Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: KTM 690sm , πεσμενη μπαταρια , πηρε μπρος με καλωδια αλλα κραταγε πολυ ψηλο ρελαντι

  1. #1

    KTM 690sm , πεσμενη μπαταρια , πηρε μπρος με καλωδια αλλα κραταγε πολυ ψηλο ρελαντι

    Πηρα λοιπον το πρωι απ'το γκαραζ το 690sm του μικρου να παω σε μια δουλεια και να το κανω μια βολτα!

    Πηρε κανονικα , πηγαινε χωρις θεμα (και πηγαινε πολυ ωραια...!) , φτανω το σβηνω και το αφηνω για κανα 3ωρο .
    Παω μετα μες τη τρελη χαρα να φυγω παταω τη μιζα... δεεεν... γυριζα το κλειδι εκανε ελεγχο κανονικα στο κοντερ αλλα οταν παταγα τη μιζα δε τη γυρναγε καν και εκανε τις πρωτες φορες ενα θορυβο σα να χτυπαει καποιο ρελε , κατι τετοιο... Μετα μου ελεγε ενας που ηταν στο μηχανουργειο 'Ρε 'συ δεν εχει μπαταρια αυτο , σα καντηλι ειναι το φως του' Ειχε δικιο τελικα , το φως σα καντηλι και δεν λειτουργουσε τιποτα , ουτε φλας ουτε κορνα τιποτα.. για τη μιζα ουτε λογος..!
    Εβγαλα σελα-τεποζιτο και εχοντας προσβαση στη μπαταρια του βαλαμε με καλωδιο! Πηρε με τη μια !
    Αλλααα... κραταγε ενα ρελαντι στο θεο.. 4000στροφες!!! Δεν επεφτε με τιποτα!!! το εφερα ευτυχος μεχρι την "εδρα" και το εβαλα στο γκαραζ , το εσβησα και εκανα να το ξαναναψω να δω μηηηπως και... ενα ελαφακι για το μικρο Βασιλακι...! Οχι , δε πηρε ποτε.. και η μιζα παλι ουτε εκανε τη προσπαθια να γυρισει.. απο φως ομως ειχε αρκετο .

    Τη δευτερα θα παει στο συνεργειο και ελπιζω να βγει την ιδια μερα ζωντανο κι ακμαιο , το θεμα μου ομως ειναι γιατι καραταγε τοσο ψηλο ρελαντι??? Το 'χα ακουσει βεβαια στο μαστορα μου απο πελατη του με V-Strom που το'χε βαλει κι αυτος με καλωδια και του κραταγε τρελο ρελαντι αλλα γιατι ειναι στα ψεκαστα???

    Εχει κανεις καπιοια ιδεα ? αν του αγορασουμε και του βαλουμε μια καινουρια μπαταρια τη Δευτερα θα παριε μπρος κανονικα ή θα κραταει παλι ψηλο ρελαντι? Στο συνεργειο θα παει αλλα αν επερνε χωρια καλωδιο και με κανονικο ρελαντι θα ηταν πιο καλα μεχρι να φτασει στο μαστορα..!

    Πολλες αποριες , συγνωμη αλλα απο ψεκαστα δεν εχω ιδεα!


    Το μηχανακι ειναι 690sm '08 , αγοραστηκε στις 31/1209 , μεταχειρισμενο με 6000κατι χλμ στο κοντερ του(οταν δουλευει το κοντερ...) και ολες αυτες τις μερες επερνε κανονικα με τη μια , γαμω τη γκαντεμια μου , 2ή βολτα που το'χα παρει ηταν σημερα...
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Πιθανολογείται - μετ' επιτάσεως - ότι "κάτι" έκαψες ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Πριν το βαλω μπρος με καλωδιο παντως ειχα τσεκαρει δυο φορες τις ασφαλιες και ολες ηταν οκ , σημερα εβγαλα τη μπαταρια και τη πηγα στον μαστορα μου να τη δει/φορτισει και του εβγαλε ενα νουμερο(δε το θυμαμαι...) που ειπε οτι 95% θα τσιμπισει και οτι δεν εχει πεθανει , κατι ειναι αυτο !
    Λες οταν τη βαλω να ξανατσεκαρω τις ασφαλειες ?

    το θεμα μου ειναι να παρει μπρος με καποιο τροπο για να το παω στο ΚΤΜόσυνεργειο γιατι ο δικος μου δε βαζει χερι σε τετοια και επισης το 690 εχει ακομα 11 μηνες εγγυηση..

    Λες να του εκανα καποιο κακο περα απο καποια καμενη ασφαλεια???
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  4. #4
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    να ζητησεις αλλαγή ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟ με την εγγυηση

    και μπαταρια

    απο αυτο μαλλον πασχεις

  5. #5
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΚΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΕΞΗΣ
    1 ΝΑ ΕΧΕΙΣ FULL CHARGED ΜΠΑΤΑΡΙΑ
    1 ΣΥΝΔΕΣΕ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ
    2 ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΕΑ ΣΚΑΛΑ ΦΩΤΑ
    ΓΚΑΖΙ ΣΤΙς 5000 ΣΤΡΟΦΕΣ
    ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΒΟΛΤ

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 14 ΜΕ 15 V

    ΑΝ ΟΧΙ

    ΤΟΤΕ ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΕΠΑΦΕΣ
    ΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ
    ΔΕΣ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΠΟΥΖΙ DESNO GENERATOR COILS ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
    ΑΛΛΑΞΕ ΜΠΟΥΖΙ KAΘΑΡΙΣΕ Η ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΛΛΑΞΕ COILS DENSO

    TΣΕΚΑΡΕ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΠΟΥ ΦΙΡΜΑΡΕΙ ΣΤΟ ΘΗΛΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΟΡΘΩΤΗ
    ΕΙΝΑΙ 3 ΠΙΝ ΚΑΦΕ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΟΡΘΩΤΗ
    ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΙΣΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ Ω

    ΒΑΛΕ ΣΤΟ ΟΜΟΜΕΤΡΟ ΑΞΙΑ ΔΕΙΚΤΗ

    ΜΑΧ 1.0 Ω ( AYTA ΣΤΟΥΣ 20 ΚΕΛΣΙΟΥ) ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΖΕΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

    ΤΣΕΚΑΡΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ -ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΟΚ?

    ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ 3 ΠΙΝΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΘΗΛΙΚΟ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΥΡΓΑ
    ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΗΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΥΡΙ
    ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ

    AΦΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΛΤ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΣΤΑ 18 V ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟ AΝΟΡΘΩΤΗ

  6. #6
    Τελικα βρεθηκε η ακρη... ολα αρχισαν απο το κοντερ...
    Το κοντερ ηθελε αλλαγη (μεσω εγγυησης) , ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε μπλεξει με βλακα μαστορα... εξουσιοδοτημενος κι ολας...
    το παλικαρι περιμενε 2+μηνεςτο κοντερ απο τον μαστορα του και ο αδερφος μου το ειχε μεσα σε 12ωρες απο το τηλεφωνημα του στα κεντρικα της εδω ΚΤΜ και μαλιστα στο συνεργειο(εξουσιοδοτημενο φυσικα) της επιλογης μας .
    Ο μαστορας που το πηγαινε το παιδι πριν αντι να του αλλαξει το κοντερ(μεσω εγγυησης παντα!) του εκανε κατι καγκουριες στη φυσα του κοντερ για να λειτουργει... απο 'κει τη πατησαμε...
    Το κοντε ηρθε , τωρα περιμενουμε τη φυσα αυτη απο Αυστρια γιατι ο μαστορας που το πηγαμε ειδε τη "πατεντα" του αλλου και φρικαρε 'Δε το αφηνω το μηχανακι να φυγει απο 'δω ετσι , σε μια κινηση του τιμονιου μπορει να ξαφνικα να σβησει..' μας ειπε .

    Ολη αυτη η ιστορια (απο τις 11/1/10 που βγηκε οφ) εγινε γιατι απλα ο μαστορας που το πηγαινε ο προηγουμεος ιδιοκτητης εκανε βλακιες! Ενα τηλεφωνο στα κεντρικα εκανε ο αδερφος μου και την αλλη μερα το πρωι ειχε το κοντερ...!

    ακομα περιμενουμε τη φυσα , λογικα μες τη βδομαδα θα την εχουμε , φυσικα ολα τα καλυπτει η εγγυηση αλλα για τον μαστορα που το πηγαινε ο αλλος ειλικρινα δεν εχω λογια , ποσο καραγκιοζης ειναι ο ανθρωπος????

    Ημαρτον..!





    LC8erGR1 ευχαριστω για τα tips αλλα δε βαζω χερι σ'αυτο , δεν ειναι δικο μου..! Ολα στο συνεργειο λεει ο αδερφος μου και το σεβομαι! Παλι καλα που εμεινε παντως στα χερια μου και τουλαχιστον εκανα τα στοιχειοδει και το 'βαλα μπρος , αν ηταν ο αδερφος μου θα τον μαζευε καμια μεταφορικη..!
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  7. #7
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    πες μας το ονομα του εξοσιοδοτημενου συνεργειου και του ΜΑΣΤΟΡΑ

  8. #8
    Και οι δυο ειναι εξουσιοδοτημενοι αν και ο ενας δε ξερω αν θα επρεπε... να στειλω π.μ ?
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  9. #9
    για στείλε μου και εμένα το όνομα του "μαστορα"...

  10. #10
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Για τα ονόματα συνεργείων

    Νομίζω οτι αν μία ιστορία είναι πλήρης όπως δείχνη η παραπάνω, είναι θεμιτό να μαθαίνουμε τα συνεργεία που κάνουν καλή δουλειά και αυτά που κάνουν κακή δουλειά.
    Γειά χαρά.
    Γιώργος
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Παρόμοια θέματα

  1. Εκκίνηση μοτό με καλώδια...!
    από ares_tz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 17:01
  2. ΕΚΛΑΠΗ: Ktm 690sm Πορτοκαλί
    από Noela στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2008, 15:40
  3. Πηρε μπρος...
    από reinmeister στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF