Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Κλοπή μπροστινού τμήματος μηχανής

  1. #1

    Κλοπή μπροστινού τμήματος μηχανής

    Καλησπέρα

    Ξεκίνησα να πάω στη δουλειά μου και βρήκα το μηχανάκι μου γδυμένο. Η δουλειά έγινε ξημερώματα μέσα στην πυλωτή που την παρκάρω. Πρώτη κρούση σε συνεργείο μου ζήτησαν 2.800, μου φάνηκε τραγικό δεδομένου ότι η μηχανή πουλιέται 2.500 και αν, είναι του 2004.

    Θα ήθελα τη βοήθειά σας αφενός αν γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα με ανταλλακτικά και αφετέρου ποια κομμάτια ακριβώς ψάχνω.

    Χονδρικά υπολογίζω ότι ψάχνω για μάσκα, φανάρια, όργανα, πάνελ οργάνων, φλας, αντανεμικό, είναι και κάτι άλλο;

    Ευτυχώς δεν μου πήραν το ψυγείο, η μηχανή κινείται. Υπάρχει κάπου κάποιο manual κατασκευαστή να βρω κωδικούς και εξαρτήματα; Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ψάξω μέσω ebay. Γενικά τι μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ για την βοήθεια, μεγάλη πίκρα, η καθημερινότητα χωρίς τη μηχανή είναι πολύ πιο δύσκολη, σου κόβονται τα πόδια κατά κάποιο τρόπο, μετακινήσεις για τη δουλειά, δραστηριότητες του παιδιού κτλ.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_9979.jpg‎  

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Θα βοηθούσε αν γνωρίζαμε τι μηχανάκι είναι.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Strom
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jent Προβολή μηνύματος
    ... Πρώτη κρούση σε συνεργείο μου ζήτησαν 2.800, μου φάνηκε τραγικό δεδομένου ότι η μηχανή πουλιέται 2.500 και αν, είναι του 2004.

    ....
    Κατ' αρχάς συλληπητήρια, παθών κι εγώ παλιότερα.

    Τι σημασία έχει πόσο πουλιέται μια μηχανή με το πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά της; Καμία.

    Δες αν μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα, αν και συνήθως αυτό σημαίνει ότι πιθανώς κάποιος άλλος θα τα κλαίει μετά...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.749
    Η καλύτερη περίπτωση είναι αν βρεις από ιδιώτη που έχει για πώληση όλη τη μηχανή για ανταλλακτικά(λόγω πτώσης ή βλάβης που καθιστά ασύμφορη την επισκευή). Ψάξε στο car στα ανταλλακτικά για ολόκληρη μηχανή ή στις μηχανές το μοντέλο σου έχοντας βάλει την επιλογή "Έχει ζημιά".
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 09/02/2018 στις 12:02.

  6. #6
    V-strom του 2004.

    Εννοείται ότι δεν θέλω να τραβήξει άλλος ότι τραβάω τώρα γι' αυτό θα ήθελα να πάω σε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα με ανταλλακτικά. Από γρήγορη αναζήτηση είδα ότι υπάρχουν κάποια που γράφουν ότι φέρνουν μηχανές από έξω ή αγοράζουν ολόκληρες για ανταλλακτικά. Ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει κάποιο σοβαρό να μου προτείνει εφόσον γνωρίζει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.870
    Η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου πρότεινε ο ptc (ποστ 5).

    Αν όμως αρχίσεις να ψάχνεις μόνος για ανταλλακτικά, θα χρειαστείς το parts list της μοτοσυκλέτας σου, για να δεις ακριβώς τι σου λείπει και το όχι (και κωδικούς).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.274
    Ρε γαμώ τι σκατοθράσος είναι αυτο,να πάνε για μια εξάτμιση άντε παει στο διάολο αλλά να σηκώσουν τα πάντα και μάλιστα σε πυλωτή.Τι να πώ.Περαστικά φίλε και υπομονή μην δώσεις 2800 για μηχανάκι του 2004.
    Βρες καλυτερα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά η δώσε το δικό σου για ανταλλακτικά και βάρα κανα μετάχειρο μηχανάκι.

  9. #9
    Έψαξα στο car, βρήκα μία αγγελία για ολόκληρη μηχανή και πήρα τηλέφωνο. Δεν τα έχει όλα, λίγο σπασμένο το πάνελ κτλ. Όντως πρέπει να βρω οπωσδήποτε το part list να ξέρω ακριβώς τι λείπει και τι να ψάχνω. Φαντάζομαι δεν είναι μόνο τα κομμάτια, είναι και τα παρελκόμενα, κάπως δένουν όλα αυτά. Πακέτο για κάποιον που είναι άσχετος με μηχανικά. Χρειάζεται τύχη και υπομονή φαντάζομαι. Θα ψάξω για το part list, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει που υπάρχει όσο ψάχνω στο νετ;

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Δες όπως λες και τα περελκόμενα, όπως πχ πλεξούδες που πιθανότατα στις έκοψαν....

    Γενικά σου άνοιξαν δουλειές.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Μάλλον κάτι σαν και αυτό φαντάζομαι:

    https://www.oemmotorparts.com/oem5.a...2=SU4_-2122944

    Θα μάθω και ορολογία στα γεράματα.

    Πλεξούδες ευτυχώς δεν έκοψαν, επαγγελματίες τα παληκάρια.

  12. #12
    Τελευταία τροποποίηση από jent; 09/02/2018 στις 12:47.

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αν μπεις στη διαδικασία να τα πάρεις κομμάτι κομμάτι, ξέχασέ το. Θα σου στοιχίσει όσο 2 μηχανές καινούριες.

    Εσύ θες ουσιαστικά τα πλαστικά, βάσεις οργάνων, όργανα και φώτα (και τις πλεξούδες).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.303
    Αν τσίμπαγες τη φθηνότερη του car σε μια καλή τιμή; https://www.car.gr/classifieds/bikes...10958255/#null

    Πάντως, αν δεν έχεις τις γνώσεις και τον χρόνο να ασχοληθείς, το συνεργείο θα σε κατευθύνει πλήρως στο τι λείπει και στο τι θα χρειαστεί το μηχανάκι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Ανεβαίνει πολύ το κόστος, βάλε και μεταβιβάσεις, διαδικασία για να το βγάλεις εκτός κυκλοφορίας κτλ.

    Μέχρι στιγμής από κάποια γρήγορα τηλέφωνα μεσοβέζικές καταστάσεις στις αγγελίες για ολόκληρες μηχανές που δίνουν κομμάτια ως ανταλλακτικά.

    Προσανατολίζομαι να βρώ κάποιο σοβαρό κατάστημα ανταλλακτικών, με παρουσία στο χώρο αρκετά χρόνια, να δούμε τι λείπει και τι χρειάζεται και να κάνω υπομονή. Θα κοιτάζω στο car αλλά και εκεί μάλλον τύχη θέλει να προκύψει κάτι καλό από ότι είδα μέχρι στιγμής.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπη μηχανής
    από uberalles στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 14:46
  2. κλοπη μηχανης
    από Forward8bft στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 02:28
  3. Κλοπή μηχανής και αντίδραση
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2010, 18:47
  4. Κλοπή μηχανής ΧΤ600 Motard 2003
    από xt600md στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2010, 18:10
  5. Κλοπη μηχανης CB 400
    από giorgosstamatis στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF