Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: Ποιό γρανάζωμα για το 990;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της NikosV650
    Εγγραφή
    17/05/2015
    Μηνύματα
    12

    Ποιό γρανάζωμα για το 990;

    Καλησπερα φιλε και καλοταξιδο, δεν ειδες τετοια διαφορα στην καταναλωση και να ειναι αιτια το γραναζι.... απλα το χερι σου χαλαρωσε οσο το μαθαινεις θα το δουλευεις και πιο χαλαρα... εγω τωρα το ευχαριστιεμαι σε επαρχιακες βολτες και κυμαινομαι στο 6μιση με 7 και εκτος 6στα 100... πολυ σπανια μου χει πεσει και στο 6 παρα αλλα μονο εθνικατα..

    Ειναι το απολυτο μηχανημα λεμεεεεε!!!!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    46
    Ναι ισως κ να εχεις δικιο... αυτο μου ειπε ακριβως κι ενας φιλος που εχει το 990 απ το 07 καινουργιο κ κατι παραπανω ξερει απο μενα που την εχω λιγο καιρο... Anyway θα δειξει με το καιρο... εχω σκοπο να της μεινω πιστος για πολλα χρονια παντως!!! Σε ευχαριστω πολυ Νικολα μου, καλα χλμ να εχεις με τον ΕΡΩΤΑ!!!!

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Θα κολλαει το θρεντ απο τα μελια, προσοχη

    Σχετικα με το γραναζωμα, εχω παρατηρησει κι εγω βελτιωση στην καταναλωση κονταινοντας το. Και ειναι απολυτα φυσιολογικο και αναμενομενο να βελτιωνεται σε οτιδηποτε πλην αυτοκινητοδρομου και γενικα σταθερου γκαζιου.

  4. #4
    Άγη το κόντυνες απο το μπροστά ή απο το πίσω; ειμαι για αλλαγή set και σκέφτομαι αν θα πάω πάλι στο 17-42 (μαμα 17-41) 16-41, ή 17-43 αλλά θα προτιμούσα να μην είναι αλουμινίου το πίσω.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Άγη το κόντυνες απο το μπροστά ή απο το πίσω; ειμαι για αλλαγή set και σκέφτομαι αν θα πάω πάλι στο 17-42 (μαμα 17-41) 16-41, ή 17-43 αλλά θα προτιμούσα να μην είναι αλουμινίου το πίσω.
    Το μεταξονιο ειναι εξισου σημαντικο με την σχεση μεταδοσης. Γενικα τα ψηλα μηχανακια θελουν λιγο μακρυτερα μεταξονια απο τα κοντα και η οδηγηση στο χωμα θελει κοντυτερο μεταξονιο απο οτι στο δρομο.

    Σε γενικες γραμμες το 16/45 ειναι για χωμα, το 17/42 για εθνικη και το 16/42 η 17/45 για τα ενδιαμεσα.

    Οποτε θα ελεγα αν εχεις ψηλη βερσιον να βαλεις 16/(41,42,43) με ενα 45ρι καβαντζα για χωμα και αν εχεις χαμηλη βερσιον να βαλεις 17/(44-45) με ενα μπροστινο 16 καβαντζα για χωμα. Το 17/45 σημειωτεον δινει και μεγαλυτερη ζωη στο σετ αλυσιδα/γραναζια απο ολους τους δυνατους συνδυασμους.

    Ριξε μια ματια στο gearingcommander. Με στοκ αλυσιδα μπορεις να κινηθεις στα δυο ακρα, 16/42 και 17/45 με ασφαλεια. Οποτε επελεξε δοντια στο πισω ωστε να μην βγεις εκτος αυτων των οριων απο αποψη μεταξονιου και να εχεις περιθωρια ρυθμισης. Επισης καλο ειναι τα δοντια να ειναι επιλεγμενα ωστε να εχεις τον μεγαλυτερο αριθμο περιστροφων για same tooth-same link επαφη.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 31/01/2017 στις 10:12.

  6. #6
    Smt έχω αλλά και εσυ super enduro αν δεν κάνω λάθος Η αρχική μου σκέψη είναι για 16-41 μιας και η κοντύτερη μετάδοση εχει δείξει βελτίωση στις χαμηλεσ στροφές και γιατί βρίσκω μπροστινό μαμά με σινεμπλοκ και πίσω ατσάλι (θεωρώ τα αλουμινίου πιο αναλώσιμα και τα υβριδικά πολύ ακριβά για αυτά που υπόσχονται). Εκεί που κολλάω είναι μόνο στην χιλιομετρική απόδοση του σετ με μικρότερο μπροστινό...

    Σορού για το καπέλωμα του θρεντ

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Α ναι, το ξεχασα, σμτ εχεις......Για το αλουμινιου πισω δεν εχω αποψη...ποσο πανε;
    Το μπροστινο παντως το αλλαζω καθε 15κ χλμ περιπου.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 31/01/2017 στις 10:34.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Smt έχω αλλά και εσυ super enduro αν δεν κάνω λάθος Η αρχική μου σκέψη είναι για 16-41 μιας και η κοντύτερη μετάδοση εχει δείξει βελτίωση στις χαμηλεσ στροφές και γιατί βρίσκω μπροστινό μαμά με σινεμπλοκ και πίσω ατσάλι (θεωρώ τα αλουμινίου πιο αναλώσιμα και τα υβριδικά πολύ ακριβά για αυτά που υπόσχονται). Εκεί που κολλάω είναι μόνο στην χιλιομετρική απόδοση του σετ με μικρότερο μπροστινό...

    Σορού για το καπέλωμα του θρεντ
    Ποσους κρικους εχει η αλυσιδα σου, 112;

  9. #9

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    118
    Εισαι σιγουρος; Τοσους εχει το adv. Το δικο σου πρεπει να εχει 112.
    Μπορεις να βαλεις 17/43 ειτε με στοκ αλυσιδα, ειτε με +2 κρικους, δηλαδη 114, αναλογα αν θελεις λιγο κοντυτερο η λιγο μακρυτερο μεταξονιο απο στοκ.

  11. #11
    Όντως στοκ ειναι 112. Aftermarket την δίνουν ως 118 προφανώς και κόβουν links μετά. Πάντως λένε με τη στοκ μπαίνει 17-43 ακόμα και 44 αν γυρίσεις 180 μοίρες τον ρυθμιστή πίσω. Το κακό είναι πως για το smt δεν ταιριάζουν τα γρανάζια του adv και ατσάλινα βγαίνουν μέχρι 42. Τα αλουμινένια έχω διαβάσει πως θέλουν πιο συχνή αλλαγή.
    Μάλλον για 16-41 με βλέπω, είμαι στα 25000 με τη μαμά σωβρακοποιημένη, οποτε αν βγάλω 20k με 16-41 θα είμαι ευχαριστημένος.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Κατι δεν κανεις καλα για να σου αντεχει τοσο λιγο η αλυσιδα!
    Βαλε την καλλιτερη που μπορεις να βρεις, θα βγαλει τα λεφτα της.

  13. #13
    Η αλήθεια είναι πως παίζει να παίρνει και άλλο τεντωμα. Είναι από τα πράγματα που δεν κάνω μόνος μου...
    Θα το πάω στον μάστορα σύντομα όποτε θα δω. Η μαμά είναι Regina, προτείνεις κάποια αξιόλογη;

    Btw μήπως να μας μεταφέρουν σε άλλο θρεντ, του το έσκισα του παιδιού.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι πως παίζει να παίρνει και άλλο τεντωμα. Είναι από τα πράγματα που δεν κάνω μόνος μου...
    Θα το πάω στον μάστορα σύντομα όποτε θα δω. Η μαμά είναι Regina, προτείνεις κάποια αξιόλογη;

    Btw μήπως να μας μεταφέρουν σε άλλο θρεντ, του το έσκισα του παιδιού.
    Θα μας μεταφερουν, που θα παει....
    Εγω παντα εβαζα did x-ring την χρυση.
    Καντο συστημα να αλλαζεις μπροστινο γραναζι καθε 15000 χλμ. Στα 10000χλμ το βαζω αναποδα και στα 15 το πεταω. Βοηθαει στη ζωη της αλυσιδας και ειναι και φτηνο.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    46
    Αγης περα για περα αληθινος!!!αυτο εχω διαβασει κι εγω για το 17/45 κι ισως επρεπε να το κανω....απλα ηταν ολοφρεσκο το σετ κ προτιμησα ν αλλαξω το εμπρος σε 16 που ειναι πιο φθηνο! Μου φαινεται πως δουλευει καλυτερα ετσι στη χρηση που της κανω! Οταν θα θ αλλαξω παντως θα βαλω regina x-ring χρυση με 17/45 γραναζια κ σε πολυ καλη τιμη. 120€ αγορα. Χαοτικε τι λες τωρα προς Θεου!!! εδω ειναι μελοktm φαση που λεει κι ο Αγης...ανοιχτα!!!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Pirelli Λαστιχα για το 950-990
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 16:14
  2. Ήρθε η ώρα για το εντούρο...αλλά ποιο..?
    από MikeG στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 14:54
  3. Ανακοινωση για το Γιωργο
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 13:23
  4. Για το Γιώργο - κι άλλος τρόπος!..
    από wizard στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF