαίνεστε.

    Φίλε Manalishi όμως, έχεις βάλει την περίληψη και τα σχόλια. Βάλε την απόφαση για να δούμε τί λέει. Αλλιώς άκρη δεν βγαίνει.
    Δυστυχώς,:
    Για να διαβάσετε το πλήρες κείμενο της απόφασης μαζί με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις θα πρέπει να είστε συνδρομητής στην Επιθεώρηση Συγκοινωνιακού Δικαίου ή στην Τράπεζα Νομικών Πληροφοριών ο Σόλων με πάνω από 10.000 χρήστες.
    The mountain is you

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παθων

    πως δεν ισχυει? αμα με κλεισεις και πεσω μονος μου αντε να βγαλω ακρη. μπορω με μαρτυρες να κανω δικαστηριο αλλα δεν εχω παρα ελαχιστες ελπιδες. σε μενα οταν επσε ετσι η αδερφη μου μου ειπαν οι αστυνομικοι δεν υπαρχει συγκρουση, το καταγραφουμε αλλα μετα καντε οτι θελετε μονοι σας.
    Επίσης αν παραβιάσω κόκκινο και σε χτυπήσω, αλλά υποστηρίξω ότι είχα πράσινο, άντε να βγάλεις άκρη. Ίιιισως με μάρτυρες και δικαστήρια, αλλά μην περιμένεις να έχεις πολλές ελπίδες. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υφίσταται τροχαίο.

    Οι τροχαίοι έκαναν τη δουλειά τους, η οποία είναι η καταγραφή του συμβάντος. Από κει και πέρα, πάντα ό,τι θέλουν μόνοι τους κάνουν οι εμπλεκόμενοι. Δε σας είπαν κάτι νέο.

    Για την ιστορία, παπάκιας σε δρόμο προτεραιότητας, τρομάζει από αυτοκίνητο που πετάχτηκε από STOP, πέφτει και χτυπάει. Χωρίς να υπάρξει ποτέ επαφή. Το αυτοκίνητο φεύγει. Ο πατέρας μου, ο οποίος ακολουθεί το εν λόγω αυτοκίνητο, σταματάει να τον βοηθήσει. Τον τρέχει στα δικαστήρια (τον πατέρα μου) για πολλά χρόνια για αποζημίωση, κατηγορώντας τον ότι έπεσε εξαιτίας του. Δε θυμάμαι το αποτέλεσμα, αλλά δεν έχει σημασία.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Εμενα παντως καποτε στην τροχαια μου ειπαν να δηλωσω οτι επεσα πανω στο αμαξι και οχι οτι συρθηκα και μετα επεσα πανω....

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν είναι τυχαίο που είμαστε η 155η χώρα στον κόσμο σε χρόνο διεκπεραίωσης δικαστικών διενέξεων....

  13. #28
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς,:
    Αν ξέρεις αριθμό, έτος απόφασης και δικαστήριο στείλε το μήπως τη βρούμε από άλλη βάση δεδομένων.

  14. #29
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παθων

    πως δεν ισχυει? αμα με κλεισεις και πεσω μονος μου αντε να βγαλω ακρη. μπορω με μαρτυρες να κανω δικαστηριο αλλα δεν εχω παρα ελαχιστες ελπιδες. σε μενα οταν επσε ετσι η αδερφη μου μου ειπαν οι αστυνομικοι δεν υπαρχει συγκρουση, το καταγραφουμε αλλα μετα καντε οτι θελετε μονοι σας.
    Μην μπερδεύεις το τί προβλέπει ο νόμος με το τί αποδεικνύεται.

    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

  15. #30
    Πάντως, μιλάμε για δρόμο με 7μετρα ελεύθερο πλάτος αν δεν γράφει ότι να'ναι η τροχαία, φαντάζομαι χωρίς τα σταθμευμένα, άρα όχι στενάκι. Και κλείνει το αυτοκίνητο το ένα ρεύμα. Θεωρητικά αφήνει χώρο ελιγμού, πρακτικά ενστικτωδώς δεν θα βγεις στο "αντίθετο" για να αποφύγεις. Επίσης εκτός αν μιλάμε για μεγάλο αυτοκίνητο, τα 3,5 μέτρα είναι πολλά και ακόμα και με ένα μεγάλο σεντάν δεν χρειάζεται να βγεις τόσο για να δεις, όχι μόνο να ακουσεις κάποιον να έρχεται.
    Με τα στοιχεία αυτά, μάλλον ήταν καπάτσος ο δικηγόρος του εκ του στοπ κινούμενου οχήματος και τα έφερε όπως βολευαν τον πελάτη. Το σκεπτικό της απόφασης είναι λογικό, αλλά τα νούμερα εξόδου στο ρεύμα κυκλοφορίας και η υποτιθέμενη ταχύτητα δεν μου κολλάνε.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SKYFALL δλδ ο κατελθών εκ του ουρανού
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:36
  2. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:46
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 19:21
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 07:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF