Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: 1 service 990 Adv. + battery failure

  1. #1
    κοκκινομαλλης Το avatar του/της PalLoukiLuke
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    206

    1 service 990 Adv. + battery failure

    Καλημερα παιδια

    Εχω το ΚΤΜ 990 Αdv 25 μερες και πριν απο 4 μερες το πηγα για το πρωτο σερβις των 1000 χλμ

    1) Παρολο που του ειπα του μαστορα οτι η μπαταρια μου εκανε νερα (δυσκολια να παρει, εμεινα και τη φορτισα μια νυχτα) ΔΕΝ μου την αλλαξε διοτι μου ειπε οτι δεν περναει στην εγγυηση. Χτες το βραδυ δεν επερνε με τιποτα. τι φορτισα 2 ωρες και παλι τιποτα.
    Πηρα σημερα το πρωι τηλ και τα κεντρικα και τους εκραξα ομαδικος. 25 ημερων μηχανακι 13.000 ευρω και δεν μου περνανε την μπαταρια στην εγγυηση??? εγινε χαμος και τελικα θα μου στειλουν μια σημερα με κουριερ...

    μου ειπε ο μαστορας οτι δεν θελει φορτιση η κενουργια μπαταρια . ειναι αληθεια? μηπως να τη βαλω κανα 2ωρο?? Τι λετε??

    2) Στο πρωτο αυτο σερβις επρεπε να γινουν και δυο ανακλησεις. Η μια αφορα τον προγραμματιμο του εγκεφαλου και η αλλη ενα συστημα λαδια - σωληνακι πιεσης δεν καταλαβα καλα. Το θεμα ειναι που ρωτησα οτι ο μαστορας στο πρωτο σερβις εκανε (ετσι λεει) την ανακληση του προγραμματισμου αλλα οχι τη δευτερη...(το ειδαν και μεσω υπολογιστή στα κεντρικα αυτο)

    Ξερετε ακριβως τι αφορα η δευτερη αυτη ανακληση???

    Τη πεμπτη φευγω για Καστορια Πρεσπες Χαλκιδικη και δεν νιωθω και πολύ ανετα με ολα αυτα...

    ενας αλλος μαστορας που ρωτησα μου ειπε οτι δεν ενδεχεται κινδυνος για τη ανακληση αυτη και να την κανω στο αλλο σερβις ( θα το κανω στα 5000χλμ)

    Ποια ειναι η γνωμη σας σε ολα αυτα??

    Πραγματικα θα χρειαζομουν μια γνωμη ακομα...

    Ευχαριστώ πολύ...

    λουκας
    FUN IS NOT A STRAIGHT LINE

  2. #2
    Οσο αφορα την μπαταρια δεν παιζει να μην αντικατασταθει με τιποτα ο μαστορας σου λεει μαλακειες ,η καινουρια θελει φορτιση τουλαχιστον 8 ωρες ,γιατι αν δεν την φορτισεις καλα
    θα εχεις προβλημα παλι. Η παλια σου μπαταρια μολις πηρες την μηχανη φορτιστηκε οσο επρεπε?
    Τωρα με την ανακληση καλο θα ηταν να την εκανες την αλλαγη που λεει ,αν ο μαστορας δεν στην κανει παρε τηλ στην ΚΤΜ και δωστον.
    Κατα τα αλλα μην φοβασε τιποτα για προβλημα .
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  3. #3
    το ιδιο θεμα με το σωληνακι αντιμετωπισα κ εγω...επειδη πηρα το μηχανακι με 2000χλμ κ το πρωτο service δεν το εκανα εγω στα 5000χλμ δεν μου το εκανε ο μηχανικος κ ειπε στα 15000 θα το δουμε αλλα δεν ειναι τιποτα ανυσηχητικο, αλλιως θα το λυναμε παλι!
    Για τον προγραμματισμο πρεπει να εχει το διαγνωστικο για να σου το κανει.....εγω επισης το εκανα Θεσ/νικη γιατι σε ολη τη Β.Ελλαδα δεν το ειχε κανενας..

  4. #4
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    φοβαμαι ο τι σου καηκε ο ανορθωτης regulator απο την ελατωματικη μπαταρια

    μηπως βραχυκυκλωσε καλωδια της μηχανης που πιανουν στην μπαταρια


    εγω απο ελατωματικη μπαταρια ysasa μαμα επαθα ανορθωτη

    στεκαρε με μηχανημα υπολογιστη ΤΑΣΗ αν ανεβαζει τρελα ειναι μαπαταρια


    αν με την νεα μπαταρια δεν φορτιζει το εργαλεια μετα την βολτα τοτε εχεις ανορθωτη

  5. #5
    κοκκινομαλλης Το avatar του/της PalLoukiLuke
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    206
    Καλημερα
    Για να αποκατασταθει η τιμη των 990 , η νεα μπαταρια δεν εχει κανει κιχ.
    Χλμ τωρα 5500 και κανενα προβλημα .Πιθανοτατα ελατωματικη πρωτη μπαταρια
    Αυτα για να μην πανικοβαλονται οι νεοι αγοραστες ....
    FUN IS NOT A STRAIGHT LINE

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2007
    Μηνύματα
    15
    Εγω εχω το 990 2 χρονια. Εχω αλλαξει μια φορα την μπαταρια, και πριν κανα 3μηνο αλλαξα και ανορθωτης. Αυριο παω παλι για μπαταρια. Οπως ακουω παρα πολυ με 990 εχουν αυτο το προβλημα, αλλα κανενας απο οτι ξερω δεν εχει τι λυση γιατι ολλα αυτα. Αν καπιος γνωριζει για τι λυση του προβληματος, η καποιο μερος για φτηνη μπαταρια παρακαλω να μου πει.

  7. #7
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    δυσκολο να καψει ανορθωτη

    μηπως σε κοροιδεψε ο μαστορας???? και κρατησε και τον ανορθωτη σου για καβατζα

    που το πας ?

    μπαταρια ysasa ΥΤΖ14S
    απο το δυκτιo yamaha
    ειναι ο αντιπροσωπος ελλαδος
    110 euro max

    μην σε κοροιδεψουν οι ΚΤΜμαδες μαστοροι και σου πουν 150+

    ολοι απο εκει περνουν

    βουλιαγμενης αριστερα αρχη απεναντι απο τα σχολεια


    ENAΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΑΚΗ 55 ευρω θα την βρεις ιμιτασιον θα βγαλει 1χρονο σιγουρα

    ειναι
    διπλα στο sex shop και στο σουφλατζιδικο

    ΑΝΤΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ στα βρηκα

  8. #8
    louki.......εισαι σηγουρος για κινα? η να παρης ενα αφρικα και μια μπαταρια των 40 ε?



    περαστικα ρε......αμα περάσεις απο λαρισα ελα για εναν καφέ -μπίρα.
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  9. #9
    Εμενα στο 6μηνο που πιασαν τα κρυα η μπαταρία βγήκε off.
    Με την αλλαγη της μπαταριας αλλαξα και το διακοπτη των φωτων και μιζας , βαζοντας του 950 που σβηνει τα φωτα τελειως για να μην τραβανε ρευμα με την μιζια.
    Μετα απο 2 χρονια δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα (φτου-φτου).
    Δεν ξέρω αν ειναι αυτη η λύση αλλα....

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik
    Εμενα στο 6μηνο που πιασαν τα κρυα η μπαταρία βγήκε off.
    Με την αλλαγη της μπαταριας αλλαξα και το διακοπτη των φωτων και μιζας , βαζοντας του 950 που σβηνει τα φωτα τελειως για να μην τραβανε ρευμα με την μιζια.
    Μετα απο 2 χρονια δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα (φτου-φτου).
    Δεν ξέρω αν ειναι αυτη η λύση αλλα....
    επειδη με ενδιαφερει κ εμενα αυτο που ειπες με το διακοπτη....καλωδιωση εχει ετοιμη το μηχανακι η θελει εγκατασταση μεχρι το φαναρι για να τα σβηνει?
    Μονος το εκανες?

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
    επειδη με ενδιαφερει κ εμενα αυτο που ειπες με το διακοπτη....καλωδιωση εχει ετοιμη το μηχανακι η θελει εγκατασταση μεχρι το φαναρι για να τα σβηνει?
    Μονος το εκανες?
    Ξεκινησα μονος αλλα γινοταν της ποπης με τα καλωδια
    και κατεληξα στο συνεργειο...
    Καλωδια ειχε ο διακοπτης που κουμπωναν με φυσα στα υπαρχον
    (αν εννοεις αυτο):smilea:

  12. #12
    ειχε δλδ το μηχανακι φυσα στο τιμονι κ μολις εβαλες το διακοπτη του 950 συνδεσες τη φυσα κ ηταν οκ?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOMASKTM
    Εγγραφή
    27/07/2006
    Μηνύματα
    922
    βγάζεις ολόκληρο τον δεξί διακόπτη και στην ίδια φύσα κουμπώνεις εναν απο lc4 04 που είναι ίδιος ακριβώς απλά έχει και διακόπτη για φώτα.δεν χρειάζεται να κόψεις τίποτα,ολα ταιριάζουν μια χαρά.

  14. #14
    κοκκινομαλλης Το avatar του/της PalLoukiLuke
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    206
    Στο επομενο σερβις των 7500 (σε κανα 20ημερο δηλαδη θα βαλω και εγω αυτο τον διακοπτη)
    πραγματικα αξιζει η αναβαθμισουλα αυτη..

    Προς καζολινος....
    Αν δεις τα ποστ το 1ο ηταν 27 ιουλ. και το 2ο 15 σεπτ. 5500 χλμ σε αγ.ορος - σε ιταλια + +
    Μια μπαταρια ειναι παναθεμα την ...δεν ειναι σασμαν (βλεπε ΒMW) και παραγματικα για τη χαρα που μου εδωσε αυτο τον 1,5 μηνα μπορω να σου πω με συγουρια πως τετοια προβληματακια τα γραφω στα @ρχιδι@ μου... το μηχανακι κενταει σε ασφαλτο σε χωματοδρομο, φορτομενο - αφορτωτο παντου και παντα..

    προς επιδοξους αγοραστες
    ΔΕν εχω το παραμικρο αγχος, (ιταλια κοιταξα μια φορα λαδια και φυσικα δεν ειχε καψει), μη μου μεινει , μη δε παρει μπρος...και ειμαι απο ιαπωνικο μοντελο πριν...

    τριτες και τεταρτες και μλκιες...τους βαρεθηκα ολους....


    λαρισεος > μεσα μαν!!
    FUN IS NOT A STRAIGHT LINE

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PalLoukiLuke
    Στο επομενο σερβις των 7500 (σε κανα 20ημερο δηλαδη θα βαλω και εγω αυτο τον διακοπτη)
    πραγματικα αξιζει η αναβαθμισουλα αυτη..

    Προς καζολινος....
    Αν δεις τα ποστ το 1ο ηταν 27 ιουλ. και το 2ο 15 σεπτ. 5500 χλμ σε αγ.ορος - σε ιταλια + +
    Μια μπαταρια ειναι παναθεμα την ...δεν ειναι σασμαν (βλεπε ΒMW) και παραγματικα για τη χαρα που μου εδωσε αυτο τον 1,5 μηνα μπορω να σου πω με συγουρια πως τετοια προβληματακια τα γραφω στα @ρχιδι@ μου... το μηχανακι κενταει σε ασφαλτο σε χωματοδρομο, φορτομενο - αφορτωτο παντου και παντα..

    προς επιδοξους αγοραστες
    ΔΕν εχω το παραμικρο αγχος, (ιταλια κοιταξα μια φορα λαδια και φυσικα δεν ειχε καψει), μη μου μεινει , μη δε παρει μπρος...και ειμαι απο ιαπωνικο μοντελο πριν...

    τριτες και τεταρτες και μλκιες...τους βαρεθηκα ολους....


    λαρισεος > μεσα μαν!!
    να το χερεσαι μαν ,,,ελα περνα απο εδω για καφε! οταν περασεις!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κοστος service 990 ADV
    από KOSTAS-ER6 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2009, 10:22
  2. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF