Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: μπουζι ιριδιου

  1. #1
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648

    μπουζι ιριδιου

    εχει βαλει κανενας?στο μανουαλ παντως δεν αναφερει τιποτα αλλα η ngk εχει βγαλει.
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  2. #2
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    198
    Για τι μηχανάκι και τι χρήση τα θες?

    Είχα βάλει 2 φορές σε Hornet 600 και τα έφτυναν σε 2500-3000 χλμ. Είχα καλύτερη απόκριση στο γκάζι και φαινόταν να αρπάζει λίγο καλύτερα το μοτέρ αλλά δεν άξιζε τα λ€φτά και τα έπαιρνα και πιο φθηνά από το ngk.com.

    Θυμάμαι μου είχε πει τότε ο μηχανικός μου ότι τα βάζουν στους αγώνες και μετά τα αλλάζουν.

    Γι'αυτό σε ρωτάω, αν τα θέλεις για track day και μετά να τα αλλάζεις, καλά είναι αλλά μην περιμένεις και θαύματα.

  3. #3
    Eγω φοραω ιριδιου στον ληστη μου, και φορουσα και στο gsr, k sto strom, κανουν καλυτερη , πιο καθαρη καυση, βγαινει κανα 45αρι η τετραδα, αλλα για μενα αξιζει τον κοπο. Με τον απο πανω δε συμφωνω, ισα ισα που πανε πολυ πανω απο τις 12000 χλμ, που τα μανισια θελουν αλλαγη.
    Ελπιζω να βοηθησα.
    val

  4. #4
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Εγώ πάντως δεν βρίσκω γιατί να βάλεις μπουζί διαφορετικά απ' αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής του κινητήρα... Εκτός αν έχεις συγκεκριμένους λόγους. Αν τώρα ο κατασκευαστής προτείνει μπουζί ιριδίου, αλλάζει το πράγμα.

  5. #5
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από valantis8 Προβολή μηνύματος
    Eγω φοραω ιριδιου στον ληστη μου, και φορουσα και στο gsr, k sto strom, κανουν καλυτερη , πιο καθαρη καυση, βγαινει κανα 45αρι η τετραδα, αλλα για μενα αξιζει τον κοπο. Με τον απο πανω δε συμφωνω, ισα ισα που πανε πολυ πανω απο τις 12000 χλμ, που τα μανισια θελουν αλλαγη.
    Ελπιζω να βοηθησα.
    Καλύτερη και πιό καθαρή καύση κάνουν και τα διάκιδα και αντέχουν και τουλάχιστον για 24.000χλμ. Γιατί να πληρώσει κάποιος 45€?

  6. #6
    επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας να καταθεσω και εγω την αποψη μου.επειδη παντου υπαρχει ενας μυθοςπαλια ηταν τα μπουζι πλατινας τωρα τα ιριδιου.αυτοι που τα πουλαγαν ελεγαν οτι περνεις και 5 αλογα αλλοι οτι τρυπανε πιστονι.bullshit που λενε και οι αμερικανοι.τα πλεονεκτηματα ειναι 1)ΛΙΓΟ καλυτερη καυση,ΛΙΓΟ καλυτερη αποκριση στο γκαζι,και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.ιριδιου φοραω στον ληστη για να τα αλλαζω καθε 24000,ιριδιου φοραω και στο αμαξι (toyota yaris) και η toyota λεει αλλαγη στις 100,000.προσοχη ομως να μιλαμε για τον ιδιο τυπο δηλ cr7e τα μαμα cr7eix τα ιριδιου.απο εκει και περα διαλεγετε και παιρνετε.

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.727
    +1000
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας να καταθεσω και εγω την αποψη μου.επειδη παντου υπαρχει ενας μυθοςπαλια ηταν τα μπουζι πλατινας τωρα τα ιριδιου.αυτοι που τα πουλαγαν ελεγαν οτι περνεις και 5 αλογα αλλοι οτι τρυπανε πιστονι.bullshit που λενε και οι αμερικανοι.τα πλεονεκτηματα ειναι 1)ΛΙΓΟ καλυτερη καυση,ΛΙΓΟ καλυτερη αποκριση στο γκαζι,και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.ιριδιου φοραω στον ληστη για να τα αλλαζω καθε 24000,ιριδιου φοραω και στο αμαξι (toyota yaris) και η toyota λεει αλλαγη στις 100,000.προσοχη ομως να μιλαμε για τον ιδιο τυπο δηλ cr7e τα μαμα cr7eix τα ιριδιου.απο εκει και περα διαλεγετε και παιρνετε.
    αν θες πες μας λιγο απο που τα αγορασες αν εχουμε υπ οψην. Η διαφορα τους στην τιμη ειναι αναμενομενα διπλασια?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    αν θες πες μας λιγο απο που τα αγορασες αν εχουμε υπ οψην. Η διαφορα τους στην τιμη ειναι αναμενομενα διπλασια?
    Τα δικα μου cr9eix απο αγγλια 33 ευρω η τετραδα.Με τοσα δεν αγοραζα ουτε τετραδα μαμα απο suzuki.
    Οσο για ιριδιου εδω Ελλαδα βαλε κανα 15ευρω το ενα!!Αυτα κ απο εμενα...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    βρηκα αυτα σε καλη τιμη κ το σκεφτομαι.καλυτερη καυση με ενδιαφερει κ χρονος ζωης.ουτε γκαζια ουτε επιδοσειςhttp://viewitem.eim.ebay.gr/4xNGKIRI...rds%20here...&
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τα δικα μου cr9eix απο αγγλια 33 ευρω η τετραδα.Με τοσα δεν αγοραζα ουτε τετραδα μαμα απο suzuki.
    Οσο για ιριδιου εδω Ελλαδα βαλε κανα 15ευρω το ενα!!Αυτα κ απο εμενα...
    Tα "μαμά" μπουζί τα φτιάχνουν οι 2 γνωστές εταιρείες έτσι κι αλλίως φασόν για τις κατασκευάστριες εταιρείες (Suzuki, Honda κλπ) και κοστίζουν το 2πλάσιο (τουλάχιστον) από το ίδιο μπουζί που δεν λέει suzuki, Honda κλπ.

    Τα ιριδίου στο δικό μου λέει να τα ελένξω στις 24.000 χλμ.. Τα είδαμε, δεν είχαν τίποτα και δεν αλλάχθηκαν μέχρι τις 48.000 χλμ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από intruder Προβολή μηνύματος
    βρηκα αυτα σε καλη τιμη κ το σκεφτομαι.καλυτερη καυση με ενδιαφερει κ χρονος ζωης.ουτε γκαζια ουτε επιδοσειςhttp://viewitem.eim.ebay.gr/4xNGKIRI...rds%20here...&
    http://www.ekon.gr/index.php?page=sh...k=1&Itemid=114

    Ακομα το σκεφτεσαι...??
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tα "μαμά" μπουζί τα φτιάχνουν οι 2 γνωστές εταιρείες έτσι κι αλλίως φασόν για τις κατασκευάστριες εταιρείες (Suzuki, Honda κλπ) και κοστίζουν το 2πλάσιο (τουλάχιστον) από το ίδιο μπουζί που δεν λέει suzuki, Honda κλπ.

    Τα ιριδίου στο δικό μου λέει να τα ελένξω στις 24.000 χλμ.. Τα είδαμε, δεν είχαν τίποτα και δεν αλλάχθηκαν μέχρι τις 48.000 χλμ.
    Η suzuki δεν εχει ιριδιου...(Στο δικο μου τουλαχιστον)Δυακιδα και κανουν κανα 40αρι αν δεν κανω λαθος κ αλλαγη ανα 12000!!
    Honda απο μαμα αν δεν κανω λαθος!Παντως εδω τα βαρανε!Εβγαλες 48000?
    Well done...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η suzuki δεν εχει ιριδιου...(Στο δικο μου τουλαχιστον)Δυακιδα και κανουν κανα 40αρι αν δεν κανω λαθος κ αλλαγη ανα 12000!!
    Honda απο μαμα αν δεν κανω λαθος!Παντως εδω τα βαρανε!Εβγαλες 48000?
    Well done...
    Καλά δεν είναι κάτι τραγικό.. άλλωστε αν χαλάσει το ιριδίου δεν φτιάχνεται όπως τα συμβατικά.. και κοστίζει πολύ.

    Δεν είμαι ο μόνος που χει βγάλει τόσα χλμ.. κάτσε να δεις τώρτα με την κρίση πόσα χλμ θα βγάζουν τα ιριδίου!!!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Καλά δεν είναι κάτι τραγικό.. άλλωστε αν χαλάσει το ιριδίου δεν φτιάχνεται όπως τα συμβατικά.. και κοστίζει πολύ.

    Δεν είμαι ο μόνος που χει βγάλει τόσα χλμ.. κάτσε να δεις τώρτα με την κρίση πόσα χλμ θα βγάζουν τα ιριδίου!!!
    Αυτο ειναι σιγουρο σαν τα αμαξια πλεον 60000+!!
    Αλλα δεν ειναι κατι 35 ευρω για μια αλλαγη μετα απο τοσα χλμ...
    Πιο πολλα ειναι τα λαδια κ τα τακακια στη διαρκεια παρα τα μπουζι!
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπουζί Ιριδίου για Daytona 675
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 16:33
  2. Μπουζι Ιριδιου Denso - Ngk - Bosch - Champion
    από vaskunito στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2007, 01:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF