Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: 'Φρέσκο' κράνος;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    6

    Thumbs up 'Φρέσκο' κράνος;

    Ηρθε η ωρα να παρω κι εγω το δευτερο κρανος, μια που περασαν 7 χρονια με HJC. Δυστυχως δεν θα παρω παλι το ιδιο γιατι δεν βρισκω ανταλλακτικα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, με το βαρος του αλλα σε αλλες μαρκες δεν βρισκω τοσο ελαφρυ και παραξενευομαι να σας πω ...
    Λεω προς το 1100 η κανενα arai κοντα στα 350 ευρω. Ομως, πως θα ξερω οτι ειναι φρεσκο , προκειμενου να το εχω περισσοτερα χρονια?

  2. #2
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimakos75 Προβολή μηνύματος
    Ηρθε η ωρα να παρω κι εγω το δευτερο κρανος, μια που περασαν 7 χρονια με HJC. Δυστυχως δεν θα παρω παλι το ιδιο γιατι δεν βρισκω ανταλλακτικα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, με το βαρος του αλλα σε αλλες μαρκες δεν βρισκω τοσο ελαφρυ και παραξενευομαι να σας πω ...
    Λεω προς το 1100 η κανενα arai κοντα στα 350 ευρω. Ομως, πως θα ξερω οτι ειναι φρεσκο , προκειμενου να το εχω περισσοτερα χρονια?
    Καπου στο εσωτερικο του κρανους θα γραφει ημ/νια κατασκευης.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  3. #3
    arai/shoei φρεσκο στα 350 δεν θα βρεις...5ετιας ναι.
    ψαξε οπως λεει ο φιλος για εσωτερικο ταμπελακι που αναφερει ποτε φτιαχτηκε.
    δες κ αν δεν καταλαβεις η' φοβασαι μηπως σε παραπλανησουν σημειωσε τα νουμερα/κωδικους κ ελα ρωτα ξανα εδω.μετα πας κ το αγοραζεις...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimakos75 Προβολή μηνύματος
    Ηρθε η ωρα να παρω κι εγω το δευτερο κρανος, μια που περασαν 7 χρονια με HJC. Δυστυχως δεν θα παρω παλι το ιδιο γιατι δεν βρισκω ανταλλακτικα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, με το βαρος του αλλα σε αλλες μαρκες δεν βρισκω τοσο ελαφρυ και παραξενευομαι να σας πω ...
    Λεω προς το 1100 η κανενα arai κοντα στα 350 ευρω. Ομως, πως θα ξερω οτι ειναι φρεσκο , προκειμενου να το εχω περισσοτερα χρονια?
    έχε κατά νου οτι η ονομαστική τιμή βάρους δεν λέει πάντα την αλήθεια.... όπερ και σημαίνει οτι ενα βαρύ στην ζυγαριά κράνος μπορεί να είναι πιο ελαφρύ στο κεφάλι από κάποιο ελαφρύτερο στην ζυγαριά....

    αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις στο μαγαζί με τον εξής τρόπο:
    κάνεις τα χεράκια σου γροθιες προς τα πάνω (σαν να έχεις δώσει άπερκατ ένα πράμα) και τους φοράς τα κράνη σα να ήταν οι γροθιές το κεφάλι.... θα εκπλαγείς από τα αποτελέσματα....

    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    arai/shoei φρεσκο στα 350 δεν θα βρεις...5ετιας ναι.


    Νομίζω μια χαρά φρέσκο και ζεστό ζεστό shoei βρίσκει στα 350. Δεν είναι και λίγα.
    Με 400 παίρνει ολοκαίνουριο/ολόφρεσκο μονόχρωμο. (σε κάποια μαγαζιά μπορεί και με 350)

    Στα 350 (και ακόμα πιο κάτω) μπορεί να βρει από ιντερνετ 1100 με γραφικά που κυκλοφόρησαν πριν κανά δυο χρόνια.
    Εκτός κι αν η shoei είχε φτιάξει το κέλυφος πριν από 5 χρόνια και καθόταν στο ράφι για 4 χρόνια και το βάψανε μετά. Αλλά δε νομίζω.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Καταρχιν σας ευχαριστω ολους σας για τις αμεσες πληροφοριες που μου δωσατε. Στο θεμα τωρα, αυτο θα κοιταξω , την ημερομινια απο μεσα που λετε, πολυ σημαντικο. Το υλικο τελικα στο κρανος τι πρεπει να ειναι? Fiberglass, kevlar... τι? Γιατι στο HJC το πιο ακριβο, εχει πιο φτηνα απο ενα fiberglass? Πως γινετε? Τι λαθος κανω στη σκεψη μου?

  7. #7
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimakos75 Προβολή μηνύματος
    Το υλικο τελικα στο κρανος τι πρεπει να ειναι? Fiberglass, kevlar... τι? Γιατι στο HJC το πιο ακριβο, εχει πιο φτηνα απο ενα fiberglass? Πως γινετε? Τι λαθος κανω στη σκεψη μου?
    Οι δυο μεγαλύτερες "οικογένειες" κελυφών κράνους είναι τα thermoplastic (polycarbonate κλπ) και τα composite που σε γενικές γραμμές αποτελούνται από "ίνες" (fibers). Fiberglass, Carbon, Kevlar κλπ.

    Αν θες τη γνώμη μου, μην μπαίνεις στη διαδικασία ανάλυσης του υλικού. Έχουν γραφτεί σελίδες και σελίδες για το αν τα κράνη έχουν ημερομηνία λήξης, αν μόνο τα θερμοπλαστικά έχουν ημερομηνία λήξης, αν το ένα είναι καλύτερο από το άλλο κλπ.
    Υπάρχουν fiberglass που είναι χειρότερα από θερμοπλαστικά, παρ'όλο που στις περισσότερες περιπτώσεις ισχύει το ανάποδο και τρέχα γύρευε.

    Διάλεξε κράνος από μια εταιρία που να την εμπιστεύεσαι, κι άσε να ξέρει αυτή τί έχει βάλει μέσα. Καλό θα είναι το κράνος.
    Μην πάρεις κράνος που να κάνει 1.500 ευρώ (πληρώνεις τις διακοπές του διευθυντή της εταιρίας), μην πάρεις κράνος που να κάνει 150 ευρώ (υπάρχει κίνδυνος να πληρώσεις τις δικές σου "διακοπές" στο νοσοκομείο).

    Τα λεφτά που ανέφερες πριν είναι αρκετά για ένα άριστο κράνος.
    Για μένα (εάν ταιριάζει στο κεφάλι σου φυσικά) πήρες ένα XR1100 και τελείωσες.
    Τώρα από τί ακριβώς είναι φτιαγμένο το κέλυφος AIM+ άσε να το ξέρει η SHOEI. Εσύ φόρα το και καλό δρόμο.


    ΥΓ. Περί αλλαγής κράνους μετά από κάποια χρόνια έχει γίνει και μια παρανόηση γενικότερα.
    Το να προβούμε στην αγορά καινούριου κράνους δεν το κάνουμε μόνο γιατί μπορεί να έχει λήξει αυτό που φοράμε.
    Κράνος αγοράζουμε και φοράμε για να μας παρέχει τη μέγιστη δυνατή προστασία (εκεί συγκαταλέγεται και η άνεση, το βάρος, αν έχει καλούς αεραγωγούς κλπ).
    Για παράδειγμα, αν έχει κάποιος ένα κράνος 20 χρόνια, ακόμα κι αν το υλικό δεν έχει λήξει στην κυριολεξία, έχει λήξει γενικότερα το κράνος σαν κράνος και καλά θα κάνει να το αλλάξει γιατί πλέον έχουν βγει καινούρια με πολύ καλύτερα υλικά, πολύ πιο ελαφριά, με καλύτερους αεραγωγούς, συνεπώς θα του παρέχουν πολύ περισσότερη προστασία από το 20ετίας κράνος που έχει.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Διάλεξε κράνος από μια εταιρία που να την εμπιστεύεσαι, κι άσε να ξέρει αυτή τί έχει βάλει μέσα. Καλό θα είναι το κράνος.
    Μην πάρεις κράνος που να κάνει 1.500 ευρώ (πληρώνεις τις διακοπές του διευθυντή της εταιρίας), μην πάρεις κράνος που να κάνει 150 ευρώ (υπάρχει κίνδυνος να πληρώσεις τις δικές σου "διακοπές" στο νοσοκομείο).

    ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΑΩ !!!!!

    Στο θεμα, εγω εχω ενα HJC Lordship HQ-1
    http://www.fc-moto.de/HJC-HQ1-Lordship/en
    απο το 2008, ειναι σε πολυ καλη κατασταση, αλλα λογω χρονολογιας, ειπα πως πρεπει να αλλαχτει.
    Μπορει και να κανω λαθος δηλαδη?

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimakos75 Προβολή μηνύματος
    Στο θεμα, εγω εχω ενα HJC Lordship HQ-1
    http://www.fc-moto.de/HJC-HQ1-Lordship/en
    απο το 2008, ειναι σε πολυ καλη κατασταση, αλλα λογω χρονολογιας, ειπα πως πρεπει να αλλαχτει.
    Μπορει και να κανω λαθος δηλαδη?
    Καλα ειναι τα HJC αλλα συγκεκριμενα μοντελα και κατηγοριες δε γνωριζω για να σου πω με σιγουρια.
    Καλο μου φαινεται παντως με μια προχειρη ματια.

    Τεσπα, για να απαντησω στην ερωτηση σου, οχι.
    Προσωπικα δε θα αλλαζα ενα κρανος επειδη το εχω απο το 2008 εφοσον ειναι σε καλη κατασταση και με εχει βολεψει, και με καλυπτει κλπ.
    Απλα και μονο το γεγονος δλδ οτι ειναι 5-6 ετων δε θα με εκανε να αλλαξω ενα κρανος.

    Τωρα, αν πεσαν 5 φραγκα στα χερια σου, ψηνεσαι για καμια αγορα, εχεις καψουρευτει κανα κρανακι και το κανεις κεφι κλπ, αλλαζει το τραγουδο

    Αλλα να πεις "χρειαζομαι κρανος γιατι αυτο που εχω ειναι 5 ετων χωρις να εχει παθει κατι", μαλλον οχι.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Δεν εχω λεφτα ! αχαχαχα, ο μονος λογος ειναι οτι περασαν τα χρονια και πρεπει να παρω αλλο με δοσεις.
    Αρα μενω με αυτο που εχω, σας ευχαριστω πολυ παιδες μου !

  11. #11
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimakos75 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω λεφτα ! αχαχαχα, ο μονος λογος ειναι οτι περασαν τα χρονια και πρεπει να παρω αλλο με δοσεις.
    Αρα μενω με αυτο που εχω, σας ευχαριστω πολυ παιδες μου !
    Προς αποφυγη παρεξηγησεων, ουτε στην HJC δουλευω, ουτε στη SHOEI, ουτε χημικος μηχανικος ειμαι με μεταπτυχιακο στα πολυμερη και την αντοχη τους στο χρονο.

    Ειπα απλα τι θα εκανα στη θεση σου, αν καταλαβα καλα ποια ειναι αυτη.

    Εσυ ξερεις την κατασταση του κρανους σου, κι αν χρειαζεται οντως αλλαγη ή οχι.

    Εγω λεω μονο πως ενα καλο κρανος που δε θα ειχε πτωσεις κλπ, πιθανοτατα δε θα το αλλαζα επειδη πατησε τα 6.
    Για να εξηγουμαι

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Ναι οκ το καταλαβα και σε ευχαριστω . Θα το κρατησω αλλα 3 χρονιακια πιστευω. Του αλλαξα και τα μαξιλαρακια μεσα του. Μια ζελατινα θελω γιατι πηρα μια και δεν μπορω να καταλαβω γιατι απο μεσα εχει γινει ολο γραμμες ενω απο εξω ειναι τελεια. Οπως την καθαριζω απο μεσα, το ιδιο κανω και απο εξω, αλλα απο μεσα εχει γινει ολο γραμμες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Μηπως εχει αντιθαμβωτικη επιστρωση απο μεσα και την "ανακατεψες";

    Υπαρχουν σπρεϋ αντιθαμβωτικα αλλα γενικα ειναι καλη ιδεα να μην τις πολυπειραζεις τις ζελατινες απο μεσα...
    Και για καθαρισμα προτεινω μουλιασμα με βρεγμενο χαρτι για καποια λεπτα (χωρις τριψιμο) και αφου μαλακωσουν οι βρωμιες τις αφαιρεις με πολυ απαλο τριψιμο - υπαρχουν σχετικα θεματα να διαβασεις αν κανεις μια αναζητηση για καθαρισμα ζελατινας

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Η πρωτη που ειχα παρει κρατησε 5 χρονια, αυτη μολις σε λιγους μηνες, εγινε χαλια απο μεσα. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να εχει απο μεσα της σαν προστασια. Θ ρωτησω την ιδια την coloriposto.

    Τι εννοεις οτι την ανακατεψα?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Mηπως να κοιταξεις και τα Bell?
    Μερικα μοντελα ειναι απιστευτα καλα και ποιοτικα!
    Στο λεω γιατι εγω μεταπηδησα απο ARAI σε Bell και δεν ξαναγυρναω οπως το βλεπω σε arai/shoei...
    Αρκει να σου 'κανει' στο κεφαλι!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF