Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ενδειξη Νεκράς σε CBF500

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2012
    Μηνύματα
    30

    Ενδειξη Νεκράς σε CBF500

    Καλημερα παιδια!

    Στο νεοαποκτηθέν μου cbf500 όταν βάζω νεκρά πολλές φορές δεν ανάβει η ένδειξη στο ταμπλό, Αν αφήσω τοπν συμπλέκτη η μηχανη συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά (όπως και είναι λογικό).
    Καμιά ιδέα για ποιό λόγο δεν ανάβει το λαμπάκι????
    Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι μηπώς δεν κάνει καλή επαφή, γιατί όταν το μαρσάρω με νεκρά και το λαμπάκι δεν είναι αναμμένω, το βλέπω ότι τρεμοπαίζει.

  2. #2
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Δοκίμασε όπως είσαι σταματημένος με νεκρά, σβηστό λαμπάκι και μοτέρ εν λειτουργία να δώσεις κλίση στο μηχανάκι προς τα αριστερά. Αν ανάψει το πρόβλημα είναι στη βαλβίδα της νεκράς. Ή την αλλάζεις ή βάζεις λεπτότερη ροδέλα για να πάει πιο μέσα και να κλείνει το κύκλωμα...

    Επίσης μπορεί να είναι και κάποιο καλώδιο...
    Give me fuel, Give me fire

  3. #3

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2012
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiannisBlessed Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πάρα πόλυ. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω νεότερα. Έτσι για το αρχείο

  5. #5

  6. #6
    Το ξεθάβω το thread αλλά θέλω γνώμες πριν πάω με μπαζούκας στο συνεργείο που μου έκανε σέρβις το μοτόρι. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο. Άλλαξα λοιπόν βαλβίδα και δεν περάσαν 6000χμ να σου πάλι! Μετά από ζέσταμα (και όχι πάντα) βάζω νεκρά και το λαμπάκι off... Αν κατεβάσω σταντ σβήνει. Είναι δυνατόν να ξαναχάλασε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα; Το χει ξαναπάθει κανείς;

  7. #7
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Το ξεθάβω το thread αλλά θέλω γνώμες πριν πάω με μπαζούκας στο συνεργείο που μου έκανε σέρβις το μοτόρι. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο. Άλλαξα λοιπόν βαλβίδα και δεν περάσαν 6000χμ να σου πάλι! Μετά από ζέσταμα (και όχι πάντα) βάζω νεκρά και το λαμπάκι off... Αν κατεβάσω σταντ σβήνει. Είναι δυνατόν να ξαναχάλασε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα; Το χει ξαναπάθει κανείς;
    Ειναι η μερα των μαστορων σημερα..... κατα πασα πιθανοτητα ΔΕ σου αλλαξε την βαλβιδα νεκρας, αλλα σου εβαλε πιο λεπτη ροδελα. Αυτη η βαλβιδα εχει μια χαλκοροδελα, που παταει πανω και ειναι λιγακι τροφαντη. Αν βαλεις πιο λεπτη πηγαινει πιο μεσα η βαλβιδα και δουλευει για λιγες χιλιαδες χλμ ακομη. Το εχω ξαναδει.... σε μαστορα.

  8. #8
    Το πιασα... Ρουκέτες που μπορώ να βρω;

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.953
    Ρε φίλε πρέπει να έχεις το μονο cbf500 στη γη που έβγαλε προβήματα, τη μια με το δοχείο του παραφλου τώρα αυτο
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε πρέπει να έχεις το μονο cbf500 στη γη που έβγαλε προβήματα, τη μια με το δοχείο του παραφλου τώρα αυτο
    ..μα δεν είχε τίποτα με το δοχείο παραφλού...

    Αυτό είναι άλλο θέμα. Είναι θέμα πως ΠΑΛΙ πήγα κι έπεσα μάλλον σε μ%^@κα μάστορα!

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.239
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    ..μα δεν είχε τίποτα με το δοχείο παραφλού...

    Αυτό είναι άλλο θέμα. Είναι θέμα πως ΠΑΛΙ πήγα κι έπεσα μάλλον σε μ%^@κα μάστορα!
    όχι μαλάκα εφόσον κατάφερε να σου πάρει λεφτά για καινούργια βαλβίδα που (δεν) σου έβαλε..... απατεώνα όμως, ναι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    όχι μαλάκα εφόσον κατάφερε να σου πάρει λεφτά για καινούργια βαλβίδα που (δεν) σου έβαλε..... απατεώνα όμως, ναι....
    Ναι αλλά ρε μάγκες τι στο διάολο, μαγνήτη έχω;;; Τρεις έχω αλλάξει γι αυτό το λόγο... Θα αρχίσω να πιστεύω πως το μ%^@κας το γράφει στο κούτελό μου και το βλέπουν μόνο οι μάστορες...

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.239
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά ρε μάγκες τι στο διάολο, μαγνήτη έχω;;; Τρεις έχω αλλάξει γι αυτό το λόγο... Θα αρχίσω να πιστεύω πως το μ%^@κας το γράφει στο κούτελό μου και το βλέπουν μόνο οι μάστορες...
    Μια λύση είναι να αφήνεις να στο πηγαίνει άλλος στους μάστορες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Το ξεθάβω το thread αλλά θέλω γνώμες πριν πάω με μπαζούκας στο συνεργείο που μου έκανε σέρβις το μοτόρι. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο. Άλλαξα λοιπόν βαλβίδα και δεν περάσαν 6000χμ να σου πάλι! Μετά από ζέσταμα (και όχι πάντα) βάζω νεκρά και το λαμπάκι off... Αν κατεβάσω σταντ σβήνει. Είναι δυνατόν να ξαναχάλασε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα; Το χει ξαναπάθει κανείς;
    Σε 2 ( απο τα 8) Gsxr που ειχα , με συγκεκριμενα λάδια παθαινε το ίδιο.
    Με καποια motul το έκανε εντονα .
    Προσωπικά δεν το θεώρησα ποτέ προβλημα,αν και ειναι λίγο ενοχλητικό κάποιες φορές.

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με ενδειξη νεκρας se gsxr k7 750
    από kounops23 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2013, 21:27
  2. ένδειξη FI σε Blackbird
    από Penas80 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 13:37
  3. Service σε CBF500 των 6000χλμ
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2006, 21:08
  4. Ενδειξη νεκράς σε ΧΤ
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 07:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF