Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: "Σφύριγμα" μότερ Africa Twin

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14

    "Σφύριγμα" μότερ Africa Twin

    Χαίρετε και καλή χρονιά,

    'Οπως αναφέρει ο τίτλος, ο ασθενής ειναι AT με 76κ~ χλμ και το θέμα έχει ως εξής: αφού αναπτύξω ταχύτητα πάνω απο 60 χλμ και με 3η και πάνω, παράλληλα με τον ήχο του μοτέρ, ακούγεται και ένας οξύς ήχος,σαν σφύριγμα .
    Το σφύριγμα λοιπόν σταματά με το που ελαττώνω ταχύτητα και αφού τραβήξω και συμπλέκτη. Προέρχεται από το μπροστινό μέρος του κινητήρα αλλα δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ακριβως από που.
    Θα μπορούσε κανείς να υποθέσει περί τίνος πρόκειται (κάποιο ρουλεμάν/σασμάν/κάτι άλλο), πριν πάω σε μάστορα και γυρίσουν τα σωθικά μου;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    301
    δεν ξερω αν εχει καποια σχεση με την περιπτωση σου εμενα που ακουγοταν ενας αντιστοιχος ηχος προερχοταν απο το κοντερ.εψαχνα να βρω τι ειναι και καταλαβα οτι το κανει το κοντερ που δειχνει τη ταχυτητα.προφανως καποιο γραναζακι.τωρα το βγαζω απο την ντιζα και του ριχνω λιγο wd 40 και ολα καλα.καμια φορα μπορει να το κανει αν εχω καιρο να ριξω wd 40 η κανει πολυ κρυο

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ektor Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε και καλή χρονιά,

    'Οπως αναφέρει ο τίτλος, ο ασθενής ειναι AT με 76κ~ χλμ και το θέμα έχει ως εξής: αφού αναπτύξω ταχύτητα πάνω απο 60 χλμ και με 3η και πάνω, παράλληλα με τον ήχο του μοτέρ, ακούγεται και ένας οξύς ήχος,σαν σφύριγμα .
    Το σφύριγμα λοιπόν σταματά με το που ελαττώνω ταχύτητα και αφού τραβήξω και συμπλέκτη. Προέρχεται από το μπροστινό μέρος του κινητήρα αλλα δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ακριβως από που.
    Θα μπορούσε κανείς να υποθέσει περί τίνος πρόκειται (κάποιο ρουλεμάν/σασμάν/κάτι άλλο), πριν πάω σε μάστορα και γυρίσουν τα σωθικά μου;

    Ευχαριστώ

    Δες τα ρουλεμαν του μπροστα τροχού για αρχή..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    τα ιδια ακριβως κανει και σε εμενα το Transalp (οχι παντα) ιδιως οταν ειναι κρυο και με το τραβηγμα του συμπλεκτη και με την μειωση της ταχυτητας σταματαει .Ρουλεμαν κοντερ κτλ ειναι οκ.Η υποψια μου ειναι δισκος η δισκοι παντως.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.783
    Το καρέ του άξονα κίνησης, εκεί που βιδώνει δλδ το γρανάζι που δίνει κίνηση στην αλυσίδα, σε τι κατάσταση είναι;

    Τρανσαλπ και άφρικα, βγάζουν μια αδυναμία εκεί, τρώγονται τα δόντια του καρέ, και παράγεται ο ήχος όταν δίνεις γκάζι.

    Εναλλακτικά, αν σταματάει μόλις πατάς συμπλέκτη, είναι χαλασμένο ρουλεμάν πρωτεύοντα άξονα στο κιβώτιο, αυτό που είναι κρυμένο πίσω από την καμπάνα του συμπλέκτη δλδ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Ξεκίνα με λύσιμο της ντίζας του κοντέρ και λίπανση αυτής και αν συνεχίσει μας λες.
    Οξύ ήχο από το γρανάζι telegonos;
    Οξύ ήχο και από το ρουλεμάν μέσα στα τέρμα σωθικά του κινητήρα;
    Δύσκολο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

    Κι εγώ σκεφτόμουν τους δίσκους λόγω του ότι τελευταία το κιβώτιο συμπεριφέρεται "περιέργα". Θα πάει σύντομα σε συνεργείο και βλέπουμε!

Παρόμοια θέματα

  1. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF