Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ζητώ γνώμες για αγορά παπιού μεταχειρισμένου

  1. #1

    Ζητώ γνώμες για αγορά παπιού μεταχειρισμένου

    Γεια σας παιδες καταρχας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας.Ειμαι 18 χρονων,εχω διπλωμα για αυτοκινητο αλλα δεν εχω οδηγησει ποτε μηχανη ουτε καν παπι....Εχω ανεβει κανα δυο φορες μονο ως συνεπιβατης..Λογω οικονομικης στενοτητας κυριως θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να βρω καποιο μεταχειρισμενο παπι σε καλη κατασταση γυρω στα 500 ευρω το πολυ 800.Δεν εχω τα λεφτα απλως το σκεφτομαι για μετακινησεις στη σχολη μου και για βολτες φυσικα.Τελος,μου αρεσουν και οι μιχανες στυλ χτ οι 250κ.ε. ή 125κ.ε. και εχω υψος 1,90 γυρω στα 90 κιλα βαρος.Το αναφερω αυτο μηπως το παπι μου πεφτει πολυ μικρο.Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο κειμενο μου απλως θα ηθελα να παρω καποιες γνωμες.Ευχαριστω και περιμενω γνωμες

  2. #2
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από το δίπλωμα...
    Give me fuel, Give me fire

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλησπέρα φίλε μου & καλωσήρθες στο forum.

    Όπως λέει και ο Χριστόφορος πιο πάνω, πρώτα από όλα θα πρέπει να βγάλεις το δίπλωμα σου. Από εκεί και μετά με τα χρήματα που διαθέτεις, μπορείς να βρεις αρκετά μεταχειρισμένα παπάκια σε πολύ καλή κατάσταση.
    Προτοίμησε αυτά από τις "γνωστές" Ιαπωνικές μάρκες και όχι τίποτα Κινέζικα.
    Ψάξε για Yamaha Crypton, Kawasaki KazeR, Modenas ή Honda.


    & πάντα το οδηγάμε με τον απαραίτητο προστατευτικό εξοπλισμό

  4. #4
    Παιδια ευχαριστω για το καλοσορισμα,εχετε δικιο πρωτα απ ολα το διπλωμα απλα σκεφτομαι απο τωρα για παπια διοτι δεν λεει να εχεις το διπλωμα και να μην εχεις το παπι.Παιζει κανενα ρολο το υψος μου και το βαρος μου στον χειρισμο;

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από redordead7
    Παιζει κανενα ρολο το υψος μου και το βαρος μου στον χειρισμο;
    Σαφώς μιλάμε για παπί 110 κυβικών και όχι 50. Δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα. Σίγουρα καλό είναι να καβαλήσεις ένα να δεις κατά πόσο σε βολεύει, κυρίως όσον αφορά το ύψος σου.



  6. #6
    Δεν εχει τυχει καποιος φιλος μου να εχει γι'αυτο.Δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει να παρω παπι με αυτα τα λεφτα η να παρω με λιγα παραπανω καποιο μηχανακι στυλ ybr η κατι πιο ψηλο.

  7. #7
    Να ρωτησω κατι ακομα παιδια, μηπως μπορειτε να μου πειτε μεχρι ποσα χιλιομετρα θα πρεπει να κοιταξω?

  8. #8
    Ζηκοοοοοοοοοοοοο Το avatar του/της μπακαλογατος
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    16
    Δυστυχως νεε μας φιλε σ αυτα τα λεφτα που δινεις τα χιλιομετρα θα ειναι πολλα,και αν βρεις με λιγα η θα ειναι ψευτικα η θα παρεις κινεζικο.Γιαυτο βαλε κανενα γραμματιο και σιγα σιγα πληρωνε και παρε κανενα καινουργιο.
    Ζηκο θα προβω σε ωμοτητες!!!!!
    Και γω σε τι θα προβω,σε ψημμενοτητες????

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Aν εισαι Αθηνα θα βρεις σιγουρα σε αυτα τα λεφτα που ζητας ή κανα crypton(το παλιο) ή κανα innova (το παλιο επισης)

    Τα χλμ εξαρτατε αλλα με αυτα τα λεφτα θα εισαι στο 20ρικο σιγουρα.

    Αν εισαι εκτος Αθηνων σιγουρα θα χρειαστει να βαλεις το χερι βαθυτερα στη τσεπη


    Αν εισαι εκτος Αθηνων ή θα κανεις σχετικα μικρες αποστασεις κοιτα μηπως βρεις κανα GLX ή C90 που τα μοτερ τους ειναι αθανατα

  10. #10
    Παιδια αθηνα μενω απλα σκεφτομουνα για μεταχειρισμενο διοτι εχω μηδενικη εμπειρια απο μηχανακια και μηχανες,δηλαδη ολες κ ολες 3 φορες εχω ανεβει ως συνεπιβατης.

  11. #11
    Γεια σου φιλαρακι.

    Το μηχανακι ειναι βόλεψη, "αν το καβαλήσεις δεν κατεβαινεις" μου ειχαν πει πριν αγοράσω...

    Στα μεταχειρισμένα ισχύει 100% το "οτι πληρώσεις θα πάρεις", απλά θελει μια προσοχή το εξής...
    Αν δώσεις π.χ. ?300 για ενα μεταχειρισμένο GLX μπορει να φαίνονται λίγα αλλα μετά θα σε γδύσει στις επισκευές.

    Προσωπική μου εμπειρια: Είχα πάρει ?250 ενα GLX και σπατάλησα άλλα ?600 (!!!) για να το κάνω ασφαλές και σωστό (μολις δε το έκανα έτσι μου το κλέψαν)

    Συμβουλή: Ζήτα κανα δανεικό, βάλε κανα γραμμάτειο και πάρε ένα καινούριο. Έστω και κανα Lifan, μιας και ειναι αρχή... για τα κιλά σου σίγουρα όχι 50cc ...

    Απο κει και πέρα πρέπει να συνυπολογίσεις: Ασφάλειες, άδειες, μεταβιβάσεις = ?50 περίπου
    κανα κράνος δεν θα πάρουμε???? = ?.... (ανάλογα με το πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου χιχι, σίγουρα πάνω απο ?100)

    Οποτε δεν είναι μονο τα ?500 - ?800 που λες...

    Δες το φιλαράκι μου και κοίτα το βασικότερο... Μην παρεις κάτι που (α) ή θα σου φάει τα λεφτά ή (β) θα είναι μη ασφαλές!!

    Καλή τύχη
    Nazis Punks Fuck Off

  12. #12
    Φιλε εχεις δικιο,δεν σκεφτομουνα να παρω glx με 250 ευρο σιγουρα,σκεφτομουνα κατι σε αστρεα 8ετιας π.χ.Σιγουρα θελω να παρω και κρανος γυρω στα 200 ευρω.Καινουργιο δε το βλεπω τοσο γιατι φοιτητης ειμαι 18χρονος δεν εχω εισοδημα οποτε δεν εχω τα λεφτα να πληρωνω τις δοσεις,γι'αυτο σκεφτομουνα μεταχειρισμενο γυρω στα 800 ευρω.Σιγουρα ξερετε καλυτερα εσεις που καβαλατε χρονια γι'αυτο και εκανα τις ερωτησεις

  13. #13
    παντως εγω πηρα crypton r με 300 ευρω. του 97 πρωτο χερι.
    δεν εχει κανει ουτε ρεκτιφιε,θετικο αυτο.
    λοιπον, αλλαγη γραναζια, αλυσιδα καλυμα σελας, λαδια φιλτρο αερα, σιαγονες για ταμπουρα.
    αλλαγες μονος μου τιμη 40/45 ευρω ολα νομιζω.
    τωρα θελω λαστιχα...
    εμενα με συνεφερε το ολο εγχειρημα,η εξωτερικη εμφανιση με αφηνει αδιαφορο, για δευτερο μηχανακι το εχω.
    τωρα αμα δεν μπορεις να αναλαβεις μονος σου τη συντηρηση καλυτερα δωσε 600/700 ευρω σε μεταχ.και τερμα μια χαρα παπι θα παρεις.
    οσον αφορα τα κινεζικα εγω προτιμησα παλιο γιαπωνεζικο αλλα καποια κινεζικα εχουν κινητηρα τζαπαν.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Ζητω γνωμες για σκουτερ 50cc
    από vestromas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2008, 08:39
  4. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF