Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ερώτηση περί δερμάτινου παντελονιού

  1. #1
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238

    Ερώτηση περί δερμάτινου παντελονιού

    Χτες έκανα ένα search για αγορά ενός δερμάτινου παντελονιού που θέλω να αγοράσω. Κατά την δοκιμή κάποιων (Dainese Firefly και Dainese Delta, όπως κι ενός Spyke) διαπίστωσα πως είναι φοβερά άβολα στην πρώτη επαφή. Οι μαγαζάτορες μου είπαν ότι έτσι πρέπει να είναι. Το παντελόνι πρέπει να είναι πολύ σφιχτό πάνω σου στην αρχή γιατί μετά που θα ανοίξει να μην σου είναι σαν πυτζάμα.Πραγματικά ένιωθα πολύ άβολα, και ειδικά όταν δοκίμασα να ανέβω στη μοτό. Το σημείο στο καβάλο τεντώνει τόσο πολύ που νομίζεις ότι θα ανοίξουν οι ραφές σε 'κείνο το σημείο!
    Οι δε κλειδώσεις στα γόνατα είναι ασφυκτικά πιεσμένες (ειδικά στην πίσω πλευρά του γονάτου, εκεί που διπλώνει το πόδι)
    Έτσι πρέπει να είναι ρε παιδιά? Δεν έχω εμπειρία από δερμάτινα παντελόνια και δεν ξέρω. Εγώ ένα που έχω από παλιά (φτηνό σχετικά και με χωρίς προστατευτικά στα γόνατα) μου κάθεται άνετα.

    Και κάτι ακόμα. Το Spyke που δοκίμασα (και που μου άρεσε και περισσότερο αφού ταιριάζει και χρωματικά με το Spyke μπουφάν μου) ήταν διάτρητο. Το είχαν σε προσφορά στα 200? (από 370 μου είπαν) Το συγκεκριμένο όπως όλα που δοκίμασα ήταν κι αυτό σφιχτό, αλλά το ερώτημά μου είναι τι παίζει που είναι διάτρητο? Φοριέται μόνο σε θερμοκρασίες καλές και πάνω? (πχ πάνω από 18°C ) ή δεν ενοχλεί ιδιαίτερα? Αξίζει δηλαδή μια αγορά ενός διάτρητου παντελονιού για κάποιον που δεν μπαίνει πίστα, αλλά ταξιδεύει συχνά χειμώνα καλοκαίρι? Θα χρειαστώ σίγουρα αντιανεμικό ισοθερμικό για να φοριέται και με χαμηλότερες θερμοκρασίες?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  2. #2

    Re: Ερώτηση περί δερμάτινου παντελονιού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
    Χτες έκανα ένα search για αγορά ενός δερμάτινου παντελονιού που θέλω να αγοράσω. Κατά την δοκιμή κάποιων (Dainese Firefly και Dainese Delta, όπως κι ενός Spyke) διαπίστωσα πως είναι φοβερά άβολα στην πρώτη επαφή. Οι μαγαζάτορες μου είπαν ότι έτσι πρέπει να είναι. Το παντελόνι πρέπει να είναι πολύ σφιχτό πάνω σου στην αρχή γιατί μετά που θα ανοίξει να μην σου είναι σαν πυτζάμα.
    σωστό

    Το σημείο στο καβάλο τεντώνει τόσο πολύ που νομίζεις ότι θα ανοίξουν οι ραφές σε 'κείνο το σημείο!
    Οι δε κλειδώσεις στα γόνατα είναι ασφυκτικά πιεσμένες (ειδικά στην πίσω πλευρά του γονάτου, εκεί που διπλώνει το πόδι)
    τώρα, το τόσο που περιγράφεις ίσως είναι υπερβολη, αν και είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς απο το πληκτρολόγιο. Πάντως για τα σημεία πίσω απο τα γόνατα θέλει προσοχή, μπορεί να σου κόψει τη κυκλοφορία του αίματος. Δεν έχει υφασμάτινο τμήμα εκεί?

    ...αλλά το ερώτημά μου είναι τι παίζει που είναι διάτρητο? Φοριέται μόνο σε θερμοκρασίες καλές και πάνω? (πχ πάνω από 18°C ) ή δεν ενοχλεί ιδιαίτερα? Αξίζει δηλαδή μια αγορά ενός διάτρητου παντελονιού για κάποιον που δεν μπαίνει πίστα, αλλά ταξιδεύει συχνά χειμώνα καλοκαίρι? Θα χρειαστώ σίγουρα αντιανεμικό ισοθερμικό για να φοριέται και με χαμηλότερες θερμοκρασίες?
    εξαρτάται το πόσο διάτρητο είναι. Με ένα αντιανεμικό απο μέσα μάλλον θα αντέχεις σε θερμοκρασίες λίγο κάτω απο τους 20°C (μη ξεχνάς ότι με την ταχύτητα η αίσθηση του κρύου εντείνεται).
    Θα μπάζει, αυτό είναι σίγουρο. Καταχείμωνο λογικά θα είναι αδύνατο να το φορέσεις, ακόμα και με αντιανεμικό απο μέσα...

  3. #3
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238

    Re: Re: Ερώτηση περί δερμάτινου παντελονιού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    σωστό

    τώρα, το τόσο που περιγράφεις ίσως είναι υπερβολη, αν και είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς απο το πληκτρολόγιο. Πάντως για τα σημεία πίσω απο τα γόνατα θέλει προσοχή, μπορεί να σου κόψει τη κυκλοφορία του αίματος. Δεν έχει υφασμάτινο τμήμα εκεί?

    Είχε, αλλά παρόλα αυτά ήταν πάρα πολύ σφιχτό. Τώρα βέβαια, μόνο σε 52άρι τα είχε και τα δύο, κι εγώ είμαι 1,92 και 95 κιλά. Δε νομίζω λοιπόν να είναι 52 το νούμερό μου. Πιστεύω παίζω σε 54 ή και 56 ακόμα (αναλόγως της φόρμας) Πλάκα πλάκα τώρα που το λες, μετά τόση ώρα που το φορούσα και καθόμουν σε ένα σκαμπό, ένιωσα κάπως τα πόδια μου από τα γόνατα και κάτω

    εξαρτάται το πόσο διάτρητο είναι. Με ένα αντιανεμικό απο μέσα μάλλον θα αντέχεις σε θερμοκρασίες λίγο κάτω απο τους 20°C (μη ξεχνάς ότι με την ταχύτητα η αίσθηση του κρύου εντείνεται).
    Θα μπάζει, αυτό είναι σίγουρο. Καταχείμωνο λογικά θα είναι αδύνατο να το φορέσεις, ακόμα και με αντιανεμικό απο μέσα...
    Σ' αυτό με κάλυψες πλήρως. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα. Εδώ με αυτό που έχω, που δεν είναι καν διάτρητο, και πιάσω καμιά κορυφογραμμή που η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 10°C την ψιλοακούω...πόσο μάλλον με το διάτρητο! Οπότε άκυρο αυτό.
    Θα πάω να δω κι ένα alpinestar σήμερα μήπως και μου ταιριάζει καλύτερα η φόρμα του.
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    μεσα απο δερμα δεν χωραει με τιποτα ενα αντιανεμικο+λεπτο φλις;;

    υφασμα απαραιτητα πισω απτο γονατο;

    μεσα απο δερματινο μπουφαν μαζι με τη μονωση του χωραει ενα χοντρο φλις ή πουλοβερ;
    αφου ανοιξει..

    δεν εχω ιδεα απο δερμα..

  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Άλεξ... είσαι κλασσικό 54αρι... Αυτό είναι το νούμερο για το ύψος και τα κιλά που αναφέρεις... το 52 μόνο σαν δεύτερη επιδερμίδα θα σου κάνει.

    bentouza... το δερμάτινο κανονικά δεν πρέπει να χωράει απολύτως τίποτα απο μέσα για να έχει και την καλύτερη εφαρμογή πάνω σου και να μην "σακουλιάζει" μετά. Ειδικά αν στο jacket έχει και προστασίας για να μην έρθει το κόκκαλο του αγκώνα στον βραχιόνα σου, θα το φοράς το πολύ με ενα πουκάμισο.

    Αν το jacket είναι επώνυμο και φέρει προδιαγραφές η μόνωση που έχει απο μόνο του μέσα σαν πρόσθετη , θα σε προστατεύει μέχρι και σε 0 βαθμούς Celsious σε σταθερό περιβάλλον.

    Το δέρμα γενικά αν μιλάμε για εξοπλισμό μηχανης θα πρέπει να έχει όσο το δυνατόν αμεσότερη εφαρμογή στο σώμα σου , για να έχει την κατάλληλη φόρμα αλλά και να διατηρεί στο σωστό σημείο τις προστασίες για τα όστα/συνδέσμους σου.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    bentouza... το δερμάτινο κανονικά δεν πρέπει να χωράει απολύτως τίποτα απο μέσα για να έχει και την καλύτερη εφαρμογή πάνω σου και να μην "σακουλιάζει" μετά. Ειδικά αν στο jacket έχει και προστασίας για να μην έρθει το κόκκαλο του αγκώνα στον βραχιόνα σου, θα το φοράς το πολύ με ενα πουκάμισο.

    Αν το jacket είναι επώνυμο και φέρει προδιαγραφές η μόνωση που έχει απο μόνο του μέσα σαν πρόσθετη , θα σε προστατεύει μέχρι και σε 0 βαθμούς Celsious σε σταθερό περιβάλλον.

    Το δέρμα γενικά αν μιλάμε για εξοπλισμό μηχανης θα πρέπει να έχει όσο το δυνατόν αμεσότερη εφαρμογή στο σώμα σου , για να έχει την κατάλληλη φόρμα αλλά και να διατηρεί στο σωστό σημείο τις προστασίες για τα όστα/συνδέσμους σου.

    Gandalf
    οκ.
    αρα για να δοκιμασω και να βρω το νουμερο μου παω με μια λεπτη μπλουζα. αλλα το δοκιμαζω με την επενδυση του η χωρις;;
    κ το περνω τοσο μικτο οσο να μπορω να κανω κινησεις πανω στο μηχανακι σωστα;

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση Περι Κλησεωσ
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 10:22
  2. Ερώτηση περί AutoRoute
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2005, 01:52
  3. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21
  4. Ερώτηση περι ανταλλαγής
    από S. Goofy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 13:04
  5. Ερωτηση περι τρακαρισματος
    από BlueRider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 08:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF