Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Φολεγανδρος....info

  1. #1

    Φολεγανδρος....info

    καλησπερα!!

    Εχει παει κανεις να μας πει εντυπωσεις απο Φολεγανδρο?
    Σκεφτομαι για Ιουλιο, και απο οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι αρκετα ησυχο νησι.
    Απλα σκεφτομαι μηπως ειναι too much ησυχο.....δεν ξερω...
    Οποιος θελει και μπορει ας μου γραψει 2 λογια...

    thnx guys...


    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Φίλε είχα πάει πριν 3 χρόνια Φολέγανδρο...Μετά την Αμοργό για εμένα είναι το νούμερο 2 νησί στις προτιμήσεις μου...Βασικά ήμουν τυχερός γιατί το πέτυχα πριν αρχίσει να γίνεται "εναλλακτικός" προορισμός για διακοπές,σιγά σιγά θα αρχίσει να αλλοιώνεται από τους δήθεν που έκαναν δειλά δειλά την εμφάνισή τους...Στο δια ταύτα όμως.Καταρχάς η Φολέγανδρος έχει την ωραιότατη χώρα νησιού που μέχρι τώρα έχω πάει!!!Απλά μαγευτική!!!!!Ό,τι και να πω πρέπει να τη δεις ο ίδιος !!!!Χτισμένη στο χείλος ενός γκρεμού στα βόρεια του νησιού με τους εξωτερικούς τοίχους των κατοικιών να αποτελούν ταυτόχρονα και το τείχος του κάστρου για τις επιδρομές εναντίον των πειρατών που τότε μάστιζαν το νησί.Δαιδαλώδη πολύχρωμα σοκάκια με πάρα πολλές μικρές όμορφες εκκλησίες και πανέμορφες περιποιημένες αυλές.Πολλές καλές ταβέρνες με φοβερό φαγητό και ιδιαίτερα τα φρέσκα μακαρόνια "ματσάτα" τα οποία να προτιμήσεις με κόκκορα ή με κιμά...Γαστρονομική ηδονή!!!Επίσης είχε και μια φοβερή καφετέρια ονόματι Δούναβης (χιούμορ των ντόπιων επειδή το νησί είναι ξερό και άνυδρο και το μαγαζί αυτό είχε ένα τεράστιο πλάτανο) που έιχε φοβερά χειροποίητα γλυκά του κουταλιού,ακόμα θυμάμαι την καρυδόπιτα συνοδεία παγωτού βανίλια...Είχε και κάτι φοβερά μπαράκια με κορυφαίο ένα μικρό με τραπεζάκια έξω που έπαιζε μόνο Τρύπες,Σιδηρόπουλο,Ξύλινα Σπαθιά,Ενδελέχεια και τέτοια,άμα είσαι ροκάς όπως εγώ θα το λατρέψεις απλά.Επειδή αναφέρεις ότι φοβάσαι μην είναι too much ήσυχα, αν είσαι τύπος που κάθε καλοκαίρι πας Μύκονο-Σαντορίνη-Πάρο και περιμένεις άγριο clubbing,τα κουβαδάκια σου και σε άλλο νησί...Εάν παραταύτα δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία συνεχίζω...
    Από παραλίες η καλύτερη για εμένα είναι ο όρμος της Αγκάλης, που ακόμα και αν φυσάει είναι αρκετά προστατευμένος και σίγουρα δε θα χάσεις το μπάνιο σου.Στο λιμάνι της Φολεγάνδρου είναι η παραλία Καραβοστάσης, με πολλά αρμυρίκια για σκιά και κατάλληλη για διάβασμα ενός καλού βιβλίου.Επίσης θα σου πρότεινα και την παραλία Αμπέλι, εγώ είχα πάει με ένα 650 GS, ο δρόμος ένα στενό μονοπάτι ανάμεσα στις ξερολιθιές, με on off πάς αρκετά άνετα, με οτιδήποτε άλλο πας με προσοχή αλλά το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει,ήσυχη παραλία και χωρίς πολυκοσμία.Τέλος εάν δε φυσάει πολύ καλή παραλία είναι και η παραλία Βάρδια κοντά στον Καραβοστάση. Εάν πας Αύγουστο πετυχαίνεις και κάτι φοβερές πολιτιστικές εκδηλώσεις που κάνουν με τίτλο Αγονη Γραμμή,στο δημοτικό σχολείο της Φολεγάνδρου.Αααα,μέσα στη χώρα απαγορεύεται αυτοκίνητα και δίκυκλα και από κάποια ώρα και μετά έχει μπάρες για να μην κινείται τίποτα μέσα στα σοκάκια,αλλά ακριβώς στην είσοδο της Χώρας έχει μεγάλο πάρκινγκ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για δίκυκλα.Αυτά το ολίγα....Ελπίζω να σε διαφώτισα στο περίπου...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Φίλε είχα πάει πριν 3 χρόνια Φολέγανδρο...Μετά την Αμοργό για εμένα είναι το νούμερο 2 νησί στις προτιμήσεις μου...Βασικά ήμουν τυχερός γιατί το πέτυχα πριν αρχίσει να γίνεται "εναλλακτικός" προορισμός για διακοπές,σιγά σιγά θα αρχίσει να αλλοιώνεται από τους δήθεν που έκαναν δειλά δειλά την εμφάνισή τους...Στο δια ταύτα όμως.Καταρχάς η Φολέγανδρος έχει την ωραιότατη χώρα νησιού που μέχρι τώρα έχω πάει!!!Απλά μαγευτική!!!!!Ό,τι και να πω πρέπει να τη δεις ο ίδιος !!!!Χτισμένη στο χείλος ενός γκρεμού στα βόρεια του νησιού με τους εξωτερικούς τοίχους των κατοικιών να αποτελούν ταυτόχρονα και το τείχος του κάστρου για τις επιδρομές εναντίον των πειρατών που τότε μάστιζαν το νησί.Δαιδαλώδη πολύχρωμα σοκάκια με πάρα πολλές μικρές όμορφες εκκλησίες και πανέμορφες περιποιημένες αυλές.Πολλές καλές ταβέρνες με φοβερό φαγητό και ιδιαίτερα τα φρέσκα μακαρόνια "ματσάτα" τα οποία να προτιμήσεις με κόκκορα ή με κιμά...Γαστρονομική ηδονή!!!Επίσης είχε και μια φοβερή καφετέρια ονόματι Δούναβης (χιούμορ των ντόπιων επειδή το νησί είναι ξερό και άνυδρο και το μαγαζί αυτό είχε ένα τεράστιο πλάτανο) που έιχε φοβερά χειροποίητα γλυκά του κουταλιού,ακόμα θυμάμαι την καρυδόπιτα συνοδεία παγωτού βανίλια...Είχε και κάτι φοβερά μπαράκια με κορυφαίο ένα μικρό με τραπεζάκια έξω που έπαιζε μόνο Τρύπες,Σιδηρόπουλο,Ξύλινα Σπαθιά,Ενδελέχεια και τέτοια,άμα είσαι ροκάς όπως εγώ θα το λατρέψεις απλά.Επειδή αναφέρεις ότι φοβάσαι μην είναι too much ήσυχα, αν είσαι τύπος που κάθε καλοκαίρι πας Μύκονο-Σαντορίνη-Πάρο και περιμένεις άγριο clubbing,τα κουβαδάκια σου και σε άλλο νησί...Εάν παραταύτα δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία συνεχίζω...
    Από παραλίες η καλύτερη για εμένα είναι ο όρμος της Αγκάλης, που ακόμα και αν φυσάει είναι αρκετά προστατευμένος και σίγουρα δε θα χάσεις το μπάνιο σου.Στο λιμάνι της Φολεγάνδρου είναι η παραλία Καραβοστάσης, με πολλά αρμυρίκια για σκιά και κατάλληλη για διάβασμα ενός καλού βιβλίου.Επίσης θα σου πρότεινα και την παραλία Αμπέλι, εγώ είχα πάει με ένα 650 GS, ο δρόμος ένα στενό μονοπάτι ανάμεσα στις ξερολιθιές, με on off πάς αρκετά άνετα, με οτιδήποτε άλλο πας με προσοχή αλλά το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει,ήσυχη παραλία και χωρίς πολυκοσμία.Τέλος εάν δε φυσάει πολύ καλή παραλία είναι και η παραλία Βάρδια κοντά στον Καραβοστάση. Εάν πας Αύγουστο πετυχαίνεις και κάτι φοβερές πολιτιστικές εκδηλώσεις που κάνουν με τίτλο Αγονη Γραμμή,στο δημοτικό σχολείο της Φολεγάνδρου.Αααα,μέσα στη χώρα απαγορεύεται αυτοκίνητα και δίκυκλα και από κάποια ώρα και μετά έχει μπάρες για να μην κινείται τίποτα μέσα στα σοκάκια,αλλά ακριβώς στην είσοδο της Χώρας έχει μεγάλο πάρκινγκ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για δίκυκλα.Αυτά το ολίγα....Ελπίζω να σε διαφώτισα στο περίπου...
    +656 κι απο εμενα
    θα μπορουσα να ειχα γραψει κι εγω το παραπανω κειμενο!!
    αν είσαι τύπος που κάθε καλοκαίρι πας Μύκονο-Σαντορίνη-Πάρο και περιμένεις άγριο clubbing,τα κουβαδάκια σου και σε άλλο νησί

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77

    αν είσαι τύπος που κάθε καλοκαίρι πας Μύκονο-Σαντορίνη-Πάρο και περιμένεις άγριο clubbing,τα κουβαδάκια σου και σε άλλο νησί
    οχι οχι ρε παιδια, δεν ειμαι τετοιος....ησυχια θελω...να αποφορτιστω λιγο...
    το too much πηγαινε γιατι "φοβηθηκα" μηπως δεν εχει κατι για να βγουμε το βραδακι... μπαρακια και τετοια...

    ωραιο το κειμενακι σου! thnx

    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    φιλε εαν πας με κοπελια

    εχει ωραια μπαρακια για ρομαντζο!

    για αντροπαρεα δεν εχει πολυ μπαροτσαρκα!
    εχει ομως ωραιες ταβερνουλες και ειναι πολυ γραφικο νησι
    ειναι μικρο και εχει παραλιες ησυχες
    παντως οπως εγραψε κι ο φιλος εχει ισως την καλλυτερη χωρα των Κυκλαδων!!!
    χωρις υπερβολη...

    Το ηλιοβασιλεμα ειναι καταπληκτικο!!

    καλυτερο απο της Σαντορινης...

    Εαν ομως πας με φιλους δεν ξερω....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    φιλε χτυπα ενα 2μερο Ιο (far out camping ) και μετα για χαλαρωση φολεγανδρο με κανα γκομενακι
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    730
    ειχα παει στην φολεγανδρο το 2007.το μερος απλα τα σπαει!!απλα σου λεω οτι δεν ειναι για εξτριμ καταστασεις αλλα περιοσοτερο ησυχα χωρις βεβαια να του λειπει η νυχτερινη ζωη.πολη ομορφη χωρα και πολλες ομορφες παραλιες,εμενα η αγαπημενη μου παραλια ειναι αυτη του αγιου νικολαου οπου και εμεινα κιολας (ελευθερο καμπινγκ),εκει πας ητε απο το μονοπατι μιση ωρα περιπου ητε με βαρκακι απο αγκαλη που εχει κα8ε 10 λεπτα μεχρι τις 7 το απογευμα.την συστηνω ανεπιφυλακτα.και φυσικα αν πας μην ξεχασεις να δοκιμασεις ματσατα!!αα!!!και ενοειτε μεταφορικο μεσον γιατι με τα ποδια δεν πας σχεδον πουθενα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #8
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Έχω πάει στη Φολέγανδρο δύο φορές, μία το 1999 και μία το 2006. Όπως σου είπαν και παραπάνω τα παιδιά μπορείς να περιμένεις υπέροχες παραλίες και μία φανταστική Χώρα - σίγουρα μία από τις ωραιότερες των Κυκλάδων. Επίσης σίγουρα ενδείκνυται να πας με το κορίτσι σου.

    Τώρα τι θα σου πρότεινα να προσέξεις:
    Πρώτον: Η Φολέγανδρος έχει τραβήξει πολύ "εναλλακτικό" κόσμο - όπως ήδη αναφέρθηκε - και καλό είναι να το έχεις υπόψη σου σε ό,τι αυτό συνεπάγεται σε τιμές, ποιότητα παροχής υπηρεσιών και κόσμο που θα συναντήσεις εκεί.
    Δεύτερον: Αποκάλυψη είναι ο δεύτερος οικισμός του νησιού. η Άνω Μερά αν έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς. Να ασχοληθείς υπό την έννοια ότι δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τη Χώρα σε μορφή αλλά και ούτε σε ομορφιά, αλλά εκεί θα μπορέσεις (τουλάχιστον το 2006 μπορούσες) να δεις το πραγματικό "χρώμα" των ανθρώπων του νησιού. Η Άνω Μερά είναι ο μοναδικός οικισμός που έχω δει στις Κυκλάδες που είναι ο παραδοσιακός αγροτικός οικισμός. Απλωμένος πάνω στην κορυφογραμμή με διάσπαρτες αγροικίες και πάνω στο "μάτι" των ανέμων. Αν λάβεις υπόψη τα μελτέμια που πιθανότατα θα συναντήσετε την εποχή που θα πάτε θα χρειαστείτε αντιανεμικό. Ψάξτε εκεί για τα "Δενδρόσπιτα".
    Τρίτον: Σε ό,τι αφορά το φαγητό πέρα από τη "ματσάτα" να δοκιμάσετε κάτι πίτες - κόλαση - που φτιάχνουν εκεί - την "κρεμμυδένια" ή αλλιώς "σουρωτένια". Επίσης οπωσδήποτε το ντόπιο τυρί το "σουρωτό" - το βάζουν στην πίτα - κόλαση. Από ταβέρνες σίγουρα αυτές της Άνω Μεράς καθώς εκεί θα φάτε σίγουρα καλύτερα και φθηνότερα από τη Χώρα. Δυστυχώς δε θυμάμαι ονόματα αλλά η πρώτη που συναντάς μέσα στην Άνω Μερά - είναι διακοσμημένη με φιγούρες από τον Καραγκιόζη - ήταν όλα τα λεφτά.
    Τέταρτον: Αν δεν πάρεις τη μηχανή μαζί σου, θα πρέπει να νοικιάσεις εκεί κανένα σκουτεράκι γιατί υπάρχουν αποστάσεις ανάμεσα στη Χώρα, την Άνω Μερά και τις παραλίες.
    Πέμπτον: Καλά να περάσετε!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_3279.jpg 
Προβολές:	775 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	200552
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

Παρόμοια θέματα

  1. Xromata Info
    από Suner στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 11:09
  2. Transalp service & info
    από xaris78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 18:50
  3. Brake lines-info
    από Krokodilos001 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 20:12
  4. Φολεγανδρος
    από arhagellos στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 16:17
  5. LC8 info
    από darkCount στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF