Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

  1. #1
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154

    Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Είμαι στη διαδικασία αναζήτησης ενός χειμερινού κατά βάση μπουφάν, για καθημερινή χρήση, για τα επόμενα κάμποσα χρόνια, όσο περισσότερο αντέξει.
    Έχω ρίξει μια ματιά στο Internet αλλά είμαι πρόθυμος να δώσω τα φραγκάκια μου σε κάποιο μαγαζί εδώ ΑΝ μου κάνει μια συμφέρουσα προσφορά π.χ. δόσεις.
    Οπότε, πηγαίνω σε ένα μαγαζί στην Αχαρνών που είναι κοντά μου, να δοκιμάσω 2-3 μοντελάκια και να παζαρέψω αλλά ο ευγενέστατος υπάλληλος μου λέει πως δεν έχει νούμερα για εμένα λόγω της απεργίας μπλα μπλα, δεν έχει σημασία.
    Με ενημερώνει πως την ερχόμενη εβδομάδα (πιθανότατα) θα παραλάβει τις παραγγελίες του και μου δείχνει στο κομπιούτερ του, στο website του κατασκευαστή, 1-2 μπουφανάκια που περιμένει.
    Το website αυτό πουλάει επίσης λιανική και δείχνει τιμές, ρωτάμε αν αυτή θα είναι η τιμή του τάδε προϊόντος (μας φάνηκε εκτός budget) και ο πωλητής μας λέει πως θα βάλει 23% ΦΠΑ πάνω σε αυτή!

    Χίλια συγγνώμη κιόλας αλλά φαίνεται μας περνάνε για μαλάκες. Για ποιό λόγο να πάω στο κατάστημα να δώσω 23% πάνω για ένα προϊόν που μπορώ να πάρω από το κατασκευαστή με 15-20? μεταφορικά στην πόρτα μου; Ρε παιδιά έλεος, οι εποχές είναι δύσκολες, είναι δυνατόν να πληρώσω 23% περισσότερα από τον Ιταλό / Γερμανό / Ισπανό γιατί έτσι; Δεν πρέπει και οι έμποροι να συμπιέσουν κάπως τα κέρδη τους; 23% πάνω στη λιανική!!! Ντροπή!

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
    23% πάνω στη λιανική!!! Ντροπή!
    17% εχει ο Ιταλος .... οποτε η διαφορα ειναι στο 6%

  3. #3
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154

    Re: Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    17% εχει ο Ιταλος .... οποτε η διαφορα ειναι στο 6%
    Μάλλον δεν ήμουν σαφής... στην αναγραφόμενη τιμή συμπεριλαβάνεται ΦΠΑ.

  4. #4

    Re: Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    17% εχει ο Ιταλος .... οποτε η διαφορα ειναι στο 6%
    +1

    Ψάξε όμως και σε άλλα μαγαζιά. Το δικό μου το μπουφάν το είχα βρει στην Ισπανία με την καλύτερη τιμή, αλλα τελικά βρήκα μαγαζί εδώ που το ειχε 10-15€ ακριβότερα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω απ΄έξω.

    Τι μπουφάν ψάχνεις?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154

    Re: Re: Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    +1

    Ψάξε όμως και σε άλλα μαγαζιά. Το δικό μου το μπουφάν το είχα βρει στην Ισπανία με την καλύτερη τιμή, αλλα τελικά βρήκα μαγαζί εδώ που το ειχε 10-15€ ακριβότερα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω απ΄έξω.

    Τι μπουφάν ψάχνεις?
    Δίνω άνετα 50-60 ? παραπάνω σε έναν λογικό έμπορο αλλά δυστυχώς δεν έχω χρονικά περιθώρια να γυρίσω όλο το λεκανοπέδιο - εννοείται πως θα πάω σε 2-3 μαγαζιά ακόμα, στο συγκεκριμένο ποτέ ξανά.

    Ψάχνω μπουφάν 3/4, Cordura καλή ποιότητας ή αντίστοιχο συνθετικό, με Gore-tex ή αντίστοιχη επένδυση, σε οποιαδήποτε μάρκα και είμαι πρόθυμος να το πληρώσω. Δεν θέλω να μου τον πιάσουν όμως...

  6. #6
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Re: Re: Re: Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
    Δίνω άνετα 50-60 ? παραπάνω σε έναν λογικό έμπορο αλλά δυστυχώς δεν έχω χρονικά περιθώρια να γυρίσω όλο το λεκανοπέδιο - εννοείται πως θα πάω σε 2-3 μαγαζιά ακόμα, στο συγκεκριμένο ποτέ ξανά.

    Ψάχνω μπουφάν 3/4, Cordura καλή ποιότητας ή αντίστοιχο συνθετικό, με Gore-tex ή αντίστοιχη επένδυση, σε οποιαδήποτε μάρκα και είμαι πρόθυμος να το πληρώσω. Δεν θέλω να μου τον πιάσουν όμως...
    Εγώ πρόσφατα πήρα το jetdream της dainese. 3/4 είναι, d-dry, προστασίες σε ώμους κι αγκώνες, με επένδυση αφαιρούμενη. 300 μου πήγε από μαγαζί.

    http://www.motoexpert.gr/product_inf...oducts_id=1558

    Μέχρι στιγμής δεν έχει ζοριστεί (ένα χαζόβροχο έχει φάει, και για κρύο ούτε λόγος προς το παρόν) οπότε δεν ξέρω να σου πω πως θα τα πάει στα δύσκολα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Δίνω άνετα 50-60 ? παραπάνω σε έναν λογικό έμπορο
    Εσυ πρεπει να το φυσας το μαρουλι αδερφε πάντως για να κανεις τετοιες δηλωσεις , μα καλα σοβαρολογεις τώρα η κάνεις πλάκα? εγώ πανω απο 15 ευρώ δεν υπαρχει περιπτωση να τα δωσω και ειδικα σε Ελληνα που ειναι μεσα στην ΠΑΠΑΤΖΑ .. οτι και να παρεις ακομη και την μεγαλυτερη βλακεια θ' σου πει ειναι επαγγελματικο ή οτι ειναι το καλυτερο, internet και παλι internet λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι ειναι παιδια δυστηχώς προσφατη αγορα revit σκαω μυτη απο κομοτηνη θεσσαλονικη αποφασισμενος να το παρω απο Ελλαδα και ας το πληρωσω και 15 ευρω παραπανω.. που ομως τετοιο μαγαζι... Στο ενα μαγαζι προσπαθουσαν να μας πασαρουν μποτα 45αρα αφου ο φιλος μου φορουσε 46αρα.. και μενα την καλυτερη τιμη του μπουφαν απο 260 σε 230 και το βρισκω στο fc κατω απο 180 e και τις μποτες 40 κατω για μενα τα Ελληνικα μαγαζια ειναι μονο για να δοκιμαζω τα νουμερα .

    γιαυτο πριν αγορασουμε ψαχνωμαστε διαβαζουμε reviews μετα παμε στους παπατζες δοκιμαζουμε βρισκουμε το νουμερακι τους λεμε ευχαριστω.. και φυσικα κανουμε το chekout μας και περιμενουμε τοσο απλά μην σας πιανουν κοροιδα.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
    για μενα τα Ελληνικα μαγαζια ειναι μονο για να δοκιμαζω τα νουμερα .





    Σωστος, τουλαχιστον εχουν καποια χρησιμοτητα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    εμ τι νομιζες, φανταζεσαι να κλεισουν ρε φίλε την κάτσαμε.. αν και τοσο απατεωνες που ειναι μερικοι θα χρεωνουν και την δοκιμη σε λίγο και θα το δεις
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  10. #10
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154

    Re: Re: Re: Re: Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    Εγώ πρόσφατα πήρα το jetdream της dainese. 3/4 είναι, d-dry, προστασίες σε ώμους κι αγκώνες, με επένδυση αφαιρούμενη. 300 μου πήγε από μαγαζί.

    http://www.motoexpert.gr/product_inf...oducts_id=1558

    Μέχρι στιγμής δεν έχει ζοριστεί (ένα χαζόβροχο έχει φάει, και για κρύο ούτε λόγος προς το παρόν) οπότε δεν ξέρω να σου πω πως θα τα πάει στα δύσκολα.
    Ευχαριστώ για την πρόταση, αν δεν σου κάνει κόπο στείλε τα στοιχεία του μαγαζιού με ΠΜ να περάσω μια βόλτα.

    @fz6man, Panopticon7
    Το να έχει κάποιος μαγαζί στην ελλάδα είναι ιδιαίτερα δύσκολο και είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ένα επιπλέον κόστος για να συνεχίσουν να υπάρχουν μαγαζιά στην ελλάδα που είναι απαραίτητο, για διάφορους λόγους που ανήκουν σε άλλο θέμα. Εννοείται πως κοιτάω τα πάντα στο διαδίκτυο πριν αγοράσω οτιδήποτε.

    @Panopticon7
    Για πενηντάρικο δε νομίζω αλλά μπορώ άνετα να σου χαρίσω το παλιό μου μπουφάν, που όσο να'ναι, είναι πιο χρήσιμο από «το μοτο τουμπανο»!

  11. #11
    Το μαγαζί που πήρα το δικό μου (Dainese D-neck Goretex) ήταν το Δίκυκλο στη Βουλιαγμένης. Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να έχει καλές τιμές, αλλά σε σχέση με τα Dainese επίσημα μαγαζιά, είχε 140? διαφορά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Ρίξε και μια ματιά στο "στοκατζίδικο" του bikerbargains. Απ΄τη σελίδα 20 και μετά εχει αρκετες κορντούρες. Οι τιμές του είναι αλλού.

    Υπάρχει και σχετική κουβέντα εδώ μέσα, ενώ έχουν ψωνίσει αρκετοί (εμού συμπεριλαμβανομένου)

    ΥΓ.Στείλε και πμ στον SVX που έχει κάτι άκρες....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2010
    Μηνύματα
    127
    To θεμα ειναι: γιατι πληρωνουμε τοσο ακριβα;
    Ασχετα αν το προβλημα σου εδω ειναι το μπουφαν θα επεκταθω:
    Στο εμποριο ισχιει ο (γενικος ) κανονας < οι τιμες διαμορφονονται βαση ζητησης>.
    1)Προϊοντα που δεν εχουν ζητηση εδω αναλογη με του εξωτερικου ειναι ακριβοτερα π.χ. ελαστικα
    2)Αλλη αιτια του γιατι πληρωνουμε ακριβα εχει να κανει με το ονομα (brand name).Π.χ. τσιμουχες για το BMW μου η αντιπρωσοπεια τις εχει σε διπλασια (μονο) ακριβος τιμη απο του ελευθερου εμπορου.
    3)Το μονοπολιο.Εδω μας πηδανε.Υπαρχουν εταιριες αθλιες σε παροχες και επιβιονουν λογω ελειψεις εμπορικου αντιπαλου δεους.Εδω αν βαλω π.χ. θα φαω ΒΑΝ. Ευτυχος που υπαρχει πλεον διαδυκτιο.
    4)Η καταναλωτικη μας βλακια.Δε το ψαχνουμε επαρκως και ανεχομαστε τα οποια καπελα στις τιμες.
    Φιλε πριγκιπα πιστευω να σε καλυψα στο γιατι το πληρωνουμε τοσο.Καλα εκανες και ανοιξες το θεμα για να ξυπναμε λιγο.
    Καλη αναζητηση
    screw the limits
    FREE 2 RIDE
    roadbook holders

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
    Το να έχει κάποιος μαγαζί στην ελλάδα είναι ιδιαίτερα δύσκολο και είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ένα επιπλέον κόστος για να συνεχίσουν να υπάρχουν μαγαζιά στην ελλάδα

    Εδω αυτοι δε μειωνουν λιγα απο τα κερδη τους για να συνεχίσουν να υπάρχουν μαγαζιά στην ελλάδα, γιατι να το κανεις εσυ...

    Τελος παντων καλα κανεις, πρεπει να υπαρχουν μαγαζια για να δοκιμαζουμε κ εμεις

  15. #15
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154
    Κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο να πάω στα μαγαζιά, πέρασα και από την αποθήκη της Ηλιούπολης. Δυστυχώς δεν είχε κάτι στο νούμερό μου που να μου αρέσει αλλά, σίγουρα, εκεί υπάρχουν Dainese σε λογικές τιμές και μπράβο τους!
    Στους αμπελόκηπους δοκίμασα Bering που δεν μου κάθονται καλά, Clover που μακάρι να είναι λίγο πιο ανθεκτικά από τα γάντια που διαλύθηκαν σε λιγότερο από 2 χρόνια, και Spidi (στο Μοτο Μαρκετ) που κι αυτός έχει λογικές τιμές. Μέχρι να δω δοκιμάσω Alpinestars και Revit, έχω καταλήξει στο Venture. Ευχαριστώ όσους επικοινώνησαν για συμβουλές και προτάσεις!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF