Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;

  1. #1
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85

    Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;

    Εντός ολίγου παίρνω το δίπλωμα στα χέρια μου. Κανονικά σκεφτόμουν να το περιμένω και να ψάξω με την ησυχία μου κάτι, αλλά βλέπω κάτι gsr 600 και τα λατρεύω.
    Έχω καταλήξει σε αυτή την μηχανή, αλλά δεν έχω προηγούμενη εμπειρία και το σκέφτομαι ότι αν πάρω μικρότερη :
    1) 400άρα, θα έχει ίδια τέλη, παρόμοιες ασφάλειες, ίδια κατανάλωση
    2) κάτω από 250 δεν θα έχει ιδιαίτερο γκάζι (για αργότερα), παρότι θα είναι αρκετά πιο οικονομική (κυρίως στην συντήρηση).

    Την θέλω κυρίως για κανένα ταξιδάκι και για ευχαρίστηση (και σε μικρότερο βαθμό για να μην χρησιμοποιώ το οικογενειακό αυτοκίνητο).
    Την προτιμώ, γιατί (υποθέτω) θεωρείται από τις άσπαστες μηχανές.

    Το budget μου είναι (ήταν, θα ξεφύγω με δανεικά, αν το αξίζει) μέχρι 2000, αλλά τα gsr (με ABS πάντα) κυμαίνονται στα 3000.

    Εναλλακτικά, μου προτάθηκε vstrom, αλλά ξεφεύγουν πολύ.

    Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις, εναλλακτικές ιδέες, τι να προσέξω σε έλεγχο ή οτιδήποτε δεν μπορώ να διακρίνω ως σημαντικό, λόγω της απειρίας μου στην όλη διαδικασία.
    Επίσης, κάποιον μηχανικό στην Θεσσαλονίκη (κατά προτίμηση ανατολική) έμπιστο, για έλεγχο πριν την αγορά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα!

  2. #2
    Καλώς τον. Μια χαρά entry level μηχανάκι είναι το gsr. Μπορείς να κάνεις τα πάντα μαζί του και είναι όντως αξιόπιστο. Σύνεση στο γκάζι και θα το μάθεις εύκολα.
    Αντίστοιχα μοτοσακά είναι και το Hornet από Honda και το er6 από Kawa.
    Μηχανικό καλό και έμπιστο να βρεις να στο δει, γιατί χωρίς εμπειρία εσύ δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις και πολλά
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  3. #3
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Hornet απο εμενα ειναι αυτο που ζητας αν δεν σε παιρνει για gsr οικονομικα.Για μηχανικο οταν βρεις μοτο στειλε ενα pm να στο κανονισω αλλα απο 10/8 και για 10 μερες θα ειναι κλειστος.

  4. #4
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Κάποια πρόταση από το car;
    Το hornet ξεφεύγει αρκετά (αν και είναι πολύ πιο όμορφο, από το ήδη πανέμορφο gsr). Κοιτάω μόνο με ABS, γιατί δεν ξέρω να οδηγάω (περισσότερη συγκέντρωση στα σημαντικά), οπότε αυτό ανεβάζει το κόστος.

    Είμαι 1.85 (+-), οπότε, λογικά, θα μου είναι άνετο.
    Από θέμα γκαζιού, λέω να ακολουθήσω τις συμβουλές που βρήκα εδώ μέσα (και ευελπιστώ να τις θυμάμαι πάνω στις 2 ρόδες).

    Edit : Δεν με ενδιαφέρει το οπτικό (γρατζουνιές, σπασίματα πλαστικού, βαθουλώματα) μήπως και βρω καλύτερη τιμή, αλλά τι μπορεί να κρύβεται πίσω από κάτι τέτοιο;
    Πχ, ένα χάραγμα στο τεπόζιτο μπορεί να έγινε από κλειδιά και να μην είναι τίποτε ή ένα κατεβασμένο φλας από απρόσεκτο πεζό.
    Επίσης, οι στατικες πτώσεις, είναι κάτι σοβαρό για την μηχανή;
    Τελευταία τροποποίηση από christoi; 31/07/2015 στις 10:32.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    για το μουχαμπέτι πιο πολύ ρωταω, αλλά αφού κλείνεις προς τετρακύλινδρο σε σειρά με όχι αδιάφορες ιπποδυνάμεις (ειδικά για νέο οδηγό),γιατι αποκλείεις τα Ζ750 απο τις επιλογές σου;
    εμφανισιακά όμορφα, μοτέρ που και ο Τζερόνιμο να είσαι δεν παίρνει χαμπάρι, γκάζια (αρκετά) πιο αξιοπρεπή απο όσα προτάθηκαν,ροπή σε όλο το φάσμα, τιμή ίσως και φτηνότερη, και όλα τα υπόλοιπα πανω κατω ίδια.(συντηρηση,λαστιχα,ασφάλειες,κλπ)

    τζαστ σεην'
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Πρωτη μου μηχανη ηταν το GSR χωρις abs..... είναι γενικα ευκολο μηχανακι και αν δεν εισαι κανενας καγκουρας θα το μαθεις ευκολα..... στο υψος σου (μας) τρως πολύ ξυλο από τον αερα αλλα αυτό είναι ιδιο για όλα τα naked οποτε για να θες να πας σ'αυτη την κατηγορια εισαι προετοιμασμένος..... Τωρα τι ακριβως εννοεις ανετο δε ξερω....

    Καλο είναι να το παρεις με abs αλλα εμενα γενικα στα φρενα δεν με ικανοποιησε η αισθηση ουτε με το χωρις ουτε με το με abs.... Καποιοι που βαλανε υψηλης λενε ότι βελτιώνεται καπως η αισθηση.... δε ξερω.....


    Το μονο θεμα με το GSR που είχα ηταν η καταναλωση.... τρωει πολύ..... για 600αρι....

  7. #7
    <γραφικος>
    Δεν κοιτας κ το fazer 600?
    </γραφικος>
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  8. #8
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    gsxr 600 και hornet ειναι τα μηχανακια που ψαχνεις. το gsr καιει λιγακι παραπανω να ξερεις. hornet θα βρεις περισσοτερα, αλλα με εξτρα αλλα χωρις, οποτε εχεις περισσοτερες επιλογες για να διαλεξεις. μην κολας απαραιτητα στο να εχει abs, αλλα αν θελεις να εχει ντε και καλα πασο τοτε. το hornet ειναι λιγακι πιο βολικο-φιλικο απο το gsr, αλλα γενικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες. το z750 το θεωρω "δυσκολο" για αρχαριο γι'αυτο και δε σου το προτεινω.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Κοιτάω μόνο με ABS, γιατί δεν ξέρω να οδηγάω (περισσότερη συγκέντρωση στα σημαντικά).....
    Όλα σημαντικά ειναι, και κανεις δε σώθηκε απλα και μόνο γιατί είχε abs.


    Ξεκινάς με ενα μικρότερο, και αφήνεις τα 600αρια των 100+ ίππων για το μέλλον.

  10. #10
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Το Ζ750 ωραίο, αλλά ξεφεύγω σε κυβικά. (ήδη ανέβηκα από τα 400)

    Ο αέρας βοηθάει στο γεγονός ότι καταλαβαίνεις την ταχύτητα από πιο χαμηλά (λογικά στα 120-130 τρως ήδη μπόλικο και το ευχαριστιέσαι)
    Όσο για την κατανάλωση, όλα γύρω στα 6 κυμαίνονται (κάπου διάβασα για 7,5 στα 150) .Κι εξάλλου την ευχαρίστηση δεν την μετράς σε €.

    Το fazer το είδα, το έχω στα υπόψην, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι το ίδιο ποιοτικό. (προβλήματα, κόστη κλπ)

    Για το hornet είπα, κουκλί, εκπληκτικό, αλλά φεύγει σε €.

    Η άποψη του μικρότερου με ενδιαφέρει, θα ήθελα περισσότερη καθοδήγηση please.
    Στο "μεγάλο" πάω και για προσωπικούς λόγους (χώρισα )
    Συν ότι αν θα μετακινηθώ στο εξωτερικό, θα το σκεφτώ να το πάρω μαζί μου.
    Τελευταία τροποποίηση από christoi; 31/07/2015 στις 15:11.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Το fazer με φερινγκ να ξερεις ότι είναι πιο πρακτικο από τα αλλα 2.

    Από προβλήματα κανενα από τα 3 δεν ειχαν σοβαρα σε κανονικες συνθηκες.... Υπαρχει μια ιστορια με το πλαισιο του gsr αλλα μιλαμε για κατασταση στουκας... Γενικα και τα 3 είναι ΟΚ. Ισως το χοντα να είναι πιο ποιοτικο στο ματι...

    Οι καταναλώσεις εντος πολης θα είναι στα 6,5+ .....

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος

    Στο "μεγάλο" πάω και για προσωπικούς λόγους (χώρισα )


    Με το μπαρδόν αλλά τί σχέση έχει αυτό ρε μάστορα?

    Κοίτα, ευχαρίστως να σε δώσουμε καθοδήγηση για μικρότερο που κι αυτό το παίρνεις στο εξωτερικό άμα θες, αλλά αν έχεις κολλήσει στα γυμνά 600άρια μην το παιδεύουμε και τσάμπα.

    Τα παλουκάρια σου πρότειναν λύσεις για γυμνά 600.

    Για μένα το γυμνό 600 είναι too much για πρώτο μηχανάκι.

    Λύσεις πιο κάτω σαφώς και υπάρχουν.
    Αν είσαι διατεθειμένος να δεις μικρότερα μηχανάκια, πες να σε πούμε.

  13. #13
    Κοιτα, τα πολυ βασικα ειναι τα εξης:
    Τα 600αρακια αυτης της κατηγοριας γενικα ειναι ωραια για entry level. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο παιζει, αλλα οχι οτι θα παθεις και τιποτα αν εχεις μυαλα στο κεφαλι σου.
    Οσον αφορα το fazer, εγω με αυτο ξεκινησα (οπως και πολλοι πολλοι αλλοι εδω μεσα). Δε σπαει, δε χαλαει, ειναι τοσο ψοφιο χαμηλα που το προτεινω σε ολους, και αμα ανεβεις πιο ψηλα λυσσαει.
    Ανετο ταξιδι, νορμαλ σερβις, φρεναρες, ωραιο ζυγισμα και με ζεν οδηγηση μεσα στην πολη εμενα μου εκαιγε 5.8 ταβανι. Αλλα μιλαμε για ζεν.

    Το βασικο για ολα τα μηχανακια που εχουν αναφερθει μεχρι τωρα ειναι οτι ολα ειναι καλα (εκτος απο το Ζ, που κατα τη γνωμη μου μεινε μακρια μεχρι να ξεκουλαθεις. Μετα παλι μακρια να μεινεις, αλλα τουλαχιστον θα ξερεις και το λογο). Οποτε κοιτα να παρεις αυτο που σε κ@βλωνει, και μπορεις να το πληρωσεις. Αυτος ειναι ο χρυσος κανονας γενικα.



    ΥΓ: Αν σοβαρα σκεφτεσαι να μετακινηθεις εξωτερικο και το επιχειρημα σου για τα κυβικα ειναι το να παρεις μαζι σου ενα γυμνο 600αρακι, κατα τη γνωμη μου εχεις πολυ λαθος προτεραιοτητες.
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Μπορείς να πάρεις ένα Ninja 250 με 2.000 ευρω,να το κρατησεις 1-1μιση χρόνο και μετα να το δωσεις στα ιδια περιπου λεφτα να πας σε μεγάλο.Το Ninjaki έχει γκάζι αρκετό(πολύστροφο) για μικρες εξορμήσεις,επίσης είναι άνετο και ευκολοδηγητο.Θα ευχαριστηθείς καλύτερα μετά τη μεγάλη μοτοσυκλέτα,θα είσαι πιο έτοιμος,θα δεις τις διαφορές κτλ.

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να πάρεις ένα Ninja 250 με 2.000 ευρω,να το κρατησεις 1-1μιση χρόνο και μετα να το δωσεις στα ιδια περιπου λεφτα να πας σε μεγάλο.Το Ninjaki έχει γκάζι αρκετό(πολύστροφο) για μικρες εξορμήσεις,επίσης είναι άνετο και ευκολοδηγητο.Θα ευχαριστηθείς καλύτερα μετά τη μεγάλη μοτοσυκλέτα,θα είσαι πιο έτοιμος,θα δεις τις διαφορές κτλ.
    Συμφωνώ.

    Ή ένα CBR250.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  2. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 16:38
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 22:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF