Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 79

Θέμα: R1 & Ταξίδια

  1. #1

    Question R1 & Ταξίδια

    Αρχικά, χαιρετώ την αγαπητή παρέα του Forum… και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
    Πριν 3 μήνες αγόρασα ένα R1 και τώρα που έχει στρώσει λίγο ο καιρός, θέλω σιγά σιγά να ξεκινήσω μερικά κοντινά ταξιδάκια, 500-600ΚΜ το πολύ. Πριν αρχίσω τις εξορμήσεις έχετε να μου δώσετε καμία συμβουλή(σε μηχανολογικό επίπεδο)… Γενικά το R1 ανταπεξέρχεται άνετα σε μεγάλες αποστάσεις? οι ανεβάζει θερμοκρασίες και θα θέλει κάθε 1 ώρα Brake?
    Thinkgs go better with Rock...

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)
    2. Αν δεν ξέρεις τι πήρες, κακώς το πήρες....

    Κι αφού το πήρες, τι ακριβώς ρωτάς τώρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Μηχανή για ταξίδια έχω…(ΤDM900 & GS650). Το θέμα είναι ότι πάντα ήθελα να χτυπήσω και ένα supersport για να πάρω μια γεύση από πίστα. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου άρεσε! γουστάρω πολύ να την οδηγάω και θα ήθελα να την χρησιμοποιώ και εκτός πόλης! Αν θεωρείς ότι δεν είναι μηχανή για ταξίδια, τουλάχιστον προσπάθησε να αιτιολογήσεις την απάντηση σου… Υπάρχει κάτι στο όποιο πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή?

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PaloukiLook
    ..... Αν θεωρείς ότι δεν είναι μηχανή για ταξίδια, τουλάχιστον προσπάθησε να αιτιολογήσεις την απάντηση σου… Υπάρχει κάτι στο όποιο πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή?

    Δεν θεωρώ εγώ κάτι.... δεν ανήκει στην κατηγορία των μηχανών για ταξίδι... άσχετα αν τις καβαλάμε και κάνουμε 1500χλμ σε 2 μέρες...

    Και δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω... απλά μία μέρα, φόρτωσέ την και κάνε 500 χλμ σερί.... κι όχι η μηχανή εκτός από βενζίνη δεν χρειάζεται κάτι άλλο.... Εσύ είναι άλλο θέμα τι θα θες στο τέλος της διαδρομής....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Πιστεύω πως τα νιάτα μου θα ταθούν υπέρ μ και δεν θα χρειάζομαι μασάζ στο τέλος τις διαδρομής…
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

  6. #6
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.886
    Μπορω να γραψω αρκετα πραγματα για την ερωτηση σου αλλα αρκεσου σ'αυτο.

    Πηγα Τσεχια-Τουρκια-2 χ 36ωρα και αρκετα ταξιδια των 500-1000 χλμ. Αν το γουσταρεις δεν καταλαβαινεις τιποτα.

    Tip: Mετα τα 200 κουμπωμα πανω στο ντεποζιτο και enjoy the adrenaline ride!

  7. #7
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)
    2. Αν δεν ξέρεις τι πήρες, κακώς το πήρες....

    Κι αφού το πήρες, τι ακριβώς ρωτάς τώρα;
    Esy ti zori travas re sniper?
    R1 exeis odigisei esy re palikari kai exeis apopsi?
    www.clubcsl.com

  8. #8
    O sniper έτσι απαντάει, καλώς ή κακώς (δηλαδή κακώς)

    φίλε το Ρ1:

    - είναι κουραστικο για τον αναβάτη αφού η στάση του είναι πολύ σκυφτή
    - είναι κουραστικό για τον/την συνεπιβάτη αφού η σέλα/φλούδα είναι σκληρή και η στάση και πάλι σκυφτή και τα μαρσπιέ λίγο ψηλά
    - το μηχανάκι δεν φορτώνεται εύκολα και, το κυριώτερο για πολλούς, όμορφα
    - το μηχανάκι δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα, ίσα ίσα αν είχε φωνή θα σε ευχαριστούσε για την ξεκούραστη διαδρομή, και από θερμοκρασίες θα είναι χαμηλά γιατί θα πηγαίνεις κυρίως με 6η και κάτω από 200 (υποθέτω)

    τώρα από κει και πέρα εσύ μπορεί να την καταβρείς τις πρώτες Ν φορές αλλά κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα προτιμήσεις το ΤΔΜ για ταξίδια

  9. #9
    Φίλε το μηχανάκι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Μια χαρά θα πας και θα γυρίσεις. Οι θερμοκρασίες θα μείνουν χαμηλά όσο δεν έχει κίνηση. Αν βρείς κίνηση η θερμοκρασία ανεβαίνει αρκετά γρήγορα (στο 2005) που έχω αλλά δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ, ούτε με τη θέση οδήγησης είχα ποτέ πρόβλημα (1.78 είμαι).
    Εσύ, θα μας πείς όταν γυρίσεις.
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο!
    http://i132.photobucket.com/albums/q...e-animated.gif
    http://homepages.pathfinder.gr/argi6argi/index.html
    http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=27013

    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει.
    Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Γι' αυτά που διορθώνονται και γι' αυτά που δεν διορθώνονται.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Tip: Mετα τα 200 κουμπωμα πανω στο ντεποζιτο και enjoy the adrenaline ride!
    pssss...2 words: double bubble...

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PaloukiLook
    ............................................θα ήθελα να την χρησιμοποιώ και εκτός πόλης! ................................................Αν θεωρείς ότι δεν είναι μηχανή για ταξίδια, τουλάχιστον προσπάθησε να αιτιολογήσεις την απάντηση σου.............................
    τι ειιιιίπε ο πόντικας, ρεεεε...!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #12
    [B]1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)


    όπα ρε παιδιά δεν χαλαρόνουμε λίγο με τα ss ?
    δηλαδή εγώ που έχω gsxr 600 k7 εδώ κ 1 μήνα περίπου κ πάω κάθε σαββατο σχεδόν 300 κ 400 κμ βόλτα πως γίνεται? έχω σουπερ δυνάμεις κ αντέχω

    κ μια χαρά κατεβαίνω από την μηχανή

    μην σας πω ότι πλέον είμαι πιο άνετος από ότι το bandit που είχα γιατί στις ταχύτητες που πάω ανταπεξέρχεται πιο χαλαρά....

    μήπως το πρόβλημα δεν είναι η διαδρομή αλλά το πόσο κουρασμένα χρόνια έχουμε στην πλάτη μας?
    και το πως πάμε στο δρόμο?

    γιατί κ εγώ φοβόμουν πριν πάρω το gixxer για το ότι θα βγαίνω βόλτα κ θα κατεβαίνω σακάτης κ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

    έλεος πια

    (δεν αναφαίρομαι σε εσένα προσωπικά αλλά στα άπειρα ποστ που υπάρχουν στο φόρουμ για το θέμα αυτό..απλά πλέον και εγώ μπορώ να έχω άποψη)

    μια χαρά βολτούλες θα πάς κ θα το ευχαριστηθείς όσο δεν φαντάζεσαι....(αρκεί να μην είναι διαδρομή με φανάρια κ μποτιλιαρίσματα....)

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2

    δηλαδή εγώ που έχω gsxr 600 k7 εδώ κ 1 μήνα περίπου κ πάω κάθε σαββατο σχεδόν 300 κ 400 κμ βόλτα πως γίνεται? έχω σουπερ δυνάμεις κ αντέχω
    εσύ είσαι πάνω στην παύλα ακόμη...

    κάτσε να κλείσεις χρόνο...

  14. #14
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    Μην ακους τον sniper, ειναι πικραμενος γιατι εχει Honda :rotflmao:

    Anyway ο ορος ταξιδι δεν ακουγετε ωραιος. Βολτα 600χλμ ομως κανουμε συχνα.

    Και πραγματικα το R1 ειναι το πιο ανετο (οσο αφορα 2004-2006). οπως γραφτηκε κουμπονεις και πας 200αρες+.

    Μια αλλη Ζελατινα (εβαλα PUIG γαμαει!) νομιζω θα βοηθουσε παρα πολυ! Επισης εχει μια η Yamaha σαν ομορφια δεν λεει πολλα αλλα κανει τρελη δουλεια!

    Θερμοκρασια 75 kai καλοκαιρι 83-84 maximum.

    Ολα αυτα μονος. Δικαβαλο ειναι πικρα. Υπαρχει γκρινια απο την παντοφλα
    Ειναι πολυ ψηλα η θεση με αποτελεσμα να παλευει με τον αερα, να ποναει η μεση να καιγετε η κωλαρ...αγχμ.. το ποπουδακι της, τα μπουτια της και φυσικα οταν σταματας να βρωμαει απο τον στροβιλισμο που κανουν τα καυσαερια....

    Η κλασσικη ατακα δηλαδη θα ειναι "Αχχχ Αγαπη μου, μυριζεις Ρενα".....

    Επισης θα ηθελα να πω οτι πρεπει να σκεφτεσαι πριν ξεκινησεις μια τετοια μεγαλη βολτα τη θελεις.... Να φτασεις γρηγορα, η να πας νορμαλ(φτανεις πιο γρηγορα) ? Εαν θες να πας γρηγορα, πιστεψε με και 300αρες να πας και εγω με 150 την ιδια ωρα θα φτασουμε.

    Ειναι πολυ απλο. Εαν κρατησεις μια ταχυτητα 150-170 θα βγαζεις μια αυτονομια 180-200χλμ και μετα ρεζερβα. Εαν ανεβασεις ρυθμο θα σταματας καθε λιγο και λιγακι και θα χανεις χρονο.
    Εχω φτασει την Ρενα καθε 120-130χλμ αναβε ρεζερβα. Πηγαινα γληγορα πονεσε η τσεπη μου, ασχημα (και η πλατη,μεση,χερια,σβερκο)

    Ααα... και μην μασας εγω εχω σαμαρια, και tail-bag και μια τσαντα πλατης. Το φορτωνω καργα και με κοιτανε σαν τρελο! δεν μασαει ! Παιρνεις πραγματα για 7μερες χαλαρα. Ολα απο την OXFORD.

    http://a286.ac-images.myspacecdn.com...aebf46e0b5.jpg

    http://a789.ac-images.myspacecdn.com...06dcc24ef4.jpg

    http://a518.ac-images.myspacecdn.com...83b92316b5.jpg

  15. #15
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
    [B]όπα ρε παιδιά δεν χαλαρόνουμε λίγο με τα ss ?
    δηλαδή εγώ που έχω gsxr 600 k7 εδώ κ 1 μήνα περίπου κ πάω κάθε σαββατο σχεδόν 300 κ 400 κμ βόλτα πως γίνεται?
    εμ, πως γίνεται?

    φίλε ΟΛΑ γίνονται, (σήμερα) ακόμη και του σπανού τα γένια γίνονται.

    γνωστός πήγαινε ναύπλιο μια φορά τον μήνα με glx.

    τι θες να πεις λοιπόν, οτι ένα ss κατασκευάστηκε με σκοπό τον τουρισμό?

    επειδή ΕΣΥ το κάνεις, και τι?

    πρέπει να το κάνουν και άλλοι?

    με το μηχανάκι σου μπορεις να κάνεις οτι γουστΕρνεις. Όταν κάποιος όμως ερωτά πρέπει να ακούει πρωτα το σωστό.

    Και είναι σωστό ΟΤΙ ΕΝΑ ςς ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟ/ΒΟΛΤΕΣ 500ΧΛΜ/ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ /ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ.

    τόσο απλά.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R1 Vs Busa...
    από DEMINIO στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2004, 05:16
  2. Μηχανικός/Συνεργείο για R1 '03
    από RapidShade στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 09:05
  3. Πρόβλημα στα R1 2004... Κιόλας???
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 11:47
  4. Neo sugritiko YZF-R1 FIREBLADE GSX-R100 ZX-10
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 20:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF