Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Προς ενημέρωση όσων έχουν ALPHA BANK και αγοράζουν απο το internet.

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Προς ενημέρωση όσων έχουν ALPHA BANK και αγοράζουν απο το internet.

    Το παρακάτω γράμμα εστάλη τόσο στον ΙΝΚΑ όσο και στον Τραπεζικό Διαμεσολαβητή... αλλά το βάζω και εδώ για να είστε ενήμεροι όλοι..

    Καλημέρα σας.

    Ο λόγος διαμαρτυρίας μου έχει να κάνει με τον απόλυτα καταχραστικό όρο που έχει επιβληθεί απο την τράπεζα ALPHA BANK, στις συναλλαγές χρεωστικών καρτών για αγορές μέσω internet αλλά και με αντίστοιχα καταστήματα.

    Προχωρόντας σε μια αγορά διαδικτυακή πρόσφατα απο τον λογαριασμό μου , διαπίστωσα μετά απο συνεννόηση και με το τμήμα πελατών τους οτι η τράπεζα , παρακρατεί ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ποσοστό επι της αγοράς για Χ μέρες , μέχρι να αποδεσμευθεί το ποσό προς αγορά στον πωλητή. Το ποσοστό αυτό αυτό μπορεί να κυμανθεί πάντα κατά τα λεγόμενα του τμήματος υποστήριξης , απο 12 εώς και 25% !!!!! .

    Δηλαδή με τρόπο απόλυτο, αυθαίρετο και πιθανώς και νομικά κολάσιμο αφού δεν έχει προηγηθεί απολύτως καμία ενημέρωση και καμία αναφορά στην σύμβαση πελάτη , παρακρατείται ποσό απο τον λογαριασμό μου ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΟΥ! Η πολιτική αυτή σύμφωνα με το τμήμα πελατών τους , έχει ενεργοποιηθεί εδώ και 2 μήνες περίπου (χωρίς απολύτως , επαναλαμβάνω, ενημέρωση προς τους πελάτες της)

    Ενώ τώρα έγινε και η απαραίτητη ερώτηση προς το τμήμα πελατών τηλεφωνικά δεν ήταν σε θέση να μου δώσουν ακριβείς πληροφορίες για το θέμα και με παρέπεμψαν να ξανακαλέσω άλλη εργάσιμη μέρα. Πέραν τουτου προσπάθησα να στείλω κάποιο κείμενο ηλεκτρονικά στο τμήμα παραπόνων τους και αυτό απο όσο φαίνεται είναι εκτός σύνδεσης με πρόβλημα λειτουργίας.

    Με το παραπάνω λοιπόν ζητώ αν μπορεί να γίνει ερώτηση προς την συγκεκριμένη τράπεζα με ποιό νομικό δικαίωμα μπορεί και προχωρεί σε τέτοια κίνηση , μην έχοντας ενημερώσει εμένα ώς πελάτη και κάτοχο του λογαριασμού υποχρεώνοντας με ώς πελάτη της να διαθέτω πάντα πολύ μεγαλύτερο ποσό απο την όποια αγορά διατείθεμαι να κάνω και μάλιστα να το δεσμεύει επαναλαμβάνω ΜΕ ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ τρόπο , για λόγους "ασφαλείας" όπως είπαν. Μόνο που οι λόγοι ασφαλείας δεν έχουν καμία νομική στήριξη ώς επιχείρημα ή έστω και αν έχουν.. δεν έχει υπάρξει καμία ενημέρωση προς εμένα ώς πελάτη.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Αχορταγοι τραπεζικοι.... απληστια μεχρι να βγαλουν απο την μυγα ξυγγι...
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  3. #3
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αμα ενισχυσουμε τις Τραπεζες με καμμια 100αρια δις ευρω ακομα,θα μας ζητανε και 5€ εισοδο καθε φορα που θα περναμε την πορτα ενος καταστηματος
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Αχορταγοι τραπεζικοι.... απληστια μεχρι να βγαλουν απο την μυγα ξυγγι...
    +1050

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    +1050

    Ρε α πάγαινε!:rotflmao:
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Πάω τίς προάλες στην Εθνική,να στείλω κάτι χρήματα σε λογαριασμό φίλου σε Ιταλική τράπεζα.Ο υποδιευθυντής γνωστός,τού λέω ....το και το,παίρνει προμήθεια η τράπεζα;
    Ναι,μού λέει,20€ περίπου!! Τι ρε λάκη,δε μπα να χεστείτε λεω γω;

    Πήγα λοιπόν σε φίλο,τού έβαλα τα χρήματα στο λογαριασμό του στην Εθνική κι από κεί,μέσω paypal,στην Ιταλία.Μπαμ μπαμ χωρίς σεντ παραπάνω.Στα διάλα!!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  7. #7
    Οι τράπεζες κάνουν και άλλα χειρότερα...χωρίς να σε ρωτάνε να πέρνουν λεφτά από τον λογαριασμό σου.

    Θέλει να τους έχεις συνέχεια στην τσίτα, δεν τους νοιάζει τι είσαι, ποιός είσαι και να μην χρωστάς...θα σε δαγκώσουν με την πρώτη ευκαιρία.....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #8
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Ρε α πάγαινε!:rotflmao:
    Βαγγελη θα σε μαλωσω.Ξεχασες το "μ@λ@κ@" στην προταση σου.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Βαγγελη θα σε μαλωσω.Ξεχασες το "μ@λ@κ@" στην προταση σου.
    Εγω φταίω που δε έστειλα απο Κρυσταλλοπηγή-Ελβασαν-Πογραδετς
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Αμα ενισχυσουμε τις Τραπεζες με καμμια 100αρια δις ευρω ακομα,θα μας ζητανε και 5€ εισοδο καθε φορα που θα περναμε την πορτα ενος καταστηματος
    +650
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Ασε,μεχρι να καταλαβω τι παιζετε ,ειδα κι επαθα.
    Προσπαθουσα να παρω κατι απο ebay , και μολις εφτανα στο Paypal για πληρωμη μου εβγαζε μηνυμα οτι ή δεν εχω τα απαιτουμενα χρηματα στον λογαριασμο ή εχει λήξει η καρτα μου.
    Μια ολοκληρη μέρα ειχα πρήξει το Paypal , οτι ολα ειναι ΟΚ , και ισχυουσα καρτα και επαρκες ποσο μεσα. 40 mail εστειλα.

    Μεχρι που επικοινωνησα με την ALPHA και μου ειπαν αυτα που λεει ο Gandalf

    To καλο ειναι οτι όντως μετα την αγορά , επιστραφηκαν τα παραπανω λεφτα που μου ειχαν κρατησει.

  12. #12
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση!


    Την επόμενη φορά θα κάνω τις αγορές με άλλη χρεωστική, μόνο για αντίδραση σε αυτό που κάνουν....


    "Qu ils mangent de la brioche"

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    +1050


    Που να'ξερα οτι ειναι τοσο απλο το δολωμα..:rotflmao:
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  14. #14
    Gandalf, αν μπορέσεις κράτα μας ενήμερους και για την εξέλιξη της ιστορίας.
    I would rather make history than read about it.

  15. #15
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Moυ είχαν στείλει μιά ενημερωτική επιστολή προ διμήνου περίπου, την οποία και δεν σημασιολόγησα, μιας και οι αγορές μέσω διαδικτύου από την συγκεκριμένη κάρτα είναι σχεδόν μηδενικές !
    Έλεγε ωστόσο σε κάποιο σημείο οτι αν δεν περάσεις από κάποιο υποκατάστημα να δηλώσεις οτι δεν αποδέχεσαι τους προτεινόμενους όρους συναλλαγών, αυτεπάγγελτα τους αποδέχεσαι !
    Αν τώρα δεν έχεις λάβει τέτοια επιστολή εκτιμώ οτι αν πας σε κάποιο υποκατάστημα και τους το πεις, πιθανόν να δεχθούν οτι δεν αποδέχεσαι τους όρους τους .
    Στην τελική κλείσε το λογαριασμό και πήγαινε αλλού ! Ούτως ή αλλέως το συγκεκριμένο μαγαζί δεν κάνει και καμιά προσφορά της προκοπής !

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2008, 14:38
  2. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 21:15
  3. Φευγω και εγω απο το φορουμ.
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 10:12
  4. Alpha bank και Κράνη
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 19:50
  5. Κατεβαστε και κλειστε ΟΛΟ το INTERNET
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 03:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF