Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Γιατί δεν φοράνε κράνος;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223

    Γιατί δεν φοράνε κράνος;

    Βλέπω πολλούς που δεν φοράνε κράνος στους δρόμους. (τι μας λες δηλαδή!) Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, έχω και πάρα πολλούς φίλους από το εξωτερικό έρχονται εδώ και τα παίζουν με αυτό το φαινόμενο (μήπως είμαστε εξωγήινοι???)

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μέλη του φόρουμ, που ΔΕΝ φοράνε κράνος, αν μπορούν να μου δώσουν ένα-δύο λόγους γι αυτό.

  2. #2
    Δεν υπαρχουν μελη του φόρουμ που δεν φοράνε κρανος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.118
    Εγώ γενικά φοράω, αλλά αφού σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις, θα σε βοηθήσω. Ζεσταίνει, χαλάει το μαλλί, κρύβει το πρόσωπο, περιορίζει τις κινήσεις, το οπτικό πεδίο και, όταν πλέον κατέβεις από τη μοτοσυκλέτα, πρέπει να το κουβαλάς ή να βρεις επιπλέον χώρο να το ακουμπήσεις, το οποίο δεν είναι πάντα εύκολο σε μαγαζιά κτλ κτλ.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    επισης επιβαρυνει το αυχενικο!!!

  5. #5

    Re: Γιατί δεν φοράνε κράνος;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
    Γιατί δεν φοράνε κράνος;
    Γιατί το κράνος σκοτώνει!!!

    http://www.moto.gr/forums/showthread...F4%F9%ED%E5%E9

    :rotflmao:
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #6
    I speak england very bester
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  7. #7
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Χίλιες δύο ηλίθιες δικαιολογίες θα ακούσεις.. παρε μερικές..

    1) Δεν μπορώ να ακούσω καλά.....---Λες και στα 80ΚΜ την ώρα ή και παραπάνω θα ακούσει το επερχόμενο όχημα με άλλα τόσα που πάει κατά πάνω του..

    2) Δεν μπορώ να δώ καλά.... --- αν καθαρίσεις και αλλάξεις την ζελατίνα απο την μπίχλα που έχει επάνω στο χρέπι που φοράς για κράνος ίσως και να δείς.

    3) Με κάνει και νιώθω "συμφόρηση-αποπνιξία"....---- Ενώ ο ανοιχτός αέρας πάνω στην μηχανή με πολλά ΚΜ σου δίνει απο κρυοπάγημα/ωτίτιδα/πνευμονία μέχρι και θερμοπληξία (εξαρτώμενης εποχής).

    4) Χαλάει-πέφτει το μαλλί. ...---- No comment... άνθρωπος που βάζει το μαλί πάνω απο την ασφάλεια του κρανίου του , μάλλον άδειο το έχει μέσα και δεν χρειάζεται ασφάλεια έτσι και αλλιώς.

    5) Ζεσταίνομαι.... ---- το καλοκαίρι χωρίς κράνος παθαίνεις αφυδάτωση/ηλίαση/θερμοπληξία και αντί να ζεσταίνεσαι απλά ζαλίζεσαι και πέφτεις. Απλά πράγματα λέμε.

    6) Που να το κουβαλάω εκεί που πάω; ... --- Κανείς δεν σου έχει μιλήσει για top case, κλειδαριά κράνους, τσάντα κράνους κοκ;

    7) Κοστίζει πολλά....--- πρώτον έχει και σχετικά φτηνά κράνη.. δεύτερον μια εγχείριση για αφαίρεση αιματώματος κρανίου, επανόρθωση ζυγωματικού/οστού σαγωνιού κοστίζει τα 100πλασια απο ενα κράνος. Πόσο το κοστολογείς δηλαδή; Α... και όταν παίρνεις μια μηχανή των 5-12000 ευρώ... ε... κάνει κάπως ρε παιδάκι μου να λές οτι δεν έχει για ενα κράνος των 300-400 ευρώ. Στην τελική ζήτα απο το κατάστημα να στο κάνει δώρο.

    8) Δεν μπορώ να μιλήσω πάνω στη μηχανή με τον συν-αναβάτη......---- δεν ήξερα οτι η οδήγηση εμπεριέχει και κοινωνικές συζητήσεις και ανάπτυξη σκέψης. Ρε πάτε καλά;;;;;

    9) Είναι επικίνδυνο όπως έγραφε ο μαλάκας στο blog.... --- το κλασσικό πλέον παράδειγμα... πάρε ενα αυγό και άστο να σκάσει στο έδαφος απο 2 μέτρα ύψος... η ταχύτητα του θα είναι περίπου 5ΚΜ/'ωρα.... το αυγό είναι το κρανίο σου και πάνω στην μηχανή είσαι στο 1-1,5 μέτρο ύψος και ταχύτητα > 50ΚΜ με ορμή και αδράνεια... κάνε αναγωγή το τι θα πάθει το κλούβιο αυγ.... ε... κρανίο σου χωρίς κάποιο προστατευτικό.

    Όποια δικαιολογία και να σου πουν είναι της ίδιας ηλίθιας νοοτροπίας που κατέχει την σκέψη τους. Ενώ γνωρίζουν στην ουσία οτι το κράνος είναι ενα απο τα κύρια πράγματα που θα αυξήσουν τις πιθανότητες να μην πάθουν κάτι στον δρόμο, εντούτοις το "σιγά μην τύχει σε μένα.. είμαι οδηγάρα" που είναι καρφωμένο στο κενό ρετιρέ που έχουν , δεν αλλάζει. Οπότε ο καθείς ας πάρει την ευθύνη του και ας κάνει αυτό που νομίζει...

    Α... και το χειρότερο δεν είναι να σκοτωθεί κάποιος απο αιμάτωμα στο κρανίο απο ατύχημα... αλλά να καθηλωθεί σε κρεβάτι ή καροτσάκι για την υπόλοιπη ζωή του.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #8
    ΚΤΜένο μέλος Το avatar του/της westie
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    94

    Re: Γιατί δεν φοράνε κράνος;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
    Βλέπω πολλούς που δεν φοράνε κράνος στους δρόμους. (τι μας λες δηλαδή!) Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, έχω και πάρα πολλούς φίλους από το εξωτερικό έρχονται εδώ και τα παίζουν με αυτό το φαινόμενο (μήπως είμαστε εξωγήινοι???)

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μέλη του φόρουμ, που ΔΕΝ φοράνε κράνος, αν μπορούν να μου δώσουν ένα-δύο λόγους γι αυτό.
    Ο Έλληνας αν δεν πάθει δε μαθαίνει, έτσι λοιπόν... άλλοι δε φοράνε κράνος μέχρι να φάνε τούμπα και να γλιτώσουν στο τσακ οπότε μετά το φοράνε και στο κρεβάτι

    ...άλλοι πηδάνε χωρίς προφυλακτικό μέχρι να πάρουν κανένα παράσημο και να τους γίνει το κ@υλί σα ραπανάκι ή να γίνουν μπαμπάδες

    ...άλλοι καπνίζουν και πίνουν μέχρι να τους γίνουν τα πλεμόνια σαν κάρτερ λαδιού και το συκώτι σα γρανίτης κ.ο.κ.
    Είμαι ΚΤΜυτυχισμένος

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Δεν υπαρχουν μελη του φόρουμ που δεν φοράνε κρανος
    +1299

  10. #10
    στις κοντινες διαδρομες,δεν φοραω...δηλαδη γυρω τριγυρω απο το γραφειο και στα περιξ του σπιτιου μου η για καναν κονινο καφε 2-3 χλμ...

    βαριεμαι το βαλε βγαλε και κανω και τσιγαρο ανετα...επισης αισθανομαι το κεφαλι μου πολυ πιο χαλαρο...το χειμωνα παιζει σκουφος...

    αυτα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    κράνος ακόμα και για τσιγάρα στο περίπτερο, το σαγόνι μου το γλίτωσε το κράνος και ήμουν 2 λεπτά από το σπίτι. Δεν θα σκοτωνόμουν γιατί δεν έτρεχα αλλά γιατί να φας τη μούρη σου χωρίς λόγο.

  12. #12
    http://www.youtube.com/watch?v=TFD9a...eature=related

    κάπως έτσι θα είχα γίνει στην καλύτερη

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της lef50
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    28
    οταν αναφερεται ενα ατυχημα ολοι το πρωτο που ρωτανε δεν ειναι το
    κρανος φοραγε?
    "Η επιτυχία είναι κατά 99% αποτυχία." Soichiro Honda ( 1906-1991 , Ιάπων επιχειρηματίας)

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Χίλιες δύο ηλίθιες δικαιολογίες θα ακούσεις.. παρε μερικές..
    Κάποιες (οι περισσότερες) είναι όντως ηλίθιες, αλλά γενικά είσαι εμπαθής.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Ξέρετε κάτι? Είμαι καινούργιος στο άθλημα και βλέπω μερικά πράγματα που είναι κατά την άποψή μου εντελώς παράλογα! Βλέπω τύπους με πανάκριβο μπουφάν (χωρίς προστασία πλάτης που θα χάλαγε την μόστρα) και δεν φοράνε κράνος. Βλέπω τύπους με ακριβή μηχανή και το κράνος να ζεσταίνει τον αγκώνα για να τους δει το γκομενάκι στο Γκάζι Σάββατο βράδυ. Βλέπω κάτι τύπους τώρα που πιάσαν και τα κρύα και η βροχή, πεισματικά αντίθετους με την χρήση κράνους (αν υποθέσουμε ότι τους ενοχλεί η ζέστη).

    Καλά, τόσο ηλίθιοι είναι? Εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ τη χρήση μηχανής χωρίς κράνος το οποίο δεν με ενοχλεί καθόλου. Ακόμη και με 40+ βαθμούς είναι καλύτερα να είσαι καλυμμένος παρά εκτεθειμένος στον ήλιο (κάτι ξέρουν και οι άνθρωποι της ερήμου που είναι καλυμμένοι). Το μαλλί δεν θα χαλάσει από την ταχύτητα που θα αναπτυχθεί? Το να βάλεις-βγάλεις το κράνος πόσο χρόνο τρώει, 1 λεπτό? Προχθές ήθελε ο πατέρας μου να τον πάω κάπου, του είπα δεν έχω κράνος γι αυτόν και με κοίταξε με μια απορία!

    Ο φίλος παραπάνω μόνο εμπαθής δεν είναι!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF