Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: SOON TO BE ΟΔΗΓΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΕΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2024
    Μηνύματα
    8

    Question SOON TO BE ΟΔΗΓΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΕΣ

    Καλησπέρα σαας!!!

    Από μικρή μου αρεσαν οι μηχανες, τις ειχα τρελη αδυναμια και αποφασισα στα 26 μου να βγαλω διπλωμα. Γνωρίζω ότι μπορώ να βγάλω για μεγάλη απευθείας. ΑΛΛΑ δεν εχω καμία επαφή με μηχανες αν εξαιρεσεις οτι εχω υπαρξει πολλες φορες συνοδηγος. Εννοειται θα κανω οσα μαθηματα πρεπει μεχρι να νιωσω ανετα και να εχω ενα ιχνος αυτοπεποιθησης οτι δεν θα σκοτωσω κανεναν στο δρομο αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω, με τι μηχανη, αν πρεπει να βγαλω πρωτα για μικρη ισως και μετα απλα να βγαλω για τη μεγαλη.
    Οδηγαω αυτοκινητο απο τα 20 μου αλλα δεν θεωρω οτι εχουν καμια επαφη.
    Γενικα οτι γνωση εχετε, ειμαι εδω να την απορροφησω.
    Γενικα για μπατζετ αν φτασουμε στο σημειο να ρωτησετε θεωρω μεχρι 6000-7000 μπορω να τα δωσω. (κρανος πηρα πριν μια βδομαδα, μπουφαν κλπ θα παρω οταν με το καλο πω οτι θα παρω μηχανη, μην τα βαζετε στο μπατζετ)
    Θελω επισησ καμια πληροφορια για συντηρηση, εξοδα γενικα που παιζουν, οπως και σφαλειες κλπ

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.665
    Καλώς ήρθες.
    Πολλά από αυτά που ρωτάς είναι πολύ γενικολογα και ίσως χωρίς νόημα να απαντηθούν από τώρα.
    Η γνώμη η δική μου είναι ότι αφού ηλικιακά είσαι εντάξει, τότε να πας κατευθείαν για το μεγάλο δίπλωμα.
    Κι ας μην οδηγήσεις ποτέ σου μεγάλο.
    Θα μπεις που θα μπεις στη διαδικασία και τα έξοδα, γιατί να το ξαναπερασεις πάλι σε δεύτερο χρόνο;

    Τώρα όσο αφορά στο τι να παρεις πρώτο και αφού έχεις βγάλει δίπλωμα, είναι κι αυτό πολύ γενικό.
    Ψάξου λίγο στα σχετικά θρεντς εδώ, δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που θέλει να ξεκινήσει. Ίσως βρεις απαντήσεις που σε καλύπτουν.
    Με το καλό όπως και να'χει!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    350
    Γειά σου και με το καλό οτι και να αποφασίσεις να αγοράσεις, σιδεροκέφαλη!
    Σχετικά με το δίπλωμα, επειδή και εγώ παρότι μπορούσα να βγάλω το μεγάλο έβγαλα το 125 πρώτα, για να δω αν μου αρέσει και γιατί ήθελα να περιορίσω τον εαυτό μου όσο μπορούσα, θα σου πω οτι οικονομικά είναι εντελώς ασύμφορο.
    Αφού ειναι να τα δώσεις, κάν'το μια και καλή και μετά πάρε οτι θελήσεις και ας είναι και μικρότερο.
    Είναι πολύ σημαντικο να έχεις υπόψιν σου οτι στη σχολή οδηγών μαθαίνεις απλά πώς να βάζεις μπροστά και να τσουλάς τη μηχανή, και οτιδήποτε άλλο πέρα από εκεί καλό θα ήταν να το δεις και σε ένα riding school, ή σχολείο ασφαλούς οδήγησης, σε δεύτερο χρόνο.

    Μια μικρή προς μεσαία από άποψη κυβικών/ισχύος μοτοσυκλέτα θα ήταν το target group που θα κοιτούσα στη θέση σου, και είναι πολύ σημαντικό να πάρεις κάτι που να σου αρέσει πραγματικά, να νιώθεις όμορφα όταν την κοιτάς.

    Για τα υπόλοιπα εφόσον καταλήξεις σε πιο μικρό εύρος υποψηφίων μοτο για αγορά, θα υπάρξουν αρκετοί που θα σε διαφωτίσουν στην πορεία, καθώς κάθε μία έχει τα χουγια της, ανάλογα και το μοντέλο, το μέγεθος(για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κτλ)και την παλαιότητά της.

    Μια κοινή γνώμη γενικά είναι οτι για πρώτη καλό θα ήταν να κοιτάξεις μεταχειρισμένο για πολλούς λόγους, με βασικότερους τις πιθανές χαζοπτώσεις που όλοι έχουμε ως αρχάριοι και την λιγότερη χασούρα στη μεταπωληση αν μετά από 1-2 χρόνια νιώσεις οτι θες να πας σε κάτι άλλο.
    Αν μας πεις τη χρήση που θέλεις να κάνεις θα μπορούμε καλύτερα να σου προτείνουμε μηχανάκια που ίσως σε ενδιαφέρουν.
    Καλή αρχή λοιπόν και καλώς ήρθες!
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 16/05/2024 στις 16:43.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    731
    Γεια σου Σάντρα και καλως ηρθες!

    Καταρχήν θεωρω οτι εισαι σε μια ηλικια που έχεις μυαλο και οχι 18 χρόνων που βράζει το αίμα του. Το οτι οδηγεις αυτοκινητο 7 χρόνια απλα σημαινει οτι εχεις μια εικονα για το τι συμβαινει στους δρόμους και πως ανταποκρινεσαι χωρις αυτο να σημαινει οτι η οδηγηση αυτοκινητου σχετιζεται με την οδηγηση μοτοσυκλετας. Για την ακιρβεια ειναι η μερα με τη νυχτα. Πανω στην μοτοσυκλετα θα αναπτυξεις εντελως διαφορετικα ενστικτα.

    Τωρα οσο αφορα το διπλωμα δεν αξιζει να βγαλεις για 125, ασε που 125 μπορεις να οδηγησεις πλεον και με διπλωμα αυτοκινητου αρκει να το εχεις τουλαχιστον 6 χρονια και να εισαι 27, πραγματα που τα εχεις και τα δυο. Οποτε πας κατευθειαν για απεριοριστων.

    Οσο για την επιλογη της μηχανης παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Καταρχην το τι σου αρεσει, κατα δευτερον το σωματοτυπο σου. Αν για παραδειγμα εισαι 1.60 δυσκολα θα καβαλησεις καποιο on/off η εντουρο. Απο κει και περα γνωμη μου ειναι να

    ξεκινησεις με ενα μεταχειρισμενο και στην πορεια αναβαθμιζεις. θα βρεις αρκετα μηχανακια σε καλη κατασταση με 2-3 χιλιαρικα.

    Ελπιζω να βοηθησα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    Ένα είναι το entry level μηχανάκι!

    KTM 390 Duke

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240516_181642_Chrome.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	452929

  6. #6
    Καλη αρχη .
    Βασικο για σενα και την πορεια σου στο χωρο ειναι το υψος σου .
    Περα απο την αντήληψη και την εμπειρία , σε εσας τις γυναικες παιζει σημαντικο εως καθοριστικο ρολο .
    Εισαι οκ εκει ?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ένα είναι το entry level μηχανάκι!

    KTM 390 Duke

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240516_181642_Chrome.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	452929

    Τι entry level! Αυτο το λιγουρευομαι και εγωωωω!!
    Ειναι μια αρρωστη παιχνιδομηχανη!!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σαας!!!

    Από μικρή μου αρεσαν οι μηχανες, τις ειχα τρελη αδυναμια και αποφασισα στα 26 μου να βγαλω διπλωμα. Γνωρίζω ότι μπορώ να βγάλω για μεγάλη απευθείας. ΑΛΛΑ δεν εχω καμία επαφή με μηχανες αν εξαιρεσεις οτι εχω υπαρξει πολλες φορες συνοδηγος. Εννοειται θα κανω οσα μαθηματα πρεπει μεχρι να νιωσω ανετα και να εχω ενα ιχνος αυτοπεποιθησης οτι δεν θα σκοτωσω κανεναν στο δρομο αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω, με τι μηχανη, αν πρεπει να βγαλω πρωτα για μικρη ισως και μετα απλα να βγαλω για τη μεγαλη.
    Οδηγαω αυτοκινητο απο τα 20 μου αλλα δεν θεωρω οτι εχουν καμια επαφη.
    Γενικα οτι γνωση εχετε, ειμαι εδω να την απορροφησω.
    Γενικα για μπατζετ αν φτασουμε στο σημειο να ρωτησετε θεωρω μεχρι 6000-7000 μπορω να τα δωσω. (κρανος πηρα πριν μια βδομαδα, μπουφαν κλπ θα παρω οταν με το καλο πω οτι θα παρω μηχανη, μην τα βαζετε στο μπατζετ)
    Θελω επισησ καμια πληροφορια για συντηρηση, εξοδα γενικα που παιζουν, οπως και σφαλειες κλπ
    Καλώς όρισες και καλή αρχή! Μπουφάν κλπ (δηλαδή γάντια, παντελόνια, παπούτσια) να πάρεις πριν αρχίσεις τα μαθήματα. Μην κάνεις μαθήματα μόνο με κράνος και προστασίες που ίσως σου δώσει η σχολή. Να είσαι full εξοπλισμένη. Ποιο κράνος πήρες;

    Κατά τ' άλλα όλα μαθαίνονται αρκεί να υπάρχει μια καλή αντίληψη και νοοτροπία. Όταν με το καλό πάρεις την πρώτη σου μηχανή πήγαινε κατευθείαν σε κάποιο Riding School. Θα σε κάνει να νιώσεις πιο άνετη, θα σου δώσει αυτοπεποίθηση και θα σε μάθει να οδηγάς την μηχανή αντί απλά να την χειρίζεσαι.

    Τέλος, να φοράς όλο τον εξοπλισμό σου συνέχεια ακόμα και αν κάνεις 100 μέτρα.

  9. #9
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.486
    Καλώς ήρθες!!!

    Για το δίπλωμα, όπως είπαν και άλλοι, πάρε κατευθείαν για μεγάλη. Δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις δυο φορές.

    Όσο για μηχανή, (προσωπική άποψη πάντα) πάρε κάτι που θα το φτάνεις καλά, θα έχει καλά φρένα και δεν θα έχει πολλά γκάζια. Το να οδηγάς αυτοκίνητο με το να οδηγάς μηχανή έχει δύο πολύ βασικές διαφορές. Πρώτον στη μηχανή, κάθε φορά που σταματάς, ξεκινάς, στρίβεις, φρενάρεις, επιταχύνεις, θα πρέπει να μένεις όρθια (κάτι που το αμάξι το κάνει μόνο του). Και δεύτερον με τη μηχανή θα πρέπει να σκέφτεσαι, πάντα μα πάντα, τα πιθανά σενάρια καταστροφής ακόμα και από περιστέρι. Το δεύτερο δημιουργείται με την εμπειρία και χτίζεται με τα χιλιόμετρα που γράφεις στο κοντέρ, αλλά μια γενική ιδέα την αποκτάς από την πρώτη μέρα. Η οδήγηση μηχανής είναι εύκολη μηχανικά αλλά θέλει χιλιόμετρα για να γίνει εύκολη και εγκεφαλικά. Και βασικό...... ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος πάνω στο δίτροχο!

    Δες τι σου αρέσει, σε τι μηχανή νοιώθεις άνετα και θεωρείς ότι έχεις τον έλεγχό της και καλούς δρόμους!
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2024
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Γειά σου και με το καλό οτι και να αποφασίσεις να αγοράσεις, σιδεροκέφαλη!
    Σχετικά με το δίπλωμα, επειδή και εγώ παρότι μπορούσα να βγάλω το μεγάλο έβγαλα το 125 πρώτα, για να δω αν μου αρέσει και γιατί ήθελα να περιορίσω τον εαυτό μου όσο μπορούσα, θα σου πω οτι οικονομικά είναι εντελώς ασύμφορο.
    Αφού ειναι να τα δώσεις, κάν'το μια και καλή και μετά πάρε οτι θελήσεις και ας είναι και μικρότερο.
    Είναι πολύ σημαντικο να έχεις υπόψιν σου οτι στη σχολή οδηγών μαθαίνεις απλά πώς να βάζεις μπροστά και να τσουλάς τη μηχανή, και οτιδήποτε άλλο πέρα από εκεί καλό θα ήταν να το δεις και σε ένα riding school, ή σχολείο ασφαλούς οδήγησης, σε δεύτερο χρόνο.

    Μια μικρή προς μεσαία από άποψη κυβικών/ισχύος μοτοσυκλέτα θα ήταν το target group που θα κοιτούσα στη θέση σου, και είναι πολύ σημαντικό να πάρεις κάτι που να σου αρέσει πραγματικά, να νιώθεις όμορφα όταν την κοιτάς.

    Για τα υπόλοιπα εφόσον καταλήξεις σε πιο μικρό εύρος υποψηφίων μοτο για αγορά, θα υπάρξουν αρκετοί που θα σε διαφωτίσουν στην πορεία, καθώς κάθε μία έχει τα χουγια της, ανάλογα και το μοντέλο, το μέγεθος(για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κτλ)και την παλαιότητά της.

    Μια κοινή γνώμη γενικά είναι οτι για πρώτη καλό θα ήταν να κοιτάξεις μεταχειρισμένο για πολλούς λόγους, με βασικότερους τις πιθανές χαζοπτώσεις που όλοι έχουμε ως αρχάριοι και την λιγότερη χασούρα στη μεταπωληση αν μετά από 1-2 χρόνια νιώσεις οτι θες να πας σε κάτι άλλο.
    Αν μας πεις τη χρήση που θέλεις να κάνεις θα μπορούμε καλύτερα να σου προτείνουμε μηχανάκια που ίσως σε ενδιαφέρουν.
    Καλή αρχή λοιπόν και καλώς ήρθες!
    Καλησπέρα, και σε ευχαριστω για τη συμβουλή. Μαλλον αυτο θα κανω θα δωσω κατευθειαν για τη μεγαλη και μετα βλεπω σταδιακα τι θα παρω.
    ναι διαβασα για τα σχολεια που λετε και δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχε κατι τετοιο και εννοειται θα παω. μου αρεσει να ειμαι σιγουρη για οτι κανω και προετιμασμενη οσο μπορω.
    Μεταχειρισμενο θα αγορασω ως πρωτο σιγουρα, για να μην με νοιαζει και αργοτερα να το πουλησω, να εχω μικρη χασουρα.
    Δνε θελω να παω σε κατι μικρο, εννοω παπακια βεσπες κλπ η οτι αλλο λετε εσεις μικρο. επειδη τα χαζευω λιγο, ενας φιλος μου προτινε KTM 200-390 Duke, βεβαια οι μισοι εδω μεσα ειτε τα λατρευουν ειτε τα κραζουν. σαν στυλ παντως μαρεσουν.
    ειλικρινα δεν ξερω τι να κοιταξω.
    Σε ευχαριστω πολυ παντως.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2024
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Γειά σου και με το καλό οτι και να αποφασίσεις να αγοράσεις, σιδεροκέφαλη!
    Σχετικά με το δίπλωμα, επειδή και εγώ παρότι μπορούσα να βγάλω το μεγάλο έβγαλα το 125 πρώτα, για να δω αν μου αρέσει και γιατί ήθελα να περιορίσω τον εαυτό μου όσο μπορούσα, θα σου πω οτι οικονομικά είναι εντελώς ασύμφορο.
    Αφού ειναι να τα δώσεις, κάν'το μια και καλή και μετά πάρε οτι θελήσεις και ας είναι και μικρότερο.
    Είναι πολύ σημαντικο να έχεις υπόψιν σου οτι στη σχολή οδηγών μαθαίνεις απλά πώς να βάζεις μπροστά και να τσουλάς τη μηχανή, και οτιδήποτε άλλο πέρα από εκεί καλό θα ήταν να το δεις και σε ένα riding school, ή σχολείο ασφαλούς οδήγησης, σε δεύτερο χρόνο.

    Μια μικρή προς μεσαία από άποψη κυβικών/ισχύος μοτοσυκλέτα θα ήταν το target group που θα κοιτούσα στη θέση σου, και είναι πολύ σημαντικό να πάρεις κάτι που να σου αρέσει πραγματικά, να νιώθεις όμορφα όταν την κοιτάς.

    Για τα υπόλοιπα εφόσον καταλήξεις σε πιο μικρό εύρος υποψηφίων μοτο για αγορά, θα υπάρξουν αρκετοί που θα σε διαφωτίσουν στην πορεία, καθώς κάθε μία έχει τα χουγια της, ανάλογα και το μοντέλο, το μέγεθος(για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κτλ)και την παλαιότητά της.

    Μια κοινή γνώμη γενικά είναι οτι για πρώτη καλό θα ήταν να κοιτάξεις μεταχειρισμένο για πολλούς λόγους, με βασικότερους τις πιθανές χαζοπτώσεις που όλοι έχουμε ως αρχάριοι και την λιγότερη χασούρα στη μεταπωληση αν μετά από 1-2 χρόνια νιώσεις οτι θες να πας σε κάτι άλλο.
    Αν μας πεις τη χρήση που θέλεις να κάνεις θα μπορούμε καλύτερα να σου προτείνουμε μηχανάκια που ίσως σε ενδιαφέρουν.
    Καλή αρχή λοιπόν και καλώς ήρθες!
    Καλησπεραα, ευχαριστωω
    Αρχικα εννοειται δεν θεωρω οτι εχε σχεση η οδηγηση με αυτοκινητο με την οδηγηση με μηχανη. Οπως ειπα εχω υπαρξει συνοδηγος που ακομα και ετσι καταλαβαινω πολλες διαφορες.
    Ειμαι 1.70, 60 κιλα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2024
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ένα είναι το entry level μηχανάκι!

    KTM 390 Duke

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240516_181642_Chrome.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	452929
    Φιλε μου οταν το ειδα μαρεσε πολυ, το ειπα και σε ενα παιδι εδω. και μου το προτιναν κιολας. Η αληθεια ειναι οτι σαν εμφανιση με κερδισε αρκετα

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2024
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Καλη αρχη .
    Βασικο για σενα και την πορεια σου στο χωρο ειναι το υψος σου .
    Περα απο την αντήληψη και την εμπειρία , σε εσας τις γυναικες παιζει σημαντικο εως καθοριστικο ρολο .
    Εισαι οκ εκει ?
    1.70 σε υψος. ευτυχως δεν ειμαι στα χαμηλα για γυναικα αν και για θεματα μηχανης θεωρω οτι ειμαι κοντη απο οτι καταλαβα

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.911
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sandra Προβολή μηνύματος
    1.70 σε υψος. ευτυχως δεν ειμαι στα χαμηλα για γυναικα αν και για θεματα μηχανης θεωρω οτι ειμαι κοντη απο οτι καταλαβα
    Καλόβολτο το KTM!
    (Δες και το Adventure 390 KTM ) το έχεις από θέμα ύψους αν σαρέσουν οι On/off
    (στα ίδια μήκη κύματος αλλά όχι με την σπιρτάδα του ΚΤΜ είναι και τα Versys 300, Honda cb500X και αυτό που θα σου προτείνει ο Panavour σε λίγη ώρα)
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2024
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maira Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες!!!

    Για το δίπλωμα, όπως είπαν και άλλοι, πάρε κατευθείαν για μεγάλη. Δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις δυο φορές.

    Όσο για μηχανή, (προσωπική άποψη πάντα) πάρε κάτι που θα το φτάνεις καλά, θα έχει καλά φρένα και δεν θα έχει πολλά γκάζια. Το να οδηγάς αυτοκίνητο με το να οδηγάς μηχανή έχει δύο πολύ βασικές διαφορές. Πρώτον στη μηχανή, κάθε φορά που σταματάς, ξεκινάς, στρίβεις, φρενάρεις, επιταχύνεις, θα πρέπει να μένεις όρθια (κάτι που το αμάξι το κάνει μόνο του). Και δεύτερον με τη μηχανή θα πρέπει να σκέφτεσαι, πάντα μα πάντα, τα πιθανά σενάρια καταστροφής ακόμα και από περιστέρι. Το δεύτερο δημιουργείται με την εμπειρία και χτίζεται με τα χιλιόμετρα που γράφεις στο κοντέρ, αλλά μια γενική ιδέα την αποκτάς από την πρώτη μέρα. Η οδήγηση μηχανής είναι εύκολη μηχανικά αλλά θέλει χιλιόμετρα για να γίνει εύκολη και εγκεφαλικά. Και βασικό...... ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος πάνω στο δίτροχο!

    Δες τι σου αρέσει, σε τι μηχανή νοιώθεις άνετα και θεωρείς ότι έχεις τον έλεγχό της και καλούς δρόμους!
    δυστυχως η ευτυχωσ δεν θεωρω οτι θα φοβηθω αν ανεβω πανω και οδηγησω. νοιαζομαι για την υγεια μου και την σωματικη μου ακεραιοτητα οπως και των αλλωνων αλλα η καυλα που εχω στις μηχανες δεν νομιζω οτι θα μου αφησει περιθωριο να φοβηθω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν εχω ιδεα που να ψαξω και τι
    από simeladits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 20:38
  2. Γεια χαρα. Δεν εχω ιδεα!!!
    από Giagkos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2012, 14:56
  3. ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΡΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ?
    από V-PAKETAS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 00:41
  4. to be continued......
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF