Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Αγορα ΤΑ700 η V-strom650???

  1. #1

    Αγορα ΤΑ700 η V-strom650???

    Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα σ'αυτες τις δυο επιλογες.
    Θα γραψω μια μινι συγκριση μεταξυ των δυο, συμφωνα με την προσωπικη μου αποψη και θελω τις αποψεις σας.

    Επισης να πω οτι οδηγουσα για χρονια παπακι 50αρι, οδηγω αμαξι και ειναι η πρωτη μου επαφη με μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου και ογκου.

    Ακομη η χρηση θα ειναι καθημερινη μετακινηση στην πολη,εξορμησεις το σαβ/κο σε αποστασεις περιπου μεχρι 100km και κινηση σε επαρχιακους δρομους το καλοκαιρι (νησι).

    Εχουμε λοιπον:

    Το ΤΑ φαινεται και ειναι πιο συμμαζεμενο απο το V-strom και με μικροτερο ογκο.
    Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο αλλα ανεβηκα και στα δυο και μου φαινεται οτι το strom μου δημιουργει μια ανασφαλεια εξαιτιας του ογκου του και της απειριας μου φυσικα.

    Απο εξωτερικη εμφανιση-ομορφια μου αρεσουν εξισου.

    Η τιμη ειναι ενα ζητημα.Το ΤΑ ειναι στα 8600 και το στρομ στα 7200.
    Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα οικονομικο αλλα το θεμα value for money ειναι ενα κριτηριο.

    Το στρομ εχει καποια χρονια στην αγορα που σημαινει οτι εχει εμφανισει παιδικες ασθενειες και υπαρχει πλεον σχετικη εμπειρια και στα συνεργεια αλλα και μεταξυ των κατοχων.
    Βεβαια και το ονομα ΤΑ ειναι χρονια στην αγορα αλλα μιλαμε και για καινουργιο μοντελο.

    Το στρομ εχει πουλησει παρα πολυ κατι που ειναι και καλο και κακο.
    Καλο γιατι για να το εχουν παρει πολλοι σημαινει οτι ειναι αξιοπιστο και επισης αν χρειαστεις κατι γραφεις στο φορουμ και ολο και καποιος κατοχος θα σε βοηθησει η θα εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα.
    Κακο για καθαρα εγωιστικους λογους!!Θα εχεις κι εσυ μια μηχανη που την εχουν αλλοι δεν ξερω κι εγω ποσοι.


    Θα παρακαλεσω να αρκεστουμε σ'αυτα τα μοντελα δηλαδη μην πει κανενας παρε πχ το Versys η οποιοδηποτε αλλο.Αρκετα κουραστηκα για να καταληξω σ'αυτα τα δυο. :smilea:

    Επισης δε με ενδιαφερουν καθολου οι επιδοσεις.Αν το ενα βγαζει 10-20-30 αλογα παραπανω η το αλλο ειναι 0.4 sec γρηγοροτερο στα 0-100 δε με απασχολει.

    Τελος ισως το σημαντικοτερο κριτηριο για μενα ειναι ποια μοτοσυκλετα ειναι φιλικοτερη σε εναν νεο αναβατη οπως εγω.

    Αυτα και ευχαριστω εκ των προτερων!!

  2. #2
    words, words, words......
    Εγγραφή
    14/12/2006
    Μηνύματα
    113
    Ρωτάς ποιό από τα δύο είναι πιο φιλικά στον νέο αναβάτη.... Και τα δύο φιλικά είναι. Από την στιγμή που τα έχεις οδηγήσει και τα δύο, πάρε αυτό που σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα.


    Όμως έχω να σου κάνω ένα άλλο ερώτημα. Λες ότι την μηχανή την θες για μέσα στην πόλη και το πολύ για 100χλμ εκτός πόλης. Για ποιό λόγο να πάρεις δυκίλυνδρο με 650++ κ.ε ?? Μήπως ένα μονοκύλινδρο (και κάτω από 600 κ.ε) να σε βόλευε καλύτερα? Θα είναι πολύ πιο ελαφρύ και πολύ πιο 'φιλικό' στον νέο αναβάτη, θα μετακινείσε πολύ πιο εύκολα μέσα στην πόλη και θα καίει πολύ λιγότερη βενζίνη.....

    I've always thought
    that I would love to live by the sea
    To travel the world alone
    and live my life more simply
    I have no idea what's happened to that dream
    Cos there's really nothing left here to stop me

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Άιντε πάλι από την αρχή.....

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
    Για ποιό λόγο να πάρεις δυκίλυνδρο με 650++ κ.ε ?? Μήπως ένα μονοκύλινδρο (και κάτω από 600 κ.ε) να σε βόλευε καλύτερα? Θα είναι πολύ πιο ελαφρύ και πολύ πιο 'φιλικό' στον νέο αναβάτη, θα μετακινείσε πολύ πιο εύκολα μέσα στην πόλη και θα καίει πολύ λιγότερη βενζίνη.....
    Είπε ο άνθρωπΑς, μεταξύ αυτών των δύο είναι...μη του λέτε άλλα ρε σεις


    @BlackBart. Το πιο φιλικό (εν γένει) ειναι αυτό με το λιγότερο γκάζι, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.

    Το ΤΑ για μένα ειναι υπερτιμημένο για αυτά που κάνει, ενώ στο βεστρωμ ειναι καλύτερο Value for money που λένε στο χωριό μου

    Επίσης, μπορεί το βεστρωμ να δείχνει ογκώδες αλλά όλο αυτό το πραγμα μπροστά ειναι κουφιο, το μηχανάκι ειναι πολύ εύκολο στο χειρισμό του

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    φιλε καλημερα

    εγω θα σου έλεγα να τα οδηγήσεις.
    να κανεις ένα κοπο και να τα κάνεις ένα τεστ γιατι ότι και να σου πουμε μπορει να
    είναι καλό για μας αλλά κακό για σένα.

    κατα την ταπεινή μου άποψη νομίζω πως το στρομα εξακολουθεί να είναι μπροστα
    απο το ΤΑ.
    θέμα αξιοπιστίας δεν υπάρχει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, νομίζω όμως πως το
    ΤΑ είναι λίγο υπερεκτιμημένο.

    είναι και το θέμα αισθητικής βεβαίως το οποίο είναι προσωπικο καθαρά και δεν
    μπορεί να σου πει κανείς τιποτα.

    τώρα αν και ζητάς να μην σου προτείνει κανείς εναλλακτική μετα συγχωρήσεως
    αλλά θα σου πω πως κάνεις μεγάλο λάθος να μην σκεφτεσαι το βερσυς.
    είναι πιο μαζεμένο, εφόσον λες πως δεν νιωθεις καλά με τον όγκο,
    και απο οδική συμπεριφορα και επιδόσεις είναι στην ταξη του στρομ με ελάχιστες
    διαφορές. το είχα οδηγήσει και μου άρεσε παρα πολύ.

    κάνε τα ένα τεστ, μόνο έτσι θα καταλήξεις.

    φιλικά
    καλημέρες

  6. #6
    κάνεις ταξίδια? παίρνεις V-strom
    κινείσαι στην πόλη? παίρνεις Versys

    σου αρέσει το ΤΑ? το παίρνεις & πάλι δε θα μετανιώσεις...

    προβλήματα δε θα έχεις με κανένα....όταν θα τα δεις σε μια βιτρίνα, ποιό θα καβαλήσεις πρώτο?
    αυτό θα αγοράσεις
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    κάνεις ταξίδια? παίρνεις V-strom
    κινείσαι στην πόλη? παίρνεις Versys

    σου αρέσει το ΤΑ? το παίρνεις & πάλι δε θα μετανιώσεις...

    προβλήματα δε θα έχεις με κανένα....όταν θα τα δεις σε μια βιτρίνα, ποιό θα καβαλήσεις πρώτο?
    αυτό θα αγοράσεις

    Ρε το Γιώργη πως τα λέει




    :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    ....

    προβλήματα δε θα έχεις με κανένα.......

    Καλά.... μην ορκίζεσε κιόλας
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Μεταξύ των δύο, δυστυχώς , το V-strom υπερτερεί στους περισσότερους τομείς.....
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    - To Vstrom όπως ειπώθηκε είναι καλύτερο εκτός πόλης γιατί είναι πιο δυνατό και με καλύτερη καλυψη από τον αέρα. Μέσα στην πόλη ο όγκος του θα βολέψει λιγότερο από τα άλλα δύο. Είναι και το πιο βαρύ από όλα με +10 κιλά από το Transalp

    - Το Versys είναι το πιο παιχνιδιάρικο. Πολύ μαζεμένο και βολικό για την πόλη, με μεγάλη διαφορά το πιο ελαφρύ από τα τρία, και πιο fun για στριφτερές διαδρομές. Αντίστοιχα το χειρότερο στην εθνική λόγω κυρίως ελάχιστης κάλυψης και πιο αδύναμου κινητήρα απο το Vstrom

    - Το Transalp παίζει κάπου ανάμεσα στα δυο προηγούμενα.

    Το κακό με το Transalp είναι η πολιτική κοστολόγησης της HONDA που σε κλέβει ουσιαστικά υπερκοστολογώντας το μηχανάκι. Γι αυτό που είναι το Transalp για αυτά που φοράει πάνω και για την ποιότητά του (κάθε χρόνο και πιο χαμηλή με αρκετά φθηνά πλαστικά πάνω του) θα έπρεπε να ζητάει γύρω στα 1000 ευρώ λιγότερα. Εμένα αυτό δεν μου αρέσει και μόνο γι αυτό δεν θα το επέλεγα. Αλλιώς δεν προκειται να απογοητευτείς από κανένα από τα δυο. Δες τι θέλεις να κάνεις περισσότερο και τι σου αρέσει στο ματι περισσότερο και πάρτο.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ρε το Γιώργη πως τα λέει




    :rotflmao: :rotflmao:

    γιατι ρε, δε σ' αρεσε?

    ...θα εμπλεκα και τα triumph στο παιχνιδι, αλλα αυτα ειναι για μεγαλα παιδια...:wacko:
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  12. #12
    Πω πω ρε παιδια τι μΕ κανετε τωρα.............

    Ειμαι που ειμαι μπερδεμενος θα μπερδευτω ακομα περισσοτερο τωρα

    Ευτυχως η kawasaki ειναι διπλα στο σπιτι μου οποτε θα κανω μια βολτιτσα κι απο κει.

    Οντως το ΤΑ ειναι υπερεκτιμημενο και για μενα αυτο ειναι και το μεγαλυτερο αρνητικο του.
    Αν κοστιζε γυρω στα 7500-7800 θα το ειχα παρει ηδη.

    Thanx guys!!

  13. #13
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    BMW 800 GS .....................



























































    Η το ΤΑ700
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    Τώρα που το ψάχνω κι εγώ, είμαι ανάμεσα στη f800 και το στρώμα, αν ήταν στα ίδια λεφτά δεν το συζητώ αλλά τώρα βλέπω τεράστια διαφορά...(υπ`όψιν ότι τώρα έχω 650gs)
    ΑΕΚ

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackBart
    Πω πω ρε παιδια τι μΕ κανετε τωρα.............

    Ειμαι που ειμαι μπερδεμενος θα μπερδευτω ακομα περισσοτερο τωρα

    Ευτυχως η kawasaki ειναι διπλα στο σπιτι μου οποτε θα κανω μια βολτιτσα κι απο κει.

    Οντως το ΤΑ ειναι υπερεκτιμημενο και για μενα αυτο ειναι και το μεγαλυτερο αρνητικο του.
    Αν κοστιζε γυρω στα 7500-7800 θα το ειχα παρει ηδη.

    Thanx guys!!
    Aπο χρηματικής άποψης το v-strom συμφέρει ..
    Το έχει και προσφορά
    (πηγή mototriti):Αιφνιδιάζει για άλλη μια φορά η αντιπροσωπεία της Suzuki, χτυπώντας άμεσα τον ανταγωνισμό! Ενόψει των νέων, αντίπαλων μοντέλων η Σφακιανάκης ΑΕΒΕ προσφέρει το Best Seller της ελληνικής αγοράς Suzuki DL 650 V-Strom Abs στην δελεαστική τιμή των 7.195 ευρώ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF