Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: agora scooter

  1. #1

    agora scooter

    Παιδιά καλημέρα!
    Είμαι καινούριο μέλος στο forum και θα ήθελα, αν γνωρίζει κανείς κάποιες πληροφορίες σχετικά με αγορά scooter. Για να σας κατατοπίσω, να σας πω πως πριν τρία χρόνια είχα αγοράσει ένα καινούριο SYM JET 50cc το οποίο μου έβγαλε τώρα ένα πρόβλημα στον ιμάντα και στο πιστόνι. Ο μάστορας μου είπε πως θα χρειαστούν minimum 200e για να το φτιάξω και πως -το χειρότερο- θα μου βγάζει συνεχώς από εδώ και πέρα προβλήματα, γιατί όπως είπε αυτά τα μηχανάκια είναι σαβούρες. Μου πρότεινε λοιπόν να αγοράσω καλύτερα κάτι καινούριο και συγκεκριμένα κάτι σε honda. Επίσης μου είπε να πάρω 100cc, γιατί λέει όλα τα πενηντάρια όλων των εταιρειών είναι μάπα. Βέβαια εγώ έχω δίπλωμα για 50cc αλλά είπε πως το πολύ πολύ να πληρώσω ένα πρόστιμο 50e αν με πιάσουν. Ποιά είναι η γνώμη σας και τί θα μου προτείνατε να αγοράσω?

  2. #2
    Συνάδελφε το να κυκλοφορείς χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα για το νόμο είναι σαν να κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα, που σημαίνει ότι πας αυτόφωρο... ναι συμβαίνει και αυτό! Εξαρτάσαι από τα κέφια του οργάνου πόσο αυστηρά θα εφαρμόσει το νόμο. Άμα σου "κάτσει" δικαστήριο, για να πέσεις στα μαλακά θα πρέπει να εμφανιστείς με κανονικό δίπλωμα (συνήθως περνανε 1-2 χρόνια μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση οπότε προλαβαίνεις να βγάλεις) και να παραστήσεις τον νομοταγή. Αν είναι να ανέβεις κατηγορία , να βγάλεις και το ανάλογο δίπλωμα πρώτα.
    Από εκεί και πέρα αναλαμβάνεις εσύ το ρίσκο. Άλλοι κυκλοφορούν χωρίς καθόλου δίπλωμα για χρόνια και δεν τους έχουν σταματήσει ποτέ. Εσυ αποφασίζεις. Δες και εδώ: http://www.mybike.gr/index.php?showt...δίπλωμα

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    δεν ειναι προβλημα ουτε τα 50ευρω ουτε το δικαστηριο αν τον σταματησουν.
    αν μπλεχτεις σε ατυχημα ομως την ποθτσισες!
    κ ατυχηματα συμβαινουν σε ολους.


    ο μαστορας καλα τα λεει για τα 50ρια.προτιμησε 125 κ πανω(αν κινησαι συχνα δικαβαλο ή βγαινεις σε δρομους που απαιτουν για ωρα μεγαλη ταχυτητα κινησης οπωσδηποτε πανω απο 125).

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2009
    Μηνύματα
    13
    αν θελεις απλα να κανεις τη δουλεια σου ενα 100αρι ειναι οριακα αρκετο. αν θες και κατι παραπανω πηγαινε στα 250.
    ειχα 250, το κλεψανε, εχω τωρα 100αρι και το πουλαω για να παρω παλι 250αρι...

    εξαρταται ποσα θες και μπορεις να δωσεις...

    βεβαια ειναι ενα θεμα και με τα μεταχειρισμενα μιας και αλλαζουν μονα τους ταχυτητα οποτε δεν μπορει ο προηγουμενος να τα ...λιωσει

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι να αλλάξεις μάστορα. Όχι για αυτά που δεν κάνει, αλλά για αυτά που λέει

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2009
    Μηνύματα
    13
    Ta 50aria den exoun mixaniko provlima. einai kai ayta skilia. Apla einai adinama gia na kikloforoun stous dromous...

    kai ayti einai i taoeini mou gnomi

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι να αλλάξεις μάστορα. Όχι για αυτά που δεν κάνει, αλλά για αυτά που λέει
    Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό.

    Ποιές είναι οι απαιτήσεις σου κοπελιά και ποιά η ηλικία σου; Για πόσα χλμ το χρησιμοποιείς ημερησίως; Κυκλοφορείς μόνη ή παίρνεις και δεύτερο άτομο; Πας στο σούπερ μάρκετ; Είσαι ικανοποιημένη με τα χρήματα που δίνεις για βενζίνη και service; Μπορείς να χειριστείς ένα μεγαλύτερο και βαρύτερο όχημα; Σ' ενδιαφέρει ν' ανέβεις κατηγορία ή σε βολεύει το 50άρι;

    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Βεντούζας, VALES, ROAD

    +125..

    άκου εκεί προτροπή του μάστορα..

    αν συμβεί οποιοδηποτε ατύχημα και φταις..

    Αν δεν παίρνεις δικάβαλο, οι αποστάσεις είναι κοντινές, 5-10 χλμ μέσα στην πόλη τότε και ένα zip 50cc 2T μια χαρά είναι.. αλλά αν δεν μας πεις τι ακριβώς θες να κάνεις με αυτό όπως λέει και ο ROAD δεν μπορούμε να σου πούμε..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2009
    Μηνύματα
    13
    αν πεις θελω να κανω 500 μετρα ως το μετρο και αυτο το θελω μονο... σιως σε καλυψει και το 50αρι... Αλλα ειναι (σχεδον) βεβαιο οτι θα γλυκαθεις και θα θες να πας και λιγο παραπανω... Οποτε τοτε δε θα σου φτασει...

    Βεβαια θα συμφωνησω με τους προλαλλησαντες... Πρεπει να μας πεις τι θες να το κανεις, ποσα θελεις να δωσεις... ολα τα καλα

Παρόμοια θέματα

  1. agora scooter 50cc
    από ma8imatikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2010, 15:24
  2. agora scooter ews 700E
    από koufalia-3- στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2009, 15:46
  3. Agora scooter 50cc
    από tehpldn στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2008, 03:58
  4. Agora Scooter
    από DaFFy_R στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2006, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF