Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Συγκριτικό Ζελατίνων για V-Strom

  1. #1

    Lightbulb Συγκριτικό Ζελατίνων για V-Strom

    Επειδή υπάρχουν ήδη μερικές συζητήσεις για ζελατίνες αλλά δεν βγάζεις άκρη, προτείνω σε αυτή τη συζήτηση να γράψουν μόνο όσοι έχουν ήδη αγοράσει κάποια ψηλότερη ζελατίνα από την μανίσια .
    Καλό θα ήταν να μας έλεγαν Μάρκα ζελατίνας, πως συμπεριφέρεται στις ηψηλές ταχύτητες, προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει, φωτογραφία της ζελατίνας και φυσικά τιμή.

  2. #2
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Aν και θεωρω πως η ζελατινα της suzuki εννοω την extra με το εxtra to τζαμακι πως ειναι και η πιο καταλληλη και η καλυτερη,αλλα πολυ ακριβοτερη,περιμενω να ακουσω και εγω γνωμες!!

  3. #3
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28
    Έβαλα στο 100αρι μου μια ERMAX.

    Γερμανική, δοκιμασμένη σε αεροσήραγγα κτλ...

    Είναι σταθερή και δεν προκαλεί "κοσκινίσματα" στο τιμόνι (με normal αέρα) ακόμα και σε ταχύτητες 200+.

    Προστασία;
    Τι να πώ ρε παιδιά, είμαι 1,96 και ως εκ τούτου το μισό και πλέον κεφάλι μου είναι εκτεθειμένο.

    Δεν ξέρω εάν με τη SEGDEM (γαλλική) που είναι κατά 17-18 cm ψηλότερη θα είχα αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν την επέλεξα ίσως για λόγους αισθητικής (το v-strom μοιάζει πλέον με vespa).

    Λιανικές τιμές:
    ermax περί τα 100 ευρώ
    segdem περί τα 140 ευρώ
    Motorcycle Emptiness

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
    Έβαλα στο 100αρι μου μια ERMAX.

    Γερμανική, δοκιμασμένη σε αεροσήραγγα κτλ...

    Είναι σταθερή και δεν προκαλεί "κοσκινίσματα" στο τιμόνι (με normal αέρα) ακόμα και σε ταχύτητες 200+.

    Προστασία;
    Τι να πώ ρε παιδιά, είμαι 1,96 και ως εκ τούτου το μισό και πλέον κεφάλι μου είναι εκτεθειμένο.

    Δεν ξέρω εάν με τη SEGDEM (γαλλική) που είναι κατά 17-18 cm ψηλότερη θα είχα αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν την επέλεξα ίσως για λόγους αισθητικής (το v-strom μοιάζει πλέον με vespa).

    Λιανικές τιμές:
    ermax περί τα 100 ευρώ
    segdem περί τα 140 ευρώ

    και εγω με την ermax μια απο τα ιδια.
    και επισης δεν θελω να βαλω υψηλοτερη λογω βεσπα
    θεωρω και εγω οτι αυτη με το φρυδακι ειναι καλυτερη και ομορφοτερη μιας και
    το φρυδακι ρυθμιζεται σε διαφορετικες κλισεις,αλλα παλι,πολλα
    τα λεφτα ρε παιδια.

  5. #5
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Έχω την Ermax από τότε που πήρα το μηχανάκι (εδώ και 2 χρόνια).
    Όσον αφορά στην κάλυψη είναι κορυφαία σε όλα τα χιλιόμετρα αλλά έχει (είχε όπως θα δείτε) ένα μεγάλο μειονέκτημα : την κλίση πρός τα εμπρός, οπότε η κορυφή της ζελατίνας είναι πολύ μακρυά από το κεφάλι του οδηγού.
    Αποτέλεσμα αυτού είναι να 'σπάει' η ομαλή ροή του αέρα ('τυρβώδης' ροή στην φυσική των ρευστών), αρκετά πρίν το κράνος και να υπάρχουν πολλοί στροβιλισμοί που δημιουργούν τρομερές ταλαντώσεις μετά τα 140+, σε σημείο να κουνιέται το κεφάλι μου τόσο που να βλέπω τον δρόμο διπλό και τρίδιπλο...

    Κάτι ξέρουν μερικοί κατασκευαστές κορυφαίων ταξιδιωτικών μοτό εκεί στην γερμανία και οι ζελατίνες τελειώνουν 10 εκ από το κεφάλι του οδηγού...

    Με τα πολλά, την βγάζω, παίρνω ένα θερμοπίστολο και την λύγισα πρός το μέρος μου αρκετά (άμα την δείς από το πλάι είναι πλέον ίσια).

    Αποτέλεσμα :
    1. Οι ταλαντώσεις σχεδόν εξαφανίστηκαν σε όλες τις ταχύτητες
    2. Λιγότερη αντίσταση στον αέρα
    3. Η ολοκληρωτική κάλυψη μειώθηκε
    4. Αυξημένος θόρυβος αφού πλέον το μέτωπο του αέρα σκάει χαμηλότερα.
    5. Βρίσκουν οι καθρέφτες στο τέρμα δεξιά αριστερά, αλλά διορθώνεται με λίγο τρίψιμο.
    6. Έχει λίγο παραμορφωθεί η εικόνα όταν κοιτάς από μέσα.

    Data αναβάτη : 65 kgr, 1,75 m
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Με δεδομένο ότι τα μοντ. 04 και μετά διαθέτουν ρυθμιζόμενη καθ' ύψος ζελατίνα μήπως θα ήταν καλύτερα πρώτα να πειραματιστείτε με τις θέσεις τις μαμίσιας ???

    Προσωπικά δεν είχα βάλει άφτερ-μάρκετ και όταν σήκωσα τέρμα ψηλά την μαμά, ναι μεν έκοβε περισσότερο αέρα στον λαιμό και στο πρόσωπο, αλλά το μηχανάκι μετά τα 160 γινόταν πιο ευάλωτο στις ριπές του αέρα και δημιουργούντουσαν στροβιλισμοί στο πάνω μέρος του κράνους...έτσι την κατέβασα ξανά στην τέρμα κάτω θέση....
    Προστάτευε καλά στήθος, ώμους, και μπράτσα, αλλά φυσικά όχι το κεφάλι....Δεν δημιουργούσε όμως στροβιλισμούς... Από εκεί και πέρα ΜΕΓΑΛΟ ρόλο παιζει η αεροδυναμική του κράνους....
    Το ύψος μου 1,76...

  7. #7

    Talking Θα τσεκάρω τη μανίσια Ζελατίνα σε όλες τις θέσεις

    Λοιπόν παλικάρια θα φύγω σήμερα για Ισπανία με το Vstromακι.
    Ήθελα να αγοράσω ζελατίνα για το ταξίδι αλλά τελικά δεν πήρα. Θα κάνω ένα καλό crash τεστ στη μανίσια και θα σας ενημερώσω.

    (Βέβαια η άποψη μου μπορεί να μην είναι κ η πιο αντικειμενική διότι έχω κάνει απόσταση 700km με το Ζ και δε μ'ενόχλησε ο αέρας! )
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  8. #8
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Και εγώ την Ermax έχω. Είμαι 1,89 και την έχω στην μεσαία θέση και δεν πορώ να πώ οτι με ικανοποίησε όσον αφορά κάλυψη από αέρα. Με λίγο σκύψιμο ,ναι αλλά ενα άλλο μειονέκτημά της είναι οτι αυξάνεται η ευαισθησία του τιμονιού σε πλάγιους και δυνατούς (γενικά) ανέμους...

  9. #9

    Apotelesmata checkarismatos tis Ermax

    Telika 2 ores prin figo gia Ispania vrika mia metaxeirismeni Ermax sta 55evro. Kai leo den mamietai as tin paro. :o

    Tin tsekara se mesaies taxitites 100-130 km/h gia peripou 5500 km.
    Kai otan girisa k ksefortosa ti mixani tin ekana check k se ipsiles taxitites ~180km/h.
    To ipsos mou ine 1.80.

    (+) Den mou stelnei ton aera sto kranos (opos i manisia) opote den kourazotan o laimos mou.
    (+) Den gemize to kranos mou migakia.
    (+) Prosarmozetai kala sti mixani k den vriskoun oi kathreptes.
    (+) Stis mesaies taxitites den eniosa na exo megali antistasi apo ton aera oste na niotho san na meionontai ta aloga tis mixanis

    (-) Ine san na evales mparmpriz sti mixani.
    (-) De volevei na koitas mesa apo ti zelatina. Giafto den mporei na mpei stis ipsiles skales.
    (-) An k den estelne ton aera sto kranos, mou ekline tin zelatina otan tin ithela ego anoixti
    (-) Stis megales taxitites niotheis mia kapoia antistasi apo ton aera alla oxi tipota tragiko.

    Genika ikanopoiimenos emina. Idiaitera provlimata den eixa, den ksetrelathika omos kiolas.

    Ta 130evro pou ine i kanoniki timi tis (nomizo) den tha ta edina me tipota.

    Genika an thelete 100% kalipsi apo aera, pouliste ti mixani k parte aftokinito. Na dosei kapoios 100+ evro gia mia zelatina ta theoro petamena lefta. An vreite metaxeirismeni parte, an oxi fate ta lefta se mpires... (alla min odigisete meta).
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  10. #10
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗΣ ΚΑΠΠΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΛΕΙΝΩ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η SEGDEM (γαλλική) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ 4ΜΜ ΠΑΧΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΦΡΑΓΚΑ .KAPPA KAI GIVI ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ 14.500 ΚΜ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 120-175 ΚΜ/Η .

    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

  11. #11
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.886
    Υπαρχει καποιο site με καλυτερες τιμες απ'τις Ελληνικες....και να στην στελνουν κιολας? (γενικα για ολα τα μοντελα ζελατινες.)

    Τηχ.

  12. #12
    ρε παιδια καμια φωτο δεν παιζει να δουμε πως ειναι?

  13. #13

    Ζελατινα Givi

    Γεια σας Stromers, άλλαξα ζελατίνα και εβαλα Givi κ είναι μια χαρά.Κόβει μυγάκια κ λοιπά, δεν κουράζεσαι με το κράνος super.
    Το μόνο που εκανα καιρό να συνηθίσω ήταν το μαύρο φινίρισμα που έχει γύρω-γύρω γιατί ήταν στην ευθεία από τα μάτια μου!!Είμαι 1.80.Μπορούσα να την ανεβάσω αλλά γίνεται βεσπα μετά.Ένα άλλο είναι ότι βρίσκει ελάχιστα στους καθρέπτες αλλά τίποτα ανησυχητικό.Την προτείνω ανεπιφύλακτα.Δίνει και όγκο στην μηχανή!Τιμή γύρω στα 100 ε.

  14. #14
    ρε παιδια εβαλα την KAPPA και βρισκει στους καθρεφτες. καμια λυση?
    FATES WARNING

  15. #15
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
    ρε παιδια εβαλα την KAPPA και βρισκει στους καθρεφτες. καμια λυση?
    βγαζεις τους καθρεπτες (πλακα κανω)
    ειχα δει ενα αθηναιο το καλοκαιρι στον αγιο νικοαλο που ειχε ερθει για εκδρομη και ειχε το ιδιο προβλημα αλλα η λυση του δε μου αρεσε.εκοψε στα σημεια που βρισκει τη ζελατινα, αλλα τι να σου πω;ή το εκανε προχειρα ή δε του εκατσε καλα η φαση και ηταν ψιλο χαλια.αν εχεις σταθερο χερι και υπομονη κανεις μια προσπαθεια αλλιως αστο να βρισκει...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2006, 01:34
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:15
  3. ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΓΙΑ V-strom
    από maverick26 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 11:11
  4. αποριες για v-strom 1000
    από jzer στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 21:16
  5. Top συγκριτικό test για τα νέα χιλιάρια μωρά!
    από milaber στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 01:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF