Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

  1. #1
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

    Έχω λίγο μπερδευτεί. Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

    Και το λέω αυτό με αφορμή τον χρήστη Kalafan ο οποίος από τότε που βρίσκεται εδώ μέσα δεν έχει ποστάρει τίποτε άλλο παρα ΜΟΝΟ ΑΓΓΕΛΙΕΣ πώλησης πραγμάτων το 90% των οποίων είναι κιτάκια Xenon.

    Και μήν μου πείτε ότι όλα είναι πράγματα του ίδιου που για κάποιο λόγω δεν τα θέλει και τα πουλάει, γιατί πόσα φανάρια να έχει η μηχανή του (εαν έχει) και το αυτοκίνητό του μαζί....???

    Δεν νομίζω ότι είναι ο πιο έξυπνος εδώ μέσα. Κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι φυσικά ξέρουμε από που να αγοράσουμε κιτάκια xenon για 60 ευρώ το ζευγάρι και να τα πουλάω εδώ μέσα 60 ευρώ το ένα.

    Πέστε μου όμως ότι το Moto.gr μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ηλεκτρονικό κατάστημα για να βγάζουμε χρήματα και να αρχίσω να το κάνω κι εγώ. Εύκολο είναι. Απλά είχα την αντίθετη εντύπωση για το forum και τις αγγελίες. Ότι δεν έχουν αυτό το σκοπό και αυτή την χρησιμότητα. Τουλάχιστον αν είναι να το χρησιμοποιήσουμε έτσι, ας βγάζουμε και ενα ποσοστό για το moto.gr, για τα παιδιά που αφιλοκερδώς έχουν στήσει και συντηρούν αυτή την κοινότητα. Αλλιώς ας πάει ο καθένας στο ebay και να τα πουλάει εκεί όπου δεν είναι και τζάμπα.

    Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πάντως.

  2. #2
    υπαρχει καποιος κανονας που πρεπει να ακολουθουμε οσο ειαμστε μελη;;;
    πχ...σε ποια ποστακια η θρεντακια πρεπει να συμμετεχουμε και σε ποια οχι;;


  3. #3

    Re: Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πάντως.
    Στάκα λίγο ρε senninha.

    Την πιθανότητα να μην τον πήρε κάποιος mod χαμπάρι την αποκλείεις δλδ;
    Θα το δούμε το θέμα. No worries.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
    υπαρχει καποιος κανονας που πρεπει να ακολουθουμε οσο ειαμστε μελη;;;
    πχ...σε ποια ποστακια η θρεντακια πρεπει να συμμετεχουμε και σε ποια οχι;;

    Δεν επιτρέπεται η πώληση από εμπόρους
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Αναφορά σε κάποιο διαχειριστή του εν λόγω θρέντ έγινε?

  6. #6

    Re: Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Έχω λίγο μπερδευτεί. Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?
    ....
    Δεν καταλαβαίνω πού μπορεί να είναι το πρόβλημα...
    Επειδή ίσως κάποιος δεν ενδιαφέρεται να μοιραστεί εμπειρίες, να πει κάτι ή και να spamάρει μερικές φορές είναι άδικο??

    Από την στιγμή που υπάρχουν οι Αγγελίες αυτόματα έχει δικαίωμα ο κάθε χρήστης να «πουλήσει» και όποιος ενδιαφέρεται να «αγοράσει»
    όσο για τις τιμές, εάν θέλει ο ενδιαφερόμενος προχωράει στην αγορά ή όχι...

    Και μου χτυπάει άσχημα που ανέφερες και το nick του ανθρώπου και με BOLD . Ότι και να είναι, όποιος και εαν είναι...


    Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.

  7. #7

    Re: Re: Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
    Από την στιγμή που υπάρχουν οι Αγγελίες αυτόματα έχει δικαίωμα ο κάθε χρήστης να «πουλήσει» και όποιος ενδιαφέρεται να «αγοράσει»
    όσο για τις τιμές, εάν θέλει ο ενδιαφερόμενος προχωράει στην αγορά ή όχι...
    Και μου χτυπάει άσχημα που ανέφερες και το nick του ανθρώπου και με BOLD . Ότι και να είναι, όποιος και εαν είναι...
    Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.
    Χριστίνα, άλλο έχω κατι και το πουλάω, άλλο φέρνω πράγματα σαν έμπορος και τα προωθώ στο φόρουμ εν είδει αγγελίας

    Οι ιδιοκτήτες του σάιτ και του φόρουμ έχουν ξεκαθαρίσει οτι δε θέλουν το δεύτερο, οπότε...

    Τα συγκεκριμένα ποστ που αναφέρει ο senninha πάντως δεν τα πήρε το μάτι μου
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν επιτρέπεται η πώληση από εμπόρους
    α οκ, σορρυ δεν καταλαβα οτι ειναι εμπορος

  9. #9
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    1) Τα ίδια ακριβώς είχα αναφέρει πριν να γράψω αυτό και σε ποστ του ίδιου. Μιλώντας μάλιστα σε πρώτο πρόσωπο για να τα διαβάσει και αν θέλει να απαντήσει. Δεν το βρίσκω το εν λόγω ποστ και πιθανόν να το έσβησε ο ίδιος. Γι αυτό και έγραψα αυτό. Οπότε θεωρώ ότι είμαι εντάξει με την δεοντολογία.

    2) Δεν έχω να κρυφτώ από κανέναν και λέω τα πράγματα με το όνομά τους όπως θεωρώ ότι είναι το καλύτερο. Όπως αναφέρω θέλω τις γνώμες όλων (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου) και έχω αποδείξει ότι όταν κάνω λάθος έχω το θάρος να ζητήσω συγνώμη. Οπότε εδώ είμαστε και θα δείξει. Θα ήταν καλύτερα να μην το γράψω να αναφέρω τα σχετικά, όλοι να το έχουν καταλάβει στο τέλος και εγώ να το αφήνω απλά να εννοείται? Θα ήταν καλύτερο αυτό? Για εμένα όχι.

    3) Δεν τα έχω με τους διαχειριστές και συγνώμη εαν κάποιος κατάλαβε αυτό. Μια παρατήρηση για όλους έκανα. Φυσικά και οι εθελοντές διαχειριστες δεν μπορούν να προλάβουν τα πάντα μόνοι τους.

    4) Δεν είμαι υπέρ του να κάνω μια καταγγελία κατευθείαν χωρίς να έχω ακούσει τον άλλο πρώτα γιατί πάντα μπορεί να κάνεις και λάθος.

    5) Τίποτε δεν απαγορεύεται και τυπικώς νομίζω ότι όλοι έιναι ΟΚ. Επίσης δεν απαγορεύεται να spamαρεις αγγελίες ή να τις υπονομεύεις αλλα όλοι σας νομίζω ότι πιστεύετε ότι αυτό δεν πρέπει να γίνεται. Ανάλογα πιστεύω ότι δεν πρέπει να εκμεταλεύεσαι τον χώρο ενος ελεύθερου forum για να κερδίσεις χρήματα. Μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας έμπορος αλλα το να αγοράζεις κάτι με Χ ευρώ και να το πουλάς 2Χ ευρώ κατ'εξακολούθηση σε κάνει κάτι περίπου τέτοιο. Ειδικά εαν δεν έχεις συμμετέχει σε τίποτε αλλο εδώ μέσα.

    6) Και δεν κατάλλαβα γιατί ρε xrlantz γιατί μου την λές? Εαν όλα είναι καλά με τον kalafan εμένα γιατί με κατηγορείς? Δεν τον έβρισα, δεν τον κακοχαρακτήρησα. Είπα απλώς ότι εαν όντως επιτρέπεται (ηθικά έστω) να γίνεται κάτι τέτοιο εδώ μέσα, να το ξέρω να το κάνω κι εγώ. Τι το κακό βρίσκεις σε αυτό? Ή κάτι γίνεται αποδεκτό γενικά ή δεν γίνεται. Εσύ τι λες μπορώ να το κάνω κι εγώ? Και θα σας τα πουλάω 40ευρώ το ένα να σας κάνω και σκόντο να είμαι και ανταγωνιστικός.....

    6) Μπορεί να έχω παρεξηγήσει την όλη υπόθεση γι αυτό και ρωτάω τους υπόλοιπους.

  10. #10
    Θα πρέπει να απαντήσει ο περί ου ο λόγος για να μας πει και την δική του άποψη.

  11. #11
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    1) Τα ίδια ακριβώς είχα αναφέρει πριν να γράψω αυτό και σε ποστ του ίδιου. Μιλώντας μάλιστα σε πρώτο πρόσωπο για να τα διαβάσει και αν θέλει να απαντήσει. Δεν το βρίσκω το εν λόγω ποστ και πιθανόν να το έσβησε ο ίδιος. Γι αυτό και έγραψα αυτό. Οπότε θεωρώ ότι είμαι εντάξει με την δεοντολογία.

    2) Δεν έχω να κρυφτώ από κανέναν και λέω τα πράγματα με το όνομά τους όπως θεωρώ ότι είναι το καλύτερο. Όπως αναφέρω θέλω τις γνώμες όλων (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου) και έχω αποδείξει ότι όταν κάνω λάθος έχω το θάρος να ζητήσω συγνώμη. Οπότε εδώ είμαστε και θα δείξει. Θα ήταν καλύτερα να μην το γράψω να αναφέρω τα σχετικά, όλοι να το έχουν καταλάβει στο τέλος και εγώ να το αφήνω απλά να εννοείται? Θα ήταν καλύτερο αυτό? Για εμένα όχι.

    3) Δεν τα έχω με τους διαχειριστές και συγνώμη εαν κάποιος κατάλαβε αυτό. Μια παρατήρηση για όλους έκανα. Φυσικά και οι εθελοντές διαχειριστες δεν μπορούν να προλάβουν τα πάντα μόνοι τους.

    4) Δεν είμαι υπέρ του να κάνω μια καταγγελία κατευθείαν χωρίς να έχω ακούσει τον άλλο πρώτα γιατί πάντα μπορεί να κάνεις και λάθος.

    5) Τίποτε δεν απαγορεύεται και τυπικώς νομίζω ότι όλοι έιναι ΟΚ. Επίσης δεν απαγορεύεται να spamαρεις αγγελίες ή να τις υπονομεύεις αλλα όλοι σας νομίζω ότι πιστεύετε ότι αυτό δεν πρέπει να γίνεται. Ανάλογα πιστεύω ότι δεν πρέπει να εκμεταλεύεσαι τον χώρο ενος ελεύθερου forum για να κερδίσεις χρήματα. Μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας έμπορος αλλα το να αγοράζεις κάτι με Χ ευρώ και να το πουλάς 2Χ ευρώ κατ'εξακολούθηση σε κάνει κάτι περίπου τέτοιο. Ειδικά εαν δεν έχεις συμμετέχει σε τίποτε αλλο εδώ μέσα.

    6) Και δεν κατάλλαβα γιατί ρε xrlantz γιατί μου την λές? Εαν όλα είναι καλά με τον kalafan εμένα γιατί με κατηγορείς? Δεν τον έβρισα, δεν τον κακοχαρακτήρησα. Είπα απλώς ότι εαν όντως επιτρέπεται (ηθικά έστω) να γίνεται κάτι τέτοιο εδώ μέσα, να το ξέρω να το κάνω κι εγώ. Τι το κακό βρίσκεις σε αυτό? Ή κάτι γίνεται αποδεκτό γενικά ή δεν γίνεται. Εσύ τι λες μπορώ να το κάνω κι εγώ? Και θα σας τα πουλάω 40ευρώ το ένα να σας κάνω και σκόντο να είμαι και ανταγωνιστικός.....

    6) Μπορεί να έχω παρεξηγήσει την όλη υπόθεση γι αυτό και ρωτάω τους υπόλοιπους.
    εχεις δικαιο σε ολα αλλα δεν προκειτε να το βρεις για κατι καποτε το προσπαθησα και εγω και τελικα διαγραφηκα απο μονος μου
    μου δωσανε να καταλαβω οτι ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  12. #12
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Να εξηγησω κατι που ισως δεν εχετε καταλαβει, εγω ειμαι που συνηθως σβηνω το σπαμ και τα λοιπα ασχετα στις αγγελιες, εγω ειμαι που προσπαθω να μην υπαρχουν επαγγελματιες που εμπορευοντε μεσα απο το μοτο, το κανω αυτο ακολουθωντας καποιες οδηγιες, αλλα ισως δεν εχετε καταλαβει οτι ουτε εγω, ουτε κανενας αλλος μοντ δεν το κανει αυτο σαν δουλεια, εχω την δουλεια μου και την οικογενεια μου, και στο λιγο ελευθερο χρονο που εχω προσπαθω να καθαριζω και τις αγγελιες. Γινοντε λαθη και ξεχναω καμια φορα, αλλα τι να κανουμε ρε παιδια.
    βοηθηστε ολοι ακολουθωντας τις οδηγιες που υπαρχουν στις αγγελιες και θα ειναι ολα πολυ καλυτερα
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #13
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ

    μου δωσανε να καταλαβω οτι ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει
    Δεν είναι ακριβώς έτσι.Κι εγώ είχα στραβώσει παλιότερα με κάποιον-έμπορο όπως αποδείχθηκε-τον έδωσα κανονικά,όπως τώρα ο Seninha και,απ' ό,τι φαίνεται,πήρε κίτρινη.
    Τι άλλα;Α ναι!Ο θείος ο Εφιάλτης όπως σάς έλεγα...
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  14. #14
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το είπα και πιο πριν το ξαναλέω και τώρα. Δεν έχουμε τίποτε με τους mods. Πιο πολύ το έβαλα για να δείξω στον ίδιο ότι καταλαβαίνουμε τι κάνει και ίσως για να ακούσω και την άποψή του (Αν και αν ήθελε θα απαντούσε στο δικό του ποστ και δεν θα το έσβηνε). Να ξέρετε ότι όλοι μας εκτιμούμε πολύ την εθελοντική εργασία όλων όπως και των παιδιών που έστησαν και συντηρούν αυτό το χώρο.

  15. #15
    Δε θα μπορούσα να είμαι πιο σύμφωνος με τον SeNNinhA.

    Έχω βαρεθεί να βλέπω μέσα σε χώρους συζητήσεων εξειδικευμένων ενδιαφερόντων να κινούνται με ¨πλάγιους¨τρόπους επιτήδειοι με σκοπό το προσωπικό τους κέρδος και με δήθεν πάτημα την ¨εξυπηρέτηση¨όσων δε γνωρίζουν.

    Είναι τραγικό ένα τόσο φιλελεύθερο – σοσιαλιστικό στα όρια του αναρχικού – μέσο επικοινωνίας (τόσο το internet γενικότερα, όσο και τα communities ειδικότερα) να εξυπηρετεί τέτοιες σκοπιμότητες.

    Θα μου πείτε, αυτό δεν συμβαίνει χρόνια; Αυτό δε συνέβαινε παλιότερα και στις έντυπες αγγελίες στις εφημερίδες; Πόσοι όμως από εμάς όταν ακούσαμε πχ ότι το σπίτι είναι από μεσίτη ή ότι το αυτοκίνητο/μηχανάκι είναι από κατάστημα κλείσαμε αμέσως το τηλέφωνο;

    Γιατί όποιος χρησιμοποιεί επαγγελματικά τις αγγελίες να μην διευκρινίζει ότι είναι έμπορος/εισαγωγέας; Γιατί να μην υπάρχει διαφοροποίηση από τα υπόλοιπα πραγματικά ¨μέλη¨ της κοινότητας; Επαρχούν σε άλλα forum εξαιρετικοί δηλωμένοι επαγγελματίες που κάνουν άριστα την δουλειά τους και με υποδειγματική εξυπηρέτηση. Η προσπάθεια όμως σύγχυσης (του αγοραστή) και ανακατέματος με το πλήθος (των ενεργών μελών σε όλες τις συζητήσεις ή ακόμα και δραστηριότητες εν προκειμένο) προκαλεί απέχθεια.

    Κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να απαγορεύονται οι αγγελίες από εμπόρους, αλλά σε ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να υπάρχει ειλικρινείς διαχωρισμός ανάμεσα στις αγγελίες που είναι από ιδιώτες και στις αγγελίες που είναι από εμπόρους/εισαγωγείς. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απωθημενα που εχετε για το Moto.gr
    από crs-k στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 274
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2010, 12:22
  2. GPS για το moto.gr
    από christostr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 21:35
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 18:22
  4. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2006, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF