Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: R1200gs - Τα φώτα σας

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104

    R1200gs - Τα φώτα σας

    μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα να παραγγείλω το R1200GS και να αποχωριστώ το Fazer μου. Το γιατί επιλέγω BMW είναι μια άλλη ιστορία, γι αυτό όμως που θα ήθελα τη βοήθεια σας είναι ως προς το τι να προσέξω όπως και τι αξεσουάρ να βάλω

    Οι τιμές των εργοστασιακών μου ακούγονται πολύ ακριβές, πχ 550 ? για μια βαλίτσα όταν η ακριβότερη GIVI που είχα πάρει είχε 250, επίσης κάγκελα κλπ δείχνουν τσιμπημένα όλα προς τα (πολύ) πάνω!

    Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Θωμάς

  2. #2
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Καλοτάξιδη να είναι η μπέμπα!

    Ποιο μοντέλο πήρες, 2009 ή 2010 ?

    Κάγκελα περιττά, προσθέτουν βάρος, είναι άσχημα, ακριβά.

    Βαλίτσα δεν βάζω ποτέ - αν παρ'ολα αυτά την χρειάζεσαι, η BMW θα σε βολέψει καθότι μπαίνει-βγαίνει-κουβαλιέται άνετα, έχεις ένα κλειδί μόνο. Δες και τις THRAX της SW Motech

    Αν κάνεις χρήση εκτός δρόμου, θα χρειαστείς κάποια λίγα προστατευτικά για να αποφύγεις τα χειρότερα (πχ ποτενσιόμετρο, φανάρι)

    Αν ταξιδεύεις - εκδράμεις αρκετά, βάλε τα flaps που φοράει και το adventure κάτω από τη ζελατίνα, κόβουν πολύ αέρα που σε χτυπάει στα χέρια και ώμους.

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Αυτές είναι δυστηχώς οι τιμές BMW στο Ελλάδα.

    Ψάξου και λίγο στο εξωτερικό μέσω internet.
    Μάκης


  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    παραγγειλα το μοντέλο του 2010 για τα 30 χρόνια του GS.

    Η βαλίτσα μου είναι απαραίτητη, οπότε θα κοιτάξω και τις εναλλακτικές που προτείνετε

    Επίσης η προσθετική ζελατίνα ακούγεται καλή ιδέα αλλά πρώτα θα πρέπει να δω τι προστασία παρέχει η μαμά. είμαι και κοντός (1,75) οπότε ίσως αρκεί...

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  5. #5
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Θα σου πρότεινα να βάλεις προστατευτικά κυλίνδρων Η και κάγκελα χαμηλά.
    τα flaps είναι ένα καλό "εργαλείο" για τα ταξίδια . υπάρχουν και φτηνά Ελληνικά που κάνουν μια χαρά δουλειά.

    Βαλίτσα μια Κappa είναι ότι πρέπει και φτιάχνεις την κλειδαριά ίδια με της μηχανής (κάπου εδώ μέσα έχει το σχετικό topic)
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  6. #6
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
    παραγγειλα το μοντέλο του 2010 για τα 30 χρόνια του GS.

    Θα ξεχάσεις τι πάει να πει συνεργείο ...λάδια ξίδια και λάστιχα ......

    (εργαλείο με Καπελότα) ούτε βαλβίδες δεν θα θέλει αν το πηγαίνεις BMW φεεεεεταααα :rotflmao:
    Ρώτα και τους αρχαίους κάθε 10 λύνουμε ....
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
    Θα ξεχάσεις τι πάει να πει συνεργείο ...λάδια ξίδια και λάστιχα ......

    (εργαλείο με Καπελότα) ούτε βαλβίδες δεν θα θέλει αν το πηγαίνεις BMW φεεεεεταααα :rotflmao:
    Ρώτα και τους αρχαίους κάθε 10 λύνουμε ....

    η αλήθεια είναι ότι με την αξιοπιστία της μηχανής οι απόψεις...διίστανται! άλλοι λένε ότι δεν βγάζει τίποτα άλλοι ότι έχει πολλά προβλήματα. Οντας κάτοχος ιαπωνέζικων μηχανών από το 1982 και μετά(!) δεν έχω μάθει να είμαι φίλος με τα συνεργεία!

    Ελπίζω να μην είναι ακριβεις οι πληροφορίες περί πολλών προβλημάτων δεδομένου ότι δεν είναι δυνατόν ένα εργοστασιακό προιόν να παράγεται για τόσο πολύ σε τόσα πολλά κομμάτια και να μην έχουν λυθεί τα προβλήματα του...έχω λάθος?

  8. #8
    Καταρχην να σου ευχηθω να ειναι καλοταξιδη!

    Τα καγκελα στον κινητηρα ειναι, ΙΜΗΟ, το μονο ισως αξεσουαρ που δεν πρεπει να λυπηθεις. Ειναι απαραιτητα.
    Πιστεψε με,δε θελεις να δεις πως θα ειναι η κεφαλη του Boxer μετα απο πτωση η μετα απο συγκρουση με κολωνακια πεζοδρομιων ...!

    Τωρα για τις βαλιτσες de gustibus...non est disputandum ....Εγω παντα θαυμαζα τις BMW για τα ωραια αξεσουαρ που ειχαν, τα οποια ξεχωριζαν απο μας τη 'μπλεμπα'.
    Ειναι πραγματικα ακριβη μια βαλιτσα BMW αλλα μπορεις να δεις την Krauser για παραδειγμα που ειναι στα ιδια λεφτα περιπου με τη Givi και ειναι προμηθευτρια της BMW. Επισης η ZEGA εχει κατι 'ζεν' βαλιτσες αλλα οχι σε 'ζεν' τιμη!

    ..by the way ο Υπολογιστης Ταξιδιου ειναι αχρηστος, για τον απλο λογο οτι ο δεικτης βενζινης ειναι προβληματικος. Οποτε αν δεν μπορει να υπολογισει ποση βενζινη εχει το ρεζερβουαρ σου, πως θα σου πει ποσα χιλιομετρα εχεις ακομη?

    Επισης αχρηστα τα χρωμια εξατμησεων. Πολλη φασαρια για το τιποτα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    ναι ειδα και τις Crauser οι οποίες έχουν 370 με τη βάση. δεν είναι και λίγη η διαφορά με τις BMW...θα δούμε

    κάγκελα λοιπόν λέω να βάλω! Τα προτιμήσω τα της BMW?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    εγω θα σου ελεγα να παρεις αξεσουαρ της bmw οπως κα να το δεις δεν ταιριαζει η givi η kappa με το bmw τοσα λεφτα θα δωσεις για να την παρεις και σκεφτεσαι τα 300 παραπανω της βαλιτσας.
    δεν θεω να σου πω τι θα κανεις με τα λεφτα σου απλα λεω την γνωμη μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    πάντα είχα την άποψη πως οι BMW είναι ακριβές, αλλά αν δεις τελευταία όλες οι εταιρίες εμφανίζυον μηχανές σε τιμές κοντά ή και ακριβότερα από τις BMW- βλεπε Tenere 1200, Moto Guzzi κλπ. Οπότε τα λεφτά άντε το παίρνεις απόφαση ότι θα τα δώσεις για να έχεις και όλα τα βοηθήματα που σου παρέχει (ABS, Ηλ/κη Ανάρτηση, Antispin, κλπ)

    Για τα αξεσουάρ όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να πληρώσεις μια περιουσία. Η βαλίτσα της BMW έχει 515 €, ήτοι 180.000 Δρχ (τις θυμάστε?). Και ρωτάω, θα δίναμε 180Κ για μια βαλίτσα!?!? που στο κάτω κάτω δεν τις φτιάχνει η ίδια αλλά από κάποιο άλλο κατασκευαστή τις αγοράζει!

    Ειναι σαν να πηγαινεις σε ένα καλό εστιατόριο γιατί σ αρέσει η κουζίνα του και σου χρεώνουν υπερβολικά το εμφιαλωμένο κρασί το οποίο κι αυτοί από κάβα το αγοράζουν και καμία περαιτέρω επεξεργασία (κόστος) δεν παρέχουν...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
    ναι ειδα και τις Crauser οι οποίες έχουν 370 με τη βάση. δεν είναι και λίγη η διαφορά με τις BMW...θα δούμε

    κάγκελα λοιπόν λέω να βάλω! Τα προτιμήσω τα της BMW?
    Νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος, οτι ολα τα καγκελα ειναι περιπου στην ιδια τιμη, ειτε Ιταλικα ειτε Γερμανικα


    Η Mοtech αν δεν κανω λαθος ειναι προμηθευτης της BMW αλλα δε νομιζω οτι εινα πολυ φθηνοτερα!

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
    Καταρχην να σου ευχηθω να ειναι καλοταξιδη!

    Τα καγκελα στον κινητηρα ειναι, ΙΜΗΟ, το μονο ισως αξεσουαρ που δεν πρεπει να λυπηθεις. Ειναι απαραιτητα.
    Πιστεψε με,δε θελεις να δεις πως θα ειναι η κεφαλη του Boxer μετα απο πτωση η μετα απο συγκρουση με κολωνακια πεζοδρομιων ...!

    Τωρα για τις βαλιτσες de gustibus...non est disputandum ....Εγω παντα θαυμαζα τις BMW για τα ωραια αξεσουαρ που ειχαν, τα οποια ξεχωριζαν απο μας τη 'μπλεμπα'.
    Ειναι πραγματικα ακριβη μια βαλιτσα BMW αλλα μπορεις να δεις την Krauser για παραδειγμα που ειναι στα ιδια λεφτα περιπου με τη Givi και ειναι προμηθευτρια της BMW. Επισης η ZEGA εχει κατι 'ζεν' βαλιτσες αλλα οχι σε 'ζεν' τιμη!

    ..by the way ο Υπολογιστης Ταξιδιου ειναι αχρηστος, για τον απλο λογο οτι ο δεικτης βενζινης ειναι προβληματικος. Οποτε αν δεν μπορει να υπολογισει ποση βενζινη εχει το ρεζερβουαρ σου, πως θα σου πει ποσα χιλιομετρα εχεις ακομη?

    Επισης αχρηστα τα χρωμια εξατμησεων. Πολλη φασαρια για το τιποτα.
    Διαφωνώ για τον υπολογιστή ταξιδίου, δεν είναι καθόλου άχρηστος και ο δείκτης βενζίνης δεν είναι προβληματικός. Απλά όταν το ντεπόζιτο πιάσει μέση η ένδειξη πέφτει από γεμάτο στη μέση. Από κει και μετά όλα δουλεύουν σωστά. Και τα εναπομείναντα χλμ που σου λέει ο υπολογιστής είναι σωστα με πολύ μικρή απόκλιση (μετρημένα μέχρι να ξεμείνω - είχα μαζί μου μπιτονάκι). Τον ρυθμό πτώσεις του δείκτη βενζίνης τον άλλαξαν νομίζω με την τελευταία αναβάθμιση.

    Από μένα να προτιμήσεις τις βαλίτσες μαμά είναι μακράν καλύτερες από άλλες και πλήρως αδιάβροχες και αθόρυβες. Σημείωσε ότι σε ταξίδι με 160 - 180 δεν νιώθεις ότι έχεις βαλίτσες. Μόνο στην πόλη λόγω όγκου τις βγάζεις.

    Καλορίζικη φίλε μου και πάντα όρθιος
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    ευχαριστω για τις ευχες! απ' ότι βλέπω μάλλον θα βάλω τη BMW βαλίτσα καθότι η συμπεριφορά τους σε ταξιδι είναι σημαντικός παράγοντας. κάγκελα επίσης θα βάλω. μάλλον BMW όπως επίσης και συναγερμό, επίσης BMW. Με αυτά και μ αυτά φτάσαμε λίγο πάνω από τα 1000 € που δίνονται ως δώρο...

    Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω Bagster γιατί έχω βαλιτσάκι (παντα έπαιρνα bagster στις μηχανές μου)

    εντάξει, τέλος τα λεφτά μου! να αγοράζουμε και βενζίνη ε...

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
    ευχαριστω για τις ευχες! απ' ότι βλέπω μάλλον θα βάλω τη BMW βαλίτσα καθότι η συμπεριφορά τους σε ταξιδι είναι σημαντικός παράγοντας. κάγκελα επίσης θα βάλω. μάλλον BMW όπως επίσης και συναγερμό, επίσης BMW. Με αυτά και μ αυτά φτάσαμε λίγο πάνω από τα 1000 € που δίνονται ως δώρο...

    Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω Bagster γιατί έχω βαλιτσάκι (παντα έπαιρνα bagster στις μηχανές μου)

    εντάξει, τέλος τα λεφτά μου! να αγοράζουμε και βενζίνη ε...
    Κι εγώ έχω μπάγκστερ και είναι ότι καλύτερο για ν' αποφεύγεις γρατζουνιές, μόνο που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου ότι κρατάει υγρασία και καλό θα είναι να το βγάζεις που και που για να μην πάθει τπτ τ χρώμα στο ντεπόζιτο. Κάγκελα θα έβαζα πάνω κάτω , (προστατευτικό κυλίνδρων έχω) αλλά το δίνω το κουκλί γιατί δεν πάω σχεδόν πουθενά.

    Σου εύχομαι να την χαρείς.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρε παιδιά τα Φώτα σας......
    από powerphot στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 13:12
  2. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  4. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF