Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Voge SR1 ή μεταχειρισμένο pcx/medley

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2024
    Μηνύματα
    2

    Voge SR1 ή μεταχειρισμένο pcx/medley

    Καλησπέρα,

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πρώτο μου scooter και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι εντελώς αρχαριος οδηγός 1,82 ύψος 80 κιλά. Το budget μου είναι 3000 ευρω πάνω κάτω. Το scooter το χρειάζομαι για μετακινήσεις στην Αθήνα. Δεν νομίζω να κάνω πάνω από 10.000 χλμ τον χρόνο. Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το πουλήσω σε 3 χρόνια οπότε με ενδιαφέρει και η μεταπωλητικη αξία.

    Σκέφτομαι να αγοράσω το voge sr1 καθώς φαίνεται αρκετά αξιόλογο για τα λεφτά του αλλά από την άλλη μήπως θα ήταν καλύτερα να παω σε μεταχειρισμένο medley ή pcx καθώς είναι πιο δοκιμασμένα?

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    128
    Αν είσαι στα 3.000€, με 3.400€ παίρνεις καινούριο medley 125 ή με 3150€ καινούριο Honda sh mode 125. Εφόσον σε ενδιαφέρει η μεταπωλητική θα έλεγα να πας στα σίγουρα και δοκιμασμένα και να δοκιμάσεις κάποιο από αυτά, ή αν βρεις ελαφρώς μτχ pcx/nmax/medley

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2024
    Μηνύματα
    2
    Είμαι στα 3000 με αγορά κράνους, γαντιών συναγερμού κλπ ,δεν το ανέφερα. Μπορώ να ανέβω και να πάρω καινούργιο medley άλλα θέλω να κάνω την πιο value for money επιλογή για αυτό έχω κολλήσει στο sr1. 3500 μου φαίνονται πολλά για scooterακι. Δεν ξέρω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.570
    Το voge έχει εξαιρετικό εξοπλισμό για τα χρήματα του. Είναι ομορφουλι (υποκειμενικο) και η αντιπροσωπεία που τα φέρνει είναι εξαιρετική. Θα έχεις εγγύηση 2 χρόνων αλλά Θα χάσεις σίγουρα πολλά σε μεταπώληση σε σχέση με τα υπόλοιπα.

    Το pcx είναι πραγματικά πολύ καλό γι αυτό που είναι. Και/θα κρατάει τιμή οπότε και αν αποφασίσεις να το δώσεις.

    Σε δυο-τρία χρόνια βέβαια δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα είναι καθημερινότητα σου ώστε να προτρέχεις ήδη στο θέμα μεταπώληση.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.389
    Αν δε κάνεις μεγάλες αποστάσεις υπάρχει και το Honda Vision που είναι πολύ καλό!

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pto12 Προβολή μηνύματος
    Είμαι στα 3000 με αγορά κράνους, γαντιών συναγερμού κλπ ,δεν το ανέφερα. Μπορώ να ανέβω και να πάρω καινούργιο medley άλλα θέλω να κάνω την πιο value for money επιλογή για αυτό έχω κολλήσει στο sr1. 3500 μου φαίνονται πολλά για scooterακι. Δεν ξέρω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το voge έχει εξαιρετικό εξοπλισμό για τα χρήματα του. Είναι ομορφουλι (υποκειμενικο) και η αντιπροσωπεία που τα φέρνει είναι εξαιρετική. Θα έχεις εγγύηση 2 χρόνων αλλά Θα χάσεις σίγουρα πολλά σε μεταπώληση σε σχέση με τα υπόλοιπα.

    Το pcx είναι πραγματικά πολύ καλό γι αυτό που είναι. Και/θα κρατάει τιμή οπότε και αν αποφασίσεις να το δώσεις.

    Σε δυο-τρία χρόνια βέβαια δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα είναι καθημερινότητα σου ώστε να προτρέχεις ήδη στο θέμα μεταπώληση.

    Στα συν του μεσαιωνικού προφήτη(!) να προσθέσω ότι θα έχεις σχετικά πιο ήσυχο το κεφάλι σου από πιθανούς "ελαφροχέρηδες"....
    Επίσης, με τιμή 2.600 κούτα, η μεταπώληση στα 3 χρόνια θα είναι στα 1700 περίπου
    Το χόνΔα με 3.200 κούτα θα έχει μεταπώληση 2.000-2.100. κλαιν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    1.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το voge έχει εξαιρετικό εξοπλισμό για τα χρήματα του. Είναι ομορφουλι (υποκειμενικο) και η αντιπροσωπεία που τα φέρνει είναι εξαιρετική. Θα έχεις εγγύηση 2 χρόνων αλλά Θα χάσεις σίγουρα πολλά σε μεταπώληση σε σχέση με τα υπόλοιπα.

    Το pcx είναι πραγματικά πολύ καλό γι αυτό που είναι. Και/θα κρατάει τιμή οπότε και αν αποφασίσεις να το δώσεις.

    Σε δυο-τρία χρόνια βέβαια δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα είναι καθημερινότητα σου ώστε να προτρέχεις ήδη στο θέμα μεταπώληση.
    +1 για PCX , αν υπάρχει κάτι σε καλή τιμή. Είναι εξαιρετικό.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στα συν του μεσαιωνικού προφήτη(!) να προσθέσω ότι θα έχεις σχετικά πιο ήσυχο το κεφάλι σου από πιθανούς "ελαφροχέρηδες"....
    Επίσης, με τιμή 2.600 κούτα, η μεταπώληση στα 3 χρόνια θα είναι στα 1700 περίπου
    Το χόνΔα με 3.200 κούτα θα έχει μεταπώληση 2.000-2.100. κλαιν....
    Τα PCX του 2021, δηλαδή 3ετίας, στο car.gr αυτή τη στιγμή έχουν μεταξύ 2750-3200€.

    ΕΝΑ Voge SR1 του 2023 (δύο χιλιάδες είκοσι ΤΡΙΑ) που υπάρχει, δηλαδή περσινό μοντέλο, το δίνει 1750€.

    Απλά λέω.




    ΥΓ. Έχω αφαιρέσει τις ακραίες τιμές ως εξαιρέσεις.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.875
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στα συν του μεσαιωνικού προφήτη(!) να προσθέσω ότι θα έχεις σχετικά πιο ήσυχο το κεφάλι σου από πιθανούς "ελαφροχέρηδες"....
    Επίσης, με τιμή 2.600 κούτα, η μεταπώληση στα 3 χρόνια θα είναι στα 1700 περίπου
    Το χόνΔα με 3.200 κούτα θα έχει μεταπώληση 2.000-2.100. κλαιν....
    Το πρώτο είναι σωστό point. Το δεύτερο όχι.

    Honda θα έπαιρνα προσωπικά. Έχε υπόψιν σου ότι ντελιβεραδες παίρνουν καινούρια εμπορικά σκούτερ (pcx, n-max) και τα ξεφορτωνονται λίγο πριν το πρώτο μεγάλο σέρβις. Οπότε αν πας σε Honda βεβαιώσου πως δεν είναι τέτοια περίπτωση.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Αν σκοπεύεις να το πουλήσεις σχετικά σύντομα, άρα σε ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία, το Honda είναι μονόδρομος.

    Αν δε σκοπεύεις να το πουλήσεις σχετικά σύντομα, άρα σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η αντοχή στον χρόνο, το Honda είναι μονόδρομος.




    Αν θέλεις κάτι φθηνό, απλά για να κάνεις τη δουλειά σου, το οποίο πιθανότατα θα σου στοιχίσει σε βάθος χρόνου, είτε κατά την πώληση, είτε πριν από αυτή, τότε μπορείς να αγοράσεις κινέζικο.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Έχε υπόψιν σου ότι ντελιβεραδες παίρνουν καινούρια εμπορικά σκούτερ (pcx, n-max) και τα ξεφορτωνονται λίγο πριν το πρώτο μεγάλο σέρβις. Οπότε αν πας σε Honda βεβαιώσου πως δεν είναι τέτοια περίπτωση.
    Ποιος ο λόγος που γίνεται αυτό; τόσο μεγάλο είναι το κόστος του που συμφέρει περισσότερο να αγοράσουν καινούργιο;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giovani64
    Εγγραφή
    13/07/2009
    Μηνύματα
    500
    Medley ούτε για αστείο. Πήρα το medley και το έχω σκυλομετανιώσει. Θα σακατέψεις την μέση σου. Πάρε το voge. Μόνο καλά έχω ακούσει. Έδωσα 230 ευρώ για αναρτήσεις αλλά εγώ αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα ή το sr1 ή το sr3.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  13. #13
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.906
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Αν δε κάνεις μεγάλες αποστάσεις υπάρχει και το Honda Vision που είναι πολύ καλό!
    Απιστευτος ταφος,νοικιασα ενα την προηγουμενη βδομαδα και δεν το πιστευα ποσο ψοφιο ηταν,εκτος αν αυτο που πηρα ηταν ετσι,αν και δεν νομιζω γιατι ειχε 2500χλμ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.875
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ποιος ο λόγος που γίνεται αυτό; τόσο μεγάλο είναι το κόστος του που συμφέρει περισσότερο να αγοράσουν καινούργιο;
    Επειδή κρατάνε πολύ καλή τιμή μεταπώλησης το πουλάνε 300-400€ κάτω απ όσο το πήραν, γλυτώνουν και το σέρβις και έχουν πάντα καινούριο μηχανάκι.

    https://www.mototriti.gr/data/news/p...MAX_155114.asp

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επειδή κρατάνε πολύ καλή τιμή μεταπώλησης το πουλάνε 300-400€ κάτω απ όσο το πήραν, γλυτώνουν και το σέρβις και έχουν πάντα καινούριο μηχανάκι.

    https://www.mototriti.gr/data/news/p...MAX_155114.asp

    Υπάρχει κόσμος που δίνει 400 ευρώ κάτω από την τιμή καινουργιου για μηχανακι που εχει βγει από την εγγυηση (ή βγαίνει πολύ συντομα);
    Δηλ μηχανακι κοντά 2 ετων.

    Οι κοντεράδες παίζει να μην προλαβαινουν ουτε να κατουρήσουν!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2023, 17:50
  2. Piaggio medley s 125 special edition vs honda pcx 125 2019
    από Pitog7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2019, 23:26
  3. Piaggio Medley 125 vs Honda pcx 125
    από Pitog7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2019, 08:43
  4. μεταχειρισμένο Fazer
    από angels_gr στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 14:59
  5. Μεταχειρισμενο v-strom 650
    από eliasgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 00:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF