Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Περι σερβις σε SV Μοτερ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842

    Περι σερβις σε SV Μοτερ

    Πηρα πριν λιγο καιρο ενα Cagiva Raptor.
    Ως γνωστον εχει το μοτερ του SV.
    θελω καποιες συμβουλες οσον αφορα τη συντηρηση.
    Αλλαξα υγρα φρενων,συμπληρωσα ψυγειου,αλλαξα μπουζι,φιλτρο αερα k&n ,λαδια-φιλτρο αφησα ιδια γιατι τα ειχε αλλαξει ο προηγουμενος.
    Στο σερβις των 12000 χλμ(τωρα εχω 9500,το πηρα με 7700) σκεφτομαι να αλλαξω λαδια-φιλτρο(λαδια να βαλω motul 5100 10-40) και οπως χαζευα στο ιντερνετ(κακη συνηθεια αυτη ρε γμτ σε λιγο θα μας λενε καθε 12000 χλμ να αλλαζουμε και πιστονια) μου μπηκε η ιδεα να ρυθμισω το tps και γιατι οχι να καθαρισω και φιλτρο βενζινης.
    τα εχει κανει κανεις αυτα τα 2?ειναι απαραιτητα η ειναι υπερβολες?ναι μεν το μοτερ εχει μολις 9500 χλμ αλλα δεν πρεπει να το προσεχαν πολυ (περα απο τα λαδια -φιλτρο)

    Τι αλλο οσο αφορα τακτικη συντηρηση χρειαζεται να κανω?
    γιατι η μηχανη ειναι μοντελο του 2006 και ουσιαστικα (μαζι με τα 3000 χλμ σε 3 χρονια που ειχε κανει ο πρωτος ιδιοκτητης) ειναι σχεδον 6 χρονια σε ακινησια και θελω να αλλαχθει οτιδηποτε χρειαζεται αλλαγμα.
    Να σημειωσω οτι ειχα υψηλη καταναλωση(6,5-7 /100 εντος,5,5 εκτος) μαλλον λογω βρωμικου φιλτρου αερα(ειχε πολυ σκονη και πετρες) και συνεπεια ηταν να ειναι και πλουσιο το μειγμα αρα και μαυρα τα μπουζι,για αυτο και τα αλλαξα μαζι με το φιλτρο αερα...
    ακομα βεβαια δεν εχω μετρησει καταναλωση να δω αν διορθωθηκε(περιμενω εντος ενα 5,5 και εκτος κατω απο 5)

    Ευχαριστω!

  2. #2
    να καθαρίσεις το φίλτρο βενζίνης? ποιο φίλτρο βενζίνης εννοείς? της τρόμπας? ή έχει εξωτερικό?

    αν εννοείς της τρόμπας, θα πρέπει να την βγάλεις να την καθαρίσεις και να την μετρήσεις προκειμένου να δουλεύει σωστά.... επομένως θα καθαριστεί και το φίλτρο της....

    αν εννοείς εξωτερικό, άλλαξέ το...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Της τρομπας.Εχουν οι v stromαδες ολοκληρο θεμα και εχω ανησυχησει λιγο αν και υπερβολικους τους κοβω γιατι σε τοσα αλλα μηχανακια δεν καθαριζεται ποτε και δεν γινεται και τιποτα...

  4. #4
    αφού θα μπεις στην διαδικασία, ένας καθαρισμός και έλεγχος της τρόμπας στο σύνολό της δεν κάνει κακό...

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Της τρομπας.Εχουν οι v stromαδες ολοκληρο θεμα και εχω ανησυχησει λιγο αν και υπερβολικους τους κοβω γιατι σε τοσα αλλα μηχανακια δεν καθαριζεται ποτε και δεν γινεται και τιποτα...
    κι εγω υπερβολικο σε κοβω , γιατι το μηχανακι εχει 9500 χλμ και οχι 95000


    αν αρχισεις να το γαργαλας απο τωρα χωρις να συμβουλευτεις manual ή μαστορα, θα ψαχνεσαι για περιπετειες


    εγω στη θεση σου θα αλλαζα ΠΡΩΤΑ λαδια φιλτρα , ασχετα με το τι δηλωσε ο προηγουμενος....

    τα υπολοιπα που λες ειναι φαγουρα για να χουμε να ασχολουμαστε και συμφωνα με το νομο του Murphy....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Αφού έχεις αλλάξει όλα τα απαραίτητα (υγρά,λάδια,φίλτρα) άστο όπως είναι.
    Οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο.
    Δεν υπάρχει λόγος να πειράξεις κάτι, αφού δεν έχει πρόβλημα.
    Κάνε τις βόλτες σου και μην αγχώνεσαι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Οκ σας ευχαριστω παιδια!θα τσεκαρω μια και το dealer mode για να δω αν εχει σφαλματα και να δω το tps αν ειναι οκ.τα αλλα θα τα αφησω...
    Κατα τα αλλα η μηχανη ειναι παρα πολυ καλη!

    Κατι αλλο περα απο ολα αυτα που να μην μου ερχεται υπαρχει?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    εγω στη θεση σου θα αλλαζα ΠΡΩΤΑ λαδια φιλτρα , ασχετα με το τι δηλωσε ο προηγουμενος....

    τα υπολοιπα που λες ειναι φαγουρα για να χουμε να ασχολουμαστε και συμφωνα με το νομο του Murphy....

    +1000

    τα πρωτα που αλλαζουμε σ'ενα μεταχειρισμενο ειναι λαδια - φιλτρο λαδιου, ασχετως τι δηλωνει ο προηγουμενος ιδιοκτητης...
    αλλα και παλι δεν τα αφηνουμε στα 4 χιλ χλμ, να τα αλλαξουμε...
    η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις ΤΩΡΑ λαδια και φιλτρο λαδιου και να δεις συμπεριφορα...

    λαδια torco t4r ημισυνθετικο 20w50

  9. #9
    20w50;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Θα δρομολογησω και τα λαδια.αν και τα κοιταξε και εκεινος στο συνεργειο και ηταν οντως φρεσκα.φαινοντουσαν γιατι δεν ειχαν μαυρισει οπως μετα απο 2-3000.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Να αλλάξεις και τα υγρά του ψυγειου. Κάθε 3 χρόνια επιβάλλεται. Θα χρησιμοποιήσεις υγρά για μοτοσικλέτες.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    20w50;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    ναι 20w50...
    σε κλιμα σαν της Ελλαδας που δυσκολα να δεις -5 - 0ο κελσιου (εκτος αν μενεις Φλωρινα ή Καστορια) και με κινηση που εχουν τα αστικα κεντρα, χρειαζεται πιο παχυρευστο λαδακι για να αντεχει...
    επισης, τα μοτερ των μοτοσυκλετων ειναι πολυστροφα...δεν ειναι αυτοκινητα που κοφτιαζουν στις 6 χιλ στροφες...αρα δικαιολογειται ενα πιο χοντρο λαδακι...

    συνηθως τα 10w40 τα βαζουμε σε καινουργιο μοτερ εως ωτου στρωθει (1η, 2η, 3η αλλαγη λαδιων το πολυ) και αποκτησουν ανοχες τα μεταλλα...μετα μπαινει 20w50...και κυριως το καλοκαιρι...
    αν εχει λιγα χλμ το μοτερ <6-8 χιλ, μπορεις να βαλεις μονο χειμωνα 10w40 για να ερχεται πιο γρηγορα σε θερμοκρασια λειτουργιας το λαδακι σου..

  13. #13
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    Να αλλάξεις και τα υγρά του ψυγειου. Κάθε 3 χρόνια επιβάλλεται. Θα χρησιμοποιήσεις υγρά για μοτοσικλέτες.
    Ότι μπαίνει στα αυτοκίνητα μπαίνει και στις μηχανές. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο υγρο ψυγείου για μηχανές δρόμου. Συνήθως απαιτείται ethyl-glycol based για αλουμινένια ψυγεία. Τώρα για το 20-50 που λεει ο devils είναι λίγο υπερβολή αλλά δίνει μια έξτρα ασφάλεια αν το μοτέρ δουλέψει υπερωρίες σε αθηναικό καύσωνα. Με 15-50 είναι ΟΚ πιστεύω
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Ε 9000 εχει τωρα το μοτερ και χειμωνας ειναι.ετσι και αλλιως μεχρι να καλοκαιριασει θα τα εχω κανει τα χλμ για την αλλαγη.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Υγρα ψυγειου μου συμπληρωσε.δεν ειχε αρκετα για να τα αλλαξει αλλα ετσι και αλλιως ηταν στο ελαχιστον οποτε σχεδον πανω απο τα μισα ειναι φρεσκα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι περιλαμβανει ενα βασικο σερβις σε μηχανακι?
    από clyde2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2009, 22:18
  2. Περί ελαστικών σε on-off
    από Costas KLE στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 17:14
  3. Convertion μπροστινού GSXR K2 σε SV 1000S
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2009, 04:02
  4. Ερώτηση περί αναρτήσεων σε Tenere...
    από catmaster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 16:27
  5. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF