Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: θελω να εχω ενα, αντι δυο μοτο...τι προτείνετε?

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ax1976 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας,
    είμαι κάτοχος Yamaha ybr 125 και Suzuki vstrom dl650.
    To μικρο το έχω για εντός πόλης και την μεγάλη για ταξίδια αλλά πλέον είμαι άνεργος και σκέφτομαι να μείνω με ένα μηχανάκι....η σκέψη μου είναι να τα δώσω και τα δυο και προσανατολίζομαι σε κάτι ενδιάμεσο όπως το Honda cb500x γιατί είναι και αρκετά ελαφρύ σε σχέση με την μεγάλη και μπορώ να βγω και εκτός Αθήνας αν χρειαστεί.
    Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις γνώμες-προτάσεις σας.

    pou na pas ektos a8inas anergos an8ropos pare to ktel

    ama exis kapikia gia ektos a8inas dose to mikro

    i ali lisi ine kata8esi pinakidon sto megalo ke tis pernis opote tis xriastis ke exis talanta
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    κρατα το στρωμα πουλα το μικρο και με τα λεφτα που θα παρεις βγαλε τα εξοδα του στρωματος για 2 χρονια...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το YBR 125 απ οτι ειδα εχει μεση τιμη τα 1700.Το στρωμα 4500.

    Μιλαμε για διαφορα 2500+.Αρα ξεκινας απο το οικονομικο (ποσα σου λειπουνε) και για ολα τα αλλα θα βρεις λυση.
    Εγω θα κραταγα το στρωμα ,αν και δεν μου αρεσει.Το ξερεις και παντα θα μπορεις να το πουλησεις σχετικα ευκολα.Επισης κανει πραγματα που δεν μπορει το μικρο.

  4. #19
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Πούλα και τα δύο και πάρε το ybr 250 μεταχειρισμένο (περίπου 2500 ευρώ). Θα κάνεις ταξιδάκια κοντινά εκτος Αθήνας με παραχωρήσεις βέβαια και στην Αθήνα θα είσαι άνετος!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    pou na pas ektos a8inas anergos an8ropos pare to ktel

    ama exis kapikia gia ektos a8inas dose to mikro

    i ali lisi ine kata8esi pinakidon sto megalo ke tis pernis opote tis xriastis ke exis talanta
    Καπίκια???

    Είπες ΚΑΠΙΚΙΑ?????
    копе́йка?
    Καλά κατάλαβα????
    :rotflmao:




    yg
    Εγώ λέω να πάρεις ένα σμαρτ με άι φον να σαι οκ.
    Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε???
    ανανήψαντας

  6. #21
    Μην πουλάτε τα μηχανάκια χωρίς λόγο γιατί, για να αγοράσετε άλλο με τέτοιες αφραγκίες, θα περάσουν πολλά-πολλά χρόνια...

  7. #22
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Μην πουλάτε τα μηχανάκια χωρίς λόγο γιατί, για να αγοράσετε άλλο με τέτοιες αφραγκίες, θα περάσουν πολλά-πολλά χρόνια...
    Σωστός ο προλαλήσας!!!
    Αν ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ θέλεις να σκοτώσεις ένα από τα 2 διότι σου βαραίνει την τσέπη, πούλα το μικρό και πάρε κάνα 50αράκι παπάκι ή σκούτερ για καθημερινά μέσα στην πόλη, να γλιτώνεις βενζίνες, συντήρηση, ακριβές ασφάλειες, ΚΤΕΟ-ΜΕΟ κλπ.
    Το στρώμα δε θα πιάσει σοβαρά λεφτά όταν πουληθεί, ώστε να πάρεις μετά κάτι αντίστοιχο, είναι καλή μηχανή και μπορεί να σε βγάλει χρόνια και χρόνια!
    Αν όμως για οποιονδήποτε λόγο σε βαραίνουν και τα 2 και το ένα σου φαίνεται π.χ. "πολύ μικρό" ενώ το άλλο "πολύ μεγάλο", τότε δώσε τα και τσίμπα ένα ER-5, όπως είπε πιο πριν ο panavour, ή εγώ θα σου έλεγα ακόμη κι ένα KLE500 (ίδιος αλεξίσφαιρος κινητήρας), θα κάνεις τα πάντα και θα σου μείνουν και πολλάαααα ρέστα, να τα τρως για πολύ καιρό σε βενζίνες και παρελκόμενα έξοδα....
    ...το νου σου!!

  8. #23
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Κράτα τα και τα 2.... Και χρησιμοποίησέ τα όπως έκανες πρίν.
    Μην ανοίγεσαι γιατί και αυτό που θα πάρεις δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει..... Και μετά χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Του έχει γυαλίσει το cb. Τι δεν καταλαβαίνετε? Πληροφορίες για το μοντέλο μπήκε να ρωτήσει.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    8
    στην θεση σου θα κρατουσα το μικρο να κανω την δουλεια μου με τα μικροτερα εξοδα,και το στρωμα η θα το πουλουσα και θα κρατουσα καβα το χρημα η θα παρεδιδα πινακιδες,και οταν θα ειχα ξανα δουλεια θα το επανεφερα στην δραση.αφου ομως εχω το cb500x να σου πω τα εξης.καταναλωση 3,5/5 λιτρα, συνηθως βλεπεις 4 με 4,2.ευκολοδηγητο παντου,στην εθνικη πηγαινεις ανετα σταθερα με 120-140,καλη συμπεριφορα και φρενα,σερβις και αλλαγη λαδιων καθε 12000 χλμ η χρονο,τα λαδια-φιλτρο κοστιζουν 50-60 ε,εχει γκαζακι για τα κυβικα του,η ανακληση που εγινε ειναι για να αλλαξεις 2 βιδες οχι κατι ιδιαιτερο,το δικο μου δεν ηταν μεσα.

  11. #26
    και εγώ είμαι υπερ της άποψης να κρατήσεις μονο το μικρό. Αλλωστε για οικονομικούς λόγους ανοίχτηκε αυτό το θέμα. εκτός πόλης πάς και με το μικρό . Με τις ανάλογες υποχωρήσεις ΑΛΛΑ ΠΑΣ! είναι για καλό σκοπό.

    Κρατάς τα χρήματα από την πώληση στην άκρη και απαλλάσεσαι ταυτόχρονα απο όλα τα έξοδα κατοχής και συντήρησης του strom. Μόλις κάνεις την καβάτζα σου και ανέβεις λίγο οικονομικά τότε το ξαναβλέπεις.

    Και μηχανή θα έχεις οικονομική να κανεις την δουλεια σου αλλά και χρήμα στην ακρη.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2006
    Μηνύματα
    9
    σας ευχαριστω απαντες για τις αποψεις σας...αν δωσω το μικρο χανω σχετικα λιγα και μου σπαει η καρδια για να δωσω το strom οποτε αρχικα θα δωσω το μικρο και θα κοιταξω μπας το συνηθισω το vstromκαι εντος πολης γιατι εως τωρα μου επεφτε "βαρυ" στο κουμανταρισμα.στο αμεσως επομενο διαστημα βλεπω πως θα παει το πραγμα και αναλογος θα πραξω.ενδιαφερον υπαρχει και για τα τις δυο μου μοτο γιατι τα προσεχω πολυ.
    αν δω ζορια ισως σκεφτω και κανα παπι (οπως ειπε καποιος) για εντος πολης?!
    Τελευταία τροποποίηση από ax1976; 04/09/2014 στις 08:30.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    το ybr και οποιοδηποτε μοτοσυκλετακι ειναι πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε παπι. και κοστιζει να το χρησιμοποιεις το ιδιο με ενα παπι

    αν δεις οτι δε βγαινεις οικονομικα πουλας το μεγαλο. γτι και το μικρο να πουλησεις αγοραζεις ουσιαστικα χρονο μεχρι να πουλησεις το μεγαλο αν δεν βελτιωθυον τα οικονομικα σου. Ασφαλεια βενζινες και λαστιχα ειναι διπλασιο κοστος τουλαχιστο στο μεγαλο.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    και εγώ είμαι υπερ της άποψης να κρατήσεις μονο το μικρό. Αλλωστε για οικονομικούς λόγους ανοίχτηκε αυτό το θέμα. εκτός πόλης πάς και με το μικρό . Με τις ανάλογες υποχωρήσεις ΑΛΛΑ ΠΑΣ! είναι για καλό σκοπό.
    γιατι το v-strom δεν παει στην πολη?

    οπως παει ενα παπι εκτος πολης ετσι παει και το ybr...
    και οπως παει ενα οποιοδηποτε αλλο on-off εντος πολης ετσι παει και το στρωμα...

    οι συμβιβασμοι ειναι εκατερωθεν...
    αλλα αν θες να πας σιγα με το μεγαλο, μπορεις, αν θες να πας γρηγορα με το μικρο, ομως, δεν μπορεις...

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αλλα αν θες να πας σιγα με το μεγαλο, μπορεις, αν θες να πας γρηγορα με το μικρο, ομως, δεν μπορεις...
    Σοφή κουβέντα συνάφελφε.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 10:50
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ???
    από griso850 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 00:19
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF